کرامت انسانی نماینده مجلس و کارمند گمرک نقض شد

13:34 ۲۰۷ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 277 0
کرامت انسانی نماینده مجلس و کارمند گمرک نقض شد

تهران- ایرنا- معاون ارتباطات و پیگیری قانون اساسی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری گفت: در ماجرای نماینده سراوان و کارمند گمرک، کرامت انسانی هر دو طرف مورد هتک و نقض قرار گرفته است و این در حالی است که حفظ شأن و کرامت انسانی، بنیادی ترین و پایه مشترک همه حقوق و آزادی های شهروندی است.

ایرنا

چندی پیش بحث یک نماینده مجلس و یک کارمند گمرک ابتدا به یک جنجال در شبکه های اجتماعی تبدیل و سپس دامنه آن به رسانه های عمومی کشیده شد که برداشت های متنوعی را به دنبال داشت. علی اکبر گرجی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا از منظر حقوق شهروندی به واکاوی این ماجرا پرداخت.
گرجی اظهار داشت: مسئولان از نظر رفتار و گفتار باید اسوه و زبانزد مردم باشند و تواضع و مدارا را تمرین کنند و یاد بگیرند که در برابر فریادهای شهروندان تحمل خود را بالا ببرند همچنین شهروندان در عین مطالبه گری هرگز نباید وارد هتاکی و ترور شخصیت شوند و اگر بتوانیم به این مرحله برسیم، در مسیر توسعه و تعمیق یک دولت شهروند بنیان گام برداشته ایم.
وی اضافه کرد: در همه موضوعات و ماجراهایی که در عرصه های مختلف پیش می آید، باید ابتدا این پرسش مطرح شود که آیا رفتار و گفتار رخ داده با مبنای کرامت ذاتی انسان ها سازگار هست یا خیر.
گرجی یادآور شد: کرامت انسانی بنیاد اخلاقی نیز دارد همانطور که حضرت علی (ع)، امام عدالت، 1400سال قبل به ما آموختند که «هر چه را برای خود می پسندی، برای دیگری نیز بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی، برای دیگران هم نپسند».
این حقوقدان خاطرنشان کرد: در این ماجرا هر دو سوی ماجرا دچار لغزش شدند؛ کارمند گمرک از نظر اخلاقی و قواعد حرفه ای نباید تحریک آمیز و تحقیرکننده با نماینده مردم سراوان برخورد می کرد و این برخورد، کرامت، حیثیت و شأن نماینده مجلس را که برای پیگیری امور گمرک سراوان به گمرک مرکزی مراجعه کرده بود، نقض کرد. همچنین رفتار و گفتار نماینده سراوان هم کاملا غیرحرفه ای، غیرمودبانه و مغایر با ادب دولتمردان ایرانی بود.

* رفتار کارمند گمرک مغایر با حقوق شهروندی بود
گرجی اظهار داشت: خطای کارمند و مغایرت رفتار او با حقوق شهروندی محرز است اما نماینده سراوان هم آشکارا شأن نمایندگی را حفظ نکرد و هرچند شأن او مورد هتاکی قرار گرفت اما او هم پا را فراتر گذاشت و مرتکب خطای بزرگتری شد؛ در این میان رفتار هیچ کدام قابل دفاع و توجیه نیست.
وی ادامه داد: کارمند گمرک برخلاف موازین اخلاقی و حقوقی رفتار کرده است و به عنوان یک مامور اداری مکلف به برخورد کاملا محترمانه با تک تک شهروندان ایرانی است خواه این شهروند جزو مسئولان و اربابان قدرت یا در رده پایین تر باشد، برای یک کارمند دولت نباید فرق داشته باشد.

* برخوردهای ناشیانه نماینده سراوان ابعاد تاسف بارتری را رقم زد
رئیس انجمن حقوق اساسی ایران گفت: این ماجرا می توانست از آغاز با تدبیر و درایت پایان یابد؛ به نحوی که شخصیت و شأن مجلس و به ویژه نماینده سراوان بیش از این مورد هتک قرار نگیرد اما با کمال تاسف، برخوردهای ناشیانه نماینده سراوان و عصبانیت او باعث شد که قضیه ابعاد تاسف بارتری به خود بگیرد.
وی تصریح کرد: به هر حال برخورد با هر خطایی باید در حد خود آن باشد و اینگونه نباشد که ما به خاطر یک خطا، در یک موقعیت خاص طرفین را از هستی ساقط کنیم؛ همین که به بفهمانیم که زیاده روی و رفتار او غیرقابل دفاع است، کافی است. نماینده مجلس می توانست با یک عذرخواهی صادقانه موضوع را فیصله دهد اما متاسفانه به دلیل فقدان روحیه تواضع، مدارا و پوزش طلبی در عرصه سیاست ایرانی نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه رفته رفته ابعاد گسترده تری پیدا کرد.

* سرمایه گذاری برای آموزش حقوق شهروندی زیانده نیست
این حقوقدان یادآور شد: ماموران اداری باید بیش از پیش آموزش های حقوق شهروندی را فراگیرند چراکه هنوز نهضت آموزش حقوق شهروندی راه نیفتاده است و بی تردید برای ایجاد تحول در نظام اداری باید در راه آموزش حقوق شهروندی سرمایه گذاری کرد زیرا این سرمایه گذاری هرگز زیانده نیست.
گرجی گفت: طبیعی است که شأن کسانی که لباس نمایندگی از سوی ملت را پوشیدند باید حفظ شود و در این زمینه باید بسترهای مناسب رعایت شود اما مهمتر این است که نمایندگان و اربابان قدرت نیز باید در مسیری گام بردارند که منتهی به حفظ شئون شود همچنین باید توجه داشت که این نمایندگان و زمامداران از دل جامعه برآمده اند و متاسفانه در جامعه کنونی خشونت از نوع گفتاری و رفتاری رو به فزونی نهاده است.
رئیس انجمن حقوق اساسی ایران اظهار داشت: البته همه ماجرا به دو طرف ماجرا ختم نمی شود و موضوع دیگر این است که این واقعه به یک معنا نشان داد که ابهت قدرت در ایران فروریخته است تا جایی که یک شهروند ساده ایرانی در خود این شهامت را می بیند که یک نماینده حاکمیت را از گمرک با وضعیت نامناسبی بیرون کند و اینجاست که می توان به شکسته شدن تابوی قدرت امیدوار بود.
این مقام مسئول در معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری افزود: شکست تابوی قدرت را باید به فال نیک گرفت زیرا این امر بیانگر آن است که قدرت و سیاست در ایران معصومیت خویش را از دست داده است؛ بنابراین صرف نظر از جنبه های ناگوار و اسف باری که این اتفاق در افکار عمومی ایجاد کرد، درس آموزنده ای بود.
اجتمام*3229*1834


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد
کشور آرژانتین در اقدامی عجولانه حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.
مذاکره‌کننده‌های انگلیسی مثل احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند
«فرانس تیمرمنس» معاون کمیسیون اروپا، گفت فکر می‌کرده است که مذاکره‌کنندگان انگلیسی بسیار باهوش هستند، اما بعدا متوجه شده آن‌ها هیچ برنامه‌ای ندارند و «مانند احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند.»
تل‌آویو با هشدار نصرالله دست به کار شد
رسانه‌های صهیونیستی فاش کردند، این رژیم 20 مرکز استراتژیک را در مکان‌های مختلف فلسطین اشغالی ایمن‌سازی می‌کند تا در صورت پاسخ احتمالی حزب‌الله، این محل‌ها در امان بمانند.
از حل موضوع آوارگان فلسطینی در لبنان
«نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، موضوع تصمیم‌گیری درباره آوارگان فلسطینی در لبنان و مشکلات پیش آمده اخیر تمام شده است و وضعیت به حالت قبل برخواهد گشت.
هلاکت شرور مسلح در جنوب سیستان و بلوچستان
روز گذشته مامورین پلیس شهرستان فنوج واقع در جنوب سیستان و بلوچستان در یک درگیری مسلحانه موفق به هلاکت یک شرور مسلح شدند و در بازرسی از مخفیگاه متهم مقداری اسلحه نیز کشف شد.
واژگونی خودروی مهاجران در شرق ترکیه با 15 کشته
واژگونی یک خودروی ون در شرق ترکیه منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مهاجران غیرقانونی شده است.
آخرین وضعیت بازسازی واحدهای مسکونی در گلستان
رئیس ستاد بازسازی بنیاد مسکن گلستان آخرین وضعیت بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خسارت‌دیده و همچنین روند پرداخت تسهیلات بانکی را تشریح کرد.
آمادگی مسکو برای تحویل جنگنده‌های سوخو-۳۵ به آنکارا
رئیس یکی از شرکت‌های بزرگ تسلیحاتی روسیه با اشاره به فشارهای آمریکا به ترکیه در زمینه مشارکت این کشور در پروژه اف-۳۵ اعلام کرد که این شرکت دولتی روس برای تحویل جنگنده‌های سوخو-۳۵ به آنکارا آمادگی دارد.
نسخه طب سنتی برای دردهای معده
خیلی از افرادی که مشکل معده دارند توجه زیادی به زمان خوردن غذا ندارند. غذا خوردن یکی از بهترین نعمت‌های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ها را به پشیمانی می‌اندازد.
ادعای خنده دار نماینده ترامپ در مورد رژیم صهیونیستی
«جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور غرب آسیا در تازه‌ترین اظهارات ضد فلسطینی خود مدعی شد این رژیم صهیونیستی است که قربانی مناقشات فلسطین شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
مذاکره‌کننده‌های انگلیسی مثل احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند
«فرانس تیمرمنس» معاون کمیسیون اروپا، گفت فکر می‌کرده است که مذاکره‌کنندگان انگلیسی بسیار باهوش هستند، اما بعدا متوجه شده آن‌ها هیچ برنامه‌ای ندارند و «مانند احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند.»
تل‌آویو با هشدار نصرالله دست به کار شد
رسانه‌های صهیونیستی فاش کردند، این رژیم 20 مرکز استراتژیک را در مکان‌های مختلف فلسطین اشغالی ایمن‌سازی می‌کند تا در صورت پاسخ احتمالی حزب‌الله، این محل‌ها در امان بمانند.