بانک ها باید ملزم به اجرای مصوبات قانونی شوند

13:59 ۸۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 197 0
بانک ها باید ملزم به اجرای مصوبات قانونی شوند

سنندج - ایرنا - رئیس کل دادگستری کردستان گفت: بانک ها از سوی دستگاه قضایی و اجرایی باید ملزم به اجرای مصوبات قانونی بویژه در رابطه با تولیدکنندگان شوند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا مترقب روز یکشنبه در نشست ستاد پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه در کردستان اظهار داشت: دادستان مرکز استان پیگیر خواهد شد تا بانک ها ملزم به اجرای تکلیف قانونی خود به نفع تولیدکنندگان شوند البته از دستگاه های اجرایی هم انتظار می رود بر بانک ها اعمال فشار کنند تا به مصوبه مجلس در رابطه با تهاتر بدهی های تولید کنندگان تمکین کنند.
وی اضافه کرد: باید در راستای حفظ منافع سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در چارچوب وظایف دستگاه قضایی طوری عمل کنیم که چرخ های تولید در استان متوقف نشود.
مترقب افزود: اگر اشخاصی مانع فعالیت تولید کنندگان شوند با آنها برخورد می شود و مطالبات را به گونه ای وصول کنیم که موجب تعطیلی واحدهای صنفی نشود.
رئیس کل دادگستری کردستان تاکید کرد: حمایت دستگاه قضایی فقط از سرمایه گذارانی است که به تولید و اشتغال می پردازند.
وی با اشاره به مسایل و مشکلاتی که در حوزه شهرداری ها رخ می دهد، یادآور شد: از شوراها انتظار می رود که به وظیفه نظارتی خود بطور دقیق عمل کنند تا کار به دستگاه قضایی نکشد.

** بانک ها قول همکاری می دهند و همکاری نمی کنند
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان هم در این نشست گفت: بانک ها در جلسات مختلف قول همکاری برای رفع مشکلات تولید کنندگان می دهند اما در عمل همکاری نمی کنند.
اکبر جوهری اظهار داشت: دید تنگ مدیریتی از سال ها پیش بر استان کردستان حاکم است و در مواردی دیده می شود که یک مدیر بومی که باید عنایت بیشتری داشته باشد کمتر در رفع مشکل عنایت می کند.
وی گفت: بسیار رخ داده که دستگاه قضایی بدنبال دستگاه اجرایی رفته است تا زمین ها و متعلقات دستگاه را سند دار کند.
جوهری با بیان اینکه در موردی خاص یکی از مدیران نمی دانست که زمینی که مورد تصرف قرار گرفته متعلق به دستگاه او است، افزود: وای بر مدیری که نمی داند تولیت آن در کدام عرصه است و کدام زمین متعلق به دستگاه متبوع اش است.
دادستان عمومی و انقلاب کردستان با اشاره به اینکه هر چقدر هم با اصرار سرمایه گذار را بیاوریم باز هم از استان می رود، اظهار داشت: سرمایه گذار اعلام کرده برخی هزار و یک انتظار مشروع و نامشروع از او دارند.

** تخفیف عوارض شهرداری تضعیع حقوق مردم است
مدیرکل بازرسی استان کردستان هم در این نشست گفت: شهرداری ها تخفیفات 70 درصدی در عوارض می دهند این در حالیست که خود بدهی های سنگین دارند که توان پرداخت آنها را ندارند.
محمودرضا مهروز اضافه کرد: تنها کسانی که تملک مالی دارند از این تخفیف ها بهره مند می شوند و این تضعیع حقوق مردم بویژه طبقه متوسط و ضعیف جامعه است.
وی افزود: مصوبات هدایت شده در شهرداری ها عامل زمین گیر شدن این دستگاه شده است و از دوره ای به دوره دیگر به ارث می رسد.
مهرورز اظهار داشت: استان کردستان در حوزه دولت الکترونیک ضعیف است و بارگذاری اطلاعات اموال غیر منقول دستگاه ها در سامانه انجام نشده است.

** کردستان بسیار کم از ظرفیت های قانونی بهره برده است
رئیس سازمان مدیریت و برنامە ‌ریزی کردستان هم در این نشست گفت: در این استان بسیار کم از ظرفیت های قانونی استفاده می شود.
بهرام نصرالهی زاده با اشاره به اینکه کمتر پیمانکاری در کردستان از دولت تسهیلات گرفته است، اظهار داشت: کردستان و سیستان و بلوچستان کمترین تسهیلات را در کشور دریافت کرده اند.
وی اضافه کرد: برای دریافت 150 میلیارد ریال تسهیلات برای شهرداری سنندج یکسال پیگیری کردیم.
نصرالهی زاده افزود: دولت بدهی زیادی به پیمانکاران دارد و برای رفع آن به صورت تهاتر نیاز به همکاری بانک ها است.

** بانک ها منتظر ابلاغ مصوبه مجلس بمانند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم با اشاره به اینکه بند «و» تبصره بودجه هنوز ابلاغ نشده است، گفت: بانک ها و دستگاه قضایی منتظر ابلاغ این تبصره بمانند و برای واحدهای تولیدی اجراییه صادر نکنند تا بتوان از طریق تهاتر به بدهی این واحدها رسیدگی کرد.
محمد دره وزمی اظهار داشت: درخواست کنندگان تسهیلات در کردستان هنوز وام های کلان با رقم های بالا دریافت نکرده اند.
وی تاکید کرد: تسهیلات پرداختی در کردستان کمتر از متوسط کشوری است و این به دلیل کوچک بودن واحدهای تولیدی در استان است.
دره وزمی یادآور شد: نزدیک به پنج درصد واحدهای تولیدی استان کردستان اشتغال اسمی بالای 50 نفر دارند که این برای پایداری و ماندگاری واحدها خوب نیست.
6108/9102


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب
بخشودگی وام کشاورزان خراسان شمالی در دست انداز کمبود اعتبار
بخشودگی وام کشاورزان خراسان شمالی در دست انداز کمبود اعتبار
حق بیمه شخص ثالث 15 درصد افزایش یافت
تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام نوروز
بورس با رشد 2 هزار و 760 واحدی به استقبال نوروز رفت
عرضه ارز صادرکنندگان در بازار شدت گرفت
ایجاد امنیت روانی برای روستاییان کاری توسعه ای است
اجرای مدل های جدیدهمکاری صندوق نوآوری وشکوفایی با شبکه بانکی
مدیر کل جدید بیمه سلامت سیستان و بلوچستان معرفی شد