وزارت خارجه آمریکا مک گورک را به فرصت طلبی متهم کرد

10:54 ۸۵ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 151 0
وزارت خارجه آمریکا مک گورک را به فرصت طلبی متهم کرد

تهران – ایرنا – وزارت خارجه آمریکا، «برت مک گورک» را به فرصت طلبی و دروغگویی در مورد زمان بندی و دلایل استعفای خود به عنوان فرستاده آمریکا در ائتلاف ضد داعش، متهم کرد.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از تارنمای واشنگتن اگزمینر، وزارت خارجه آمریکا ضمن انتقاد از مک گورک که در اعتراض به اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور به خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه استعفا کرد، وی را به ناکامی در ایفای نقش خود به عنوان یکی از دیپلمات های ارشد آمریکا در ائتلاف ضدداعش، متهم کرد.
یکی از مقام های ارشد وزارت خارجه آمریکا مک گورک را که در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا به این مقام منصوب شده بود، «ناکارآمد» دانست و با لحنی تمسخرآمیز گفت: «درگیری ها در سوریه 6 سال است که ادامه دارد، خسته نباشی برت!»
منبع آگاه دیگری مک گورک را به تحریف واقعیت متهم کرد تا بتواند بیشتر از قبل از طریق کلام پول به جیب بزند.
این مقام آمریکایی با رد این مطلب که استعفای مک گورک دلیل سیاسی داشته، گفت: «وی قرار بود آوریل (فروردین- اردیبهشت) امسال وزارت خارجه را ترک کند اما از آقای وزیر خواست تا به کارش ادامه دهد.سپس قرار بر این شد تا این مهم به پایان سال جاری میلادی موکول شود. بنابراین، این روایت که استعفای وی به دلیل اقدام ترامپ بوده، بی اساس است.»
به گزارش ایرنا، هرچند حضور نیروهای آمریکایی در سوریه نه به درخواست دولت قانونی سوریه بوده و نه مصوبه ای از شورای امنیت داشته است، دونالد ترامپ روز چهارشنبه در یادداشت توئیتری خود از خروج نیروهای آمریکا از سوریه خبر داد.
پس از جیمز متیس وزیر دفاع، برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف به اصطلاح جهانی برای شکست داعش نیز در واکنش به این اقدام ترامپ، اعلام کرد که در ماه فوریه از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.
استعفایی که با واکنش تند رئیس جمهوری آمریکا مواجه شد.
وی در رشته توئیتی نوشت: برت مک گورک که من نمی شناسمش، سال 2015 توسط باراک اوباما منصوب شد. قرار بود که ماه فوریه سمتش را ترک کند اما پیش از ترک سمت، استعفا داد. اخبار جعلی از این مساله هیچ و پوچ مساله بزرگی ساخته است.
ترامپ در ادامه حمایت از تصمیم خود اظهار داشت: اگر پس از نابودی داعش در سوریه، هر کسی غیر از رئیس جمهوری محبوب شما دونالد ترامپ اعلام کرد که نیروهایمان را (سالم و سرحال) به خانه برمی گردانیم آن فرد محبوبترین قهرمان در آمریکا خواهد بود.
اروپام**9418**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.