تامین منبع پایدار برای آب شرب خوی؛ مطالبه ای که به مطالعه نیاز دارد

12:33 ۹۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 165 0
تامین منبع پایدار برای آب شرب خوی؛ مطالبه ای که به مطالعه نیاز دارد

ارومیه - ایرنا - مردم و مسوولان خوی که دومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی به شمار می رود، سالهاست که تامین منبع پایدار برای آب شرب این شهر را مطالبه می کنند و از نگاه آنان احداث سد غازان راهکار مطمئنی برای آن است اما کارشناسان نظرهای متفاوتی در این خصوص دارند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، برخی از کارشناسان معتقدند که طرح تامین آب پایدار از سد غازان برای شهر خوی به دلیل کیفیت پایین آب رودخانه های الند و قطور قابل توجیه نیست و بهترین منبع برای تامین آب این شهر، سد آغ چای است.
اگرچه موافقان احداث سد غازان موضوعات دیگری را نیز مطرح می کنند که از جمله آنها می توان به کنترل آب های سطحی اشاره کرد زیرا دشت خوی در شمال آذربایجان غربی از چند سال پیش به علت کمبود منابع آب های زیرزمینی، دشت ممنوعه برای حفر چاه های کشاورزی اعلام شده و این در حالی است که به علت نبود سد مناسب، حدود 200 میلیون مترمکعب آب سطحی رودخانه اقماری این دشت به هدر می رود.
به نظر این کارشناسان احداث سد غازان علاوه بر ذخیره سازی 150 میلیون مترمکعب آب، بیش از 30 هزار هکتار از اراضی دشت وسیع خوی را تحت پوشش قرار می دهد و زمین های کشاورزی خوی در صورت وجود آب مناسب و کافی، حاصلخیزی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.
طرح سد مخزنی غازان از سال ها پیش برای ذخیره 130 میلیون متر‌مکعب آب با 80 میلیون متر‌مکعب آب مفید طراحی شد که اجرای آن البته با مکان یابی مناسب و مطالعات کارشناسی دقیق می تواند در ذخیره سازی آب برای استفاده در بخش های شرب، کشاورزی و حتی صنعت و گردشگری موثر باشد.
فرماندار خوی که دغدغه حل مشکلات اهالی و دیدگاه های مبتنی بر پدافند غیرعامل دارد در این خصوص معتقد است که اگر تا سه سال آینده راهکاری برای حل مشکل آب شرب پایدار خوی در نظر گرفته نشود، جمعیت حدود 200 هزار نفری این شهر با چالش جدی مواجه می شود.
سیدمحمد عابدی افزود: در طول سال‌های گذشته در ارتباط با بخش آب در شهرستان خوی اقدام کارشناسی انجام نشده است و این شهرستان مشکلات زیادی در این حوزه دارد.
وی با اشاره به نیاز قابل توجه این شهرستان به آب در بخش های آشامیدنی و کشاورزی اضافه کرد: با این وجود به علت نبود سد، سالانه بیش از 120 میلیون متر مکعب آب جاری روخانه های الند و قطور از دسترس خارج می شود.
وی افزود: متاسفانه برای جلوگیری از هدررفت آب در خوی تاکنون سدی ساخته نشده است و تنها طرح تغذیه فیرورق و آب بندهای قوروق و قطور وجود دارد که جوابگوی آب های سطحی در این شهرستان نیست.
نماینده مردم شهرستان های خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص بیان کرد: عمده ترین منبع برای تامین آب پایدار شهر خوی، سد غازان بوده اما پس از گذشت 20 سال احداث این سد هنوز آغاز نشده است.
سیدتقی کبیری با تاکید بر اینکه احداث سد غازان مطالبه جدی مردم خوی به شمار می رود، ابراز امیدواری کرد که با نگاه ویژه دولت و توجه مثبت وزیر نیرو، روند احداث آن آغاز شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در این خصوص با بیان اقدامات انجام یافته برای مدیریت منابع آب در خوی اضافه کرد: علاوه بر مطالعات فنی و اجتماعی انجام شده برای سد غازان، تخصیص 35 میلیون متر مکعب آب شرب از این سد به شهر خوی پیش‌بینی شده است.
محمد حاجی رسولی ها به صورت ضمنی به مشکلات فنی طرح احداث سد غازان اشاره کرد و افزود: با مطالعات دقیق‌تر و اخذ پیشنهادهای فنی از شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی از جمله کاهش ارتفاع سد، می‌توان مشکلات فنی طرح را مرتفع کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز مطالعات تکمیلی احداث سد غازان با تامین اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال، ادامه داد: سه رودخانه مهم قطور، الند و غازان در شهرستان خوی جریان دارد که با مطالعات انجام یافته بر روی این سه رودخانه این نتیجه حاصل شد که قطور و الند به‌ دلیل مشکلات فنی و زیست‌محیطی برای احداث سد و مدیریت آب مناسب نیست.
کیومرث دانشجو بیان کرد: در این میان رودخانه غازان برای احداث سد که قسمتی از آب آن نیز از طریق رودخانه‌های الند و قطور تامین شود، شرایط بهتری دارد و از این رودخانه نیز تامین آب شهرستان خوی انجام می‌شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب آذربایجان غربی اما در این خصوص اعتقاد دیگری دارد و معتقد است که طرح تامین آب پایدار از سد غازان برای شهر خوی قابل توجیه نیست.
رسول اکبری کیفیت پایین آب رودخانه الند و قطور را در این خصوص موثر دانست و افزود: انتقال آب از سد آغ چای راه حل مشکل آب شرب خوی است و باید نگاه ملی به این موضوع معطوف شود.
به گزارش ایرنا مردم و مسوولان محلی خوی به دنبال تامین منبع آب شرب مطمئن هستند و اقدام عملی را در این خصوص انتظار می کشند؛ خواه از طریق احداث سد غازان و خواه انتقال از سد آغ چای.
3072/8137


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

بررسی قضایی برای سهل انگاری احتمالی در سیل شیراز آغاز شد
شیراز- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شد.
بارش باران موجب رانش کوه در محور سوادکوه شد
ساری – ایرنا – فرماندار سوادکوه گفت که در پی بارش باران صبح و عصر امروز دوشنبه ، جاده اصلی منطقه جوارم تا منطقه گوشی در این شهرستان با رانش کوه مواجه شده که عوامل راهداری در حال بازگشائی مسیرهای مسدود شده ، هستند.
آخرین وضعیت برق رسانی و آبرسانی به مناطق سیل زده
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو از پایداری شبکه های آب و برق استان های سیل زده شمالی و رفع قطعی برق 10روستای استان لرستان خبر داد.
هواشناسی استان مرکزی نسبت به احتمال سیلاب هشدار داد
اراک - ایرنا - هواشناسی استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
نقشه مناطق سیل خیز خراسان رضوی آماده شد
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: به دستور استاندار، مناطق سیل خیز، رودخانه ها، مسیل ها و نقاط حادثه خیز خراسان رضوی توسط شرکت آب منطقه ای استان شناسایی و نقشه آنها به فوریت آماده شد.
بارش های رگباری نیمه شب خراسان رضوی را فرامی گیرد
مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا کل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
سیلاب در رودخانه قمرود قم جاری شد
قم - ایرنا - سیلاب در رودخانه قمرود قم به دنبال بارندگی شدید که از بامداد امروز آغاز شده ، روان شده است.
ترافیک در راه های البرز سنگین است
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راه استان البرز گفت: بارش باران در راه های این استان ، سبب لغزندگی و ترافیک سنگین در این محور ها شده است.
البرز در شرایط اضطرار نیست
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: این استان در شرایط اضطرار نیست لیکن دستگاه های اجرایی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.
316 کیلوگرم تریاک در البرز کشف شد
کرج - ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر البرز از کشف 316 کیلوگرم مواد مخدرتریاک درشهرستان فردیس این استان خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
مه غلیظ، تردد در برخی محورهای اصفهان را کُند کرده است
اصفهان -ایرنا- رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: مه گرفتگی غلیظ در محورهای سمیرم- یاسوج، داران - الیگودرز و اصفهان- نائین، تردد در این مسیرها را کُند کرده است.
پایگاه وحدتی دزفول برای مقابله با شرایط اضطراری در آمادگی کامل است
تهران - ایرنا - فرمانده پایگاه شکاری وحدتی دزفول گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده است پایگاه وحدتی دزفول آمادگی کامل برای مقابله با شرایط اضطراری و بحران های پیش رو را دارد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
معاون استاندار خراسان شمالی: همه دستگاهها در آماده باش هستند
رفت وآمد در بندر مسافری قشم و بندرعباس در جریان است
تلخ و شیرین هرمزگان در سال 97
ستاد بحران اسفراین به حالت آماده باش درآمد
300 جاده کشور در 24 ساعت گذشته درگیر بارش بود
سازه های تقاطعی خطر وقوع سیلاب را در قم تشدید می کند
جاده های استان تهران لغزنده و مه گرفته است
جابجایی 880هزار نفر از 6 فرودگاه بزرگ در دور اول سفر نوروزی
آخرین وضع جاده ها از زبان کارشناس مرکز راه های کشور
بروجرد با کمبود تجهیزات و ماشین آلات در مواقع بحرانی روبرو است