درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده است

15:59 ۲۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 35 0
درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده است

تهران-ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه استراتژی آمریکا در سوریه تغییر کرده است، گفت: سفرهای مقامات برخی کشورهای عربی به سوریه نشان می دهد که درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده و فشارها بر نظام سوریه کاهش می یابد.

ایرنا

«علی بیگدلی» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اقدام ترامپ در بیرون کشیدن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان، گفت: ترامپ در اجرای این برنامه و رسیدن به یک استراتژی جدید حتما با مشاورین نزدیکش صحبت کرده است و این اقدام نشان دهنده این است که آمریکایی ها در سوریه تغییر موقعیت داده اند.
وی با بیان اینکه مثلث عربستان، اسرائیل و آمریکا به این نتیجه رسیده اند که فشارها را بر سوریه کاهش دهند و سوریه بتواند به حاکمیت ملی خود دسترسی پیدا ‌کند، ادامه داد: در هفته های اخیر عمرالبشیر رییس جمهوری سودان در دمشق با بشار اسد دیدار کرد.همین روزها رئیس جمهوری عراق و یک هفته بعد پادشاه اردن به دمشق سفر می کنند و همه اینها نشان دهنده این است که راه ها به سمت بشار اسد باز می‌شود و سوریه در آینده نزدیک به حاکمیت ملی دسترسی پیدا خواهد کرد
این استاد دانشگاه افزود:اسد در مصاحبه مشترکی که با عمر البشیر داشت در پاسخ به این سوال که آیا نمی خواهید به دنیای عرب برگردید، گفت: من هیچ وقت دنیای عرب را فراموش نکردم و در اولین فرصت تلاش می کنم که به دنیای عرب برگردم.

**محور آمریکا-عربستان - اسرائیل به دنبال تشدید فشارها بر ایران است
کارشناس مسائل بین المللی با بیان اینکه محور سه‌گانه آمریکا-عربستان- اسرائیل می خواهد فشارها را بر ایران افزایش دهد،در خصوص موضع ترکیه در قبال این اقدام آمریکا گفت: ترکیه در مرزهای خود با سوریه احساس ناامنی می‌کند و قرار شده کردهای مسلح به ارتش ملی سوریه جذب شوند و آمریکا این اطمینان خاطر را به ترکیه بدهد که مشکلی با هم ندارند وبه نظرمی رسد ترکیه هم خاک سوریه را در آینده نزدیک ترک خواهد کرد.
بیگدلی درباره موضع روسیه در خصوص اعلام خروج آمریکا از سوریه گفت: پوتین اولین فردی بود که این سیاست را تایید کرد و گفت من قبلاً با ترامپ صحبت کرده بودم و این راه بسیار کوتاهی است برای اینکه که بتوانیم حاکمیت ملی سوریه را برگردانیم.

** خروج بخشی از نظامیان آمریکا از افغانستان امتیاز به طالبان است
بیگدلی در خصوص تصمیم ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان هم گفت: امریکایی ها 100 هزار سرباز در افغانستان داشتند که اوباما رییس جمهوری پیشین این کشور در یک مرحله اول 30 هزار نفر را کاهش داد و ترامپ هم در مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد که مهمترین کار من این است سربازان وطن را برگردانیم و با آمدن ترامپ بار دیگر تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان کاهش یافت به طوری که الان تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان به 14 هزار نفر رسیده است.
وی با اشاره به مذاکرات آمریکا و طالبان و اینکه شرایط موجود نه برای طالبان و نه دولت افغانستان قابل دوام نیست گفت: ممکن است آمریکایی ها با دادن امتیازاتی به طالبان آنها را راضی کنند و طالبان در چند ایالت از آزادی هایی برخوردار باشند.
به گفته این استاد دانشگاه طالبان تحت نفوذ دو کشور دوست آمریکا یعنی قطر و پاکستان است و آمریکا این دو کشور را تحت فشار قرار خواهد داد که حمایت شان را از طالبان کاهش دهند.
کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: نخستین درخواست طالبان این بوده است که آمریکا باید خاک افغانستان را ترک کنند.ممکن است خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان امتیاز مقدماتی باشد که به آنها داده شده و اگر آمریکا فکر می کرد طالبان نمی خواهد عملا کاری انجام دهد سربازان خود را از افغانستان بیرون نمی کشید.
بیگدلی درباره تغییرات اخیر در دولت ترامپ و خروج جیمز متیس از دولت ترامپ هم گفت: سیاست تابع این لحظه هاست و تصمیم‌گیری‌های سیاسی لحظه به لحظه تغییر پیدا می‌کند و روزی متیس به درد می خورد و روز دیگر کنار گذاشته می شود. بنابراین محدودیتی وجود ندارد که این افراد همیشه باهم باشند وافرادی که با سیاستهای دولت همراه نیستند کنار می روند.
وی در عین حال گفت: با توجه به اینکه ترامپ تجربه سیاسی موثری نداشت،فرصت پیدا نکرده بود دوستان دیوانی خود را از تجربیاتش بیرون بیاورد و هر کسی معرفی می‌کردند وی را وارد دولتش می‌کرد اما الان مقداری دستش باز شده ومتوجه شده است این افراد به درد او نمی‌خورند.
این استاد دانشگاه یادآورشد:همه امید مخالفان ترامپ این است که وی فقط دوره اول رییس جمهوری باشد ولی معلوم نیست که در دوره دوم نباشد و حتی احتمال حضورش در کاخ سفید در دوره دوم بیشتر است به خاطر اینکه آمریکایی‌ها خیلی وابسته به مسائل اقتصادی هستند و ترامپ هم در این زمینه بسیار موفق بوده است.

**خروج آمریکا از سوریه به زیان اروپاست
بیگدلی در خصوص موضع اروپا در قبال خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اظهار داشت: فرمانده ارتش فرانسه که به نوعی سخنگوی کشورهای همراه آمریکا در مبارزه با داعش بود اعلام کرد که در اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هیچ هماهنگی با آنها نشده است اما مکرون گفت با ما هماهنگی شده بود ولی فکر نمی کردم به این زودی انجام شود و رفتن آمریکا از سوریه کاملاً به زیان ما تمام خواهد شد.
کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: ترامپ همواره گفته است کشورهایی که با ما همراه هستند باید متناسب با امکانات و رشد اقتصادی شان در هزینه های امنیتی کمک بکنند.ترامپ فقط به حیات آمریکا و پرستیژ آن فکر می‌کند و مسائل دیگر برای او مهم نیست و اروپایی ها هم نمی توانند کاری بکنند چون همه شان گرفتار هستند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین سیاستی به جایگاه رهبری آمریکا نزد متحدانش آسیب نمی زند گفت:این تفکر در فضای آمریکا تفکر غریبی نیست. برخی از روسای جمهوری آمریکا مخصوصاً از طیف جمهوری‌خواهان - که ترامپ از شاخه تی پارتی هست- معتقدند همه چیز باید در خدمت آمریکا قرار بگیرد.
بیگدلی خاطرنشان کرد: به اعتقاد این طیف از سیاستمداران آمریکایی وقتی آمریکا در آسایش و امنیت کامل هست آن وقت می‌تواند به کشورهای همراهش مانند اتحادیه اروپا کمک کند ولی این دلالتی ندارد بر اینکه آنها کنار بکشند و آمریکا همه هزینه ها را پرداخت کند.
این کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: بازیگری که ترامپ در پیش گرفته بازیگری جدید است و بعد از جنگ جهانی دوم غیر از نیکسون چون هیچ کس به این شدت این مسئله را مطرح نکرده است که کشورهای اروپایی باید هزینه‌های امنیت خود را به همان نسبت پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه بقای اتحادیه اروپا هم در گرو اتحاد با آمریکاست اظهارداشت: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم و در قالب طرح مارشال 28 درصد از کل صنایع سنگین اروپا را خریداری کرد و این مسئله هنوزوجود دارد بنابراین رشته پیوند هنوز بین آمریکا و اتحادیه اروپا باقیست.
سیام**2021**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

یک تیر و چند نشان برانکو در قطر
انتخاب فضای مناسب برای اردوی زمستانی ، این بی تردید مهمترین کاری بود که برانکو ایوانکویچ در ادامه مسیر موفقش برای پرسپولیس ، در دستور کار قرار داد.
قدوس: به بچه‌ها گفتم به خاطر مردم می‌بریم
هافبک تیم‌ملی ایران معتقد است نباید به نام رقبا در ادامه رقابت‌های جام‌ملت‌ها توجه کرد. او تاکید کرد باید بدون توجه به نام های دیگر با قدرت در جام ملت‌ها به کارمان ادامه دهیم.
تغییر رنگ پوست را جدی بگیرید
انجمن سرطان آمریکا اعلام می کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
سرمربی هندبال گچساران: نرفتن به جام باشگاه‌های آسیا جریمه سنگین دارد
سرمربی تیم هندبال نفت و گاز گچساران گفت: فکر می‌کنم دیگر رفتن ما به این مسابقات ۱۰۰ درصد شده باشد، چون دیگر در قرعه‌کشی آسیا قرار گرفته‌ایم.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
هیات های نظامی تل آویو ومسکو درباره سوریه گفت وگو کرند
تهران - ایرنا - ارتش رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در صفحه توئیتری خود اعلام کرد، دیدارهیات های نظامی این رژیم و روسیه برای یافتن سازوکار جلوگیری از برخورد نیروهای دو طرف در سوریه پایان یافت.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
سهم تهرانی‌ها امسال از «هوای پاک» چند روز بوده؟
پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۱۷ روز هوای پاک و ۲۳۷ روز هوای سالم تنفس کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
پیروز ایزدی: کشورهایی مانند لهستان معتقدند آمریکا امنیت آن‌ها را تامین‌ می‌کند
بعیدی‌نژاد: همسر زاغری برای سفر به ایران تضمین داشت اما...
کمیسیون همکاری ایران و کوبا با امضای اسناد تجاری برگزار شد
رییس مجلس ایرلند: از توسعه همکاری ها با ایران حمایت می کنیم
ایرانیان زندانی در اقلیم کردستان به ایران باز می گردند
ظریف به تهران بازگشت
فایننشال تایمز: خروج آمریکا از سوریه و چالش های منطقه
ظریف نجف را به مقصد تهران ترک کرد
بازگشت ظریف به تهران
ولایتی درگذشت مرحوم  اعتمادیان را تسلیت گفت