کرامت انسانی نماینده مجلس و کارمند گمرک نقض شد

13:34 ۹۲ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 165 0
کرامت انسانی نماینده مجلس و کارمند گمرک نقض شد

تهران- ایرنا- معاون ارتباطات و پیگیری قانون اساسی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری گفت: در ماجرای نماینده سراوان و کارمند گمرک، کرامت انسانی هر دو طرف مورد هتک و نقض قرار گرفته است و این در حالی است که حفظ شأن و کرامت انسانی، بنیادی ترین و پایه مشترک همه حقوق و آزادی های شهروندی است.

ایرنا

چندی پیش بحث یک نماینده مجلس و یک کارمند گمرک ابتدا به یک جنجال در شبکه های اجتماعی تبدیل و سپس دامنه آن به رسانه های عمومی کشیده شد که برداشت های متنوعی را به دنبال داشت. علی اکبر گرجی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا از منظر حقوق شهروندی به واکاوی این ماجرا پرداخت.
گرجی اظهار داشت: مسئولان از نظر رفتار و گفتار باید اسوه و زبانزد مردم باشند و تواضع و مدارا را تمرین کنند و یاد بگیرند که در برابر فریادهای شهروندان تحمل خود را بالا ببرند همچنین شهروندان در عین مطالبه گری هرگز نباید وارد هتاکی و ترور شخصیت شوند و اگر بتوانیم به این مرحله برسیم، در مسیر توسعه و تعمیق یک دولت شهروند بنیان گام برداشته ایم.
وی اضافه کرد: در همه موضوعات و ماجراهایی که در عرصه های مختلف پیش می آید، باید ابتدا این پرسش مطرح شود که آیا رفتار و گفتار رخ داده با مبنای کرامت ذاتی انسان ها سازگار هست یا خیر.
گرجی یادآور شد: کرامت انسانی بنیاد اخلاقی نیز دارد همانطور که حضرت علی (ع)، امام عدالت، 1400سال قبل به ما آموختند که «هر چه را برای خود می پسندی، برای دیگری نیز بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی، برای دیگران هم نپسند».
این حقوقدان خاطرنشان کرد: در این ماجرا هر دو سوی ماجرا دچار لغزش شدند؛ کارمند گمرک از نظر اخلاقی و قواعد حرفه ای نباید تحریک آمیز و تحقیرکننده با نماینده مردم سراوان برخورد می کرد و این برخورد، کرامت، حیثیت و شأن نماینده مجلس را که برای پیگیری امور گمرک سراوان به گمرک مرکزی مراجعه کرده بود، نقض کرد. همچنین رفتار و گفتار نماینده سراوان هم کاملا غیرحرفه ای، غیرمودبانه و مغایر با ادب دولتمردان ایرانی بود.

* رفتار کارمند گمرک مغایر با حقوق شهروندی بود
گرجی اظهار داشت: خطای کارمند و مغایرت رفتار او با حقوق شهروندی محرز است اما نماینده سراوان هم آشکارا شأن نمایندگی را حفظ نکرد و هرچند شأن او مورد هتاکی قرار گرفت اما او هم پا را فراتر گذاشت و مرتکب خطای بزرگتری شد؛ در این میان رفتار هیچ کدام قابل دفاع و توجیه نیست.
وی ادامه داد: کارمند گمرک برخلاف موازین اخلاقی و حقوقی رفتار کرده است و به عنوان یک مامور اداری مکلف به برخورد کاملا محترمانه با تک تک شهروندان ایرانی است خواه این شهروند جزو مسئولان و اربابان قدرت یا در رده پایین تر باشد، برای یک کارمند دولت نباید فرق داشته باشد.

* برخوردهای ناشیانه نماینده سراوان ابعاد تاسف بارتری را رقم زد
رئیس انجمن حقوق اساسی ایران گفت: این ماجرا می توانست از آغاز با تدبیر و درایت پایان یابد؛ به نحوی که شخصیت و شأن مجلس و به ویژه نماینده سراوان بیش از این مورد هتک قرار نگیرد اما با کمال تاسف، برخوردهای ناشیانه نماینده سراوان و عصبانیت او باعث شد که قضیه ابعاد تاسف بارتری به خود بگیرد.
وی تصریح کرد: به هر حال برخورد با هر خطایی باید در حد خود آن باشد و اینگونه نباشد که ما به خاطر یک خطا، در یک موقعیت خاص طرفین را از هستی ساقط کنیم؛ همین که به بفهمانیم که زیاده روی و رفتار او غیرقابل دفاع است، کافی است. نماینده مجلس می توانست با یک عذرخواهی صادقانه موضوع را فیصله دهد اما متاسفانه به دلیل فقدان روحیه تواضع، مدارا و پوزش طلبی در عرصه سیاست ایرانی نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه رفته رفته ابعاد گسترده تری پیدا کرد.

* سرمایه گذاری برای آموزش حقوق شهروندی زیانده نیست
این حقوقدان یادآور شد: ماموران اداری باید بیش از پیش آموزش های حقوق شهروندی را فراگیرند چراکه هنوز نهضت آموزش حقوق شهروندی راه نیفتاده است و بی تردید برای ایجاد تحول در نظام اداری باید در راه آموزش حقوق شهروندی سرمایه گذاری کرد زیرا این سرمایه گذاری هرگز زیانده نیست.
گرجی گفت: طبیعی است که شأن کسانی که لباس نمایندگی از سوی ملت را پوشیدند باید حفظ شود و در این زمینه باید بسترهای مناسب رعایت شود اما مهمتر این است که نمایندگان و اربابان قدرت نیز باید در مسیری گام بردارند که منتهی به حفظ شئون شود همچنین باید توجه داشت که این نمایندگان و زمامداران از دل جامعه برآمده اند و متاسفانه در جامعه کنونی خشونت از نوع گفتاری و رفتاری رو به فزونی نهاده است.
رئیس انجمن حقوق اساسی ایران اظهار داشت: البته همه ماجرا به دو طرف ماجرا ختم نمی شود و موضوع دیگر این است که این واقعه به یک معنا نشان داد که ابهت قدرت در ایران فروریخته است تا جایی که یک شهروند ساده ایرانی در خود این شهامت را می بیند که یک نماینده حاکمیت را از گمرک با وضعیت نامناسبی بیرون کند و اینجاست که می توان به شکسته شدن تابوی قدرت امیدوار بود.
این مقام مسئول در معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری افزود: شکست تابوی قدرت را باید به فال نیک گرفت زیرا این امر بیانگر آن است که قدرت و سیاست در ایران معصومیت خویش را از دست داده است؛ بنابراین صرف نظر از جنبه های ناگوار و اسف باری که این اتفاق در افکار عمومی ایجاد کرد، درس آموزنده ای بود.
اجتمام*3229*1834


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای استان مرکزی گزارش نشده است
اراک - ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای این استان با توجه به شدت بارش ها گزارش نشده است.
برق 56 روستای لرستان قطع است
خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
چراغ خاموش قیمت های نجومی  برخی رستوران های مازندران
ساری – ایرنا -برخی رستوران های استان مازندران در ایام تعطیلات نوروزی و پیک گردشگری این استان با سوء استفاده از شرایط مسافران در ازای عرضه غذا، قیمت های نجومی دریافت می کنند.
دستگاه های اجرایی هرمزگان تا پایان نوروز در آماده باش کامل باشند
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به حضور شمار بسیاری از گردشگران در استان و شرایط آب و هوایی منطقه، تمام دستگاه های اجرایی هرمزگان باید تا پایان تعطیلات نوروز در آماده باش کامل باشند.
ستاد بحران لرستان با کمبود امکانات و منابع مواجه است
خرم آباد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ستاد بحران استان با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه است و چنانچه در بارندگی های کنونی تمهیداتی در نظر گرفته نمی شد، بروز حوادث ناخوشایند قطعی بود.
احتمال رانش زمین در طالقان وجود دارد
کرج- ایرنا - مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: با ادامه بارش ها در این استان، احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است
گنبدکاوس- ایرنا- فرماندار گالیکش اعلام کرد: روستاییان روستای کندسکوه از بخش لووه این شهرستان در شرق گلستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
بارش برف بهاری 3 گردنه استان قزوین را فراگرفت
قزوین - ایرنا - معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان شامل طالقان، قسطین لار و آوج را فراگرفته است.
پرواز اصفهان - خارک به مبداء بازگشت
اصفهان- ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان گفت: پرواز اصفهان به جزیره خارک به دلیل شرایط بد جوی نتوانست در مقصد خود به زمین بنشیند و مجبور به بازگشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس
در میان انبوه اخبار گوناگون منتشره در جامعه، اخباری هرچند اندک درباره تنبیه دردناک دانش‌آموز به خاطر نمره، فرو رفتن مداد در سر دانش آموز بر اثر تنبیه و... فارغ از بروز واکنش اجتماعی، آثار حقوقی نیز به همراه دارد.
آمادگی ترکیه برای کمک به سیل‌زدگان ایرانی
نماینده شیراز: مدیریت شهری برنامه‌ای برای پیشگیری از بحران نداشته است
ضرورت مدیریت بحران احتمالی در جهت مقابله با سیل در قم
پیام تبریک نماینده زرتشتیان به مناسبت سالروز تولد زرتشت
امیرعبداللهیان: یمن راه حل نظامی ندارد
لاریجانی آخرین وضعیت بارندگی های اخیر استان قم را پیگیری کرد
لاریجانی: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن الحاق جولان به رژیم صهیونیستی محکوم است
تسهیل در قوانین کلید تحقق رونق اقتصادی است
جمالی: گروه‌ها و جناح‌های سیاسی به جای دعواهای بی ثمر، فکری برای اقتصاد کشور کنند
نقوی حسینی: مجلس و دولت رونق تولید را در دستور کار قرار دهند