زیان غیرقابل‌جبران کدگذاری جزیره‌ای- حسین پاریاب*

15:53 ۲۰۸ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 267 0
زیان غیرقابل‌جبران کدگذاری جزیره‌ای- حسین پاریاب*

تهران- ایرنا- برخی سازمان ها و شرکت ها غافل از ایجاد زیرساخت منطبق بر استانداردهای جهانی، چاره کار را فقط در وضع قوانین دنبال می‌ کنند یا به توسعه کدگذاری‌های جزیره‌ای دامن می‌زنند. این موضوع زیان غیرقابل جبرانی برای مدیریت زنجیره کالا در کشور برای دولت به همراه دارد.

ایرنا

بنگاه‌های اقتصادی فارغ از ماهیت تولیدی یا خدماتی خود برای دستیابی به اهدافشان ناگزیر به استفاده از کالا در زنجیره تامین خود و بر این اساس محتاج سیستم‌های مدیریت اطلاعات هستند.
سیستم‌های اطلاعاتی برای مدیریت زنجیره تامین به اطلاعات مطمئن و موثق از کالا نیاز دارند.
بدون در اختیار داشتن یک بانک اطلاعاتی باکیفیت و استاندارد هیچ سیستمی قادر به مدیریت زنجیره تامین نخواهند بود. درواقع به‌جای حل مشکل و کاهش هزینه‌ها توسط سیستم، هزینه‌های جدیدی نیز به هزینه‌های قبلی اضافه می شود.
اکنون برخی شرکت‌های نرم‌افزاری که مدعی توسعه سامانه‌های مدیریت اطلاعات هستند بدون در نظر گرفتن اهمیت اطلاعات اصلی اقلام کالایی، سیستم‌های اطلاعاتی را با داده‌های غیراستاندارد تحویل مشتریان خود می ‌دهند.
ازجمله این بنگاه‌ها که در این دام گرفتارشده‌اند می‌توان به برخی شرکت‌های فعال در حوزه تامین قطعات خودرو اشاره کرد.
این شرکت‌ها در حال استفاده از سیستم‌هایی اند که هیچ استانداردی را در امر شناسایی قلم کالا رعایت نمی‌کند و این اتفاق در آینده نزدیک موجب بروز 2 مشکل جدی و اساسی در آنها می‌ شود.
نخست، تولید شناسه متفاوت برای اقلام یکسان به دلیل رعایت نکردن یک قالب استاندارد در شناسایی و دوم، ناتوانی در مدیریت منابع تامین خود به دلیل تشکیل بانک‌های اطلاعاتی جزیره‌ای.
در آینده‌ای نه‌چندان دور این بنگاه‌ها صاحب جزیره‌های اطلاعاتی پرهزینه‌ و بی‌فایده‌ مملو از اطلاعات غلط، تکراری و بدون قابلیت در ایجاد ارتباط با دیگران می شوند و سایر بانک‌های اطلاعاتی مرجع نیز امکان ایجاد هیچ فرایند مکملی مانند رهگیری و ردیابی اقلام و غیره را ندارد.
وقتی به زنجیره تامین اشاره می‌شود، بخشی از آن درون بنگاه، بخشی در خارج بنگاه و داخل کشور و بخشی نیز خارج از کشور است.
از یک ‌سو استانداردسازی کدینگ کالا برای ورودی و خروجی سیستم‌ها باید در نظر گرفته شود و از سوی دیگر برای برقراری ارتباطات بین‌المللی یا دیده شدن در سامانه‌های معرفی محصول باید استانداردها رعایت شود.
علاوه بر کدینگ کالا، کدگذاری سایر موجودیت‌های زنجیره تامین بر اساس استانداردها برای تبادلات و تراکنش‌های مالی اهمیت ویژه‌ای دارد.
استانداردهای شناسایی منحصربه فردی برای هر یک از این موجودیت‌ها مانند موقعیت‌های مکانی، اشخاص حقیقی یا حقوقی، دارایی‌ها اسناد و غیره در سطح بین‌الملل ایجاد شده است. استفاده از این کدها در تجارت می‌تواند زبان مشترکی برای طرف های تجاری ایجاد کرده و هزینه‌های ثبت دوباره اطلاعات را کاهش دهد.
کدگذاری جزیره‌ای فقط برای جامعه محدودی از یک کسب ‌وکار قابل ‌فهم است و سایر اعضای زنجیره برای استفاده از اطلاعات یک موجودیت در فرآیندهای کسب ‌وکار خود نیاز به کدگذاری دوباره آن خواهد داشت. این موضوع علاوه بر ایجاد هزینه و زمان موجب ضعف در شفافیت و ردیابی و رهگیری می شود.
درحالی‌که بیشتر سازمان‌های قانونگذار در کشورهای پیشرفته جهان قوانین سفت و سختی برای جلوگیری از ورود کالای جعلی، تقلبی و قاچاق به زنجیره تامین وضع کرده و از این استانداردها به‌عنوان زیرساخت استفاده کرده‌اند، برخی سازمان ها و شرکت ها همچنان از ایجاد زیرساخت منطبق بر استانداردهای جهانی غافل بوده و چاره کار را فقط در وضع قوانین دنبال می‌ کنند یا به توسعه کدگذاری‌های جزیره‌ای دامن می‌زنند. این موضوع زیان غیرقابل جبرانی برای مدیریت زنجیره کالا در کشور برای دولت به همراه دارد.
یکی از مهمترین استانداردها برای ایجاد زبان مشترک و تسهیل تجارت در سطح بین‌المللی استانداردهای جی.اس1 است که در بیش از 150 کشور جهان در حال استفاده بوده و روزبه‌روز بر وسعت کاربرد آن اضافه می‌شود.
سازمان ملل، سازمان جهانی تجارت (دبلیو.تی.او)، سازمان جهانی گمرک (دبلیو.سی.او) و اتحادیه جهانی پست (یو.پی.یو) از همکاران سازمان جهانی جی. اس1 برای تسهیل تجارت و ایجاد زبان مشترک در کسب‌وکارهای الکترونیکی به شمار می روند.
.....................................................................................................
* مدیرعامل مرکز ملی شماره ‌گذاری کالا و خدمات ایران (ایران کد)


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آثار رفتار نیکو از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار خوش اخلاقی در جامعه را در اینجا بخوانید.
سخن پیامبر(ص) درباره علائم پنج‌گانه قیامت
در این مطلب حدیثی ارزشمند از پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره علائم و نشانه‌های قیامت را بخوانید.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳
هوشمندسازی 22 درصد کلاس‌های درس مدارس
مهدی شرفی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش گفت: 22 درصد کلاس‌های درس هوشمند شده‌اند.
افتتاح مرکز تخصصی بازیافت MRF
مرکز تخصصی بازیافت MRF با حضور شهردار تهران در منطقه ۲ شهرداری تهران افتتاح شد.
جزییات احراز درصد جانبازی افراد در بنیاد شهید
حمیدرضا حبیب اللهی، جزییات احراز درصد جانبازی افراد را در بنیاد شهید تشریح کرده و گفت: در کمیسیون پزشکی تعیین درصد شدت ضایعه صورت می‌گیرد.
مراجعه ۴۴۹۹ نفر به مراکز درمانی در مدینه
رئیس ستاد مرکز پزشکی حج وزیارت در مدینه منوره گفت: از زمان حضور زائران در مدینه منوره تاکنون چهار هزار و ۴۹۹ نفر به درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر فعال در این شهر مراجعه کرده اند.
مطالعات تکمیلی پروژه بی آر تی تهران‌-کرج در حال انجام است
پیمان سنندجی با اشاره به تردد فراوان از حومه تهران به داخل پایتخت گفت: در حال مطالعه طرح بی آر تی تهران_ کرج هستیم.
موافقت ملک سلمان با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی
یک مقام مسئول در وزارت دفاع عربستان اعلام کرد پادشاه این کشور با میزبانی عربستان از نیرو‌های آمریکایی با ادعای افزایش سطح همکاری‌های مشترک دفاعی در زمینه ثبات منطقه موافقت کرد.
بازدید وزیر صنعت از محصول جهاد خودکفایی ایران خودرو
وزیر صنعت ، معدن وتجارت از نخستین محصول جهاد خودکفایی ، پژو ۳۰۱در نمایشگاه فرصت های ساخت داخل ورونق تولید بازدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
تنور سینمای ایران گرم می‌شود-از بازگشت حاتمی‌کیا تا داستان تازه مهدویان
با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.تاریخ انتشار: 08:30 - 29 تیر 1398- کد خبر: ۵۳۴۱۵۳