خانواده ها با دوری از اضطراب به موفقیت دانش آموزان کمک کنند

11:27 ۱۸۵ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 209 0
خانواده ها با دوری از اضطراب به موفقیت دانش آموزان کمک کنند

زنجان - ایرنا - یک کارشناس امور خانواده گفت: اضطراب والدین در طول امتحانات به دانش آموزان منتقل می شود که در نتیجه تاثیر منفی می گذارد.

ایرنا

محمدرضا یارقلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امتحان فرصتی مهم برای ارزیابی دانش آموز نسبت به عملکرد خود و سنجش فراگیری مفاهیم مورد نظر است که تحقق این مساله زمینه یادگیری بعدی را فراهم می کند.
وی اظهار داشت: امتحان فرصتی برای تحقق اهداف آموزشی دانش آموز نیز محسوب می شود که پس از نتیجه و ارزیابی لازم می تواند در صورت عدم رضایت درصدد اصلاح و یا تقویت آن برآید.
یارقلی افزود: بر این اساس در طول امتحانات نیز والدین تلاش می کنند با ایجاد شرایط و امکانات لازم زمینه موفقیت ببشتر فرزندان خود را فراهم کنند که این امری مهم محسوب می شود.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: فرآیند موفقیت در امتحانات تابع شرایط مختلفی از قبیل مدرسه و آموزشگاه، طرح و درج سوالات استاندارد، بارم بندی سوالات بصورت واضح و شفاف و پاسخگویی دانش آموز به سوالات در زمان بندی اعلام شده است.

** خانواده عنصر مهم در موفقیت دانش آموزان
وی بیان کرد: خانواده عنصر مهم موفقیت دانش آموزان بشمار می رود و انجام اقداماتی مهم و اساسی در این ارتباط می تواند نتیجه بهتری را رقم بزند.
این مشاوره خانواده گفت: در یک جامعه ارزشی زندگی می کنیم که در این میان باورها و ارزش های اعتقادی همواره راهگشای زندگی هستند و والدین همواره باید به فرزندان آموزش دهند که در همه شرایط زندگی به ویژه دوران امتحانات به خداوند توکل داشته باشند که این مهم موجب آرامش روحی و روانی و به کسب موفقیت آنان منتهی می شود.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن خانواده ها در طول امتحانات، فضای شادی را برای فرزندان خود مهیا کنند و برخورد صمیمی همراه با نظم و انضباط می تواند آرامش خاطر و احساس امنیت را برای آنان فراهم کند.
یارقلی افزود: اجتناب از دید و بازدید و مهمانی ها از جمله موارد مهمی است که والدین در دوره امتحانات به آن توجه کنند.
وی بیان کرد: والدین نباید دانش آموزان را از امتحانات بترسانند و آن را پدیده ای خطرناک و وحشتناک برای آنان ترسیم کنند که بروز این مساله نگرانی هایی را ایجاد می کند.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: والدین همواره این مهم را به فرزندان گوشزد کنند که موفقیت در سایه تلاش و کوشش است و در این میان هر فرد تلاش بیشتری کند موفقیت بیشتری را نیز کسب می کند.
وی اظهار داشت: حمایت عاطفی از فرزندان در این دوران اهمیت زیادی دارد و در نتیجه امتحان تاثیر گذار است.

** والدین انتظارات منطقی داشته باشند
این کارشناس امور خانواده ادامه داد: کودکان و فرزندان هوش و استعدادهای متفاوتی دارند که در برخی اوقات والدین بدون در نظر گرفتن انتظارات منطقی خود، انتظاراتی غیر واقعی دارند که این موضوع موجب بهم ریختگی روحی و روانی آنان می شود.
وی، توجه والدین به تغذیه فرزندان در طول امتحانات و تشویق آنان برای کسب موفقیت را از دیگر مولفه های اثر بخش در این حوزه ذکر کرد.
این مدرس آموزش خانواده ادامه داد: خانواده ها ملاک موفقیت را بر مبنای یاد گیری و نه نمره بالای فرزندان قرار دهند چرا که معیار قرار دادن نمره شرایط روحی نامطلوبی را برای کودکان رقم می زند.
وی یادآوری کرد: والدین در هیچ شرایطی فرزندان خود را با دیگر همسالان خود مقایسه نکنند چرا که هر فردی شرایط کاملا متفاوتی دارد و علاوه بر آن، به وعده های داده شده نیز عمل کنند.
یارقلی افزود: والدین به هیچ عنوان در برنامه درسی دانش آموزان دخالت نکنند بلکه نظارت های لازم را انجام دهند و همواره از جملات مثبت و انرژی بخش استفاده کنند.
وی بیان کرد: در صورت کسب نتیجه بد در امتحان، والدین دانش آموز خود را سرزنش نکنند بلکه باید به دنبال علت باشند تا با رفع آن در امتحان های آینده نتیجه مطلوبی کسب شود.
این مشاوره خانواده ادامه داد: گنجاندن تفریح های کوتاه مدت از قبیل پیاده روی، وقت کوتاه استراحت و حضور به موقع در جلسه امتحان نیز از موارد مهم است که باید به آن توجه کرد.
وی بیان کرد: با توجه به گسترش وسایل ارتباط جمعی و شبکه های مجازی، اغلب دانش آموزان از این ابزار و شبکه ها استفاده می کنند که قطع یکباره این ارتباط نتیجه نامطلوبی را بر جای می گذارد و بنابراین توصیه می شود در ایام امتحانات بیشتر مدیریت شود.
یارقلی خاطرنشان کرد: والدین خطاهای فرزندان را نباید بزرگ جلوه دهند بلکه موفقیت ها را مورد توجه قرار دهند که در صورت بکارگیری این نکات، فرزندان بالنده تر و استعدادهای آنان شکوفا می شود.
9646/6085


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان به روایت تصویر
مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه با قدرت‌نمایی تیم‌های اروپایی به پایان رسید.
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!
بیش از ۲۹ هزار قرص متادون که با سوءاستفاده از مجوز چند مرکز ترک اعتیاد تهیه شده بود، پیش از قاچاق به غرب کشور توقیف شد.
نوشیدنی پرطرفداری که خطر ابتلا به «ام اس» را کاهش می‌دهد
پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام. اس رفته و به یافته‌های جالبی رسیدند.
شیرجه دیدنی یک پرنده- عکس
این تصاویر زیبا توسط Martin Hadmyr عکاس 45 ساله حیات وحش در سوئد به ثبت رسیده است.
۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو
برای داشتن موهایی براق و نرم نیازی به هزینه‌های سنگین نیست، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و راهکارهایی طبیعی به این هدف دست یابید.
اقدامی که موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود
به گفته محققان، یک ساعت ورزش معمولی یا نیم ساعت ورزش سنگین در هر روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش دهد.
سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟
فشارخون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی...
نجات معجزه‌آسای سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی- عکس
سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی خودرو، روی نرده‌های فلزی وسط بلوار به طرز معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.