25 درصد مدارس خراسان جنوبی فاقد سیستم گرمایش مرکزی هستند

13:21 ۱۷۶ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 201 0
25 درصد مدارس خراسان جنوبی فاقد سیستم گرمایش مرکزی هستند

بیرجند - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، گفت: اکنون 25 درصد مدارس استان فاقد سیستم گرمایش مرکزی هستند که تجهیز آنها به این سیستم نیاز به 63 میلیارد تومان اعتبار دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، محمد علی واقعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه 75 درصد مدارس استان مجهز به سیستم گرمایش مرکزی هستند افزود: 25 درصد باقیمانده مدارس استان با توجه به اهمیت امنیت دانش آموزان از بخاری های نفتی استاندارد برخوردار است اما با توجه به اعتبار محدود و حوزه وسیع، نیازمند حرکت جهادی تمامی دستگاه های خدمت رسان و خیران هستیم.
وی ادامه داد: طبق گزارش اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس هشت میلیارد تومان برآورد تجهیز سیستم های گرمایشی مدارس در سال جاری است اما با توجه به افزایش جمعیت و نیازمندی بیشتر به فضای آموزشی بدون شک نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم.
واقعی با بیان اینکه برخی از مدارس روستایی یک یا 2 کلاسه قابلیت جاگذاری سیستم گرمایشی مرکزی را ندارند، افزود: در مورد دستوری که اخیرا استاندار خراسان جنوبی مبنی بر استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس داشته است به تمام شهرستان ها ابلاغیه ای مبنی بر بازنگری مجدد سیستم ها ابلاغ شد.

** کمبود 380 فضای آموزشی در خراسان جنوبی
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، گفت: مهمترین دغدغه آموزشی در استان کمبود 380 فضای آموزشی است که بیشترین دغدغه با توجه به مهاجرت بی رویه مربوط به بیرجند مرکز استان است.
وی کمبود نیروی انسانی با توجه به بازنشستگی تعداد زیادی از معلمان را از دغدغه های بعدی آموزش و پرورش عنوان و تصریح کرد: به طور حتم اگر سهم خراسان جنوبی از ورودی های دانشگاه فرهنگیان و استخدامی های با آزمون افزایش نیابد در آینده ای نه چندان دور با مشکلات زیادی رو به رو خواهیم شد.
واقعی وضعیت 42 درصدی گرایش دانش آموزان به رشته های فنی را مطلوب دانست و افزود: با توجه به بروز نبودن هنرستان ها از لحاظ تجهیزات سازمان فنی و حرفه ای می تواند با قوت بیشتری وارد عمل شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون 151 آموزشگاه شبانه روزی در استان فعال هستند، تصریح کرد: امیدواریم با ترغیب خانواده های روستایی به تجمیع دانش آموزان در مدارس شبانه روزی شاهد ارتقا وضعیت و کیفیت آموزشی در استان باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: 170 هزار دانش آموز در استان تحصیل می کنند و 2 هزار دانش آموز اتباع خارجه که عموما مهاجران افغانی هستند از خدمات رایگان آموزشی بهره مند هستند.
وی در مورد مسایلی که اخیرا در مورد انتصابات آموزش و پرورش در فضای مجازی مطرح شده است، توضیح داد: متاسفانه با اینکه دستگاه سیاسی نیستیم برخی از سیاسیون از بدنه آموزش و پرورش سوء استفاده کردند.
واقعی بیان کرد: تمامی انتصابات بر اساس توانمندی و شایستگی افراد صورت می پذیرد البته افرادی که انتخاب می شوند باید دنباله رو سیاست های دولت تدبیر و امید باشند.
وی ادامه داد: تفکر سیاسی وظیفه ما است اما از سیاست زدگی بیزاریم و حتما مدیران سیاست زده جایگاهی در آموزش و پرورش نخواهند داشت.
مدیرکل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: دوران انتخابات نیازمند شور انتخاباتی بودیم اما امروزه آنچه نیاز جامعه را برآورده می کند رفاقت است و این مهم باید در عمل مدیران ثابت شود.
وی در ادامه تاکید کرد: زد و بند های سیاسی را قبول ندارم زیرا کلاس درس جای سیاست زدگی و سیاسی بازی نیست و نمی توان بحث اصولگرا و اصلاح طلب کرد.

** پوشش 96 درصدی سواد آموزی در خراسان جنوبی
واقعی با تبریک سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی، اظهار داشت: با توجه به اهمیت آموزش سواد و تلاش های انجام شده از سال 1357، سطح سواد آموزی استان به 96 درصد رسیده که سعود 22 رتبه ای کشور را به دست آوردیم و هم اکنون جزو 10 استان برتر کشور از نظر سوادآموزی هستیم.
وی ادامه داد: طبق سرشماری سال 1395 و طبق خوداظهاری مردم 19 هزار بی سواد در استان حضور دارند اما طبق بررسی های به عمل آمده پس از خود اظهاری ها هشت هزار بی سواد در استان داریم که بین 10 تا 49 سال سن دارند.
مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه هم اکنون خراسان جنوبی پس از یزد و کرمان، رتبه سوم بیشترین سطح سواد را در کشور دارد، افزود: با توجه به پراکندگی و سختی های مربوط به سواد آموزی در رتبه قابل قبولی هستیم.
وی دوره های سواد آموزی، تحکیم سواد و انتقال را از مهمترین مراحل سواد آموزی در استان بیان کرد و گفت: سواد آموزان پس از گذراندن دوره 400 ساعته در سوادآموزی و 200 ساعتی در دوره تحکیم به دوره انتقال راه می یابند که در این دوره موفق به کسب مدرک تحصیلی ششم ابتدایی می شوند.
واقعی طرح آموزش عملی نماز، خواندن با خانواده، حلقه های کتاب خوانی، مهارت اساسی زندگی و آموزش مقدماتی رایانه را از مهمترین دوره های مکمل سواد آموزی در استان ذکر کرد و گفت: امیدواریم سواد آموزان با گذراندن این برنامه مکمل ها بتوانند مهارت خوبی در کسب دانش و به کار بردن آن در زندگی کسب کنند.
وی اظهار داشت: مراکز یادگیری محلی از سال 94 با فعالیت سه مرکز آغاز به کار کرد که این مراکز در سال 97 به هفت مرکز افزایش پیدا کرده است که در این مراکز سوادآموزی همراه با آموزش مهارت های اساسی زندگی، حقوق شهروندی، و چگونگی ایجاد شغل آموزش داده می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه 305 نفر در دوره توانمند سازی نیروی انسانی موفق به کسب مدرک از جهاد دانشگاهی شدند، تصریح کرد: به منظور ارتقا دانش آموزش دهندگان و کارشناسان سوادآموزی شهرستان ها و مناطق، همه ساله کارگاه های آموزشی ضمن خدمت برگزار می شود.
وی در ادامه دیدار با نماینده ولی فقیه، دیدار با خانواده های شهدا، انعکاس دستاورد های 40 ساله انقلاب و برگزاری کارگاه های متفاوت را از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش در هفته سواد آموزی بیان کرد.
به گزارش ایرنا در سال 58 و یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی (ره) و با هدف از بین بردن بی سوادی در کشور نهضت سواد آموزی تشکیل شد.
3215 * 6054


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

افزایش صدور دسته‌چک‌های صیادی بانک ملی ایران
بانک ملی ایران در راستای سیاست‌های بانک مرکزی برای پیاده‌سازی کامل سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (طرح صیاد)، صدور و توزیع چک‌های صیادی را سرعت بخشیده است.
تور کربلا و نکات مهمی که باید درباره این سفر بدانید
سفر به کربلا یکی از آرزوهای همه شیعیان و خصوصا هموطنان ایرانی است اما چنانچه می‌خواهید خود را برای این سفر آماده کنید باید برخی نکات مهم را مدنظر قرار دهید.
فیلم‌هایی که این روزها در سینما باید دید
اگر از آن دسته از دوست‌داران فیلم و سریال ایرانی هستید که اخبار سینمای ایران را پیگیری می‌کنید ما در این متن جدیدترین فیلم‌ها و سریال‌هایی که تماشای آنها خالی از لطف نیست را به شما معرفی می‌کنیم.
خرید چمن مصنوعی
استفاده از چمن مصنوعی ابتدا در ورزشگاه‌ها و زمین‌های فوتبال شایع شد و بعدها در مصارف مسکونی و تجاری و محوطه‌سازی مورد استقبال چشمگیری قرار گرفت.
افراد دارای اعتماد به‌ نفس چه عاداتی دارند؟
«بهترین عادت ذهنی برای افزایش اعتماد به‌ نفس «تکرار روزانه موفقیت‌ها» است. این فرآیند ساده که تنها دو دقیقه طول می‌کشد، شما را وادار می‌کند که به‌ جای تمرکز بر اشتباهات بر روی چیزهای کوچکی که هر روز آنها را با موفقیت انجام می‌دهید، تمرکز کنید.»
ویدئو - اعتراض میلیونی علیه یک لایحه جنجالی در هنگ‌کنگ
منابع خبری می‌گویند روز یکشنبه دو میلیون معترض با درخواست استعفای کری لام، رهبر هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند. به دنبال طرح لایحه استرداد متهمان به چین، در یک هفته اخیر اعتراضات خشونت باری در در هنگ کنگ رخ داد. پس از یک هفته، رهبر هنگ کنگ تصویب این لایحه را به تعویق انداخت.
تقدیر نماینده ارومیه از میزبانی مردم حوزه انتخابیه در برگزاری مسابقات والیبال
نماینده مردم ارومیه در تذکری از میزبانی مردم ارومیه در برگزاری مسابقات والیبال و از تمامی نهادهای فعال در این زمینه قدردانی کرد.
قانون عجیب تیم ملی زنان آرژانتین، رییس جمهورشان را هم جریمه کرد
قوانین عجیب کاروان تیم ملی فوتبال زنان آرژانتین در جریان جام جهانی ۲۰۱۹ باعث جریمه شدن مائوریسیو ماکری شد.
نریمان جهان به ماشین‌سازی پیوست
هافبک پیشین تیم‌های تراکتورسازی، ماشین‌سازی و پرسپولیس دوباره به جمع سبزپوشان تبریزی بازگشت.
نخستین خرید برانکو برای الاهلی
سرمربی کروات جدید الاهلی در نخستین گام یک دروازبان برای این تیم خرید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش +صوت
رضا چلنگر مترجم سابق و فرد مورد اعتماد برانکو و باشگاه پرسپولیس در گفتگو با رادیو تهران از تماس تلفنی با برانکو و جدایی قطعی این مربی کروات از پرسپولیس خبر داد.
نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران
مستند "شکار روباه" با هدف بازخوانی ماجرای جنجالی دستگیری کماندوهای ویژه انگلیسی و آمریکایی، به جرم تجاوز به حریم آب‌های ایران در خلیج فارس، امشب (۲۷ خرداد ماه) از شبکه یک روی آنتن می‌رود.