چین سرآمد اقتصاد جهان بعد از40 سال سیاست درهای باز

13:36 ۲۴ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 41 0
چین سرآمد اقتصاد جهان بعد از40 سال سیاست درهای باز

پکن - ایرنا - چین بعد از 40 سال از اجرای «سیاست اصلاحات و درهای باز» به دومین جامعه اقتصادی جهان، بزرگترین قطب صنعتی، بزرگترین صادرکننده کالا و کشوری با داشتن بیشترین ذخیره ارزی تبدیل شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا«سیاست اصلاحات و درهای باز چین» 40 سال پیش در 18 دسامبر سال 1978 در سومین نشست عمومی یازدهمین دوره کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با محوریت «سازندگی اقتصادی در امور ملی» آغاز شد.
معمار سیاست اصلاحات و درهای باز چین که حالا چهلمین سالگرد آن است و دستاوردهای فراوانی برای چین داشته است «دنگ شیائو پینگ» است که این طرح فوق العاده را در سال 1978 میلادی مطرح کرد.
از سیاست اصلاحات و درهای باز چین با عنوان سوسیالیسم با ویژگی های نوین و مختص چین نیز یاد می شود چین بر اساس این سیاست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادی 10 تا 12 درصد را حفظ کند در یک دهه گذشته نیز، رشد اقتصادی این کشور بین 6 تا 8 درصد متغیر بوده و این رقم نیز اکنون به 6.5 تا 7 درصد رسیده است.
البته به نظر می رسد که رهبر اصلاحات چین در زمینه های تاریخی نیز تحقیقات فراوانی داشته و با درایت این سیاست را معرفی کرده است زیرا چین حتی قبل از قرن نوزدهم یک اقتصاد پیشرفته بوده است.
شواهد تاریخی نشان می دهد این کشور از غنی ترین و حاصلخیز ترین کشورها با رشد بسیار قابل توجه بخش کشاورزی بوده و از رونق شهری بودن نیز برخوردار شده و تا سال 1930 میلادی این شرایط را داشته و سپس دچار یک دوره افول شده است.

** اقتصاد چین
از اواخر قرن بیستم بود که دوباره راه برای رشد چین فراهم شد و پس از اصلاحات در دهه 70 اوضاع به شکل قابل توجهی تغییر کرد و این کشور توانست به دومین اقتصاد جهان تبدیل شود.
این کشور موفق شده است میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی را به طور مستقیم جذب کرده و بیش از 3 هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی داشته باشد.
هم اکنون ارزش رشد اقتصادی چین به بیش از 12 هزار میلیارد دلار رسیده است این کشور در این زمینه پس از اتحادیه اروپا و آمریکا در رده سوم قرار گرفته است و اگر این روند ادامه یابد پکن تا چند سال دیگر به آمریکا نزدیک می شود و حتی اگر بخواهد از آن پیشی بگیرد شاید این امکان را داشته باشد اما این موضوع، تبعات سیاسی و اقتصادی هم برای پکن خواهد داشت.

** نیروی کار
نیمی از مردم چین را کشاورزان تشکیل می دهند و فراورده های کشاورزی این کشور کفاف بیش از یک میلیارد نفر را می دهد و حتی به کشورهای دیگر صادر می شود.
نیم دیگری از مردم نیز در بخش های صنعتی و یا دولتی کار می کنند و البته گفته می شود که نزدیک به 200 میلیون نفر هنوز از وضعیت درامدی خوبی برخوردار نیستند و دولت در حال کمک به آنها به منظور فقرزدایی است.

** چین و پیشرفت
چین توانسته است پس از اصلاحات در زمینه های مختلف صنعتی و تولیدات فنی پیشرفته، موفقیت های چشمگیری داشته باشد این کشور صادرات وسیعی در ماشین آلات دارد به سرعت در ساخت خودرو در حال پیشرفت است در زمینه اینترنت، نرم افزار و تولید بازی های اینترنتی بسرعت گام بر می دارد.
شرکت های فناوری مخابراتی قوی دارد که با همتایان خارجی برابری می کنند و برای توسعه نسل پنجم اینترنت فعالیت می کنند پیش بینی می شود چین در این عرصه نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.
چین در ساخت هواپیما و بالگرد گام های بلندی برداشته است این کشور هم جنگنده می سازد و هم بالگرد تولید می کند و هم در حال ساخت هواپیماهای مسافربری است در زمینه فروش پهپاد به کشورهای مختلف آسیا از دیگر قدرت های غربی پیشی گرفته است.
اسباب بازی، کفش، آهن، ذغال سنگ، اقلام ریز، پوشاک و هزاران قلم از کالاهای مصرفی و صنعتی دنیا را امروز چین تولید می کند و قدرت رقابت بالایی پس از اصلاحات در زمینه قیمتگذاری روی این کالاها بدست آورده است و برای همین در برابر بیشتر شرکای تجاری خود از مازاد تجاری برخوردار است.

**هدف رشد اقتصادی چین
هدف رشد اقتصادی چین این است که هم بتواند بهترین و با کیفیت ترین کالاها را در آینده در دنیا تولید کند و هم اینکه تا سال 2025 میلادی تولید و ساخت چین را در دنیا نهادینه کند و از بند نهادهای دولتی بتدریج خلاص شود و کنترل دولت را بر قلب اقتصاد کشور کاهش دهد.
هم اکنون بخش دولتی چین کوچک است اما هنوز هم نهادهای دولتی، اصلی ترین مراکز قدرت را در اختیار دارند و در زمینه اقتصادی بسیاری از شرکت های قدرتمند و ثروتمند کشور دولتی هستند.
چین برای بسیاری از کشورهای عقب مانده الگوی مناسب و راه آن راهی نسبتاً هموار است الگوی چین از آن جهت قابل بررسی است که بکار گرفتن آن موجب نارضایتی صاحبان ثروت نمی‌شود برعکس ثروتمندان همه کشورهای جهان از این الگو با رضایت کامل استقبال می‌کنند و سرمایه خود را در چین بکار می‌گیرند بدین وسیله هر دو طرف از این کار سود می‌برند.

**دستاوردهای اصلاحات چین
گزارش های آماری نشان می دهد این کشور بیش از 3 هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد البته پرمصرف ترین کشور در زمینه نفت است که علت آن نیاز مبرم به انرژی است این کشور بیش از 65 درصد از نفت مورد نیازش را از کشورهای دیگر و بخصوص خاورمیانه وارد می کند.
چین توانسته است در سال های اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشد زندگی مردم از لحاظ استانداردها 20 برابر بهتر شده است درامد روستاییان بیش از 50 درصد بالا رفته و بسیاری از روستاهای این کشور به بزرگترین پایگاه های تولیدی چین و منطقه تبدیل شده اند.
چین در دهه اول اصلاحات توانست تولید ناخالص داخلی را دو برابر کند و مشکل پوشاک و خوراک بیشتر مردم را حل و فصل کند و در دهه های بعدی نیز تولید ناخالص ملی بیش از سه برابر رشد کرد و درامد بالاتر مردم باعث شد زندگی بهتری داشته باشند و از قدرت خرید بالایی برخوردار شوند.
در زمان حاضر که مصادف با 40 سالگی اصلاحات چین است این کشور به سمت ایجاد جامعه نسبتا مرفه، داشتن یک ارتش بسیار قوی، تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ فنآوری و صنعتی، شهری شدن وسیعتر، ساخت مناطق بزرگ تجارت آزاد، افزایش تجارت خارجی، مدرن کردن کشور، ساخت کالاهای چین و تاثیر گذاشتن به اقتصاد کشورهای منطقه و وابسته کردن دیگر کشورها به خود است.
این کشور همچنین در حال حاضر در زمینه های کشاورزی، صنایع خدماتی، برنامه راه ابریشم، سرمایه گذاری های وسیعتر چین در خارج از کشور، جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه صنایع خدماتی و گردشگری، تمرکز بر صنایع خدماتی به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی، ایجاد نظام با ثبات برای توسعه ساختارهای اجتماعی و اقتصادی و توسعه صنایع حمل و نقل، بانکداری و توسعه صنعت بیمه و مدیریت بر اموال غیرمنقول گام بر می دارد.
توسعه راه آهن ، بنادر ، راه های زمینی و دریایی ، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی ، ایجاد شهرهای باز ساحلی ، ایجاد شرکت های بزرگ با ادغام آنها با یکدیگر ، پیشرفته تر کردن نظام بانکی و سامانه های مالی و همچنین بهبود شرایط بازارهای سهام و اوراق بهادار از دیگر برنامه هایی است که چین بر اساس تجربیات 40 سال اصلاحات دردستور کار خود قرار داده است.
هرچند در حال حاضر، رشد اقتصادی چین به پایین ترین زمان در دو دهه گذشته رسیده است اما هنوز از بسیاری از کشورهای دنیا بالاتر است نزدیک شدن رشد اقتصادی چین به آمریکا باعث شده است تا واشنگتن با یک برنامه ریزی حساب شده رشد اقتصادی، چین و تبدیل این کشور به اولین اقتصاد دنیا را هدف گیری کند، این موضوع باعث شده است تا دو کشور درگیر یک جنگ تجاری شوند که طبیعتا از تبعات رشد اقتصادی سریع و اصلاحات و سیاست درهای باز چین بوده است.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حضور ۸ تیم در جام جهانی کشتی آزاد
جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی با حضور ۸ کشور مطرح کشتی دنیا در یاکوتسک روسیه برگزار می شود.
نبرد علی‌اکبری با حریف آمریکایی در سن‌پترزبورگ
امیر علی‌اکبری در آخرین مبارزه خود در فصل جاری سازمان ACB برابر حریف آمریکایی که موفق به کسب ورودی سازمان UFC شده است مبارزه خواهد کرد.
فتح‌الله‌زاده و فتحی آشتی کردند
مدیران عامل فعلی و سابق باشگاه استقلال در نشستی با وساطت یک استقلالی دیگر کدورت ها را کنار گذاشتند.
گزارش تمرین استقلال
تمرینات تیم فوتبال استقلال در کمپ امیر اسپوت ترکیه امروز هم پیگیری شد.
بازتاب سفر رئیس فدراسیون کلمبیا به دبی
سایت الکوره عربی خبر سفر رامون خسورون، رئیس فدراسیون فوتبال کلمبیا به دبی برای انجام مذاکرات نهایی با سرمربی تیم ملی کشورمان را بازتاب داد.
لاوروف: جام جهانی ۲۰۱۸ پیروزی دیپلماسی بود
سرگئی لاوروف جام جهانی روسیه را پیروزی دیپلماسی عمومی خواند.
دعوت ۱۷ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتسال
ناظم الشریعه اسامی ۱۷ بازیکن دعوت شده به اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال را اعلام کرد.
بازداشت مدافع تاتنهام به اتهام ضرب و جرح
دیلی میل فاش کرد سرژ اوریه، مدافع تاتنهام، پیش از شکست این تیم مقابل منچستریونایتد در ورزشگاه ومبلی به دلیل درگیری خانوادگی بازداشت شده است.
بیاتی‌نیا: ایران برابر عراق هجومی بازی می‌کند
تیم ملی ایران در سومین بازی اش در مرحله گروهی به مصاف عراق می رود؛ مسابقه ای که خیلی ها آن را اولین محک جدی تیم ملی تا این زمان می دانند.
کاظمی: نگران استقلال هستم
کاظمی در خصوص حضور دو بازیکن عراقی که در لیگ ایران حضور دارند در ترکیب این تیم افزود: حضور این دو برای تیم ملی عراق مثبت است زیرا آنها شناخت خوبی از بازیکنان ایران دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
لیگ فوتسال بانوان یزد با حضور 6 تیم برگزار می شود
یزد - ایرنا - نایب رئیس هیات فوتبال یزد در امور بانوان گفت: برای نخستین بار، لیگ فوتسال قهرمانی جوانان باشگاه های استان ویژه این قشر با حضور 6 تیم از 19 بهمن ماه آینده برگزار می شود.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
مخالفان حزب حاکم پاکستان ائتلاف ضد دولتی تشکیل دادند
هند واردات نفت از آمریکا را افزایش می دهد
پکن گزارش آمریکا در مورد نفوذ چین در جهان را بی پایه خواند
رسانه ژاپنی:نه به برگزیت برای شرکت های آسیایی پیامد جدی دارد
هند خود را قربانی حملات سایبری می داند
آمریکا و انگلیس در دریای جنوبی رزمایش برگزار می کنند
دنیا از مانع تراشی در روابط تهران و اسلام آباد اجتناب کند
عامل حمله تروریستی به شیعیان اورکزئی پاکستان به هلاکت رسید
چین 300 میلیون دلار به سریلانکا وام می دهد
رسانه هندی:آینده افغانستان بدون نقش طالبان اجتناب ناپذیر است