بمب، بدون لکنت - حمیدرضا کاظمی‌پور*

11:28 ۲۰۵ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 266 0
بمب، بدون لکنت - حمیدرضا کاظمی‌پور*

تهران- ایرنا- پیمان معادی بعد از ساخت فیلمِ «برف روی کاج ها» اولین ساخته سینمایی خود نشان داد که در فیلمسازی از نگاه خلاقانه ای برخوردار است و می تواند فیلمی از آنِ خود و به دور از کلیشه های رایج و کپی برداری های محض بسازد.

ایرنا

معادی این بار با ساختن فیلم «بمب یک عاشقانه» نشان داده است که این خلاقیت اتفاقی نبوده است و اتفاقا در فیلم دوم خود به بلوغ و نبوغ بیشتری در فیلمسازی دست یافته است.
مهمترین نکته که در جنس فیلمسازی معادی بسیار قابل توجه است و در هر دو فیلم ساخته شده این هنرمند به خوبی می‌توان دید و نباید ساده از کنار آن عبور کنیم، زبان ساده، بدون لکنت و شاعرانه فیلمساز است حتی اگر مضمون و قصه فیلم قرار باشد در جنگ سپری کند.
پیمان معادی در دو ساخته سینمایی خود به خوبی نشان داده است که اساسا اهل قیل و قال، هیاهو و سر وصدای بسیار نیست و دقیقا بر عکس در اوج بحران، بدون جنجال و در آرامش حرف خود را می‌زند.
شاید به همین دلیل است که کاراکترهای محوری و اصلی فیلم‌های او در پیچیده‌ترین موقعیت‌ها نیز به سمت و سوی عربده کشی و ایجاد فضای تشنج و تاثیرگذاری کاذب و لحظه‌ای بر مخاطب پیش نمی‌روند.
معادی در دومین اثر سینمایی خود نشان داده است که کاملا آگاهانه به یک جنس از فیلمسازی خاص خود نزدیک می‌شود که در آن بدون تشنج می‌توان حرف زد و اتفاقا درست هم حرف زد. شاید از این روست که کاراکترهای اصلی در فیلم با اینکه کمتر حرف می‌زنند اما مخاطب را در اتمسفر درونی فیلم قرار می‌دهند و به شدت به آنها نزدیک می‌شود.
شاید اساسی‌ترین نکته در ساخته اخیر معادی همزیستی بسیار تحسین برانگیز مفاهیم غم و شادی در کنار یکدیگر است.
فیلم نه در ورطه تلخی مطلق و سیاه انگاری پیش می‌رود و نه در شعار زدگی‌های آرمان گرایانه غرق می‌شود بلکه ترکیبی درست و منطقی از یک زیستِ انسانی را نمایش می‌دهد.
«بمب یک عاشقانه» در دل تمامی تلخی و سیاهی جنگ، بمباران و ویرانی به شیرینی و طراوت عشق و دوست داشتن نزدیک می‌شود. این فیلم نمونه بسیار موفقی می‌تواند از سینمایی باشد که در آن فیلمساز مبارزه می‌کند تا یک فیلم مستقل بسازد و حتی با ورود به مساله جنگ و حواشی آن، نگاهش به هیچ وجه سیاست زده نیست و بعد انسانی و اجتماعی آن را به تصویر می‌کشد.
دومین ساخته معادی علاوه بر مضمون و محتوای در تکنیک نیز فیلم قابل توجهی از آب درآمده است و فیلمساز با فضاسازی درست از دهه شصت و پرداخت به جزئیات در طراحی صحنه، لباس و تصویرسازی توانسته است شرایط اجتماعی زمان روایتِ فیلم را به خوبی نشان دهد.
فیلمبرداری بی‌نقص محمود کلاری در همان سکانس آغازین فیلم، نوید تماشای یک اثر خوب را به مخاطب خود می‌دهد.
سکانس بمباران در انتهای فیلم نیز از جمله سکانس های تکان دهنده فیلم به لحاظ بصری و جلوه‌ای ویژه است که نشان می‌هد فیلمساز به راحتی از کنار ثبت و ضبط سکانس‌های خود نگذشته است و در باورپذیری آن برای مخاطب وسواس بسیار دارد.
بازی روان بازیگران فیلم به ویژه کاراکتر پسر بچه و همچنین فضاسازی مدرسه به عنوان یک نماد و اِلمانی از شرایط بحرانی در آن روزها و زیر متن‌های اجتماعی آن از دیگر مواردی است که در فیلم از پرداخت قابل قبولی برخوردار است.
در پایان باید گفت آنچه فیلم معادی را از یک درام خسته کننده جنگی و کلیشه‌ای نجات می‌دهد و نگاه متفاوت فیلمساز را نشان می‌دهد، تلطیف موفق و هوشمندانه‌ای است که فیلمساز در اثر خود به کار برده است و هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ فرمی در کنار تمام تلخی‌های روایت یک فیلم شیرین را به مخاطب خود عرضه کند.
منتقد سینما و تئاتر*
فراهنگ**9246** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
اعزام ۲۳۶۵ طلبه و مبلغ به مناطق سیل‌زده
نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور با ریاست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و باحضور حجت‌الاسلام ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و حجت‌الاسلام حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور برگزار شد.
اوحدی: طرح «یک قهرمان، یک روستا» برای کمک به سیل‌زدگان اجرا می‌شود
نشست قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان کشور با ریاست سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با حضور حجت‌الاسلام ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و حجت‌الاسلام حشمتی معاون سابق قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا در محل ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور برگزار شد.
روش تشخیص حقیقت از دروغ
مغالطه یکی از عوامل اصلی برای پوشاندن حقیقت و القاء دروغ ها و گمان های شخصی به دیگران است.
رسولی: شیوه‌نامه بهینه سازی حریم شهرستان تهران قانونی است
سیزدهمین جلسه علنی عادی شورای اسلامی شهرستان تهران (دوره پنجم) صبح امروز با حضور اعضای شورای شهرستان سیدحسن رسولی، شهربانو امانی، ابوالفضل میررفیع، حمیدرضا کروبی و هادی باغبانی، غلامحسین آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران، مجتبی شکری رئیس اداره کل حریم شهرداری تهران و فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران در سرای محله کن برگزار شد.
ختم رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم ارزی
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۴ نفر از متهمان ارزی امروز در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.
ماجرای نوجوانی که در تقلید از برنامه عصر جدید زندگیش پایان یافت+فیلم
در روزهای اخیر اخباری مبنی بر مرگ نوجوانان 12 ساله بابلی به‌دلیل تقلید از برنامه تلویزیونی عصر جدید شنیده شده و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد، برای پیگیری واقعیت این مسأله به سراغ پدر این نوجوان، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران و یکی از کارشناسان مسائل اجتماعی رفتیم.
کاخ سفید: جنگنده‌های اف۳۵ را به ترکیه نمی‌دهیم
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه‌شنبه مدعی شد به علت اقدام ترکیه به خرید سامانه دفاع موشکی روسی، واشنگتن جنگنده‌های اف۳۵ را در اختیار آنکارا قرار نخواهد داد.
مسکو: به حمایت از فلسطینی‌ها ادامه می‌دهیم
معاون وزارت خارجه روسیه سه شنبه در مسکو با یکی از مقام‌های ارشد حماس دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
چاووش‌اوغلو: اقدامات اروپا علیه ترکیه را جدی نمی‌گیریم
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه گفت که ترکیه اقدامات اروپا علیه خود را به دلیل عملیات حفاری نزدیک قبرس را جدی نخواهد گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
چراغ اول را چرا خود شما روشن نمی‌کنید، آقای روحانی!
یک روزنامه منتقد، از روحانی خواست خود وی چراغ اول را درباره دوچندان کارکردن برای کشور روشن کند.
واعظ آشتیانی:تفحص مجلس از استقلال و پرسپولیس به کجا رسید؟
واعظ آشتیانی گفت: من از مجلسی‌ها سؤال دارم. بحث تفحص مجلس از استقلال و پرسپولیس به کجا رسید که حالا مصوبه‌ای برای خصوصی‌سازی این باشگاه‌ها صادر می‌کنید؟!