درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده است

15:59 ۸۷ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 133 0
درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده است

تهران-ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه استراتژی آمریکا در سوریه تغییر کرده است، گفت: سفرهای مقامات برخی کشورهای عربی به سوریه نشان می دهد که درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده و فشارها بر نظام سوریه کاهش می یابد.

ایرنا

«علی بیگدلی» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اقدام ترامپ در بیرون کشیدن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان، گفت: ترامپ در اجرای این برنامه و رسیدن به یک استراتژی جدید حتما با مشاورین نزدیکش صحبت کرده است و این اقدام نشان دهنده این است که آمریکایی ها در سوریه تغییر موقعیت داده اند.
وی با بیان اینکه مثلث عربستان، اسرائیل و آمریکا به این نتیجه رسیده اند که فشارها را بر سوریه کاهش دهند و سوریه بتواند به حاکمیت ملی خود دسترسی پیدا ‌کند، ادامه داد: در هفته های اخیر عمرالبشیر رییس جمهوری سودان در دمشق با بشار اسد دیدار کرد.همین روزها رئیس جمهوری عراق و یک هفته بعد پادشاه اردن به دمشق سفر می کنند و همه اینها نشان دهنده این است که راه ها به سمت بشار اسد باز می‌شود و سوریه در آینده نزدیک به حاکمیت ملی دسترسی پیدا خواهد کرد
این استاد دانشگاه افزود:اسد در مصاحبه مشترکی که با عمر البشیر داشت در پاسخ به این سوال که آیا نمی خواهید به دنیای عرب برگردید، گفت: من هیچ وقت دنیای عرب را فراموش نکردم و در اولین فرصت تلاش می کنم که به دنیای عرب برگردم.

**محور آمریکا-عربستان - اسرائیل به دنبال تشدید فشارها بر ایران است
کارشناس مسائل بین المللی با بیان اینکه محور سه‌گانه آمریکا-عربستان- اسرائیل می خواهد فشارها را بر ایران افزایش دهد،در خصوص موضع ترکیه در قبال این اقدام آمریکا گفت: ترکیه در مرزهای خود با سوریه احساس ناامنی می‌کند و قرار شده کردهای مسلح به ارتش ملی سوریه جذب شوند و آمریکا این اطمینان خاطر را به ترکیه بدهد که مشکلی با هم ندارند وبه نظرمی رسد ترکیه هم خاک سوریه را در آینده نزدیک ترک خواهد کرد.
بیگدلی درباره موضع روسیه در خصوص اعلام خروج آمریکا از سوریه گفت: پوتین اولین فردی بود که این سیاست را تایید کرد و گفت من قبلاً با ترامپ صحبت کرده بودم و این راه بسیار کوتاهی است برای اینکه که بتوانیم حاکمیت ملی سوریه را برگردانیم.

** خروج بخشی از نظامیان آمریکا از افغانستان امتیاز به طالبان است
بیگدلی در خصوص تصمیم ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان هم گفت: امریکایی ها 100 هزار سرباز در افغانستان داشتند که اوباما رییس جمهوری پیشین این کشور در یک مرحله اول 30 هزار نفر را کاهش داد و ترامپ هم در مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد که مهمترین کار من این است سربازان وطن را برگردانیم و با آمدن ترامپ بار دیگر تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان کاهش یافت به طوری که الان تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان به 14 هزار نفر رسیده است.
وی با اشاره به مذاکرات آمریکا و طالبان و اینکه شرایط موجود نه برای طالبان و نه دولت افغانستان قابل دوام نیست گفت: ممکن است آمریکایی ها با دادن امتیازاتی به طالبان آنها را راضی کنند و طالبان در چند ایالت از آزادی هایی برخوردار باشند.
به گفته این استاد دانشگاه طالبان تحت نفوذ دو کشور دوست آمریکا یعنی قطر و پاکستان است و آمریکا این دو کشور را تحت فشار قرار خواهد داد که حمایت شان را از طالبان کاهش دهند.
کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: نخستین درخواست طالبان این بوده است که آمریکا باید خاک افغانستان را ترک کنند.ممکن است خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان امتیاز مقدماتی باشد که به آنها داده شده و اگر آمریکا فکر می کرد طالبان نمی خواهد عملا کاری انجام دهد سربازان خود را از افغانستان بیرون نمی کشید.
بیگدلی درباره تغییرات اخیر در دولت ترامپ و خروج جیمز متیس از دولت ترامپ هم گفت: سیاست تابع این لحظه هاست و تصمیم‌گیری‌های سیاسی لحظه به لحظه تغییر پیدا می‌کند و روزی متیس به درد می خورد و روز دیگر کنار گذاشته می شود. بنابراین محدودیتی وجود ندارد که این افراد همیشه باهم باشند وافرادی که با سیاستهای دولت همراه نیستند کنار می روند.
وی در عین حال گفت: با توجه به اینکه ترامپ تجربه سیاسی موثری نداشت،فرصت پیدا نکرده بود دوستان دیوانی خود را از تجربیاتش بیرون بیاورد و هر کسی معرفی می‌کردند وی را وارد دولتش می‌کرد اما الان مقداری دستش باز شده ومتوجه شده است این افراد به درد او نمی‌خورند.
این استاد دانشگاه یادآورشد:همه امید مخالفان ترامپ این است که وی فقط دوره اول رییس جمهوری باشد ولی معلوم نیست که در دوره دوم نباشد و حتی احتمال حضورش در کاخ سفید در دوره دوم بیشتر است به خاطر اینکه آمریکایی‌ها خیلی وابسته به مسائل اقتصادی هستند و ترامپ هم در این زمینه بسیار موفق بوده است.

**خروج آمریکا از سوریه به زیان اروپاست
بیگدلی در خصوص موضع اروپا در قبال خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اظهار داشت: فرمانده ارتش فرانسه که به نوعی سخنگوی کشورهای همراه آمریکا در مبارزه با داعش بود اعلام کرد که در اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هیچ هماهنگی با آنها نشده است اما مکرون گفت با ما هماهنگی شده بود ولی فکر نمی کردم به این زودی انجام شود و رفتن آمریکا از سوریه کاملاً به زیان ما تمام خواهد شد.
کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: ترامپ همواره گفته است کشورهایی که با ما همراه هستند باید متناسب با امکانات و رشد اقتصادی شان در هزینه های امنیتی کمک بکنند.ترامپ فقط به حیات آمریکا و پرستیژ آن فکر می‌کند و مسائل دیگر برای او مهم نیست و اروپایی ها هم نمی توانند کاری بکنند چون همه شان گرفتار هستند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین سیاستی به جایگاه رهبری آمریکا نزد متحدانش آسیب نمی زند گفت:این تفکر در فضای آمریکا تفکر غریبی نیست. برخی از روسای جمهوری آمریکا مخصوصاً از طیف جمهوری‌خواهان - که ترامپ از شاخه تی پارتی هست- معتقدند همه چیز باید در خدمت آمریکا قرار بگیرد.
بیگدلی خاطرنشان کرد: به اعتقاد این طیف از سیاستمداران آمریکایی وقتی آمریکا در آسایش و امنیت کامل هست آن وقت می‌تواند به کشورهای همراهش مانند اتحادیه اروپا کمک کند ولی این دلالتی ندارد بر اینکه آنها کنار بکشند و آمریکا همه هزینه ها را پرداخت کند.
این کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: بازیگری که ترامپ در پیش گرفته بازیگری جدید است و بعد از جنگ جهانی دوم غیر از نیکسون چون هیچ کس به این شدت این مسئله را مطرح نکرده است که کشورهای اروپایی باید هزینه‌های امنیت خود را به همان نسبت پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه بقای اتحادیه اروپا هم در گرو اتحاد با آمریکاست اظهارداشت: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم و در قالب طرح مارشال 28 درصد از کل صنایع سنگین اروپا را خریداری کرد و این مسئله هنوزوجود دارد بنابراین رشته پیوند هنوز بین آمریکا و اتحادیه اروپا باقیست.
سیام**2021**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
ایران در نشست فوق العاده استانبول درباره حادثه تروریستی نیوزیلند شرکت می‌کند
پیام تبریک اردوغان به مناسبت عید نوروز
از انتقال قانونی قدرت در قزاقستان حمایت می‌کنیم
ظریف: هرگز اجازه نمی‌دهیم دیگران برای ما تصمیم‌گیری کنند
نیویورک تایمز از تلاش پمپئو برای تروریستی اعلام کردن سپاه خبر داد
سفیر اتریش ایستادگی ایرانی‌ها در برابر مشکلات اقتصادی را ستود
ایران از انتقال قدرت در قزاقستان حمایت کرد
سازمان شانگهای: برای عضویت رسمی ایران در حال توافق هستیم
ایرانیان اجازه نمی دهند دیگران درباره سرنوشت آنها تصمیم بگیرند
شرکت ایرانی متناظر با اینستکس به ثبت رسید