درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده است

15:59 ۱۷۸ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 169 0
درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده است

تهران-ایرنا- کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه استراتژی آمریکا در سوریه تغییر کرده است، گفت: سفرهای مقامات برخی کشورهای عربی به سوریه نشان می دهد که درهای دنیای عرب به روی بشار اسد باز شده و فشارها بر نظام سوریه کاهش می یابد.

ایرنا

«علی بیگدلی» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره اقدام ترامپ در بیرون کشیدن نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان، گفت: ترامپ در اجرای این برنامه و رسیدن به یک استراتژی جدید حتما با مشاورین نزدیکش صحبت کرده است و این اقدام نشان دهنده این است که آمریکایی ها در سوریه تغییر موقعیت داده اند.
وی با بیان اینکه مثلث عربستان، اسرائیل و آمریکا به این نتیجه رسیده اند که فشارها را بر سوریه کاهش دهند و سوریه بتواند به حاکمیت ملی خود دسترسی پیدا ‌کند، ادامه داد: در هفته های اخیر عمرالبشیر رییس جمهوری سودان در دمشق با بشار اسد دیدار کرد.همین روزها رئیس جمهوری عراق و یک هفته بعد پادشاه اردن به دمشق سفر می کنند و همه اینها نشان دهنده این است که راه ها به سمت بشار اسد باز می‌شود و سوریه در آینده نزدیک به حاکمیت ملی دسترسی پیدا خواهد کرد
این استاد دانشگاه افزود:اسد در مصاحبه مشترکی که با عمر البشیر داشت در پاسخ به این سوال که آیا نمی خواهید به دنیای عرب برگردید، گفت: من هیچ وقت دنیای عرب را فراموش نکردم و در اولین فرصت تلاش می کنم که به دنیای عرب برگردم.

**محور آمریکا-عربستان - اسرائیل به دنبال تشدید فشارها بر ایران است
کارشناس مسائل بین المللی با بیان اینکه محور سه‌گانه آمریکا-عربستان- اسرائیل می خواهد فشارها را بر ایران افزایش دهد،در خصوص موضع ترکیه در قبال این اقدام آمریکا گفت: ترکیه در مرزهای خود با سوریه احساس ناامنی می‌کند و قرار شده کردهای مسلح به ارتش ملی سوریه جذب شوند و آمریکا این اطمینان خاطر را به ترکیه بدهد که مشکلی با هم ندارند وبه نظرمی رسد ترکیه هم خاک سوریه را در آینده نزدیک ترک خواهد کرد.
بیگدلی درباره موضع روسیه در خصوص اعلام خروج آمریکا از سوریه گفت: پوتین اولین فردی بود که این سیاست را تایید کرد و گفت من قبلاً با ترامپ صحبت کرده بودم و این راه بسیار کوتاهی است برای اینکه که بتوانیم حاکمیت ملی سوریه را برگردانیم.

** خروج بخشی از نظامیان آمریکا از افغانستان امتیاز به طالبان است
بیگدلی در خصوص تصمیم ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان هم گفت: امریکایی ها 100 هزار سرباز در افغانستان داشتند که اوباما رییس جمهوری پیشین این کشور در یک مرحله اول 30 هزار نفر را کاهش داد و ترامپ هم در مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد که مهمترین کار من این است سربازان وطن را برگردانیم و با آمدن ترامپ بار دیگر تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان کاهش یافت به طوری که الان تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان به 14 هزار نفر رسیده است.
وی با اشاره به مذاکرات آمریکا و طالبان و اینکه شرایط موجود نه برای طالبان و نه دولت افغانستان قابل دوام نیست گفت: ممکن است آمریکایی ها با دادن امتیازاتی به طالبان آنها را راضی کنند و طالبان در چند ایالت از آزادی هایی برخوردار باشند.
به گفته این استاد دانشگاه طالبان تحت نفوذ دو کشور دوست آمریکا یعنی قطر و پاکستان است و آمریکا این دو کشور را تحت فشار قرار خواهد داد که حمایت شان را از طالبان کاهش دهند.
کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: نخستین درخواست طالبان این بوده است که آمریکا باید خاک افغانستان را ترک کنند.ممکن است خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان امتیاز مقدماتی باشد که به آنها داده شده و اگر آمریکا فکر می کرد طالبان نمی خواهد عملا کاری انجام دهد سربازان خود را از افغانستان بیرون نمی کشید.
بیگدلی درباره تغییرات اخیر در دولت ترامپ و خروج جیمز متیس از دولت ترامپ هم گفت: سیاست تابع این لحظه هاست و تصمیم‌گیری‌های سیاسی لحظه به لحظه تغییر پیدا می‌کند و روزی متیس به درد می خورد و روز دیگر کنار گذاشته می شود. بنابراین محدودیتی وجود ندارد که این افراد همیشه باهم باشند وافرادی که با سیاستهای دولت همراه نیستند کنار می روند.
وی در عین حال گفت: با توجه به اینکه ترامپ تجربه سیاسی موثری نداشت،فرصت پیدا نکرده بود دوستان دیوانی خود را از تجربیاتش بیرون بیاورد و هر کسی معرفی می‌کردند وی را وارد دولتش می‌کرد اما الان مقداری دستش باز شده ومتوجه شده است این افراد به درد او نمی‌خورند.
این استاد دانشگاه یادآورشد:همه امید مخالفان ترامپ این است که وی فقط دوره اول رییس جمهوری باشد ولی معلوم نیست که در دوره دوم نباشد و حتی احتمال حضورش در کاخ سفید در دوره دوم بیشتر است به خاطر اینکه آمریکایی‌ها خیلی وابسته به مسائل اقتصادی هستند و ترامپ هم در این زمینه بسیار موفق بوده است.

**خروج آمریکا از سوریه به زیان اروپاست
بیگدلی در خصوص موضع اروپا در قبال خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اظهار داشت: فرمانده ارتش فرانسه که به نوعی سخنگوی کشورهای همراه آمریکا در مبارزه با داعش بود اعلام کرد که در اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هیچ هماهنگی با آنها نشده است اما مکرون گفت با ما هماهنگی شده بود ولی فکر نمی کردم به این زودی انجام شود و رفتن آمریکا از سوریه کاملاً به زیان ما تمام خواهد شد.
کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: ترامپ همواره گفته است کشورهایی که با ما همراه هستند باید متناسب با امکانات و رشد اقتصادی شان در هزینه های امنیتی کمک بکنند.ترامپ فقط به حیات آمریکا و پرستیژ آن فکر می‌کند و مسائل دیگر برای او مهم نیست و اروپایی ها هم نمی توانند کاری بکنند چون همه شان گرفتار هستند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین سیاستی به جایگاه رهبری آمریکا نزد متحدانش آسیب نمی زند گفت:این تفکر در فضای آمریکا تفکر غریبی نیست. برخی از روسای جمهوری آمریکا مخصوصاً از طیف جمهوری‌خواهان - که ترامپ از شاخه تی پارتی هست- معتقدند همه چیز باید در خدمت آمریکا قرار بگیرد.
بیگدلی خاطرنشان کرد: به اعتقاد این طیف از سیاستمداران آمریکایی وقتی آمریکا در آسایش و امنیت کامل هست آن وقت می‌تواند به کشورهای همراهش مانند اتحادیه اروپا کمک کند ولی این دلالتی ندارد بر اینکه آنها کنار بکشند و آمریکا همه هزینه ها را پرداخت کند.
این کارشناس مسائل بین الملل یادآورشد: بازیگری که ترامپ در پیش گرفته بازیگری جدید است و بعد از جنگ جهانی دوم غیر از نیکسون چون هیچ کس به این شدت این مسئله را مطرح نکرده است که کشورهای اروپایی باید هزینه‌های امنیت خود را به همان نسبت پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه بقای اتحادیه اروپا هم در گرو اتحاد با آمریکاست اظهارداشت: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم و در قالب طرح مارشال 28 درصد از کل صنایع سنگین اروپا را خریداری کرد و این مسئله هنوزوجود دارد بنابراین رشته پیوند هنوز بین آمریکا و اتحادیه اروپا باقیست.
سیام**2021**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با نور خورشید
مطالعات و پژوهش‌های جدیدی که توسط دانشمندان استرالیایی انجام گرفته نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در جلوگیری از ابتلا به دیابت و چاقی تاثیرگذار است.
دلایل حالت تهوع بعد از نوشیدن چای سیاه
باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.
راه‌اندازی نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان
مدیر تخصصی آکادمی تیروکمان هدف از راه‌اندازی این آکادمی را تخصصی کردن و استانداردسازی رشته تیروکمان عنوان کرد و گفت: سعی داریم با تخصصی کردن تیروکمان در آینده کمانداران مطرح و قوی را تزریق تیم ملی کنیم.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
نوشیدنی ای که از ایبوپروفن قوی تر است
نتایج مطالعات محققان آمریکایی نشان داد که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه از مسکن‌هایی چون ایبوپروفن در تسکین حساسیت به درد ناشی از کمبود خواب موثرتر است.
مصرف شیر بر سلامت مغز چه تأثیری دارد؟
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف شیر مغز را جوان نگه می‌دارد.
باکتری‌های داروخوار را بشناسید!
پژوهشگران دریافتند باکتری‌های روده به حدی عملکرد قوی دارند که می‌توانند بر دارو‌های داخل بدن افراد تأثیر بگذارند.
کی روش: قطر نشان داد چرا همه باید به این تیم احترام بگذارند
سرمربی تیم ملی کلمبیا عملکرد دفاعی قطر را برجسته و اعلام کرد همه باید همیشه به این تیم احترام بگذارند.
سه سوته پوست صورتتان را دگرگون کنید
در اینجا ماسکی را به شما معرفی می‌کنیم که در 5 دقیقه رویای شما برای داشتن پوستی زیبا، شفاف و تازه را برآورده می‌کند.
صعود کلمبیا به یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا
تیم ملی فوتبال کلمبیا با شکست قطر توانست به مرحله یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل صعود کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
راهکارهای کلیدی برای تربیت فرزندان
برای ایجاد تمایل کودکان به رعایت نظم، می‌توان آن‌ را به‌صورت یک بازی مطرح کرد.
یک کارشناس مسائل روسیه: نگاه به شرق برای ایران انتخاب نیست؛ ضرورت است
دریابان علی شمخانی روسیه را به مقصد ایران ترک کرد
پمپئو: به دنبال جنگ نیستیم
آغاز همکاری میان کانون وکلای ایران و ارمنستان
برایان هوک: مخالف رسیدن به توافقی جامع با ایران نیستیم
نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه برگزار می‌شود
ابراز همدردی موسوی با سیل زدگان و زلزله‌زدگان چینی
اظهارات ضد ایرانی پمپئو در مقر فرماندهی سنتکام
نشست مشترک هیأت مدیره سابق و جدید «انجمن ایرانی روابط بین‌الملل» با حضور عراقچی
سند همکاری‌های سیاسی وزارتخانه‌های خارجه ایران و ترکیه در اصفهان امضا می‌شود