گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا

11:20 ۲۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 58 0
گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا

بندرعباس - ایرنا- روزنامه صبح ساحل در صفحه اجتماعی امروز یکشنبه دوم دی ماه 97، گفت و گویی در قالب گزارش با عنوان «گفتار درمانی و شکستن سکوت کودکان ناشنوا» به قلم اعظم رام را منتشر کرده است.

ایرنا

در این گزارش آمده است: 6 ماه از جشن تولد 3 سالگی می گذشت اما نمی توانست همانند خواهر دو قلویش (آنا) خوب حرف بزند و کلمات را ادا کند، پدر و مادرش کم کم از این موضوع احساس خطر کردند که شاید «امید» مشکل ناشنوایی داشته باشد.
به تکاپو افتادند و در اسرع وقت، وی را نزد پزشک گوش و حلق و بینی بردند اما پزشک به تشخیص سلامت شنوایی کودک را داد و برای خوب ادا کردن کلمات، وی را به گفتار درمانی معرفی کرد ولی بهبودی حاصل نشد.
خانواده پس از پیگیری فراوان، امید را به نزد پزشک گوش و حلق و بینی در تهران بردند که پس از آزمایشات مشخص شد پسر بچه کم شنواست و این کودک پس از مدتی دارای سمعک شد.
خانواده از این که علت مشکل فرزندشان مشخص شده بود دچار شوک شده بودند و تمام سعی شان را می کردند که هر چه زودتر سلامتی اش را بدست آوردند.
امید چهار ساله و 6 ماه بود که خانواده پس از تحقیق دریافتند کلینیک گفتار درمانی «آوای فرشتگان» در بندرعباس در کارش موفق بوده است به همین علت امید را به این مرکز آوردند...
به گفته«زهره غلامزاده» موسس کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان، خانواده بسیار نگران بودند که امید تا رسیدن به مدرسه بهبود یابد یا نه. کارکنان این مرکز با همکاری خانواده اظهار امیدواری کردند که به طور حتم بهبود می یابد و امید در کلینیک حاضر شد .
تمام تلاش مربیان وهمچنین خانواده نتیجه داد و این کودک در تست مدرسه قبول شد، هم اکنون امید شاگرد اول کلاس دوم ابتدایی است و همانند هم کلاسی هایش حرف می زند و کلمات را به خوبی ادا می کند ...

**اشک شوق با شنیدن اولین کلمه از زبان کودک ناشنوا
پارسا 9 ماهه، به صحبت های پدر ومادرش واکنش نشان نمی داد، خانواده وی را به نزد پزشک بردند اما پزشک نیز به آنها گفت فرزند شما مشکل ناشنوایی دارد ولی شاید در بزرگسالی این مشکل حل شود.
پدر و مادر که ساکن یکی از شهرستان های استان هستند بعد از مدتی به بندرعباس آمدند و نزد پزشکان دیگر رفتند ولی مشکل پارسا حل نشد.
پارسا به سن 2 سالگی رسید اما بهبود نیافت، پدر و مادر پس از پی گیری به بهزیستی بندرعباس آمدند و با کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان آشنا شدند.
این کودک پس از ورود به این کلینیک و دریافت سمعک، نخستین کلمات را بعد از 6 ماه به زبان آورد. پدر و مادر از خوشحالی چشمانشان پر از اشک شده بود و از آن روز به بعد تمام کلمات را که پارسا ادا می کرد می نوشتن و یا ضبط می کردند .پارسا کوچولو نیاز به کاشت حلزون داشت ...
غلامزاده گفت: به خانواده این کودک تاکید کردیم که نیاز به کاشت حلزون دارد، خانواده استرس زیادی داشتند که شاید کاشت حلزون جواب ندهد اما قانع شدند. بعد از دریافت پروتز، نخستین باری که پارسا جلوی مادر در این مرکز به صدا واکنش نشان داد اشک شوق مادر سرازیر شد و این باعث خوشحالی ما بود، پارسا هم اکنون پیش دبستانی است و در کنار بچه های عادی درس می خواند.
مدیر عامل کلینیک گفتار درمانی آوای فرشتگان در هرمزگان، موفقیت این فرزندان را بهترین هدیه برای این کلینیک دانست و ادامه داد: با دیدن بهبودی این کودکان تمام خستگی از تنمان بیرون می آید.

**بهبودی 95 درصدی کودکان ناشنوا و کم شنوا
این کلینیک زیر نظر سازمان بهزیستی هرمزگان در سال 1390 با تحت پوشش قرار دادن 30 کودک کم شنوا و ناشنوا کار خود را در بندرعباس شروع کرد و در حال حاضر 6 مربی ثابت و 5 مربی پاره وقت کارآموزیده، بالغ بر 50 نفر را تحت آموزش و درمان قرار می دهند.
مدیر عامل مرکز آموزشی و توانبخشی خانواده و کودکان ناشنوا و کم شنوا گفت: ما کودکان 6 ماه تا پیش دبستانی را مورد درمان قرار می دهیم که تا به امروز، 95 درصد کودکان توانستند به مدرسه عادی راه یابند و همانند همکلاسی هایشان ادامه تحصیل دهند.
غلامزاده افزود: با توجه به میزان جمعیت و شیوع بالای آسیب های شنوایی در کودکان و نبود این نوع خدمات به شیوه علمی در آن زمان، تاسیس این کلینیک که هدف اولیه آن ارائه خدمات به کودکان کم شنوا و والدین آنها بود، بسیار ضروری بنظر می رسید.
وی تصریح کرد: در این مرکز ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی بین سنین 2 تا 6 سال کارساز است و تلاش می شود که کودکان کم شنوا و ناشنوا با دریافت خدمات آموزشی، استفاده از طریق آموزش های اولیه به مادران و همچنین ارائه وسایل کمک شنیداری ( سمعک ) به کودکان و در صورت لزوم کاشت حلزون و ارائه خدمات تربیت شنیداری و گفتار درمانی کودکان، بتوانند زندگی متعارف خود را دنبال کنند.

**انتظار طولانی مدت برای کاشت حلزون
غلامزاده از انتظار طولانی مدت کودکان برای کاشت حلزون سخن گفت که به علت نبود مرکز کاشت حلزون در هرمزگان، بیماران برای کاشت حلزون به استان های همجوار و یا مرکز مراجعه می کنند که ماه ها باید درصف انتظار باشند و گاهی اوقات از سن کاشت نیز می گذرد.
وی یادآور شد: زمان نقش مهمی در نتیجه جراحی دارد و کاشت حلزون در کودکان قبل از 2 سالگی نتیجه بسیار خوبی داشته و بسیاری از آن ها قادر به گفت و گو و دنبال کردن مکالمات می باشند .
غلامزاده ادامه داد: در صورت داشتن متخصصان خوب در استان، متاسفانه از این مرکز محروم هستیم در صورتی که استان کرمان دارای مرکز کاشت حلزون است.
وی که اختلالات شنوایی در نوزادان را به 2 دسته کم‌ شنوایی و ناشنوایی می داند، یادآورشد: کم‌ شنوایی با سمعک و ناشنوایی با کاشت حلزون قابل درمان است و به طور عمده خانواده‌ها برای تامین هزینه‌ های کاشت حلزون دچار مشکل می‌ شوند و نیازمند کمک‌های دولت هستند.

**فعالیت 11 مرکز کاشت حلزون شنوایی
گفتنی است: هم اکنون 11 مرکز کاشت حلزون شنوایی در سطح کشور فعال و مشغول ارائه خدمت به بیماران هستند. 2 گروه از ناشنوایان به عمل کاشت حلزون شنوایی نیاز دارند.
ناشنوایان مادر زاد که در دوران طلایی 2 سالگی باید این عمل برای آنان انجام شود و گروه دوم نیز افراد عادی هستند که به دلیل بروز حادثه یا بیماری دچار ناشنوایی می شوند.
در حال حاضر تعداد2 هزار و 670 نفر ناشنوا تحت پوشش بهزیستی بندرعباس هستند.
7195/6048


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لیگ NBA؛ شکست لیکرز با درخشش هاردن
تیم بسکتبال هیوستون راکتس با بازی درخشان دیگری از گارد رأس خود مقابل لس آنجلس لیکرز به پیروزی رسید.
صالح: مقابل عراق محتاط بودیم
کارشناس فوتبال ایران در خصوص شرایط تیم ملی به اظهارنظر پرداخت.
نورافکن: از امکانات قطر شگفت زده شدیم
امید نورافکن، کاپیتان تیم ملی امید در کنار سایر هم تیم هایی خود از موزه جام جهانی 2022 در شهر دوحه بازدید کرد.
نبیل فکیر، همچنان در رویای لیورپول
نبیل فکیر، ستاره فرانسوی لیون می‌گوید با وجود اینکه دورخیزش برای انتقال به لیورپول با موفقیت همراه نشده ولی همچنان رویای پیوستن به این تیم را در سر دارد.
شکایت باشگاه ذوب‌آهن از استقلال
باشگاه ذوب‌آهن قصد دارد به‌دلیل دریافت نکردن مبلغ قرارداد مرتضی تبریزی از استقلال شکایت کند.
علی‌محمدی در آستانه جدایی از سپاهان
کاپیتان تیم فوتبال سپاهان برای ملحق شدن به اردوی تیمش به ترکیه سفر کرد.
نکیسا: عمان ناشناخته نیست مجهول است
دروازه بان سابق تیم ملی ایران معتقد است عمان تیمی مجهول است و همیشه برای ایران دردسر ساز شده است.
یونس دلفی: به دنبال برد مقابل قطر هستیم
یونس دلفی، مهاجم تیم فوتبال امید کشورمان تأکید کرد این تیم به دنبال پیروزی مقابل قطر و قهرمانی در تورنمنت جهارجانبه این کشور است.
مورینیو: قطر توانایی برد عراق را دارد
سرمربی سابق منچستریونایتد اعلام کرد که تیم ملی قطر توانایی برد عراق در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا 2019 را دارد.
مربی عمان: ایران را خوب آنالیز کردیم
مربی تیم ملی عمان پیش از دیدار با ایران گفت: تیم ملی ایران را خیلی خوب آنالیز کردیم و با توجه به برنامه ریزی ای که کردیم به نتیجه مطلوب و صعود به مرحله بعد خواهیم رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
بازخوانی ۳ کتاب انقلابی با صدای بهروز رضوی
آقای خیابانی به دوربین نگاه کنید و بگویید ببخشید!
دغدغه‌های مجازی روی آنتن تلویزیون
مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم تغییر کرد
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه
صفحه اول روزنامه های اصفهان- یکشنبه 30 دی
تلویزیون برای تبلیغ مؤسسه‌های کنکور توجیهی ندارد
دستگیری خبرنگار ایرانی تکرار سناریوی تلخ خاشقچی است
ظرفیت های بین المللی رسانه ها ناشناخته مانده است
مدیر جدید خانه مطبوعات و رسانه های استان یزد انتخاب شد