نجات یکی از شاخص‌ترین تپه‌های حوضه آبریز زاینده‌رود از نابودی

11:12 ۱۷۶ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 224 0
نجات یکی از شاخص‌ترین تپه‌های حوضه آبریز زاینده‌رود از نابودی

تهران- ایرنا- تپه جمالو یکی از شاخص‌ترین تپه‌های حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود با توالی فرهنگی از هزاره ششم تا دوره اسلامی تعیین عرصه و حریم شد.

ایرنا

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سرپرست هیات باستان شناسی با اشاره به قرارگیری تپه باستانی جمالو در شهرستان بن، بخش شیدا، دهستان شیدا و شمال غربی روستای حیدری گفت: فاصله این محوطه تا رودخانه زاینده رود، حدود 200 متر است و روستای متروکه جمالوی قدیم در فاصله 150 تا 200 متری ضلع شرقی آن واقع شده است.
محمود حیدریان افزود: در سالهای 1347 و 1348، هیات های کارشناسی ادارۀ کل باستان شناسی و فرهنگ‌عامۀ سابق در زمان ساخت سد زاینده رود در مرز دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان به چند تپه از جمله تپۀ کوگانک، جمالو و آشنا اشاره کرده و احتمالاً یا به‌عمد یا نبود بررسی دقیق، اهمیت و ارزش آنها را نادیده گرفته اند و باعث زیر آب رفتن تپه جمالو و تخریب تپه های دیگر که دارای آثاری از عصر مس و سنگ به بعد هستند، ‌شده اند.
او اظهار داشت: طی سالیان اخیر، با کم شدن آب و پس‌روی آن تپه جمالو از زیر آب بیرون آمده و فرصت مناسبی را برای پژوهش های باستان شناختی پیش رو گذاشته است.
وی بیان داشت: با توجه به وجود آثار ارزشمند دوره های مختلف تاریخی مس و سنگ، مفرغ، آغاز نگارش، تاریخی و اسلامی و نیز ارتباط داده های این تپه با آثار فرهنگهای شاخص از فلات مرکزی، خوزستان و زاگرس جنوبی، انجام مطالعات لایه نگاری و ارائه گاه نگاری این تپه و این منطقه از زاگرس مرکزی در دستور کار قرار گرفت.
حیدریان تصریح کرد: با توجه به اینکه این محوطه تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده بود و براساس پیشنهاد پژوهشکده باستان شناسی، انجام لایه نگاری و گاه نگاری تپه منوط به انجام تعیین عرصه و حریم و ثبت تپه شد.
به گفته این باستان شناس، تپه یاد شده از نظر شکل ظاهری تا حدودی سالم و دست نخورده است اما در مرکز آن تونلی به عمق 10 متر توسط حفاران قاچاق ایجاد شده است.
او افزود: این تپه با توجه به اسناد سال 1348، در تملک سازمان آب منطقه ای اصفهان قرار دارد و اعضای تیم در طول انجام طرح مکرر با تذکر از سوی نمایندگان این اداره مبنی بر تملک آن روبرو شدند.
این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به اسناد استانداری استان چهارمحال و بختیاری، شکی نیست که این تپه از نظر جغرافیای سیاسی در حوزه جغرافیایی شهرستان بن استان چهار محال و بختیاری قرار داشته و از همین رو بعد از بیرون آمدن آن از آب در سال 1394 توسط احمدعلی عرب بررسی شده اما اقدامی در ارتباط با ثبت آن صورت نگرفته است.
به گفته او عملیات تعیین عرصه و حریم تپه با ایجاد 13 گمانه در ابعاد 1×1 متر در تمامی جهات اصلی و فرعی تپه ایجاد و گمانه‌ها در فاصله تقریبی 15 متری از عرصه ظاهری تپه شروع شد و در دو ردیف ادامه یافت.
سرپرست هیات باستان شناس افزود: عرصه و حریم درجه 1 تپه با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفر شده و عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در پیرامون تپه صورت گرفت.
او اظهار داشت: با توجه به نبودن لایه های فرهنگی در گمانه های شماره 5، 6 و 8 به فاصله 15 متری از عرصه ظاهری تپه، به همان موقعیت فعلی گمانه‌ها، اکتفا شد و محدوده ایجاد گمانه‌ها به عنوان خط حریم درجه یک تپه در نظر گرفته شد.
به گفته این باستان شناس، مطالعه و طبقه بندی یافته های باستان شناختی به دست آمده از گمانه زنی و سطح تپه (بررسی روش‌مند)، محاسبه دقیق مساحت تپه و همچنین مطالعه ویژگی های محیطی پیرامون آن (با توجه به پایین رفتن آب سد) از دیگر اهدافی بود که در این برنامه مورد توجه قرار گرفت.
او تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در طول کار با آن روبرو بودیم شکل گیری رسوبات دریاچه ای در اطراف تپه به ضخامت 1 تا 1.5 متر در تمامی گمانه های اضلاع جنوبی، غربی و شرقی تپه مشهود بود.
حیدریان با بیان اینکه به دلیل وجود رسوبات، مطالعات رسوب شناسی و بررسی تاثیرات شیمیایی آب پشت سد که روی محوطه در حال انجام است، گفت: به همین منظور از لایه های رسوبی باقی مانده از سد در گمانه ها و همینطور عمق های 30 تا 90 سانتی متری خاک بکر سه تا از گمانه ها (6، 8 و 10) و همینطور در سه نقطه شاهد بیرون از آب (گمانه های I، II و III، نمونه های خاک) جمع آوری شد و در اختیار آزمایشگاه خاک دانشگاه شهرکرد قرار گرفت.
سرپرست هیأت باستان شناسی افزود: تپه جمالو با توجه به ابعاد (5 هکتار)، ضخامت قابل توجه نهشته‌های باستانی و وجود توالی فرهنگی از هزاره ششم تا دوره اسلامی، موقعیت جغرافیایی آن و دسترسی به زاینده رود و همینطور آثار سطحی محوطه، یکی از شاخص ترین و معدودترین تپه های حوضه آبریز رودخانه زاینده رود است که می تواند اطلاعات دقیقی از دوره های مختلف مس سنگ، مفرغ و آغاز نگارش به ویژه در تلاقی حوزه فلات مرکزی، جنوب و جنوب غرب ایران در اختیار جامعه باستان شناسی قرار دهد.
این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به کم آبی های اخیر و بیرون ماندن تپه از آب، بهترین زمان ممکن برای انجام این مطالعات فراهم آمده است.
عملیات تعیین عرصه و حریم تپه باستانی جمالو استان چهار محال و بختیاری با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مشارکت استادان گروه باستان شناسی دانشگاه شهرکرد و همکاری مجید ساریخانی انجام شد.
فراهنگ **1085** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

افزایش صدور دسته‌چک‌های صیادی بانک ملی ایران
بانک ملی ایران در راستای سیاست‌های بانک مرکزی برای پیاده‌سازی کامل سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (طرح صیاد)، صدور و توزیع چک‌های صیادی را سرعت بخشیده است.
تور کربلا و نکات مهمی که باید درباره این سفر بدانید
سفر به کربلا یکی از آرزوهای همه شیعیان و خصوصا هموطنان ایرانی است اما چنانچه می‌خواهید خود را برای این سفر آماده کنید باید برخی نکات مهم را مدنظر قرار دهید.
فیلم‌هایی که این روزها در سینما باید دید
اگر از آن دسته از دوست‌داران فیلم و سریال ایرانی هستید که اخبار سینمای ایران را پیگیری می‌کنید ما در این متن جدیدترین فیلم‌ها و سریال‌هایی که تماشای آنها خالی از لطف نیست را به شما معرفی می‌کنیم.
خرید چمن مصنوعی
استفاده از چمن مصنوعی ابتدا در ورزشگاه‌ها و زمین‌های فوتبال شایع شد و بعدها در مصارف مسکونی و تجاری و محوطه‌سازی مورد استقبال چشمگیری قرار گرفت.
افراد دارای اعتماد به‌ نفس چه عاداتی دارند؟
«بهترین عادت ذهنی برای افزایش اعتماد به‌ نفس «تکرار روزانه موفقیت‌ها» است. این فرآیند ساده که تنها دو دقیقه طول می‌کشد، شما را وادار می‌کند که به‌ جای تمرکز بر اشتباهات بر روی چیزهای کوچکی که هر روز آنها را با موفقیت انجام می‌دهید، تمرکز کنید.»
ویدئو - اعتراض میلیونی علیه یک لایحه جنجالی در هنگ‌کنگ
منابع خبری می‌گویند روز یکشنبه دو میلیون معترض با درخواست استعفای کری لام، رهبر هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند. به دنبال طرح لایحه استرداد متهمان به چین، در یک هفته اخیر اعتراضات خشونت باری در در هنگ کنگ رخ داد. پس از یک هفته، رهبر هنگ کنگ تصویب این لایحه را به تعویق انداخت.
تقدیر نماینده ارومیه از میزبانی مردم حوزه انتخابیه در برگزاری مسابقات والیبال
نماینده مردم ارومیه در تذکری از میزبانی مردم ارومیه در برگزاری مسابقات والیبال و از تمامی نهادهای فعال در این زمینه قدردانی کرد.
قانون عجیب تیم ملی زنان آرژانتین، رییس جمهورشان را هم جریمه کرد
قوانین عجیب کاروان تیم ملی فوتبال زنان آرژانتین در جریان جام جهانی ۲۰۱۹ باعث جریمه شدن مائوریسیو ماکری شد.
نریمان جهان به ماشین‌سازی پیوست
هافبک پیشین تیم‌های تراکتورسازی، ماشین‌سازی و پرسپولیس دوباره به جمع سبزپوشان تبریزی بازگشت.
نخستین خرید برانکو برای الاهلی
سرمربی کروات جدید الاهلی در نخستین گام یک دروازبان برای این تیم خرید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش +صوت
رضا چلنگر مترجم سابق و فرد مورد اعتماد برانکو و باشگاه پرسپولیس در گفتگو با رادیو تهران از تماس تلفنی با برانکو و جدایی قطعی این مربی کروات از پرسپولیس خبر داد.
نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران
مستند "شکار روباه" با هدف بازخوانی ماجرای جنجالی دستگیری کماندوهای ویژه انگلیسی و آمریکایی، به جرم تجاوز به حریم آب‌های ایران در خلیج فارس، امشب (۲۷ خرداد ماه) از شبکه یک روی آنتن می‌رود.
اعلام ممنوعیت تخریب مدرسه قاجاری «کاخ» در لاله‌زار
افتتاح اولین موزه فلسطینی در قلب ایالات متحده آمریکا
ˮماکارونی چوپانˮ در سوئیس چه مزه‌ای است؟
جشنواره موج‌سواری در چابهار برگزار می‌شود
چادر شب بافی؛ میراث کهن سرپنجه زنان روستای قاسم آباد
کبوترها بیشتر به این ساعت توجه می‌کنند تا...
بزرگ‌ترین خانه آثار باستانی مصر بازسازی می‌شود
شورای نگهبان ایراد گرفت، میراث‌فرهنگی پیشنهاد داد
این دستکند 800 ساله غایب را چه صدا می‌کنید؟
عربستان بزودی جواب درخواست ایران را می‌دهد