خانواده ها با دوری از اضطراب به موفقیت دانش آموزان کمک کنند

11:27 ۸۶ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 161 0
خانواده ها با دوری از اضطراب به موفقیت دانش آموزان کمک کنند

زنجان - ایرنا - یک کارشناس امور خانواده گفت: اضطراب والدین در طول امتحانات به دانش آموزان منتقل می شود که در نتیجه تاثیر منفی می گذارد.

ایرنا

محمدرضا یارقلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امتحان فرصتی مهم برای ارزیابی دانش آموز نسبت به عملکرد خود و سنجش فراگیری مفاهیم مورد نظر است که تحقق این مساله زمینه یادگیری بعدی را فراهم می کند.
وی اظهار داشت: امتحان فرصتی برای تحقق اهداف آموزشی دانش آموز نیز محسوب می شود که پس از نتیجه و ارزیابی لازم می تواند در صورت عدم رضایت درصدد اصلاح و یا تقویت آن برآید.
یارقلی افزود: بر این اساس در طول امتحانات نیز والدین تلاش می کنند با ایجاد شرایط و امکانات لازم زمینه موفقیت ببشتر فرزندان خود را فراهم کنند که این امری مهم محسوب می شود.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: فرآیند موفقیت در امتحانات تابع شرایط مختلفی از قبیل مدرسه و آموزشگاه، طرح و درج سوالات استاندارد، بارم بندی سوالات بصورت واضح و شفاف و پاسخگویی دانش آموز به سوالات در زمان بندی اعلام شده است.

** خانواده عنصر مهم در موفقیت دانش آموزان
وی بیان کرد: خانواده عنصر مهم موفقیت دانش آموزان بشمار می رود و انجام اقداماتی مهم و اساسی در این ارتباط می تواند نتیجه بهتری را رقم بزند.
این مشاوره خانواده گفت: در یک جامعه ارزشی زندگی می کنیم که در این میان باورها و ارزش های اعتقادی همواره راهگشای زندگی هستند و والدین همواره باید به فرزندان آموزش دهند که در همه شرایط زندگی به ویژه دوران امتحانات به خداوند توکل داشته باشند که این مهم موجب آرامش روحی و روانی و به کسب موفقیت آنان منتهی می شود.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن خانواده ها در طول امتحانات، فضای شادی را برای فرزندان خود مهیا کنند و برخورد صمیمی همراه با نظم و انضباط می تواند آرامش خاطر و احساس امنیت را برای آنان فراهم کند.
یارقلی افزود: اجتناب از دید و بازدید و مهمانی ها از جمله موارد مهمی است که والدین در دوره امتحانات به آن توجه کنند.
وی بیان کرد: والدین نباید دانش آموزان را از امتحانات بترسانند و آن را پدیده ای خطرناک و وحشتناک برای آنان ترسیم کنند که بروز این مساله نگرانی هایی را ایجاد می کند.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: والدین همواره این مهم را به فرزندان گوشزد کنند که موفقیت در سایه تلاش و کوشش است و در این میان هر فرد تلاش بیشتری کند موفقیت بیشتری را نیز کسب می کند.
وی اظهار داشت: حمایت عاطفی از فرزندان در این دوران اهمیت زیادی دارد و در نتیجه امتحان تاثیر گذار است.

** والدین انتظارات منطقی داشته باشند
این کارشناس امور خانواده ادامه داد: کودکان و فرزندان هوش و استعدادهای متفاوتی دارند که در برخی اوقات والدین بدون در نظر گرفتن انتظارات منطقی خود، انتظاراتی غیر واقعی دارند که این موضوع موجب بهم ریختگی روحی و روانی آنان می شود.
وی، توجه والدین به تغذیه فرزندان در طول امتحانات و تشویق آنان برای کسب موفقیت را از دیگر مولفه های اثر بخش در این حوزه ذکر کرد.
این مدرس آموزش خانواده ادامه داد: خانواده ها ملاک موفقیت را بر مبنای یاد گیری و نه نمره بالای فرزندان قرار دهند چرا که معیار قرار دادن نمره شرایط روحی نامطلوبی را برای کودکان رقم می زند.
وی یادآوری کرد: والدین در هیچ شرایطی فرزندان خود را با دیگر همسالان خود مقایسه نکنند چرا که هر فردی شرایط کاملا متفاوتی دارد و علاوه بر آن، به وعده های داده شده نیز عمل کنند.
یارقلی افزود: والدین به هیچ عنوان در برنامه درسی دانش آموزان دخالت نکنند بلکه نظارت های لازم را انجام دهند و همواره از جملات مثبت و انرژی بخش استفاده کنند.
وی بیان کرد: در صورت کسب نتیجه بد در امتحان، والدین دانش آموز خود را سرزنش نکنند بلکه باید به دنبال علت باشند تا با رفع آن در امتحان های آینده نتیجه مطلوبی کسب شود.
این مشاوره خانواده ادامه داد: گنجاندن تفریح های کوتاه مدت از قبیل پیاده روی، وقت کوتاه استراحت و حضور به موقع در جلسه امتحان نیز از موارد مهم است که باید به آن توجه کرد.
وی بیان کرد: با توجه به گسترش وسایل ارتباط جمعی و شبکه های مجازی، اغلب دانش آموزان از این ابزار و شبکه ها استفاده می کنند که قطع یکباره این ارتباط نتیجه نامطلوبی را بر جای می گذارد و بنابراین توصیه می شود در ایام امتحانات بیشتر مدیریت شود.
یارقلی خاطرنشان کرد: والدین خطاهای فرزندان را نباید بزرگ جلوه دهند بلکه موفقیت ها را مورد توجه قرار دهند که در صورت بکارگیری این نکات، فرزندان بالنده تر و استعدادهای آنان شکوفا می شود.
9646/6085


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
دانش آموزان 46 درصد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در آذربایجان غربی
63 میلی متر باران در ناوه بجنورد بارید
برف و کولاک، مردم خراسان شمالی را درگیر کرده است
راه ارتباطی 80 روستای شیروان بازگشایی شد
سیل و برف 85 میلیارد ریال به راز و جرگلان خسارت زد
240 نیروی اورژانس خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمدند
چهارشنبه سوری فرصتی برای نشاط همراه با سلامتی است
بارش برف محور زیدر سرانی را در شیروان بست
دستگیری سارقان در خراسان شمالی 37 درصد افزایش یافت
محور چمن بید خراسان شمالی به جنگل گلستان بسته شد