بیم و امید تشکیل دولت لبنان تا پیش از سال نوی میلادی

11:14 ۲۱۱ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 258 0
بیم و امید تشکیل دولت لبنان تا پیش از سال نوی میلادی

بیروت-ایرنا-در حالی که بسیاری انتظار دارند که سیاستمداران لبنانی تا یک هفته پایانی سال جاری میلادی چانه زنی ها را برای تشکیل دولت جدید به نتیجه برسانند، گزارش ها از ادامه اختلاف های هرچند جزئی حکایت دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، از سوم خرداد امسال که 'سعد الحریری' به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه معرفی شد، هفت ماه می گذرد اما هنوز این ماموریت به سرانجام نرسیده است.
تشکیل دولت 'وحدت ملی' که در دستور کار الحریری بوده گرچه اقدامی در مسیر انسجام سیاسی است اما راضی کردن همه طرف ها و همگون سازی منافع متضاد آنها به آسانی نیست و همین نیز همواره روند سیاسی را در لبنان کند می کند.
طی دو ماه اخیر مهمترین اختلاف درباره سهمیه طائفه اهل تسنن در کابینه بوده است.
6 تن از نمایندگان پارلمان لبنان که خود را سنی های مستقل می خوانند، با تشکیل فراکسیونی خواهان تخصیص یک کرسی در دولت به خود شدند.
این نمایندگان می گویند حزب 'جریان المستقبل' به رهبری الحریری از آنجا که تمامی 27 کرسی اهل سنت در پارلمان را در اختیار نگرفته نمی تواند تمامی سهمیه اهل سنت در دولت را نیز به دست آورد.
این 6 نماینده سنی نزدیک به حزب الله لبنان هستند و دو ماه پیش نیز این حزب در دفاع از مطالبه آنها، اعلام کرد تا تامین نشدن خواسته این نمایندگان از معرفی اسامی وزرای خود در کابینه آینده خودداری می کند.
این در حالی بود که الحریری در انتخابات اخیر پارلمانی یک سوم از کرسی های حزب خود را از دست داده بود و نمی خواست با پذیرش سنی های مخالف او در کابینه، این شکست، به وزن وی در دولت نیز اثر بگذارد.
سرانجام حدود یک هفته پیش با ابتکار عمل رئیس جمهوری راه حل بینابینی برای گذر از این مشکل ایجاد شد. بر این اساس مقرر شد به سنی های مستقل یک کرسی در کابینه از سهم رئیس جمهوری داده شود. در عین حال این نمایندگان هم حاضر شدند که از موضع قبلی خود در ضرورت معرفی وزیر از میان خود آنها کوتاه بیایند و فردی خارج از جمع خود را به عنوان وزیر پیشنهاد کنند و رئیس جمهوری نیز وی را معرفی کند.
با طرح این الگو امیدها برای تشکیل دولت افزایش یافت و محافل سیاسی و حتی خود الحریری از تشکیل دولت تا روز جمعه گذشته خبر دادند اما بار دیگر این روند با مشکل روبرو شد.
'جواد عدرا' که گزینه پیشنهادی 6 نماینده سنی مستقل بود دو روز پیش در موضعی غیرقابل انتظار اعلام کرد که او تنها حاضر است به عنوان سهمیه رئیس جمهوری در دولت حاضر شود و هیچ فراکسیونی را نمایندگی نمی کند؛ این موضع باعث شد تشکیل دولت در لحظه آخر بار دیگر با مانع روبرو شود.
فراکسیون 6 نفره سنی های مستقل که همه هدفشان داشتن وزن و تریبون در کابینه است، با موضع عدرا دیروز (شنبه) حمایت خود از وی را برداشتند و قرار شد که فرد دیگری را برای انتخاب از سوی رئیس جمهوری معرفی کنند.
از سوی دیگر گفته شده درباره برخی وزارتخانه ها اختلاف نظرها بین گروه های سیاسی وجود دارد.
همه این ها در حالی است که تنها یک هفته تا پایان سال جاری میلادی وقت باقی است و بسیاری انتظار دارند با معرفی کابینه و خروج از بحران خلا دولت، لبنان سال جدید را با امیدواری بیشتر برای پیشبرد عرصه سیاسی و اقتصادی خود آغاز کند.
لبنان گرچه در سال های اخیر توانست با غلبه بر گروه های تروریستی و محدود کردن پیامدهای سلبی بحران سوریه بر خود، به ثبات امنیتی بیشتری برسد اما وخامت وضعیت اقتصادی نگرانی های زیادی را برانگیخته است.
لبنان سومین کشور بدهکار در دنیاست و بسیاری هشدار می دهند بی ثباتی سیاسی راه را برای رونق اقتصادی سد می کند.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ترفند‌هایی برای خنک‌تر کردن کولر ماشین!
یکی از مهم‌ترین تجهیزات رفاهی ماشین، کولر است اما این روز‌ها با وجود گرمای طاقت فرسای هوا لازم است به دنبال راهی برای خنک‌تر شدن کولر ماشین باشیم.
ادعای عجیب همدست یک سارق پس از بازداشت در لانه مجردی
نیرو‌های انتظامی پس از دقایقی جست وجو و ردزنی‌های اطلاعاتی، یکی از متهمان مورد ادعای اهالی را در حالی که از پشت بام‌های منازل فرار می‌کرد به محاصره درآوردند و حلقه‌های قانون را بر دستانش گره زدند.
چگونه اشتباهات همسرمان را به او بگوییم؟
یک روانشناس گفت: با دعوا اوضاع بهتر نمی‌شود و در یک زمان و مکان مناسب درباره رفتار خاص همسرتان با او صحبت کنید.
بزرگترین آرزوی میترا استاد در زندگی پیش از قتل- میزان دارایی مقتول از زبان برادرش
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد.
باقی مانده گلوله‌های شلیک شده به سمت میترا استاد
در سومین جلسه دادگاه پرونده قتل میترا استاد، پوکه‌های گلوله‌های شلیک شده توسط اسلحه نجفی به سمت مقتول نشان داده شد.
کشف کالای قاچاق 2 میلیاردی در یک دستگاه خودروی سواری
سرگرد "سعید دهقان " اظهار داشت: با کنترل تردد خودرو‌های عبوری محور‌های مواصلاتی به شهر تهران، ماموران قرارگاه غرب گشت انتظامی یگان امداد پایتخت موفق شدند یک دستگاه خودروی سواری حمل بار کالای قاچاق را شناسایی و در عملیات پلیسی توقیف کنند.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
قیمت مسکن۵۰ متری در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۵۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران از تیر ماه ۹۸ است.
باقری: اگر محل اردوی پرسپولیس مناسب نبود، اخراجم کنند!
مربی پرسپولیس گفت: پیشنهاد می کنم دو کارشناس به محل اردوی پرسپولیس در ترکیه بروند اگر مناسب نبود در اختیار باشگاه خواهم بود تا از جریمه تا اخراج را در قبال من انجام دهند.
پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت
در حالی کلیات طرح راه‌اندازی و استفاده از پیام‎رسان‌های مالی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس رد شده که این طرح، راهکاری برای دور زدن محدودیت‌های سوئیفت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.