ابعادی از داستان صلح افغانستان که با نشست ابوظبی نمایان شد

10:39 ۲۴ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 55 0
ابعادی از داستان صلح افغانستان که با نشست ابوظبی نمایان شد

کابل - ایرنا - تلاش های آمریکا برای تحقق صلح در افغانستان که در قالب نشست ابوظبی دنبال شد ، تنها در پایان کار از مجموعه درخواست های گروه تروریستی طالبان در موضوع صلح پرده برداشت و با تقلیل جایگاه دولت افغانستان ابعاد تازه ای را در مورد داستان صلح در این کشور نمایان کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آمریکا برای نخستین بار طی 18 سال حضورش در افغانستان نشست پنج جانبه ای را روز دوشنبه 26 آذر ماه امسال در شهر ابوظبی مرکز امارات متحده عربی با مشارکت کشور میزبان ، پاکستان ، عربستان و نمایندگان طالبان برگزار کرد که به روند پیوستن طالبان به فرآیند صلح افغانستان پرداخت ولی طرف اصلی دیگر مذاکرات یعنی دولت افغانستان به عنوان نماینده ملت این کشور در نشست حضور نداشت.
اگر این نکته را در نظر بگیریم که پاکستان ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تنها کشورهایی بودند که حکومت «امارت اسلامی» طالبان را که در سال 1375 خورشیدی در افغانستان اعلام موجودیت کرد ، به رسیمت شناختن و همچنین سخنان «بی نظیر بوتو» نخست وزیر فقید پاکستان که گفته بود طالبان با هدایت آمریکا ، پول سعودی و حمایت نظامیان پاکستان شکل گرفت را به یاد آوریم ، آنگاه ماهیت نشست ابوظبی به عنوان مذاکراتی یک جانبه بهتر درک می شود.
هر چند گروه طالبان هم در گذشته و هم از روز های نخست نشر خبر برنامه ریزی برای نشست ابوظبی تأکید داشت که با نمایندگان دولت کابل دیدار نخواهد کرد و تنها در این نشست با آمریکا و سه کشوری که حاکمیت طالبان را برسمیت شناخته بودند ، وارد گفت و گو خواهد شد ؛ اما مقامات افغانستان انتظار داشتند با هدایت چهار کشور حاضر دیگر موفق به نشست رو در رو با نمایندگانه گروه طالبان شود.
مذاکرات آمریکا با طالبان در ابوظبی که با تدابیر « زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا برای پیگیری روند صلح افغانستان، بدون حضور نمایندگان معرفی شده از سوی دولت وحدت ملی افغانستان انجام شد در واقع نتیجه معکوسی از شعارهای آمریکا داشت که همواره مدعی بود ، مذاکرات را تنها با محوریت و مالکیت دولت افغانستان دنبال می کند.
آن گونه که نمایندگان طالبان و خلیل زاد به رسانه ها گفتند ، نشست ابوظبی نتیجه ای ملموس در پی نداشت و جدا از ابعادی که آشکار کرد تنها نارضایتی دولت وحدت ملی افغانستان و ملت ابن کشور را در بر داشت و البته خواسته های طالبان را نیز نه به عنوان یک متهم یا مجرم بلکه به عنوان یک مدعی برجسته کرد.
پس از آن که هیأت منتخب دولت افغانستان از ابوظبی بدون دیدار با نمایندگان طالبان به کابل برگشتند و نتیجه سفر خود را به ریاست جمهوری کشورشان ارایه کردند، نهاد ریاست جمهوری افغانستان نارضایتی خود را از حاضر نشدن طالبان به مذاکره مستقیم با نمایندگان تازه دولت ابراز کرد و واکنش رسمی نشان داد.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در همین ارتباط اعلام کرد که دولت وحدت ملی به‌ طور مثبت به خواسته‌های شهروندان کشور و اجماع ملی برای تحقق صلح پاسخ می‌ دهد اما متأسفانه طالبان در راستای مذاکرات صلح که در ابوظبی برگزار شد حاضر به مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان نشد.
چخانسوری افزود که تمام تلاش و وظیفه خود را برای تحقق صلح در این نشست انجام داد اما با جاه طلبی ‌های طرف مقابل نشست ابوظبی با حضور نمایندگان کشورهای امارات، عربستان، پاکستان و آمریکا نتیجه مثبتی نداشت.
وی مدعی شد که نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در ابوظبی نیز از خودخواهی‌های طالبان برای عدم تمایل به برگزاری مذاکره مستقیم با دولت افغانستان اظهار ناراحتی کردند و این اقدام را یکی از مهم ‌ترین عوامل عدم تحقق صلح در افغانستان بر شمردند.
بر اساس بیانیه دولت افغانستان ، گروه طالبان با این رفتارهای خود نشان داد که هیچ تمایلی به تحقق صلح در کشور ندارد و همچنان به دنبال نیت های جنگ طلبانه خود در منطقه است.
سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تأکید دارد که به ‌رغم عدم همکاری طالبان برای تحقق صلح، دولت افغانستان به تلاش ‌های دوباره و مضاعف خود برای ایجاد صلح در این کشور بر اساس طرح تعیین شده ادامه خواهد داد.
اما «ذبیح الله مجاهد» که به عنوان سخنگوی گروه طالبان در فضای مجازی شناخته می شود ، در صفحه اجتماعی خود دلایل طالبان را برای عدم دیدار نمایندگان این گروه با هیأت اعزامی دولت وحدت ملی به ابوظبی تشریح کرده که این دلایل خود منطق حاکم بر لایه های پیچیده حاکم بر موضوع صلح افغانستان را بیان می کند.
مجاهد نوشته است که مسائل مورد بحث طالبان و آمریکا چیزی نیست که دولت کابل توان عملی کردن آن را داشته باشد و در ضمن خود دولت وحدت ملی ، عامل تداوم حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان است و از این حضور حمایت می کند.
مجاهد افزوده است که دولت وحدت ملی با آمریکایی ها پیمان امنیتی امضا کرده است و در مقابل آمریکا به آنها کمک مالی و نظامی می کند و در واقع حضور آمریکا باعث بقای دولت وحدت ملی است.
سخنگوی طالبان اضافه کرده است که دولت افغانستان در بخش حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه و دفتر سیاسی آنها هم هیچ صلاحیتی ندارند که با بتوان با آنها گفت و و کرد.
او افزوده که این موضوعات باید بطور مستقیم با آمریکایی ها به بحث و گفت و گو گذاشته شود و به حضور دولت کابل نیازی نیست.
مجاهد نوشته است که اگر بازهم دولت افغانستان علاقه ای به گفت و گو با طالبان دارد باید نخست پیمان امنیتی را با آمریکا لغو و خروج کامل نظامیان آمریکایی را از افغانستان فراهم کند و جنایت هایی را که آمریکا در سایه همین پیمان امنیتی انجام داده رسیدگی کند و متعهد شود که عاملان جنایت به دادگاه معرفی شوند و پس از آن است که طالبان در باره نشست رو در رو با دولت افغانستان تصمیم مثبت خواهد گرفت.
«زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا که نشست ابوظبی را رهبری می کرد پس از پایان آن به کابل آمد و در ظاهر موضوعات مورد بحث با طالبان را با سران دولت وحدت ملی در میان گذاشت که جزئیات آن با رسانه ها به اشتراک گذاشته نشد.
خلیل زاد دو روز قبل در گفت و گویی تلویزیون با یکی از رسانه های افغانستان در رابطه عدم حضور نمایندگان طالبان در دیدار با نمایندگان دولت وحدت ملی در ابوظبی ابراز نارضایتی کرد و این کار طالبان را نادرست خواند.
وی گفت که این برخورد طالبان از طرف کشورهای پاکستان، عربستان و امارات هم بشدت نکوهش شد و این سوال را قوت بخشید که آیا طالبان حاضر به صلح هستند و اگر باشد ، طرف آنها دولت افغانستان است.
خلیل زاد گفت که به طالبان به صراحت گفته شده است که اگر برای تحقق صلح آماده نباشد ، آمریکا دست از حمایت دولت وحدت ملی برنخواهد داشت و در صورت ادامه جنگ با دولت افغانستان همکاری خواهد کرد.
آنچه پس از پایان نشست ابوظبی روشن تر شد،این است که آمریکایی ها به صلح به عنوان موضوع اصلی در قالب نیاز ملت افغانستان تعهدی ندارد و صلح با طالبان را به عنوان یک نمایش موفقیت از شکست 18 ساله دنبال می کند.
همه قرائن نشان می دهد که مذاکرات فعلی با طالبان تامین کننده صلح واقعی در افغانستان نخواهد بود، زیرا خالقان ، تامین کننده منابع مالی و حامیان تروریست ها در منطقه هنوز زیر چتر حمایت آمریکا هستند.
«نصرالله صادقی زاده نیلی» عضو مجلس نمایندگان افغانستان هم بر این باور است که اگر عربستان، پاکستان و امارات ضمانت دهند که دیگر آمریکا از داخل افغانستان مورد تهدید قرار نمی گیرد، آمریکا بدون کوچکترین توجه ای به آینده افغانستان، این کشور را به حال خودش رها خواهد کرد.
وی تاکید دارد که اعتماد بیش از حد رهبران دولت وحدت ملی در قالب امضای توافق نامه امنیتی بدون قید شرط با آمریکا افغانستان را با این وضعیت مواجه کرده است و اکنون جای منافع افغانستان در مذاکرات ابوظبی خالی است.
آمریکا هرگز کشوری قابل اعتماد نبوده است و جز منافع انحصار طالبانه خود به منافع دولت دیگری فکر نمی کند و در افغانستان به رغم آن که سال ها تبلیغ کرد که با تروریست ها مذاکره نخواهد کرد، اکنون فاش شده است که سال ها پشت پرده با طالبان مذاکره می کرده و حتی وقتی مدعی است که گفت و گوی صلح را تنها با مالکیت و رهبری دولت افغانستان پیگیری خواهد کرد باز برای جعل نمایش توفیق خود با گروه تروریستی طالبان بدون حضور نمایندگان ملت افغانستان گفت و گو می کند.
نشست ابوظبی چیز تازه ای برای آنها که مسایل منطقه را و عملکرد های آمریکا را با چشم عقل دنبال می کنند ، چیز تازه ای نداشت ، اما ملت ها برای کسب تجربه ، نیازمند بازخوانی و مرور فرآیندهای حاکم بر رفتار حاکمان خود و آمریکا و متحدانش در منطقه هستند.
آساق*291*1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صاعقه، جانِ دختر ۱۵ ساله را در لالی گرفت
فرماندار شهرستان لالی از جان باختن یک دختر ۱۵ ساله بر اثر صاعقه خبر داد.
فوت جوان مشهدی بر اثر مشروبات الکلی
مدیر روابط عمومی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد از فوت یک نفر از مسموم‌شدگان مصرف مشروبات الکلی در کاشمر خبر داد.
حمله ۲ سگ به یک دختر بچه در لواسان
مرکز اطلاع‌رسانی ناجا توضیحاتی را در خصوص فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حمله دو سگ به یک کودک در پارک لواسان ارائه کرد.
فرو نشست زمین در خیابان ولیعصر پلدختر
شهردار پلدختر، از فرو نشست زمین در خیابان ولیعصر(عج) این شهر در پی بارش شدید باران خبر داد.
عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها
بروز مشکلات گوارشی، مانند حالت تهوع، استفراغ، و اسهال یکی از رایج‌ترین شکایت های بیمارانی است که آنتی بیوتیک مصرف می کنند.
مخالفت سردار کمالی با طرح جریمه ریالی غیبت از سربازی
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد که نیروهای مسلح با هرگونه تمدید طرح جدید ریالی سربازی برای مشمولان غایب در سال آینده قویاً مخالف است.
نجات ۷ مفقود شده در کولاک برف در کوهرنگ
مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری گفت: هفت نفر از اهالی منطقه بازفت که در ارتفاعات کوهرنگ در کولاک برف مفقود شده بودند، نجات یافتند.
هشدار: اهواز روی گسل زلزله فعال
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده و این مسئله یک هشدار است.
سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا، به کشور برمی‌گردانیم
فرمانده ناجا در خصوص تعقیب متهمان اقتصادی متواری به خارج از کشور، گفت: کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، این را بدانند که در هر کجای دنیا که باشند بالاخره تحت تعقیب پلیس خواهند بود و ان‌شالله اینها شناسایی می‌شوند و به کشور بازگردانده خواهند شد.
کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مازندران از کشف فساد 22 میلیون دلاری در این استان خبر داد و جزئیات آن را تشریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حمله ۲ سگ به یک دختر بچه در لواسان
مرکز اطلاع‌رسانی ناجا توضیحاتی را در خصوص فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حمله دو سگ به یک کودک در پارک لواسان ارائه کرد.
هشدار: اهواز روی گسل زلزله فعال
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده و این مسئله یک هشدار است.
سردار اشتری: متهمان اقتصادی را در هر جای دنیا، به کشور برمی‌گردانیم
فرمانده ناجا در خصوص تعقیب متهمان اقتصادی متواری به خارج از کشور، گفت: کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، این را بدانند که در هر کجای دنیا که باشند بالاخره تحت تعقیب پلیس خواهند بود و ان‌شالله اینها شناسایی می‌شوند و به کشور بازگردانده خواهند شد.
کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مازندران از کشف فساد 22 میلیون دلاری در این استان خبر داد و جزئیات آن را تشریح کرد.
عامل انتشار عکس‌های خصوصی دستگیر شد
فرمانده انتظامی دزفول از دستگیری عامل انتشار عکس های خصوصی در فضای مجازی در این شهرستان خبر داد.
حماس اقدام مالزی علیه صهیونیست ها را ستود
اسلام آباد به ائتلاف های ضدایرانی ملحق نمی شود
هیچ اسرائیلی حق ورود به مالزی را ندارد
پلیس افغان پنج همکارش را به گلوله بست
مخالفان حزب حاکم پاکستان ائتلاف ضد دولتی تشکیل دادند
هند واردات نفت از آمریکا را افزایش می دهد
پکن گزارش آمریکا در مورد نفوذ چین در جهان را بی پایه خواند
رسانه ژاپنی:نه به برگزیت برای شرکت های آسیایی پیامد جدی دارد
هند خود را قربانی حملات سایبری می داند
آمریکا و انگلیس در دریای جنوبی رزمایش برگزار می کنند