با افراد دارای اختلال جنسیتی چگونه برخورد کنیم؟

11:56 ۸۶ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 134 0
با افراد دارای اختلال جنسیتی چگونه برخورد کنیم؟

ایلام - ایرنا - مسیر زندگی هر انسانی پس از بدنیا آمدن با جنسیت او تعیین می شود این جنسیت اگر دختر باشد با روحیه ای خاص توام با لطافت همراه است و چنانچه پسر باشد این روحیه تفاوت خواهد داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا، اما مساله جنسیت زمانی وارد بحران می شود که تو دختر باشی ولی روحیاتت پسرانه باشد و یا با وجود پسر بودن ولی احساساتی زنانه داشته باشی!
برخی افراد در میانه زندگی به یکباره متوجه اختلالاتی در روحیات خود می شوند اگرچه بسیاری از افراد این روحیه را بروز نداده ولی برخی هم تحمل این سردرگمی را نداشته و خود را فارغ از این بحران می کنند.
ترانس سکشوالیسم (TS) یا بیماری دو جنسیتی، عارضه ای است که در آن، فرد هویت جنسیتی خود را که با توجه خصوصیات جنسی بدنی اش از هنگام تولد برای او تعیین شده، نمی پذیرد و از لحاظ روانی خود را جزو جنس مخالف می داند.
این افراد بطور معمول به عنوان قشری از جامعه حق زندگی داشته و دارای حقوق شهروندی هستند، اما برخورد سایر افراد عادی جامعه با این افراد به عنوان بیمار باید چگونه باشد؟

*** بیماران جنسیتی از نظر روحی، روانی خود را به جنس مخالف تعلق می دانند
کارشناس دفتر آسیب دیدگان اداره کل بهزیستی ایلام در این خصوص می گوید: یکی از مهمترین وجوه انسانی هویت جنسی است که طی فرآیند جامعه پذیری در قالب نهادهای رسمی و غیر رسمی شکل می گیرد.
زهرا عبداللهی افزود: در خلال فرآیند جامعه پذیری، اعضای یک جامعه الگوهای ادراکی، عاطفی و رفتاری مربوط به جنس خود را فراگرفته و آنرا درونی می سازند.
وی ادامه داد: در این مسیر ممکن است اختلالاتی بوجود آید به این معنا که ممکن است فرد از نظر زیستی ویژگی های یک جنس خاص را دارا باشد اما از جهت روحی، روانی خود را به آن گروه متعلق نداند.
وی اظهار کرد: چنین فردی مانند یک نفر از اعضای جنس مخالف احساس و رفتار می کند و این پدیده در اصطلاح دگر جنس خواهی، نارضایتی جنسی یا تغییر جنس خواهی می گویند.
به گفته عبدالهی، افراد دگر جنس خواه هویت جنسیتی متناسب با فرهنگ جامعه را نداشته، در تشخیص هویت جنسیتی خود بلا تکلیف بوده و جنسیت ثابتی ندارند.

*** آماری از دگر جنس ها در دسترس نیست
عبداللهی در ادامه گفت: افراد دگر جنس با مشکلاتی نظیر افسردگی، انزوا، گوشه گیری، خودکشی، کمرنگ شدن روابط بین دوستان، آشنایان و اقوام، نگاه بی اعتمادی دیگران به این بیماران و طرد شدن از خانواده مواجه شوند.
وی با ذکر اینکه آمار دقیقی از افراد با اختلال دگر جنسی در دسترس نیست، افزود: با توجه به اینکه همه دگر جنس ها بیماری خود را بروز نمی کنند آمار دقیقی از این افراد در دسترس نیست.
به گفته کارشناس دفتر آسیب دیدگان اداره کل بهزیستی ایلام، در استان ایلام تاکنون 14 بیمار مبتلا به اختلال دو جنسیتی از طریق مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی پذیرش شده اند.

*** تغییر جنسیت پنج بیمار در ایلام
وی تاکید کرد: تغییر جنسیت بر خلاف عرف عمومی که فرد از روی علاقه این کار را انجام می دهد در واقع نوعی بیماری است که فرد باید تحت درمان قرار گرفته و با سیر مراحل درمانی از جمله رای دادگاه و غیره آنرا طی کند.
عبدالهی اظهار کرد: تاکنون پنج بیمار از شمار بیماران دارای اختلال دو جنسیتی شناسایی شده در استان به دلخواه عمل تغییر جنسیت را انجام داده اند.
وی با ذکر اینکه هزینه های درمانی دگر جنس ها سنگین بوده و مشکلاتی را برای این افراد بوجود آورده است، گفت: بیشتر دگر جنس ها در این استان توانایی تامین هزینه های درمانی را ندارند.
به گفته عبداللهی، در این زمینه این افراد نیازمند حمایت مالی هستند و چنانچه زیر پوشش بیمه قرار بگیرند بخش عمده ای از مشکلات آنها رفع خواهد شد.

***مداخله روانی، موثرترین روش درمانی برای دگر جنس ها
این کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است: مهمترین روش درمانی برای این بیماران مداخلات روانی است که در دوره نوجوانی اقدام به انجام جراحی تغییر جنسیت کرده اند.
وی اظهار کرد: در این زمینه این افراد به عنوان بیمار باید مورد حمایت قرار گرفته و متناسب با نیاز روحیه شان مشاوره های لازم را دریافت کنند.
به گفته عبداللهی، تمامی مراکز اورژانس اجتماعی بهزیستی پذیرای این بیماران بوده تا خدمات لازم روحی، روانی و مالی را به دگر جنس ها ارایه دهند.

*** دگر جنس ها نباید از جامعه طرد شوند
وی با گلایه از برخورد نامناسب برخی افراد با دگر جنس ها گفت: خانواده ها در نخستین گام باید این نوع اختلال در فرزندان خود را به عنوان یک بیماری پذیرفته و برای درمان آن اقدام کنند.
عبدالهی تمرکز خانواده ها بر موضوع شکل گیری هویت جنسیتی و مشخص کردن رفتارهای زنانه و مردانه برای کودکان، پرهیز از برچسب زدن، تلاش برای فرآیند جامعه پذیری افراد و مراقبت بر سطح تعاملات اجتماعی را از جمله برخی راهکارهای موثر برای کاهش آسیب های مبتلایان به اختلال هویت جنسی برشمرد.

*** عمده دگر جنس ها بصورت خودمعرف به بهزیستی مراجعه می کنند
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی ایلام نیز گفت: این بیماران به شدت به عمل جراحی نیاز دارند تا با پیدا شدن هویت واقعی و مشخص شدن جنسیت درگیری های درونی آنها کاسته و آرامش روحی را کسب کنند.
شاپور کردی با بیان اینکه آمار دقیقی از این بیماران در استان در دست نیست، یادآور شد: افراد دو جنسیتی که به این اداره مراجعه می کنند پس از پذیرش و تشکیل پرونده از خدمات مشاوره ای و مددکاری، ارجاع به روانپزشک، حمایت مالی برای جراحی و ... برخوردار می شوند.
وی گفت: اگرچه این سازمان برای درمان این بیماران کمک مالی پرداخت می کند ولی با توجه به اینکه هزینه عمل جراحی این بیماران به نرخ آزاد حساب و زیر پوشش بیمه نیست، افراد خیر می توانند در درمان این افراد مشارکت کنند.
معاون بهزیستی ایلام تاکید کرد: با توجه به پر هزینه بودن جراحی این بیماران افراد خیر می توانند وارد کار شده و برای رفع مشکل جنسیتی این بیماران با بهزیستی مشارکت کنند.
به گفته کردی، هزینه جراحی این بیماران بالا و در برخی مواقع فرد تی اس مجبور به انجام چند مرحله جراحی می شود.
وی همچنین خواستار اصلاح نگاه مردم به این بیماران و پذیرش آنها شد و افزود: در درجه اول خانواده ها و در مرحله بعد جامعه باید این افراد را مورد پذیرش قرار داده چراکه به عنوان یک شهروند دارای حق و حقوقی در جامعه هستند.
به گزارش ایرنا، به افرادی تی اس یا اختلال دو جنسیتی گفته می شود که در حالتی میان دو جنس مذکر و مؤنث متولد شده باشد و بطور کلی یا جزئی اندام های تناسلی مردانه و زنانه داشته باشد.
به گفته بسیاری از پزشکان، جراحی آخرین راه علاج بیماران اختلال هویت جنسی است، ولی پس از رهایی از عمل چند ساعته و تولدی دوباره، تازه مشکلات بیشتری بر سر راه شان قرار می گیرد چرا که نه قبل از عمل و نه بعد از آن حمایت های درستی از این افراد صورت نمی گیرد.
امام خمینی(ره) در سال 1363 با صدور فتوایی، عمل تغییر جنسیت را مجاز اعلام کرد و این فتوا باعث شد که مریم ملک آرا، اولین ایرانی باشد که تغییر جنسیت دهد.
بر اساس آمار پزشکی قانونی از سال 1385 تا سال 1389 تعداد یک هزار و 366 جراحی تغییر جنسیت در ایران انجام شده که 56 درصد زن و مابقی مرد هستند.
طبق آمار رسمی در ایران بین 15 تا 20 هزار تراجنسی زندگی می کنند هر چند آمار غیررسمی این عدد را تا 150 هزار نفر نیز می دانند.
7171/6119


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
دانش آموزان 46 درصد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در آذربایجان غربی
63 میلی متر باران در ناوه بجنورد بارید
برف و کولاک، مردم خراسان شمالی را درگیر کرده است
راه ارتباطی 80 روستای شیروان بازگشایی شد
سیل و برف 85 میلیارد ریال به راز و جرگلان خسارت زد
240 نیروی اورژانس خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمدند
چهارشنبه سوری فرصتی برای نشاط همراه با سلامتی است
بارش برف محور زیدر سرانی را در شیروان بست
دستگیری سارقان در خراسان شمالی 37 درصد افزایش یافت
محور چمن بید خراسان شمالی به جنگل گلستان بسته شد