گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا

11:20 ۲۰۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 277 0
گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا

بندرعباس - ایرنا- روزنامه صبح ساحل در صفحه اجتماعی امروز یکشنبه دوم دی ماه 97، گفت و گویی در قالب گزارش با عنوان «گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا» به قلم اعظم رام را منتشر کرده است.

ایرنا

در این گزارش آمده است: 6 ماه از جشن تولد 3 سالگی می گذشت اما نمی توانست همانند خواهر دو قلویش (آنا) خوب حرف بزند و کلمات را ادا کند، پدر و مادرش کم کم از این موضوع احساس خطر کردند که شاید «امید» مشکل ناشنوایی داشته باشد.
به تکاپو افتادند و در اسرع وقت، وی را نزد پزشک گوش و حلق و بینی بردند اما پزشک به تشخیص سلامت شنوایی کودک را داد و برای خوب ادا کردن کلمات، وی را به گفتار درمانی معرفی کرد ولی بهبودی حاصل نشد.
خانواده پس از پیگیری فراوان، امید را به نزد پزشک گوش و حلق و بینی در تهران بردند که پس از آزمایشات مشخص شد پسر بچه کم شنواست و این کودک پس از مدتی دارای سمعک شد.
خانواده از این که علت مشکل فرزندشان مشخص شده بود دچار شوک شده بودند و تمام سعی شان را می کردند که هر چه زودتر سلامتی اش را بدست آوردند.
امید چهار ساله و 6 ماه بود که خانواده پس از تحقیق دریافتند کلینیک گفتار درمانی «آوای فرشتگان» در بندرعباس در کارش موفق بوده است به همین علت امید را به این مرکز آوردند...
به گفته«زهره غلامزاده» موسس کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان، خانواده بسیار نگران بودند که امید تا رسیدن به مدرسه بهبود یابد یا نه. کارکنان این مرکز با همکاری خانواده اظهار امیدواری کردند که به طور حتم بهبود می یابد و امید در کلینیک حاضر شد .
تمام تلاش مربیان وهمچنین خانواده نتیجه داد و این کودک در تست مدرسه قبول شد، هم اکنون امید شاگرد اول کلاس دوم ابتدایی است و همانند هم کلاسی هایش حرف می زند و کلمات را به خوبی ادا می کند ...

**اشک شوق با شنیدن اولین کلمه از زبان کودک ناشنوا
پارسا 9 ماهه، به صحبت های پدر ومادرش واکنش نشان نمی داد، خانواده وی را به نزد پزشک بردند اما پزشک نیز به آنها گفت فرزند شما مشکل ناشنوایی دارد ولی شاید در بزرگسالی این مشکل حل شود.
پدر و مادر که ساکن یکی از شهرستان های استان هستند بعد از مدتی به بندرعباس آمدند و نزد پزشکان دیگر رفتند ولی مشکل پارسا حل نشد.
پارسا به سن 2 سالگی رسید اما بهبود نیافت، پدر و مادر پس از پی گیری به بهزیستی بندرعباس آمدند و با کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان آشنا شدند.
این کودک پس از ورود به این کلینیک و دریافت سمعک، نخستین کلمات را بعد از 6 ماه به زبان آورد. پدر و مادر از خوشحالی چشمانشان پر از اشک شده بود و از آن روز به بعد تمام کلمات را که پارسا ادا می کرد می نوشتن و یا ضبط می کردند .پارسا کوچولو نیاز به کاشت حلزون داشت ...
غلامزاده گفت: به خانواده این کودک تاکید کردیم که نیاز به کاشت حلزون دارد، خانواده استرس زیادی داشتند که شاید کاشت حلزون جواب ندهد اما قانع شدند. بعد از دریافت پروتز، نخستین باری که پارسا جلوی مادر در این مرکز به صدا واکنش نشان داد اشک شوق مادر سرازیر شد و این باعث خوشحالی ما بود، پارسا هم اکنون پیش دبستانی است و در کنار بچه های عادی درس می خواند.
مدیر عامل کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان، موفقیت این فرزندان را بهترین هدیه برای این کلینیک دانست و ادامه داد: با دیدن بهبودی این کودکان تمام خستگی از تنمان بیرون می آید.

**بهبودی 95 درصدی کودکان ناشنوا و کم شنوا
این کلینیک زیر نظر سازمان بهزیستی هرمزگان در سال 1390 با تحت پوشش قرار دادن 30 کودک کم شنوا و ناشنوا کار خود را در بندرعباس شروع کرد و در حال حاضر 6 مربی ثابت و 5 مربی پاره وقت کارآموزیده، بالغ بر 50 نفر را تحت آموزش و درمان قرار می دهند.
مدیر عامل مرکز آموزشی و توانبخشی خانواده و کودکان ناشنوا و کم شنوا گفت: ما کودکان 6 ماه تا پیش دبستانی را مورد درمان قرار می دهیم که تا به امروز، 95 درصد کودکان توانستند به مدرسه عادی راه یابند و همانند همکلاسی هایشان ادامه تحصیل دهند.
غلامزاده افزود: با توجه به میزان جمعیت و شیوع بالای آسیب های شنوایی در کودکان و نبود این نوع خدمات به شیوه علمی در آن زمان، تاسیس این کلینیک که هدف اولیه آن ارائه خدمات به کودکان کم شنوا و والدین آنها بود، بسیار ضروری بنظر می رسید.
وی تصریح کرد: در این مرکز ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی بین سنین 2 تا 6 سال کارساز است و تلاش می شود که کودکان کم شنوا و ناشنوا با دریافت خدمات آموزشی، استفاده از طریق آموزش های اولیه به مادران و همچنین ارائه وسایل کمک شنیداری ( سمعک ) به کودکان و در صورت لزوم کاشت حلزون و ارائه خدمات تربیت شنیداری و گفتار درمانی کودکان، بتوانند زندگی متعارف خود را دنبال کنند.

**انتظار طولانی مدت برای کاشت حلزون
غلامزاده از انتظار طولانی مدت کودکان برای کاشت حلزون سخن گفت که به علت نبود مرکز کاشت حلزون در هرمزگان، بیماران برای کاشت حلزون به استان های همجوار و یا مرکز مراجعه می کنند که ماه ها باید درصف انتظار باشند و گاهی اوقات از سن کاشت نیز می گذرد.
وی یادآور شد: زمان نقش مهمی در نتیجه جراحی دارد و کاشت حلزون در کودکان قبل از 2 سالگی نتیجه بسیار خوبی داشته و بسیاری از آن ها قادر به گفت و گو و دنبال کردن مکالمات می باشند .
غلامزاده ادامه داد: در صورت داشتن متخصصان خوب در استان، متاسفانه از این مرکز محروم هستیم در صورتی که استان کرمان دارای مرکز کاشت حلزون است.
وی که اختلالات شنوایی در نوزادان را به 2 دسته کم‌ شنوایی و ناشنوایی می داند، یادآورشد: کم‌ شنوایی با سمعک و ناشنوایی با کاشت حلزون قابل درمان است و به طور عمده خانواده‌ها برای تامین هزینه‌ های کاشت حلزون دچار مشکل می‌ شوند و نیازمند کمک‌های دولت هستند.

**فعالیت 11 مرکز کاشت حلزون شنوایی
گفتنی است: هم اکنون 11 مرکز کاشت حلزون شنوایی در سطح کشور فعال و مشغول ارائه خدمت به بیماران هستند. 2 گروه از ناشنوایان به عمل کاشت حلزون شنوایی نیاز دارند.
ناشنوایان مادر زاد که در دوران طلایی 2 سالگی باید این عمل برای آنان انجام شود و گروه دوم نیز افراد عادی هستند که به دلیل بروز حادثه یا بیماری دچار ناشنوایی می شوند.
در حال حاضر تعداد2 هزار و 670 نفر ناشنوا تحت پوشش بهزیستی بندرعباس هستند.
7195/6048


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

چگونه امر به معروف در امر حجاب انجام دهیم؟
امر به معروف و نهی از منکر جایگاهی کلیدی در زیست تمام جوامع بشری دارد. اهمیت این اصل تا بدانجاست که می‌توان گفت: اگر این اصل تعریف نشده بود، ما هیچ وقت در هیچ دین و آیین و قوم و ملتی، قهرمان نداشتیم.
پیکر آیت‌الله حقانی در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت و صبح امروز پنجشنبه ۲۷ تیرماه تشییع و در جوار حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.
جدیدترین جزئیات از تاک شو مهران مدیری
اگرچه تاکنون شایعات زیادی برای پخش «دورهمی» مطرح شده بود اما روز گذشته خبری از کار جدید مهران مدیری به نام «شب نشینی» منتشر شد.
نیما شاهرخ شاهی و متفاوت‌ترین نقشش- عکس
نیما شاهرخ شاهی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سالگرد ازدواج محسن کیایی- عکس
محسن کیایی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
هلاکت شرور مسلح در فنوج
ظهر روز گذشته مامورین پلیس فنوج در استان سیستان و بلوچستان برابر دستور مقام قضایی برای دستگیری متهمی که باعث شرارت های مختلف اعم از تیراندازی در سطح شهر بود اقدام می کند.
چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو را تشریح کرد.
خواسته ملت یمن در مورد امارات
«علی القحوم» از رهبران جنبش انصار الله یمن تأکید کرد که حضور نظامیان متجاوز امارات عربی متحده، خطری برای یمن است.
آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد
کشور آرژانتین در اقدامی عجولانه حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.
مذاکره‌کننده‌های انگلیسی مثل احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند
«فرانس تیمرمنس» معاون کمیسیون اروپا، گفت فکر می‌کرده است که مذاکره‌کنندگان انگلیسی بسیار باهوش هستند، اما بعدا متوجه شده آن‌ها هیچ برنامه‌ای ندارند و «مانند احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
خواسته ملت یمن در مورد امارات
«علی القحوم» از رهبران جنبش انصار الله یمن تأکید کرد که حضور نظامیان متجاوز امارات عربی متحده، خطری برای یمن است.
مذاکره‌کننده‌های انگلیسی مثل احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند
«فرانس تیمرمنس» معاون کمیسیون اروپا، گفت فکر می‌کرده است که مذاکره‌کنندگان انگلیسی بسیار باهوش هستند، اما بعدا متوجه شده آن‌ها هیچ برنامه‌ای ندارند و «مانند احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند.»