بمب، بدون لکنت - حمیدرضا کاظمی‌پور*

11:28 ۹۳ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 133 0
بمب، بدون لکنت - حمیدرضا کاظمی‌پور*

تهران- ایرنا- پیمان معادی بعد از ساخت فیلمِ «برف روی کاج ها» اولین ساخته سینمایی خود نشان داد که در فیلمسازی از نگاه خلاقانه ای برخوردار است و می تواند فیلمی از آنِ خود و به دور از کلیشه های رایج و کپی برداری های محض بسازد.

ایرنا

معادی این بار با ساختن فیلم «بمب یک عاشقانه» نشان داده است که این خلاقیت اتفاقی نبوده است و اتفاقا در فیلم دوم خود به بلوغ و نبوغ بیشتری در فیلمسازی دست یافته است.
مهمترین نکته که در جنس فیلمسازی معادی بسیار قابل توجه است و در هر دو فیلم ساخته شده این هنرمند به خوبی می‌توان دید و نباید ساده از کنار آن عبور کنیم، زبان ساده، بدون لکنت و شاعرانه فیلمساز است حتی اگر مضمون و قصه فیلم قرار باشد در جنگ سپری کند.
پیمان معادی در دو ساخته سینمایی خود به خوبی نشان داده است که اساسا اهل قیل و قال، هیاهو و سر وصدای بسیار نیست و دقیقا بر عکس در اوج بحران، بدون جنجال و در آرامش حرف خود را می‌زند.
شاید به همین دلیل است که کاراکترهای محوری و اصلی فیلم‌های او در پیچیده‌ترین موقعیت‌ها نیز به سمت و سوی عربده کشی و ایجاد فضای تشنج و تاثیرگذاری کاذب و لحظه‌ای بر مخاطب پیش نمی‌روند.
معادی در دومین اثر سینمایی خود نشان داده است که کاملا آگاهانه به یک جنس از فیلمسازی خاص خود نزدیک می‌شود که در آن بدون تشنج می‌توان حرف زد و اتفاقا درست هم حرف زد. شاید از این روست که کاراکترهای اصلی در فیلم با اینکه کمتر حرف می‌زنند اما مخاطب را در اتمسفر درونی فیلم قرار می‌دهند و به شدت به آنها نزدیک می‌شود.
شاید اساسی‌ترین نکته در ساخته اخیر معادی همزیستی بسیار تحسین برانگیز مفاهیم غم و شادی در کنار یکدیگر است.
فیلم نه در ورطه تلخی مطلق و سیاه انگاری پیش می‌رود و نه در شعار زدگی‌های آرمان گرایانه غرق می‌شود بلکه ترکیبی درست و منطقی از یک زیستِ انسانی را نمایش می‌دهد.
«بمب یک عاشقانه» در دل تمامی تلخی و سیاهی جنگ، بمباران و ویرانی به شیرینی و طراوت عشق و دوست داشتن نزدیک می‌شود. این فیلم نمونه بسیار موفقی می‌تواند از سینمایی باشد که در آن فیلمساز مبارزه می‌کند تا یک فیلم مستقل بسازد و حتی با ورود به مساله جنگ و حواشی آن، نگاهش به هیچ وجه سیاست زده نیست و بعد انسانی و اجتماعی آن را به تصویر می‌کشد.
دومین ساخته معادی علاوه بر مضمون و محتوای در تکنیک نیز فیلم قابل توجهی از آب درآمده است و فیلمساز با فضاسازی درست از دهه شصت و پرداخت به جزئیات در طراحی صحنه، لباس و تصویرسازی توانسته است شرایط اجتماعی زمان روایتِ فیلم را به خوبی نشان دهد.
فیلمبرداری بی‌نقص محمود کلاری در همان سکانس آغازین فیلم، نوید تماشای یک اثر خوب را به مخاطب خود می‌دهد.
سکانس بمباران در انتهای فیلم نیز از جمله سکانس های تکان دهنده فیلم به لحاظ بصری و جلوه‌ای ویژه است که نشان می‌هد فیلمساز به راحتی از کنار ثبت و ضبط سکانس‌های خود نگذشته است و در باورپذیری آن برای مخاطب وسواس بسیار دارد.
بازی روان بازیگران فیلم به ویژه کاراکتر پسر بچه و همچنین فضاسازی مدرسه به عنوان یک نماد و اِلمانی از شرایط بحرانی در آن روزها و زیر متن‌های اجتماعی آن از دیگر مواردی است که در فیلم از پرداخت قابل قبولی برخوردار است.
در پایان باید گفت آنچه فیلم معادی را از یک درام خسته کننده جنگی و کلیشه‌ای نجات می‌دهد و نگاه متفاوت فیلمساز را نشان می‌دهد، تلطیف موفق و هوشمندانه‌ای است که فیلمساز در اثر خود به کار برده است و هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ فرمی در کنار تمام تلخی‌های روایت یک فیلم شیرین را به مخاطب خود عرضه کند.
منتقد سینما و تئاتر*
فراهنگ**9246** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
تئاتر؛ سفری در سکون
تئاتر هم‌نفس با مردم است
کارگردان لبنانی رئیس داوران نوعی نگاه کن شد
بزرگداشت اصغر فرهادی در جشنواره ایتالیا
خانه موزه خیمه‌شب‌بازی میزبان «روز ملی هنرهای نمایشی»
روز ملی هنرهای نمایشی؛ ارزیابی عملکرد یکسال تئاتر
مستند کیارستمی مسافر کانادا شد
ˮیک ساعت آرامشˮ روی صحنه ایرانشهر می‌رود
مستند «اِکسُدوس» بهمن کیارستمی به جشنواره «هات‌داکس» راه یافت
بهای بلیت سینما در تعطیلات نوروز یکسان است