گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا

11:20 ۹۲ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 165 0
گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا

بندرعباس - ایرنا- روزنامه صبح ساحل در صفحه اجتماعی امروز یکشنبه دوم دی ماه 97، گفت و گویی در قالب گزارش با عنوان «گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا» به قلم اعظم رام را منتشر کرده است.

ایرنا

در این گزارش آمده است: 6 ماه از جشن تولد 3 سالگی می گذشت اما نمی توانست همانند خواهر دو قلویش (آنا) خوب حرف بزند و کلمات را ادا کند، پدر و مادرش کم کم از این موضوع احساس خطر کردند که شاید «امید» مشکل ناشنوایی داشته باشد.
به تکاپو افتادند و در اسرع وقت، وی را نزد پزشک گوش و حلق و بینی بردند اما پزشک به تشخیص سلامت شنوایی کودک را داد و برای خوب ادا کردن کلمات، وی را به گفتار درمانی معرفی کرد ولی بهبودی حاصل نشد.
خانواده پس از پیگیری فراوان، امید را به نزد پزشک گوش و حلق و بینی در تهران بردند که پس از آزمایشات مشخص شد پسر بچه کم شنواست و این کودک پس از مدتی دارای سمعک شد.
خانواده از این که علت مشکل فرزندشان مشخص شده بود دچار شوک شده بودند و تمام سعی شان را می کردند که هر چه زودتر سلامتی اش را بدست آوردند.
امید چهار ساله و 6 ماه بود که خانواده پس از تحقیق دریافتند کلینیک گفتار درمانی «آوای فرشتگان» در بندرعباس در کارش موفق بوده است به همین علت امید را به این مرکز آوردند...
به گفته«زهره غلامزاده» موسس کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان، خانواده بسیار نگران بودند که امید تا رسیدن به مدرسه بهبود یابد یا نه. کارکنان این مرکز با همکاری خانواده اظهار امیدواری کردند که به طور حتم بهبود می یابد و امید در کلینیک حاضر شد .
تمام تلاش مربیان وهمچنین خانواده نتیجه داد و این کودک در تست مدرسه قبول شد، هم اکنون امید شاگرد اول کلاس دوم ابتدایی است و همانند هم کلاسی هایش حرف می زند و کلمات را به خوبی ادا می کند ...

**اشک شوق با شنیدن اولین کلمه از زبان کودک ناشنوا
پارسا 9 ماهه، به صحبت های پدر ومادرش واکنش نشان نمی داد، خانواده وی را به نزد پزشک بردند اما پزشک نیز به آنها گفت فرزند شما مشکل ناشنوایی دارد ولی شاید در بزرگسالی این مشکل حل شود.
پدر و مادر که ساکن یکی از شهرستان های استان هستند بعد از مدتی به بندرعباس آمدند و نزد پزشکان دیگر رفتند ولی مشکل پارسا حل نشد.
پارسا به سن 2 سالگی رسید اما بهبود نیافت، پدر و مادر پس از پی گیری به بهزیستی بندرعباس آمدند و با کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان آشنا شدند.
این کودک پس از ورود به این کلینیک و دریافت سمعک، نخستین کلمات را بعد از 6 ماه به زبان آورد. پدر و مادر از خوشحالی چشمانشان پر از اشک شده بود و از آن روز به بعد تمام کلمات را که پارسا ادا می کرد می نوشتن و یا ضبط می کردند .پارسا کوچولو نیاز به کاشت حلزون داشت ...
غلامزاده گفت: به خانواده این کودک تاکید کردیم که نیاز به کاشت حلزون دارد، خانواده استرس زیادی داشتند که شاید کاشت حلزون جواب ندهد اما قانع شدند. بعد از دریافت پروتز، نخستین باری که پارسا جلوی مادر در این مرکز به صدا واکنش نشان داد اشک شوق مادر سرازیر شد و این باعث خوشحالی ما بود، پارسا هم اکنون پیش دبستانی است و در کنار بچه های عادی درس می خواند.
مدیر عامل کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان، موفقیت این فرزندان را بهترین هدیه برای این کلینیک دانست و ادامه داد: با دیدن بهبودی این کودکان تمام خستگی از تنمان بیرون می آید.

**بهبودی 95 درصدی کودکان ناشنوا و کم شنوا
این کلینیک زیر نظر سازمان بهزیستی هرمزگان در سال 1390 با تحت پوشش قرار دادن 30 کودک کم شنوا و ناشنوا کار خود را در بندرعباس شروع کرد و در حال حاضر 6 مربی ثابت و 5 مربی پاره وقت کارآموزیده، بالغ بر 50 نفر را تحت آموزش و درمان قرار می دهند.
مدیر عامل مرکز آموزشی و توانبخشی خانواده و کودکان ناشنوا و کم شنوا گفت: ما کودکان 6 ماه تا پیش دبستانی را مورد درمان قرار می دهیم که تا به امروز، 95 درصد کودکان توانستند به مدرسه عادی راه یابند و همانند همکلاسی هایشان ادامه تحصیل دهند.
غلامزاده افزود: با توجه به میزان جمعیت و شیوع بالای آسیب های شنوایی در کودکان و نبود این نوع خدمات به شیوه علمی در آن زمان، تاسیس این کلینیک که هدف اولیه آن ارائه خدمات به کودکان کم شنوا و والدین آنها بود، بسیار ضروری بنظر می رسید.
وی تصریح کرد: در این مرکز ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی بین سنین 2 تا 6 سال کارساز است و تلاش می شود که کودکان کم شنوا و ناشنوا با دریافت خدمات آموزشی، استفاده از طریق آموزش های اولیه به مادران و همچنین ارائه وسایل کمک شنیداری ( سمعک ) به کودکان و در صورت لزوم کاشت حلزون و ارائه خدمات تربیت شنیداری و گفتار درمانی کودکان، بتوانند زندگی متعارف خود را دنبال کنند.

**انتظار طولانی مدت برای کاشت حلزون
غلامزاده از انتظار طولانی مدت کودکان برای کاشت حلزون سخن گفت که به علت نبود مرکز کاشت حلزون در هرمزگان، بیماران برای کاشت حلزون به استان های همجوار و یا مرکز مراجعه می کنند که ماه ها باید درصف انتظار باشند و گاهی اوقات از سن کاشت نیز می گذرد.
وی یادآور شد: زمان نقش مهمی در نتیجه جراحی دارد و کاشت حلزون در کودکان قبل از 2 سالگی نتیجه بسیار خوبی داشته و بسیاری از آن ها قادر به گفت و گو و دنبال کردن مکالمات می باشند .
غلامزاده ادامه داد: در صورت داشتن متخصصان خوب در استان، متاسفانه از این مرکز محروم هستیم در صورتی که استان کرمان دارای مرکز کاشت حلزون است.
وی که اختلالات شنوایی در نوزادان را به 2 دسته کم‌ شنوایی و ناشنوایی می داند، یادآورشد: کم‌ شنوایی با سمعک و ناشنوایی با کاشت حلزون قابل درمان است و به طور عمده خانواده‌ها برای تامین هزینه‌ های کاشت حلزون دچار مشکل می‌ شوند و نیازمند کمک‌های دولت هستند.

**فعالیت 11 مرکز کاشت حلزون شنوایی
گفتنی است: هم اکنون 11 مرکز کاشت حلزون شنوایی در سطح کشور فعال و مشغول ارائه خدمت به بیماران هستند. 2 گروه از ناشنوایان به عمل کاشت حلزون شنوایی نیاز دارند.
ناشنوایان مادر زاد که در دوران طلایی 2 سالگی باید این عمل برای آنان انجام شود و گروه دوم نیز افراد عادی هستند که به دلیل بروز حادثه یا بیماری دچار ناشنوایی می شوند.
در حال حاضر تعداد2 هزار و 670 نفر ناشنوا تحت پوشش بهزیستی بندرعباس هستند.
7195/6048


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای استان مرکزی گزارش نشده است
اراک - ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای این استان با توجه به شدت بارش ها گزارش نشده است.
برق 56 روستای لرستان قطع است
خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
چراغ خاموش قیمت های نجومی  برخی رستوران های مازندران
ساری – ایرنا -برخی رستوران های استان مازندران در ایام تعطیلات نوروزی و پیک گردشگری این استان با سوء استفاده از شرایط مسافران در ازای عرضه غذا، قیمت های نجومی دریافت می کنند.
دستگاه های اجرایی هرمزگان تا پایان نوروز در آماده باش کامل باشند
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به حضور شمار بسیاری از گردشگران در استان و شرایط آب و هوایی منطقه، تمام دستگاه های اجرایی هرمزگان باید تا پایان تعطیلات نوروز در آماده باش کامل باشند.
ستاد بحران لرستان با کمبود امکانات و منابع مواجه است
خرم آباد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ستاد بحران استان با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه است و چنانچه در بارندگی های کنونی تمهیداتی در نظر گرفته نمی شد، بروز حوادث ناخوشایند قطعی بود.
احتمال رانش زمین در طالقان وجود دارد
کرج- ایرنا - مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: با ادامه بارش ها در این استان، احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است
گنبدکاوس- ایرنا- فرماندار گالیکش اعلام کرد: روستاییان روستای کندسکوه از بخش لووه این شهرستان در شرق گلستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
بارش برف بهاری 3 گردنه استان قزوین را فراگرفت
قزوین - ایرنا - معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان شامل طالقان، قسطین لار و آوج را فراگرفته است.
پرواز اصفهان - خارک به مبداء بازگشت
اصفهان- ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان گفت: پرواز اصفهان به جزیره خارک به دلیل شرایط بد جوی نتوانست در مقصد خود به زمین بنشیند و مجبور به بازگشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
اقدامات صداوسیمای مراکز برای سیل اخیر
امین تارخ: سریال‌سازی در ایران بعد از انقلاب جدی شد
سیاست‌های ترامپ رسانه‌های مستقل را در ایران نابود می‌کند
گردهمایی روزنامه نگاران جهان در سئول آغاز شد
مجبور شدیم پاره تنمان را قربانی کنیم!
روغن نعناع و خواص بی نظیر آن برای سلامتی را دست کم نگیرید
کارگردان «بر سر دو راهی»: در تلویزیون پارتی ندارم
تابوشکنی جالب در شبکه ورزش تلویزیون
پخش مستند گواردیولا از تلویزیون
شوشان: مقامات انتصابی و انتخابی، نبایدپرچم دار اعتراضات شوند