توسعه راه های قزوین در ایستگاه کمبود اعتبار

12:48 ۹۰ روز پیش ایرنا 134 0
توسعه راه های قزوین در ایستگاه کمبود اعتبار

قزوین - ایرنا - جاده از گذشته های دور شاخص مهم و موثر توسعه به حساب آمده تا جایی که این مولفه همواره تامین کننده بخش اعظمی از نیازهای مهم و اساسی بشر بوده و در عین حال نیز عامل توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار به شمار آمده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، توسعه راه و جاده فرآیندی درخشان و مطلوب برای بشر امروزی محسوب می شود که حاصل آن ثبات زندگی، نظم حیات و در نهایت برطرف کننده نیازهای روز جامعه است.
البته توسعه این بخش به عنوان یک راهکار همواره در طول تاریخ نیازمند بهبود و پیشرفت بوده تا جایی که نقش حیاتی آن در بخش های مختلف از جمله تامین نیازهای اولیه زیستی انسان ها، تسهیل در امر حمل و نقل بار و مسافر، رفع مشکلات ضروری و در نهایت رونق حوزه هایی مانند گردشگری غیر قابل باور است.
ساخت راه های ارتباطی از جمله جاده های اصلی و فرعی، بزرگراه ها، آزاد راه ها و خطوط ریلی همواره از شاخص های توسعه یافتگی مناطق محسوب شده و به نظر بسیاری از کارشناسان، ایجاد آن علاوه بر گسترش رشد و توسعه، زمینه ساز گسترش سایر بخش های مختلف نیز هست.
استان قزوین با داشتن 6 هزار و 677 کیلومتر راه شامل 217 کیلومتر آزادراه، 313 کیلومتر بزرگراه، 230 کیلومتر راه اصلی، 564 کیلومتر راه فرعی، 2 هزار و 337 کیلومتر راه روستایی آسفالته، 993 کیلومتر راه شوسه، یک هزار و 973 کیلومتر راه خاکی، 12 دستگاه تونل، 10 گردنه به طول 161 کیلومتر بوده و 230 کیلومتر طول روشنایی راه ها، یکی از پرترافیک ترین نقاط جاده ای کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با واقع شده در مسیر تردد 11 استان کشور، مسیر ارتباطی شرق به غرب و جنوب به شمال و شمال غرب کشور را فراهم آورده و با توجه به قطب صنعتی، کشاورزی، گردشگری و دانشگاهی آن، راه های ارتباطی استان همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

**جاده های قزوین ماهانه محل تردد 20 میلیون خودرو است
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: قزوین به لحاط حمل و نقل پس از استان های تهران، البرز و مازندران در جایگاه چهار قرار دارد تا جایی که سال گذشته 8.6 دهم میلیون تن کالا و 2 میلیون و 800 هزار مسافر از استان به سایر نقاط کشور جا به جا شده است.
افشین پیرنون تاکید کرد: وجود 9 هزار و 400 دستگاه ناوگان حمل و نقلی با عمر 21 سال، یک هزار و 372 دستگاه اتوبوس بین شهری فعال با عمر 10 سال به همراه 13 هزار راننده، ناوگان استان را جزو استان های شاخص کشور قرار داده است.
این مسئول با بیان اینکه کلیه آزادراه ها، بزرگراه ها و جاده های اصلی استان با 60 دستگاه دوربین مورد رصد قرار می گیرند، تصریح کرد: سال گذشته 72 نقطه حادثه خیز استان مورد آشکارسازی قرار گرفت و امسال نیز 12 نقطه را برای اصلاح هندسی با 300 میلیارد ریال اعتبار به مورد اجرا گذاشتیم که امیدواریم 2 نقطه از آن تا پایان امسال به پایان برسد.
پیرنون در ادامه، هزینه نگهداری راه های اصلی و فرعی استان را سالانه پنج هزار میلیارد ریال اعلام کرد و یادآور شد: 2 تا 6 درصد هزینه ساخت راه ها باید سالانه صرف نگهداری از آن شود.
به گفته وی، قزوین دارای 6 هزار و 700 کیلومتر راه اصلی، فرعی و روستایی است و سال گذشته در بهترین شرایط اعتباری یک هزار میلیارد ریال صرف هزینه نگهداری از راه های آن شد که این میزان اعتبار بسیار ناچیز بوده است.

**400 طرح نیمه تمام در استان قزوین وجود دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این رابطه اظهار داشت: 400 طرح نیمه تمام عمرانی در سطح استان وجود دارد که برای تکمیل آنها 25 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز بوده و بخش اعظمی از اعتبارات یاد شده مربوط به حوزه حمل و نقل است.
علی فرخزاد با اشاره به اینکه اقدامات حایز اهمیتی در بخش ایجاد راه و نیز تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل کالا و مسافر در استان صورت گرفته، تاکید کرد: البته تا رسیدن به نقطه ایده آل در این زمینه فاصله داریم.
این مسئول ادامه داد: قزوین به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیک یا جغرافیای سیاسی در وضعیت خاصی قرار گرفته تا جایی که تردد در مسیرهای جاده و ریلی آن، استان را به یکی از سه استان پرتردد کشور تبدیل ساخته است.
به گفته وی، با پایان عملیات های اجرایی در پروژه های کمربندی چرمشهر تهران به آییک، بزرگراه های در دست احداث قزوین - تنکابن و قزوین - کلاچای و اتصال آزادراه قزوین - تهران به استان های مازندران و شرق گیلان، 2 خطه شدن خط آهن قزوین - تهران و قزوین - زنجان، پروژه راه آهن قزوین - رشت و اتصال آن به شبکه خط آهن سراسری کشور، پایان چهار خطه شدن راه های اصلی استان با اتمام 65 کیلومتر باقیمانده و در نهایت اجرای طرح مطالعات و انجام پروژه خط آهن قزوین - قم، آینده درخشانی را پیش روی این استان قرار داده است.

**قزوین کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب است
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: قزوین از دیر باز در محل تلاقی کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار گرفته و این مساله موضوعی است که به هیچ وجه نباید به آسانی از کنار آن عبور کرد.
مسعود حق لطفی اضافه کرد: سه هزار کیلومتر از راه های روستایی استان مربوط به روستاهای بالای 20 خانوار است که 400 کیلومتر آن نیازمند آسفالت می باشد.
این مسئول احداث پروژه های جاده ای قزوین - تنکابن و قزوین - کلاچای را به همراه راه آهن قزوین - رشت را از مهمترین طرح های اجرایی کشور دانست که در این استان اجرایی شده و تصریح کرد: قزوین در حوزه های مختلف صنعتی، گردشگری، کشاورزی، علم و فناوری و دانشگاهی یکی از استان های شاخص کشور محسوب می شود که برای رشد و گسترش هر یک بخش های یاد شده نیازمند توجه و توسعه حمل و نقل و اجرای زیرساخت های لازم در این زمینه هستیم.
8054


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
سیل 18.75 میلیارد ریال به عشایر خراسان شمالی خسارت زد
رونق تولید و اشتغال سرلوحه مدیران در منطقه آزاد چابهار است
60 درصد مساکن روستایی نقده سنددار شد
ساخت جاده قزوین-کلاچای 11 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
نرخ عوارض آزاد راه پردیس امسال افزایش نخواهد داشت
2.5 کیلومتر باند جدید محور ورودی اسفراین زیر بار ترافیک رفت
800 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی مراوه تپه وارد شد
سیل 150 میلیارد ریال به راه های مانه و سملقان خسارت زد
بودجه راه آهن شهری همدان مصوب شد