چین سرآمد اقتصاد جهان بعد از40 سال سیاست درهای باز

13:36 ۸۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 134 0
چین سرآمد اقتصاد جهان بعد از40 سال سیاست درهای باز

پکن - ایرنا - چین بعد از 40 سال از اجرای «سیاست اصلاحات و درهای باز» به دومین جامعه اقتصادی جهان، بزرگترین قطب صنعتی، بزرگترین صادرکننده کالا و کشوری با داشتن بیشترین ذخیره ارزی تبدیل شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا«سیاست اصلاحات و درهای باز چین» 40 سال پیش در 18 دسامبر سال 1978 در سومین نشست عمومی یازدهمین دوره کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با محوریت «سازندگی اقتصادی در امور ملی» آغاز شد.
معمار سیاست اصلاحات و درهای باز چین که حالا چهلمین سالگرد آن است و دستاوردهای فراوانی برای چین داشته است «دنگ شیائو پینگ» است که این طرح فوق العاده را در سال 1978 میلادی مطرح کرد.
از سیاست اصلاحات و درهای باز چین با عنوان سوسیالیسم با ویژگی های نوین و مختص چین نیز یاد می شود چین بر اساس این سیاست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادی 10 تا 12 درصد را حفظ کند در یک دهه گذشته نیز، رشد اقتصادی این کشور بین 6 تا 8 درصد متغیر بوده و این رقم نیز اکنون به 6.5 تا 7 درصد رسیده است.
البته به نظر می رسد که رهبر اصلاحات چین در زمینه های تاریخی نیز تحقیقات فراوانی داشته و با درایت این سیاست را معرفی کرده است زیرا چین حتی قبل از قرن نوزدهم یک اقتصاد پیشرفته بوده است.
شواهد تاریخی نشان می دهد این کشور از غنی ترین و حاصلخیز ترین کشورها با رشد بسیار قابل توجه بخش کشاورزی بوده و از رونق شهری بودن نیز برخوردار شده و تا سال 1930 میلادی این شرایط را داشته و سپس دچار یک دوره افول شده است.

** اقتصاد چین
از اواخر قرن بیستم بود که دوباره راه برای رشد چین فراهم شد و پس از اصلاحات در دهه 70 اوضاع به شکل قابل توجهی تغییر کرد و این کشور توانست به دومین اقتصاد جهان تبدیل شود.
این کشور موفق شده است میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی را به طور مستقیم جذب کرده و بیش از 3 هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی داشته باشد.
هم اکنون ارزش رشد اقتصادی چین به بیش از 12 هزار میلیارد دلار رسیده است این کشور در این زمینه پس از اتحادیه اروپا و آمریکا در رده سوم قرار گرفته است و اگر این روند ادامه یابد پکن تا چند سال دیگر به آمریکا نزدیک می شود و حتی اگر بخواهد از آن پیشی بگیرد شاید این امکان را داشته باشد اما این موضوع، تبعات سیاسی و اقتصادی هم برای پکن خواهد داشت.

** نیروی کار
نیمی از مردم چین را کشاورزان تشکیل می دهند و فراورده های کشاورزی این کشور کفاف بیش از یک میلیارد نفر را می دهد و حتی به کشورهای دیگر صادر می شود.
نیم دیگری از مردم نیز در بخش های صنعتی و یا دولتی کار می کنند و البته گفته می شود که نزدیک به 200 میلیون نفر هنوز از وضعیت درامدی خوبی برخوردار نیستند و دولت در حال کمک به آنها به منظور فقرزدایی است.

** چین و پیشرفت
چین توانسته است پس از اصلاحات در زمینه های مختلف صنعتی و تولیدات فنی پیشرفته، موفقیت های چشمگیری داشته باشد این کشور صادرات وسیعی در ماشین آلات دارد به سرعت در ساخت خودرو در حال پیشرفت است در زمینه اینترنت، نرم افزار و تولید بازی های اینترنتی بسرعت گام بر می دارد.
شرکت های فناوری مخابراتی قوی دارد که با همتایان خارجی برابری می کنند و برای توسعه نسل پنجم اینترنت فعالیت می کنند پیش بینی می شود چین در این عرصه نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.
چین در ساخت هواپیما و بالگرد گام های بلندی برداشته است این کشور هم جنگنده می سازد و هم بالگرد تولید می کند و هم در حال ساخت هواپیماهای مسافربری است در زمینه فروش پهپاد به کشورهای مختلف آسیا از دیگر قدرت های غربی پیشی گرفته است.
اسباب بازی، کفش، آهن، ذغال سنگ، اقلام ریز، پوشاک و هزاران قلم از کالاهای مصرفی و صنعتی دنیا را امروز چین تولید می کند و قدرت رقابت بالایی پس از اصلاحات در زمینه قیمتگذاری روی این کالاها بدست آورده است و برای همین در برابر بیشتر شرکای تجاری خود از مازاد تجاری برخوردار است.

**هدف رشد اقتصادی چین
هدف رشد اقتصادی چین این است که هم بتواند بهترین و با کیفیت ترین کالاها را در آینده در دنیا تولید کند و هم اینکه تا سال 2025 میلادی تولید و ساخت چین را در دنیا نهادینه کند و از بند نهادهای دولتی بتدریج خلاص شود و کنترل دولت را بر قلب اقتصاد کشور کاهش دهد.
هم اکنون بخش دولتی چین کوچک است اما هنوز هم نهادهای دولتی، اصلی ترین مراکز قدرت را در اختیار دارند و در زمینه اقتصادی بسیاری از شرکت های قدرتمند و ثروتمند کشور دولتی هستند.
چین برای بسیاری از کشورهای عقب مانده الگوی مناسب و راه آن راهی نسبتاً هموار است الگوی چین از آن جهت قابل بررسی است که بکار گرفتن آن موجب نارضایتی صاحبان ثروت نمی‌شود برعکس ثروتمندان همه کشورهای جهان از این الگو با رضایت کامل استقبال می‌کنند و سرمایه خود را در چین بکار می‌گیرند بدین وسیله هر دو طرف از این کار سود می‌برند.

**دستاوردهای اصلاحات چین
گزارش های آماری نشان می دهد این کشور بیش از 3 هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد البته پرمصرف ترین کشور در زمینه نفت است که علت آن نیاز مبرم به انرژی است این کشور بیش از 65 درصد از نفت مورد نیازش را از کشورهای دیگر و بخصوص خاورمیانه وارد می کند.
چین توانسته است در سال های اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشد زندگی مردم از لحاظ استانداردها 20 برابر بهتر شده است درامد روستاییان بیش از 50 درصد بالا رفته و بسیاری از روستاهای این کشور به بزرگترین پایگاه های تولیدی چین و منطقه تبدیل شده اند.
چین در دهه اول اصلاحات توانست تولید ناخالص داخلی را دو برابر کند و مشکل پوشاک و خوراک بیشتر مردم را حل و فصل کند و در دهه های بعدی نیز تولید ناخالص ملی بیش از سه برابر رشد کرد و درامد بالاتر مردم باعث شد زندگی بهتری داشته باشند و از قدرت خرید بالایی برخوردار شوند.
در زمان حاضر که مصادف با 40 سالگی اصلاحات چین است این کشور به سمت ایجاد جامعه نسبتا مرفه، داشتن یک ارتش بسیار قوی، تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ فنآوری و صنعتی، شهری شدن وسیعتر، ساخت مناطق بزرگ تجارت آزاد، افزایش تجارت خارجی، مدرن کردن کشور، ساخت کالاهای چین و تاثیر گذاشتن به اقتصاد کشورهای منطقه و وابسته کردن دیگر کشورها به خود است.
این کشور همچنین در حال حاضر در زمینه های کشاورزی، صنایع خدماتی، برنامه راه ابریشم، سرمایه گذاری های وسیعتر چین در خارج از کشور، جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه صنایع خدماتی و گردشگری، تمرکز بر صنایع خدماتی به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی، ایجاد نظام با ثبات برای توسعه ساختارهای اجتماعی و اقتصادی و توسعه صنایع حمل و نقل، بانکداری و توسعه صنعت بیمه و مدیریت بر اموال غیرمنقول گام بر می دارد.
توسعه راه آهن ، بنادر ، راه های زمینی و دریایی ، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی ، ایجاد شهرهای باز ساحلی ، ایجاد شرکت های بزرگ با ادغام آنها با یکدیگر ، پیشرفته تر کردن نظام بانکی و سامانه های مالی و همچنین بهبود شرایط بازارهای سهام و اوراق بهادار از دیگر برنامه هایی است که چین بر اساس تجربیات 40 سال اصلاحات دردستور کار خود قرار داده است.
هرچند در حال حاضر، رشد اقتصادی چین به پایین ترین زمان در دو دهه گذشته رسیده است اما هنوز از بسیاری از کشورهای دنیا بالاتر است نزدیک شدن رشد اقتصادی چین به آمریکا باعث شده است تا واشنگتن با یک برنامه ریزی حساب شده رشد اقتصادی، چین و تبدیل این کشور به اولین اقتصاد دنیا را هدف گیری کند، این موضوع باعث شده است تا دو کشور درگیر یک جنگ تجاری شوند که طبیعتا از تبعات رشد اقتصادی سریع و اصلاحات و سیاست درهای باز چین بوده است.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
گفتگو با تکواندوکاری که مربی برزیل شد
از روزهای اولی می گوید که به عنوان یار تمرینی در کنار یکی از چهره های موفق ورزش کشور یعنی هادی ساعی برای درخشش در المپیک تمرین می کرده، از مسابقاتی که در تمامی آن ها جز دو مورد با مدال برگشته، اما کسی به عنوان یک ملی پوش او را نمی شناسد که این درد بیشتر ورزشکاران ایرانی است، زندگی در گمنامی و یا زندگی در ترس و استرس، این که کاری نکند که مردم بگویند ای وای دیدی فلانی که قهرمان جهان است چکار کرد؟
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو
چند سالی است که بازار خرید بالن آرزوها داغ شده و برخی از شهروندان در جشن چهارشنبه سوری با این بالن‌، آرزوهای خود را به هوا می‌سپارند، بالن‌هایی که در سطح آسمان با نوری نسبتاً زیاد در حال پروازند، گرچه زیبا هستند اما در سال‌های گذشته حوادثی را رقم زدند، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ایمنی شهرداری تهران در زمینه خطرات این رفتار وارداتی هشدار داده است.
شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم‌ چیست؟
یک استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه تراریوم یک روش نگهداری برای گونه‌های رطوبت‌پسند است،گفت: نکته مهم در مورد تراریوم این است که بتوان در آن‌ها به جای کشت گونه‌های گیاهی وارداتی از گونه‌های بومی کشور خودمان استفاده کنیم.
افزایش ۶ هزار صندلی به ناوگان اکران نوروزی
در نوروز ۴۷ سالن سینما با ۶ هزار و ۷۰۰ صندلی برای اولین بار اکران فیلم‌های نوروزی را تجربه می‌کنند.
عروس دلربای زاگرس- عکس
استان ایلام عروس دلربای زاگرس، سرزمینی محصور در میان دره‌ها و کوه‌هایی سر به فلک کشیده با تاریخ و تمدنی غنی است که مملو از ناگفته‌های بسیار از تاریخ هزاران ساله است.
۳ خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
عروق، خون و اکسیژن را به تمامی نقاط بدن از سر تا انگشت‌های پا منتقل می‌کنند و به همین خاطر داشتن عروق سالم ضروری است هرچند معمولا تعداد قابل توجهی از مردم دچار عارضه گرفتگی عروق می‌شوند.
چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟
ورزش و تمرین با شدت بالا می‌تواند کمکتان کند با تمرین کمتر و البته صرف وقت کمتر، وزن بیشتری کم کنید. ضمناً این شیوه‌ی تمرینی باعث می‌شود بافت عضلانی خود را حفظ کرده و وزنی که از دست می‌دهید، برنگردد.
نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز
مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در تعطیلات نوروز ۵۰ درصد ظرفیت تخت‌های شیمی‌درمانی فعالند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
اوکیناوایی ها علیه پایگاه نظامی آمریکا تظاهرات کردند
وزیر اقتصاد: مبادلات مالی چین و ایران با پول ملی انجام می شود
نشست فرصت های سرمایه گذاری ایران و چین برگزار شد
مهاجرین افغان درایران به لویه جرگه کشورشان نماینده می فرستند
اندونزی سفیر استرالیا را فراخواند
استرالیا 39 میلیون دلار برای امنیت عبادتگاه‌ها اختصاص داد
تلاش چین برای کاهش تنش بین هند و پاکستان
قربانیان سیل در اندونزی به 79 نفرافزایش یافت
شیوه مذاکره آمریکا با طالبان، بر تنش داخلی افغانستان افزود
امام علی (ع) پدر روحانی امت اسلامی است