زیان غیرقابل‌جبران کدگذاری جزیره‌ای- حسین پاریاب*

15:53 ۲۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 40 0
زیان غیرقابل‌جبران کدگذاری جزیره‌ای- حسین پاریاب*

تهران- ایرنا- برخی سازمان ها و شرکت ها غافل از ایجاد زیرساخت منطبق بر استانداردهای جهانی، چاره کار را فقط در وضع قوانین دنبال می‌ کنند یا به توسعه کدگذاری‌های جزیره‌ای دامن می‌زنند. این موضوع زیان غیرقابل جبرانی برای مدیریت زنجیره کالا در کشور برای دولت به همراه دارد.

ایرنا

بنگاه‌های اقتصادی فارغ از ماهیت تولیدی یا خدماتی خود برای دستیابی به اهدافشان ناگزیر به استفاده از کالا در زنجیره تامین خود و بر این اساس محتاج سیستم‌های مدیریت اطلاعات هستند.
سیستم‌های اطلاعاتی برای مدیریت زنجیره تامین به اطلاعات مطمئن و موثق از کالا نیاز دارند.
بدون در اختیار داشتن یک بانک اطلاعاتی باکیفیت و استاندارد هیچ سیستمی قادر به مدیریت زنجیره تامین نخواهند بود. درواقع به‌جای حل مشکل و کاهش هزینه‌ها توسط سیستم، هزینه‌های جدیدی نیز به هزینه‌های قبلی اضافه می شود.
اکنون برخی شرکت‌های نرم‌افزاری که مدعی توسعه سامانه‌های مدیریت اطلاعات هستند بدون در نظر گرفتن اهمیت اطلاعات اصلی اقلام کالایی، سیستم‌های اطلاعاتی را با داده‌های غیراستاندارد تحویل مشتریان خود می ‌دهند.
ازجمله این بنگاه‌ها که در این دام گرفتارشده‌اند می‌توان به برخی شرکت‌های فعال در حوزه تامین قطعات خودرو اشاره کرد.
این شرکت‌ها در حال استفاده از سیستم‌هایی اند که هیچ استانداردی را در امر شناسایی قلم کالا رعایت نمی‌کند و این اتفاق در آینده نزدیک موجب بروز 2 مشکل جدی و اساسی در آنها می‌ شود.
نخست، تولید شناسه متفاوت برای اقلام یکسان به دلیل رعایت نکردن یک قالب استاندارد در شناسایی و دوم، ناتوانی در مدیریت منابع تامین خود به دلیل تشکیل بانک‌های اطلاعاتی جزیره‌ای.
در آینده‌ای نه‌چندان دور این بنگاه‌ها صاحب جزیره‌های اطلاعاتی پرهزینه‌ و بی‌فایده‌ مملو از اطلاعات غلط، تکراری و بدون قابلیت در ایجاد ارتباط با دیگران می شوند و سایر بانک‌های اطلاعاتی مرجع نیز امکان ایجاد هیچ فرایند مکملی مانند رهگیری و ردیابی اقلام و غیره را ندارد.
وقتی به زنجیره تامین اشاره می‌شود، بخشی از آن درون بنگاه، بخشی در خارج بنگاه و داخل کشور و بخشی نیز خارج از کشور است.
از یک ‌سو استانداردسازی کدینگ کالا برای ورودی و خروجی سیستم‌ها باید در نظر گرفته شود و از سوی دیگر برای برقراری ارتباطات بین‌المللی یا دیده شدن در سامانه‌های معرفی محصول باید استانداردها رعایت شود.
علاوه بر کدینگ کالا، کدگذاری سایر موجودیت‌های زنجیره تامین بر اساس استانداردها برای تبادلات و تراکنش‌های مالی اهمیت ویژه‌ای دارد.
استانداردهای شناسایی منحصربه فردی برای هر یک از این موجودیت‌ها مانند موقعیت‌های مکانی، اشخاص حقیقی یا حقوقی، دارایی‌ها اسناد و غیره در سطح بین‌الملل ایجاد شده است. استفاده از این کدها در تجارت می‌تواند زبان مشترکی برای طرف های تجاری ایجاد کرده و هزینه‌های ثبت دوباره اطلاعات را کاهش دهد.
کدگذاری جزیره‌ای فقط برای جامعه محدودی از یک کسب ‌وکار قابل ‌فهم است و سایر اعضای زنجیره برای استفاده از اطلاعات یک موجودیت در فرآیندهای کسب ‌وکار خود نیاز به کدگذاری دوباره آن خواهد داشت. این موضوع علاوه بر ایجاد هزینه و زمان موجب ضعف در شفافیت و ردیابی و رهگیری می شود.
درحالی‌که بیشتر سازمان‌های قانونگذار در کشورهای پیشرفته جهان قوانین سفت و سختی برای جلوگیری از ورود کالای جعلی، تقلبی و قاچاق به زنجیره تامین وضع کرده و از این استانداردها به‌عنوان زیرساخت استفاده کرده‌اند، برخی سازمان ها و شرکت ها همچنان از ایجاد زیرساخت منطبق بر استانداردهای جهانی غافل بوده و چاره کار را فقط در وضع قوانین دنبال می‌ کنند یا به توسعه کدگذاری‌های جزیره‌ای دامن می‌زنند. این موضوع زیان غیرقابل جبرانی برای مدیریت زنجیره کالا در کشور برای دولت به همراه دارد.
یکی از مهمترین استانداردها برای ایجاد زبان مشترک و تسهیل تجارت در سطح بین‌المللی استانداردهای جی.اس1 است که در بیش از 150 کشور جهان در حال استفاده بوده و روزبه‌روز بر وسعت کاربرد آن اضافه می‌شود.
سازمان ملل، سازمان جهانی تجارت (دبلیو.تی.او)، سازمان جهانی گمرک (دبلیو.سی.او) و اتحادیه جهانی پست (یو.پی.یو) از همکاران سازمان جهانی جی. اس1 برای تسهیل تجارت و ایجاد زبان مشترک در کسب‌وکارهای الکترونیکی به شمار می روند.
.....................................................................................................
* مدیرعامل مرکز ملی شماره ‌گذاری کالا و خدمات ایران (ایران کد)


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لیث نوبری، مچ همه عرب‌ها را در کل کل می‌خواباند!
در حاشیه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در یک برنامه تلویزیونی اتفاقات جالبی رقم می‌خورد. شب‌های گذشته در برنامه‌ای به نام المجلس که از شبکه تلویزیونی الکاس قطر پخش می‌شود، یک کارشناس ایرانی که به زبان عربی مسلط است، با کارشناسان دیگر کشور‌های حاضر در جام ملت‌ها کل کل می‌کند.
پیسرز، وولوز و کلیپرز حریفان خود را شکست دادند
در پایان دیدارهای صبح امروز لیگ بسکتبال آمریکا، تیم‌های ایندیانا پیسرز، مینه سوتا تیمبروولوز و لس آنجلس کلیپرز حریفان خود را شکست دادند.
بنا: قول مدال المپیک نداده‌ام
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: جلسه خوبی با رییس کمیته ملی المپیک داشتیم و صالحی امیری قول داد مشکلات مالی پیش روی کشتی را رفع کند.
بگذارید تیم‌ملی کارش را کند دوستان مجازی!
این نسل از فوتبال ایران می تواند نسل طلایی باشد و حیف است با ندانم کاری و با به هم ریختن افکار بازیکنان و تیم، اجازه ندهیم گام بلندی به سوی قهرمانی بردارند.
عبور کی‌روش و بیرانوند از رکورد مهاجرانی و رشیدی
علیرضا بیرانوند با ادامه روند بسته نگه داشتن دروازه اش در 4 مسابقه گذشته رکورد منصور رشیدی را در جام ملت های 1976 شکست.
قرارداد بودیمیر چهارشنبه رسمی می‌شود
ماریو بودیمیر، مهاجم بلند قامت کروات با شروع تمرینات پرسپولیس همانطور که برانکو وعده داده بود، در جمع سرخ‌پوشان حاضر شد و تمریناتش را با پرسپولیس شروع کرد.
قرارداد غلامی با ذوب‌آهن فسخ شد
بازیکن تیم فوتبال ذوب‌آهن به صورت توافقی از این تیم جدا شد.
جهانبخش موجب پیشرفت؛ بیرانوند نجات دهنده
فاکس اسپورت ۵ نکته برجسته از دیدار عمان و ایران را منتشر کرد و از این تیم به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی نام برد.
ذوالفقارنسب: استحقاق قهرمانی در آسیا را داریم
بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال کشورمان تأکید کرد که تیم ملی ایران استحقاق قهرمانی در آسیا را دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
بی‌اطلاعی وزیر اقتصاد از ممنوع‌الخروجی رئیس سازمان خصوصی‌سازی
انتقال بین‌بانکی بزرگترین چالش تجارت ایران و سوریه
موافقان و مخالفان افزایش وام مسکن
بورس افت کرد
بیمه‌ها به پلاسکو چقدر خسارت دادند؟
دلار ثابت ماند
در یک ماه ۵۸۴ هزار چک برگشت خورد
رشد اقتصادی چین به کمترین حد ۲۸ سال اخیر می‌رسد
هنوز هیچ خودرویی از گمرک خارج نشده است
جزئیات هزینه شرکت‌های دولتی مشخص نیست