چین سرآمد اقتصاد جهان بعد از40 سال سیاست درهای باز

13:36 ۱۸۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 182 0
چین سرآمد اقتصاد جهان بعد از40 سال سیاست درهای باز

پکن - ایرنا - چین بعد از 40 سال از اجرای «سیاست اصلاحات و درهای باز» به دومین جامعه اقتصادی جهان، بزرگترین قطب صنعتی، بزرگترین صادرکننده کالا و کشوری با داشتن بیشترین ذخیره ارزی تبدیل شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا«سیاست اصلاحات و درهای باز چین» 40 سال پیش در 18 دسامبر سال 1978 در سومین نشست عمومی یازدهمین دوره کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با محوریت «سازندگی اقتصادی در امور ملی» آغاز شد.
معمار سیاست اصلاحات و درهای باز چین که حالا چهلمین سالگرد آن است و دستاوردهای فراوانی برای چین داشته است «دنگ شیائو پینگ» است که این طرح فوق العاده را در سال 1978 میلادی مطرح کرد.
از سیاست اصلاحات و درهای باز چین با عنوان سوسیالیسم با ویژگی های نوین و مختص چین نیز یاد می شود چین بر اساس این سیاست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادی 10 تا 12 درصد را حفظ کند در یک دهه گذشته نیز، رشد اقتصادی این کشور بین 6 تا 8 درصد متغیر بوده و این رقم نیز اکنون به 6.5 تا 7 درصد رسیده است.
البته به نظر می رسد که رهبر اصلاحات چین در زمینه های تاریخی نیز تحقیقات فراوانی داشته و با درایت این سیاست را معرفی کرده است زیرا چین حتی قبل از قرن نوزدهم یک اقتصاد پیشرفته بوده است.
شواهد تاریخی نشان می دهد این کشور از غنی ترین و حاصلخیز ترین کشورها با رشد بسیار قابل توجه بخش کشاورزی بوده و از رونق شهری بودن نیز برخوردار شده و تا سال 1930 میلادی این شرایط را داشته و سپس دچار یک دوره افول شده است.

** اقتصاد چین
از اواخر قرن بیستم بود که دوباره راه برای رشد چین فراهم شد و پس از اصلاحات در دهه 70 اوضاع به شکل قابل توجهی تغییر کرد و این کشور توانست به دومین اقتصاد جهان تبدیل شود.
این کشور موفق شده است میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی را به طور مستقیم جذب کرده و بیش از 3 هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی داشته باشد.
هم اکنون ارزش رشد اقتصادی چین به بیش از 12 هزار میلیارد دلار رسیده است این کشور در این زمینه پس از اتحادیه اروپا و آمریکا در رده سوم قرار گرفته است و اگر این روند ادامه یابد پکن تا چند سال دیگر به آمریکا نزدیک می شود و حتی اگر بخواهد از آن پیشی بگیرد شاید این امکان را داشته باشد اما این موضوع، تبعات سیاسی و اقتصادی هم برای پکن خواهد داشت.

** نیروی کار
نیمی از مردم چین را کشاورزان تشکیل می دهند و فراورده های کشاورزی این کشور کفاف بیش از یک میلیارد نفر را می دهد و حتی به کشورهای دیگر صادر می شود.
نیم دیگری از مردم نیز در بخش های صنعتی و یا دولتی کار می کنند و البته گفته می شود که نزدیک به 200 میلیون نفر هنوز از وضعیت درامدی خوبی برخوردار نیستند و دولت در حال کمک به آنها به منظور فقرزدایی است.

** چین و پیشرفت
چین توانسته است پس از اصلاحات در زمینه های مختلف صنعتی و تولیدات فنی پیشرفته، موفقیت های چشمگیری داشته باشد این کشور صادرات وسیعی در ماشین آلات دارد به سرعت در ساخت خودرو در حال پیشرفت است در زمینه اینترنت، نرم افزار و تولید بازی های اینترنتی بسرعت گام بر می دارد.
شرکت های فناوری مخابراتی قوی دارد که با همتایان خارجی برابری می کنند و برای توسعه نسل پنجم اینترنت فعالیت می کنند پیش بینی می شود چین در این عرصه نیز حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.
چین در ساخت هواپیما و بالگرد گام های بلندی برداشته است این کشور هم جنگنده می سازد و هم بالگرد تولید می کند و هم در حال ساخت هواپیماهای مسافربری است در زمینه فروش پهپاد به کشورهای مختلف آسیا از دیگر قدرت های غربی پیشی گرفته است.
اسباب بازی، کفش، آهن، ذغال سنگ، اقلام ریز، پوشاک و هزاران قلم از کالاهای مصرفی و صنعتی دنیا را امروز چین تولید می کند و قدرت رقابت بالایی پس از اصلاحات در زمینه قیمتگذاری روی این کالاها بدست آورده است و برای همین در برابر بیشتر شرکای تجاری خود از مازاد تجاری برخوردار است.

**هدف رشد اقتصادی چین
هدف رشد اقتصادی چین این است که هم بتواند بهترین و با کیفیت ترین کالاها را در آینده در دنیا تولید کند و هم اینکه تا سال 2025 میلادی تولید و ساخت چین را در دنیا نهادینه کند و از بند نهادهای دولتی بتدریج خلاص شود و کنترل دولت را بر قلب اقتصاد کشور کاهش دهد.
هم اکنون بخش دولتی چین کوچک است اما هنوز هم نهادهای دولتی، اصلی ترین مراکز قدرت را در اختیار دارند و در زمینه اقتصادی بسیاری از شرکت های قدرتمند و ثروتمند کشور دولتی هستند.
چین برای بسیاری از کشورهای عقب مانده الگوی مناسب و راه آن راهی نسبتاً هموار است الگوی چین از آن جهت قابل بررسی است که بکار گرفتن آن موجب نارضایتی صاحبان ثروت نمی‌شود برعکس ثروتمندان همه کشورهای جهان از این الگو با رضایت کامل استقبال می‌کنند و سرمایه خود را در چین بکار می‌گیرند بدین وسیله هر دو طرف از این کار سود می‌برند.

**دستاوردهای اصلاحات چین
گزارش های آماری نشان می دهد این کشور بیش از 3 هزار میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد البته پرمصرف ترین کشور در زمینه نفت است که علت آن نیاز مبرم به انرژی است این کشور بیش از 65 درصد از نفت مورد نیازش را از کشورهای دیگر و بخصوص خاورمیانه وارد می کند.
چین توانسته است در سال های اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته باشد زندگی مردم از لحاظ استانداردها 20 برابر بهتر شده است درامد روستاییان بیش از 50 درصد بالا رفته و بسیاری از روستاهای این کشور به بزرگترین پایگاه های تولیدی چین و منطقه تبدیل شده اند.
چین در دهه اول اصلاحات توانست تولید ناخالص داخلی را دو برابر کند و مشکل پوشاک و خوراک بیشتر مردم را حل و فصل کند و در دهه های بعدی نیز تولید ناخالص ملی بیش از سه برابر رشد کرد و درامد بالاتر مردم باعث شد زندگی بهتری داشته باشند و از قدرت خرید بالایی برخوردار شوند.
در زمان حاضر که مصادف با 40 سالگی اصلاحات چین است این کشور به سمت ایجاد جامعه نسبتا مرفه، داشتن یک ارتش بسیار قوی، تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ فنآوری و صنعتی، شهری شدن وسیعتر، ساخت مناطق بزرگ تجارت آزاد، افزایش تجارت خارجی، مدرن کردن کشور، ساخت کالاهای چین و تاثیر گذاشتن به اقتصاد کشورهای منطقه و وابسته کردن دیگر کشورها به خود است.
این کشور همچنین در حال حاضر در زمینه های کشاورزی، صنایع خدماتی، برنامه راه ابریشم، سرمایه گذاری های وسیعتر چین در خارج از کشور، جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه صنایع خدماتی و گردشگری، تمرکز بر صنایع خدماتی به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی، ایجاد نظام با ثبات برای توسعه ساختارهای اجتماعی و اقتصادی و توسعه صنایع حمل و نقل، بانکداری و توسعه صنعت بیمه و مدیریت بر اموال غیرمنقول گام بر می دارد.
توسعه راه آهن ، بنادر ، راه های زمینی و دریایی ، ایجاد مناطق ویژه اقتصادی ، ایجاد شهرهای باز ساحلی ، ایجاد شرکت های بزرگ با ادغام آنها با یکدیگر ، پیشرفته تر کردن نظام بانکی و سامانه های مالی و همچنین بهبود شرایط بازارهای سهام و اوراق بهادار از دیگر برنامه هایی است که چین بر اساس تجربیات 40 سال اصلاحات دردستور کار خود قرار داده است.
هرچند در حال حاضر، رشد اقتصادی چین به پایین ترین زمان در دو دهه گذشته رسیده است اما هنوز از بسیاری از کشورهای دنیا بالاتر است نزدیک شدن رشد اقتصادی چین به آمریکا باعث شده است تا واشنگتن با یک برنامه ریزی حساب شده رشد اقتصادی، چین و تبدیل این کشور به اولین اقتصاد دنیا را هدف گیری کند، این موضوع باعث شده است تا دو کشور درگیر یک جنگ تجاری شوند که طبیعتا از تبعات رشد اقتصادی سریع و اصلاحات و سیاست درهای باز چین بوده است.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
یک زن روی صورت پسر ترامپ آب دهان انداخت
شب گذشته (سه‌شنبه شب) یکی از کاکنان خانم یک رستوران مشهور و محبوب در شیکاگو روی اریک ترامپ، پسر دوم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، آب دهان انداخت.
اعلام زمان جدید دیدار پوتین و ترامپ در ژاپن
کرملین امروز اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۸ ژوئن (پس فردا) و در حاشیه نشست گروه بیست دیداری یک ساعته با یکدیگر خواهند داشت.
اتهام‌زنی ترامپ علیه مولر
در پی موافقت رابرت مولر، بازپرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا با شهادت علنی در کنگره، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا او را به نابود کردن مکاتبات اداره تحقیقات فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) متهم کرد. این در حالی است که ترامپ برای اثبات اتهامات خود علیه مولر مدرکی ارائه نکرد.
فروش سلاح به عربستان و امارات تعلیق شد
شبکه الجزیره به نقل از سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد پارلمان ایتالیا فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به حالت تعلیق درآورد.
انتقاد عفو بین الملل از سیاست‌های ترامپ
در حساب توئیتری سازمان عفو بین الملل آمده است: انتشار تصویر دلخراش مرگ کودک مکزیکی به همراه پدرش در مرز آمریکا باعث وحشت از سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ شده است.
واکنش «حزب الله عراق» به ادعای جدید آمریکا
گردان‌های حزب‌الله عراق شامگاه چهارشنبه (۵ تیر) به ادعای آمریکا در انجام حملات سایبری علیه این نیروها واکنش نشان داد.
تشکر «محمود عباس» از لبنان
«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب در تماس تلفنی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان از حمایت‌های این کشور از فلسطین تشکر کرد.
گزارش سازمان ملل در راستای منفعت ملت سوریه نیست
«بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست خبری شورای امنیت گفت که گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع سوریه، تکرار ادعاهای برخی از کشورهای متخاصم است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
نجات معجزه‌آسای علیرضا حیدری از خطر مرگ +عکس
پست اینستاگرامی علیرضا حیدری در واکنش به تصادفش که به طور معجزه‌آسایی از خطر مرگ نجات یافت.
مقام فرانسوی: آمریکا علاقه‎ای به مذاکره با ایران ندارد
بنا به اعلام یک منبع آگاه فرانسوی، علی‌رغم اصرارهای ظاهری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران، واشنگتن علاقه‌ای به دنبال کردن مذاکره با تهران ندارد.