25 درصد مدارس خراسان جنوبی فاقد سیستم گرمایش مرکزی هستند

13:21 ۸۵ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 128 0
25 درصد مدارس خراسان جنوبی فاقد سیستم گرمایش مرکزی هستند

بیرجند - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، گفت: اکنون 25 درصد مدارس استان فاقد سیستم گرمایش مرکزی هستند که تجهیز آنها به این سیستم نیاز به 63 میلیارد تومان اعتبار دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، محمد علی واقعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه 75 درصد مدارس استان مجهز به سیستم گرمایش مرکزی هستند افزود: 25 درصد باقیمانده مدارس استان با توجه به اهمیت امنیت دانش آموزان از بخاری های نفتی استاندارد برخوردار است اما با توجه به اعتبار محدود و حوزه وسیع، نیازمند حرکت جهادی تمامی دستگاه های خدمت رسان و خیران هستیم.
وی ادامه داد: طبق گزارش اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس هشت میلیارد تومان برآورد تجهیز سیستم های گرمایشی مدارس در سال جاری است اما با توجه به افزایش جمعیت و نیازمندی بیشتر به فضای آموزشی بدون شک نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم.
واقعی با بیان اینکه برخی از مدارس روستایی یک یا 2 کلاسه قابلیت جاگذاری سیستم گرمایشی مرکزی را ندارند، افزود: در مورد دستوری که اخیرا استاندار خراسان جنوبی مبنی بر استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس داشته است به تمام شهرستان ها ابلاغیه ای مبنی بر بازنگری مجدد سیستم ها ابلاغ شد.

** کمبود 380 فضای آموزشی در خراسان جنوبی
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی، گفت: مهمترین دغدغه آموزشی در استان کمبود 380 فضای آموزشی است که بیشترین دغدغه با توجه به مهاجرت بی رویه مربوط به بیرجند مرکز استان است.
وی کمبود نیروی انسانی با توجه به بازنشستگی تعداد زیادی از معلمان را از دغدغه های بعدی آموزش و پرورش عنوان و تصریح کرد: به طور حتم اگر سهم خراسان جنوبی از ورودی های دانشگاه فرهنگیان و استخدامی های با آزمون افزایش نیابد در آینده ای نه چندان دور با مشکلات زیادی رو به رو خواهیم شد.
واقعی وضعیت 42 درصدی گرایش دانش آموزان به رشته های فنی را مطلوب دانست و افزود: با توجه به بروز نبودن هنرستان ها از لحاظ تجهیزات سازمان فنی و حرفه ای می تواند با قوت بیشتری وارد عمل شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون 151 آموزشگاه شبانه روزی در استان فعال هستند، تصریح کرد: امیدواریم با ترغیب خانواده های روستایی به تجمیع دانش آموزان در مدارس شبانه روزی شاهد ارتقا وضعیت و کیفیت آموزشی در استان باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: 170 هزار دانش آموز در استان تحصیل می کنند و 2 هزار دانش آموز اتباع خارجه که عموما مهاجران افغانی هستند از خدمات رایگان آموزشی بهره مند هستند.
وی در مورد مسایلی که اخیرا در مورد انتصابات آموزش و پرورش در فضای مجازی مطرح شده است، توضیح داد: متاسفانه با اینکه دستگاه سیاسی نیستیم برخی از سیاسیون از بدنه آموزش و پرورش سوء استفاده کردند.
واقعی بیان کرد: تمامی انتصابات بر اساس توانمندی و شایستگی افراد صورت می پذیرد البته افرادی که انتخاب می شوند باید دنباله رو سیاست های دولت تدبیر و امید باشند.
وی ادامه داد: تفکر سیاسی وظیفه ما است اما از سیاست زدگی بیزاریم و حتما مدیران سیاست زده جایگاهی در آموزش و پرورش نخواهند داشت.
مدیرکل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: دوران انتخابات نیازمند شور انتخاباتی بودیم اما امروزه آنچه نیاز جامعه را برآورده می کند رفاقت است و این مهم باید در عمل مدیران ثابت شود.
وی در ادامه تاکید کرد: زد و بند های سیاسی را قبول ندارم زیرا کلاس درس جای سیاست زدگی و سیاسی بازی نیست و نمی توان بحث اصولگرا و اصلاح طلب کرد.

** پوشش 96 درصدی سواد آموزی در خراسان جنوبی
واقعی با تبریک سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی، اظهار داشت: با توجه به اهمیت آموزش سواد و تلاش های انجام شده از سال 1357، سطح سواد آموزی استان به 96 درصد رسیده که سعود 22 رتبه ای کشور را به دست آوردیم و هم اکنون جزو 10 استان برتر کشور از نظر سوادآموزی هستیم.
وی ادامه داد: طبق سرشماری سال 1395 و طبق خوداظهاری مردم 19 هزار بی سواد در استان حضور دارند اما طبق بررسی های به عمل آمده پس از خود اظهاری ها هشت هزار بی سواد در استان داریم که بین 10 تا 49 سال سن دارند.
مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه هم اکنون خراسان جنوبی پس از یزد و کرمان، رتبه سوم بیشترین سطح سواد را در کشور دارد، افزود: با توجه به پراکندگی و سختی های مربوط به سواد آموزی در رتبه قابل قبولی هستیم.
وی دوره های سواد آموزی، تحکیم سواد و انتقال را از مهمترین مراحل سواد آموزی در استان بیان کرد و گفت: سواد آموزان پس از گذراندن دوره 400 ساعته در سوادآموزی و 200 ساعتی در دوره تحکیم به دوره انتقال راه می یابند که در این دوره موفق به کسب مدرک تحصیلی ششم ابتدایی می شوند.
واقعی طرح آموزش عملی نماز، خواندن با خانواده، حلقه های کتاب خوانی، مهارت اساسی زندگی و آموزش مقدماتی رایانه را از مهمترین دوره های مکمل سواد آموزی در استان ذکر کرد و گفت: امیدواریم سواد آموزان با گذراندن این برنامه مکمل ها بتوانند مهارت خوبی در کسب دانش و به کار بردن آن در زندگی کسب کنند.
وی اظهار داشت: مراکز یادگیری محلی از سال 94 با فعالیت سه مرکز آغاز به کار کرد که این مراکز در سال 97 به هفت مرکز افزایش پیدا کرده است که در این مراکز سوادآموزی همراه با آموزش مهارت های اساسی زندگی، حقوق شهروندی، و چگونگی ایجاد شغل آموزش داده می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه 305 نفر در دوره توانمند سازی نیروی انسانی موفق به کسب مدرک از جهاد دانشگاهی شدند، تصریح کرد: به منظور ارتقا دانش آموزش دهندگان و کارشناسان سوادآموزی شهرستان ها و مناطق، همه ساله کارگاه های آموزشی ضمن خدمت برگزار می شود.
وی در ادامه دیدار با نماینده ولی فقیه، دیدار با خانواده های شهدا، انعکاس دستاورد های 40 ساله انقلاب و برگزاری کارگاه های متفاوت را از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش در هفته سواد آموزی بیان کرد.
به گزارش ایرنا در سال 58 و یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی (ره) و با هدف از بین بردن بی سوادی در کشور نهضت سواد آموزی تشکیل شد.
3215 * 6054


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بازیکنان به رختکن بازگشتند- شعار تماشاگران والیبال علیه سازمان لیگ
تماشاگران تیم والیبال شهرداری ورامین به دلیل تأخیر در بازی دوم فینال، بر علیه مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ شعار دادند.
شکست تیم ملی والیبال ساحلی ایران در قهرمانی آسیا
تیم ملی والیبال ساحلی ب ایران (زیر ۲۱ سال) در مرحله حذفی رقابت‌های قهرمانی آسیا نتیجه را به تایلند واگذار کرد.
دبیر فدراسیون بسکتبال: از همگروهی با اسپانیا خوشحالیم!
دبیر فدراسیون بسکتبال گفت: از همگروهی با تیم‌هایی مانند اسپانیا در جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین خوشحالیم.
همگروهی بسکتبال ایران با  اسپانیا، پورتوریکو و تونس در جام‌جهانی
در پایان مراسم قرعه‌کشی جام‌جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ چین، تیم ملی ایران رقبای خود را شناخت.
شیمیدر قهرمان بسکتبال باشگاه‌های غرب آسیا شد
تیم بسکتبال شیمیدر ایران با کسب چهار پیروزی پیاپی، قهرمان مسابقات باشگاه‌های غرب آسیا شد.
محمدی‌راد: عملکرد خوب سایپا باعث افت بازیکنانم شد
سرمربی تیم والیبال شهرداری ورامین دلیل باخت تیمش را عملکرد خوب تیم سایپا اعلام کرد.
اکبری: مسئولان تلاش کنند، حواشی نداریم- از الان به بازی دوم فکر می‌کنم
سرمربی تیم والیبال سایپا گفت: زمانی که مسئولان تلاش کنند، در بازی‌ها حواشی نداریم و از الان به بعد، بازی دوم فینال برای ما مهم است و به آن فکر می‌کنیم.
گرگان پیروز بازی حساس هفته پایانی لیگ‌برتر بسکتبال
تیم شهرداری گرگان توانست حساس‌ترین بازی هفته پایانی مرحله گروهی لیگ‌برتر بسکتبال را با پیروزی پشت سر بگذارد.
سایپا در یک قدمی قهرمانی لیگ‌برتر والیبال
تیم سایپا توانست با پیروزی در بازی نخست فینال لیگ‌برتر والیبال، به یک قدمی قهرمانی در این رقابت‌ها برسد.
حمایت سرمربی سیدنی از قوچان‌نژاد
سرمربی تیم سیدنی استرالیا به حمایت از خرید زمستانی تیمش پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
2 هزار سری جهیزیه به زوج های محروم کشور اهدا شد
سبزوار - ایرنا - قائم مقام بنیاد برکت احسان گفت: این نهاد در سالجاری 2 هزار سری جهیزیه کامل به زوج ‌های محروم در سراسر کشور اهدا کرده است.
اردوغان: حادثه تروریستی نیوزیلند سازمان یافته بود
تهران - ایرنا - رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب در خصوص حادثه تروریستی حمله به مساجد نیوزیلند گفت که این یک اقدام فردی نبوده و به صورت سازمان یافته روی داده است.
کمبود امکانات در تفرجگاه طبیعی و تاریخی غربال بیز مهریز
40 روحانی و پیشکسوت بسیجی سردشت به اردوی راهیان نور اعزام شدند
خیران ابرکوهی در جشن نیکوکاری 2.4میلیارد ریال اهدا کردند
جشنواره تئاتر اندیشه مطهر در فریمان برگزار می شود
ارتباط شفاف‌تری میان مباحث فقه و هنر ایجاد شود
مطالب خبرساز یزد انتخاب استاندار تا شهردار- محمود رضا رحمانی*
نتایج هفتمین کمیسیون صدور مجوز اسباب‌بازی اعلام شد
500 نفر از پدران شهدا در بهشت زهرا(س) تجلیل شدند
ساعات کاری مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در نوروز 1398
طلاب شیروانی به جای پاکبانان زائر خدمت می کنند