نواصولگرایی؛ اسم رمز پوست اندازی یا واگرایی؟

11:01 ۲۰۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 396 0
نواصولگرایی؛ اسم رمز پوست اندازی یا واگرایی؟

تهران- ایرنا- ایجاد شورای وحدت تلاشی مجدد برای ایجاد انسجام در جریان اصولگرا است. با این حال برخی زیر پرچم نواصولگرایی گویا قصد دارند راه خود را از مشی شورای مزبور جدا سازند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «نواصولگرایی» اصطلاح و مفهومی بود که پس از ناکامی مجدد اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت 96، اسم رمز فرایندی از پوست اندازی میان طیفی از این جریان قرار گرفت.
اکنون و در فاصله زمانی بیش از یک سال تا برگزاری انتخابات مجلس و در حالی که حدود سه سال به پایان کار دولت دوازدهم باقی مانده، باز هم نواصولگرایی جمعی را برای یک هدف سیاسی گرد هم آورده است.
طیفی دیگر از اصولگرایان ترجیح می دهند تا بخش عمده توان خود را به تضعیف و ایجاد انشقاق در اردوگاه حریف اختصاص دهند. در مقابل طیف هایی از اصلاح طلبان برای دستیابی به نتیجه مطلوب در انتخابات آتی از ضرورت خودانتقادی به مثابه یک واکسیناسیون سیاسی سخن می گویند. نکته قابل تامل دیگر در رقابت های سیاسی، تکاپوی فراوانی است که در حلقه رئیس جمهوری سابق به چشم می خورد.

**جبهه ای دیگر از دل اصولگرایی
نواصولگرایان گویا پیش از دیگر طیف های سیاسی برای فتح انتخابات آتی اسب خود را زین کرده اند. آنان از هفته گذشته با تشکیل ستاد انتخاباتی، رسما وارد فاز رقابت های زودهنگام انتخاباتی شد.
سه شنبه بیست و هفتم آذرماه بود که خبر تشکیل نخستین ستاد انتخاباتی «جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت» با هدف اعلانی بررسی سیاست‌ها، اهداف، برنامه‌ها، تدوین ساختار و انتخاب رییس ستاد منتشر شد. شباهت عنوان این تشکل با حزب «جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی» نزدیک به «محمدباقر قالیباف»، تا حدی اهداف و ماهیت جبهه جدید را مشخص ساخت.
«محمدی نوری» دبیر این جبهه با اشاره به اجتماع 24 حزب درون این تشکل سیاسی اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلین با غلبه نگاه اصولگرایانه، هدف از برگزاری این نشست را اجماع بیشتر و تعبیه سازوکاری واحد جهت نقش آفرینی اثرگذار در انتخابات پیش رو عنوان کرد.
از دید ناظران، در شرایطی که هنوز «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» موسوم به «جمنا» به حیات سیاسی خود ادامه می دهد و اصولگرایان اقداماتی برای ایجاد تشکل جمعی دیگری با عنوان «شورای وحدت» را در دستور کار دارند، فعالیت های جبهه پیشرفت و عدالت می تواند شکاف های جدی میان اصولگرایان را تشدید کند.
اظهارات نوری در گفت و گو با ایرنا، افتراق عمیق میان اصولگرایان را هویدا می کند. گویا یکی از نخستین گام‌های جبهه پیشرفت خط‌ کشی مشخص و رقابت با اصولگرایان متشکل در جبهه مردمی نیروهای انقلاب است. به گفته او در مقام دبیر جبهه نوپا، هیچ وجه مشترکی با برادران اصولگرای جمنا نداشته و نداریم و میان ما فاصله وجود دارد زیرا آنها فرد‌محور بوده و اعتقادی به خرد جمعی ندارند. از دید او نواصولگرایی، نه پوشاندن لباس نو به تن اصولگرایی کهنه، بلکه ناشی از تغییر دیدگاه نسبت به رویه فعلی این جریان و مسایل روز است.
جمنا، به عنوان جبهه واحد اصولگرایان بر خلاف آنچه ادعا می شد نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 عملکرد قابل قبولی از خود ارایه دهد. نتیجه تلاش های بزرگان اصولگرا برای تعیین و اجرای راهبردهای واحد انتخاباتی، از سویی شکست انتخاباتی و از سوی دیگر رهاورد وازدگی های سیاسی برای گروهی از اصولگرایان بود. حال، با گذشت بیش از یک سال از انتخابات ریاست جمهوری، دلایل ناکامی جمنا یکی پس از دیگری از پرده بیرون می افتد.
«تاثیرگذاری صاحبان قدرت و ثروت بر تصمیمات جمنا» مساله ای است که این روزها اصولگرایان زیادی از آن سخن می گویند. واقعیت این است که «جبهه پایداری» در روند تصمیم سازی های جبهه مردمی، نقشی فراتر از جایگاهش ایفا می کرد. علم به این نفوذ، از همان زمان نارضایتی هایی را در میان اصولگرایان ایجاد کرده بود، با این حال، وجود رقیب قدر انتخاباتی، مانع از پراکندگی اصولگرایان شد. حتی در آن زمان هم همه اصولگرایان کنش های انتخاباتی خود را با شاخص جمنا تنظیم نمی کردند؛ نامزد «حزب موتلفه» به رغم وجود میثاقی جمعی تا پایان در رقابت های انتخاباتی باقی ماند. نامزد نهایی مورد حمایت جمنا هرگز به صراحت تعلق خود به جبهه اصولگرایان را مورد تایید قرار نداد. قالیباف خارج از سازو کار جمنا به نفع حجت الاسلام «سیدابراهیم رئیسی» از رقابت کناره گیری کرد.

**اصولگرایان به دنبال اختلاف افکنی میان اصلاح طلبان و دولت
اصولگرایان تندرو این روزها بدون احساس نیاز به بازاندیشی درون گفتمانی و مطالعه آسیب شناسانه راهبردها و سیاست های جریان متبوعشان، همچنان تضعیف رقیب را به عنوان مهمترین حربه سیاسی خود پیگیری می کنند.
پروژه های اختلاف افکنی میان اصلاح طلبان و دولت، تضعیف «حسن روحانی»، حمله به اصلاح طلبان به خاطر حمایت های انتخاباتی از روحانی و ... در دستور کار این روزهای آنها است.
اظهارات اخیر «صادق خرازی» دبیر کل حزب «ندای ایرانیان» در کنگره این حزب بهانه تازه ای را به دست اصولگرایان داده تا با تفسیر به رای آن، دوباره ادعاهایی چون «عبور از روحانی» و «جدایی اصلاح طلبان از دولت» را مطرح کنند و با طرح ایده هایی چون «تولد یک روحانی دیگر» یا «قدرت یابی دوباره اصلاح طلبان»، به دنبال انگیزه ای سلبی برای وحدت اصولگرایان باشند.
نقد عملکرد اصلاح طلبان از سوی اصولگرایان شاید پلی باشد برای پیروزی های خودشان در آینده. اظهارات اخیر قالیباف در نقد عملکرد شورای شهر در دانشگاه تهران را می توان در همین راستا تفسیر کرد. قالیباف با انتقاد از عملکرد شهرداری، ادعا کرده مردم در دوره شهرداری او شادتر بودند.
اصلاح طلبان اما به اظهارات قالیباف نقد جدی وارد می کنند. از دید آنها ترافیک، آلودگی، کاستی ها در حمل و نقل عمومی، بدهی های شهرداری و چالش هایی چون معضلات فرهنگی و اجتماعی شهر، کودکان کار و ... حاصل مدیریت ناکارآمد دوازده ساله او بر پایتخت است.
«سیدمحمود میرلوحی» فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با «خبرآنلاین» اظهار داشته کارنامه مدیریت دوازده ساله قالیباف و معاونانش قابل دفاع نیست و بهتر است آنها به جای فرار به جلو صدای اعتراض شهروندان تهرانی را بشنوند که در انتخابات 96 همه حامیان او را از شورای شهر کنار گذاشتند.

**جریان احمدی نژاد یک تنه علیه همه
حلقه سیاسی «محمود احمدی نژاد» و شخص رئیس جمهوری سابق که این روزها یاران دیرینش را در کنار ندارد، همچون سیاق گذشته، طرح اظهارات جنجالی و عوامگرایانه را به عنوان راهکاری جهت مطرح کردن خود در عرصه سیاسی کشور به کار می بندد.
اظهارات اخیر احمدی نژاد در صومعه سرا و دعوت از روحانی برای مناظره و همچنین ادعای وجود پتانسیل پرداخت یارانه 900 هزار تومانی به مردم در شرایط کنونی کشور، بیش از آنکه اسباب جلب توجه مردم را فراهم آورد، موجب انتقاد رسانه ها به ویژه رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب شد.
رسانه های اصولگرا اقدام احمدی نژاد در سفر به استان های کشور و سوء استفاده از «عدم اطلاع مردم» در جلب حمایت برای «مشایی و بقایی» و رفتار او در القای نقش «ناجی وار» در برابر کل نظام را نقد کرده اند.
رسانه های اصلاح طلب هم سیاست های اشتباه دولت احمدی نژاد در پیاده سازی ناقص طرح هدفمندی یارانه ها را عامل هدر رفت منابع مالی کشور دانستند و عملکرد او در حوزه سیاسی و اقتصادی را زیر سوال بردند.

**اصلاح طلبان و نقد درون گفتمانی
فعالان سیاسی اصلاح طلب با علم به ضرورت پوست اندازی با توجه به مقتضیات سیاسی روز، تمام هم و غم خود را بر بازنگری در رویکرد و سیاست های جناح خود متمرکز کرده اند.
«محمد کیانوش راد» عضو حزب «توسعه ملی ایران» در گفت و گو با روزنامه «آرمان»، نیاز به پالایش درون جناحی اصلاح طلبان را مورد توجه قرار داد و نسبت به خطر بزرگ فرصت طلبان برای جریان اصلاح طلبی هشدار داد.
به گفته این فعال سیاسی، اگر اصلاح‌طلبان نتوانند در تبیین مسائل پیش روی خود به اتخاذ استراتژی کاربردی و تاکتیک‌های مشخص و تاثیرگذاری بپردازند و نتوانند با بدنه و سرمایه اجتماعی خودشان ارتباط معنادار و مفیدی برقرار کنند یا اگر اصلاح‌طلبان دچار استحاله یا نازایی در اندیشه و گفتمان خودشان شوند یا با فرصت دادن به عناصری در درون این جریان که اصلاحات را تنها برچسبی برای دستیابی به پست و پول می‌دانند، باید پذیرفت احتمال اینکه مردم در آینده به اصلاح‌طلبان یا بخشی‌هایی از اعضای جریان اصلاحات نه بگویند و پاسخ منفی به دعوت آنها در موضوعات مختلف مانند حمایت‌های انتخاباتی بدهند وجود خواهد داشت. اگر اصلاح‌طلبان صف خود را از فرصت‌طلبان جدا نکنند، چه چیزی را می‌خواهند با فرصت طلبان به‌دست آورند؟ خطر فرصت طلبان برای اصلاحات از اصولگرایان بیشتر است.
از این منظر، اصلاح طلبان همچنین با توجه به مطالبات، برنامه و آرمان های خودشان، باید انتقادات خود از دولت را نه به معنای «عبور از روحانی» بلکه مصداقی عینی از عمل به وظایف خود و پیگیری مطالبات مردمی معرفی می کنند.
«محسن آرمین» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در گفت و گو با ایرنا، با انتقاد از اظهار نظر برخی دیگر از اصلاح طلبان که ایده «قهر با صندوق های رای» را در ذهن تداعی می کند، خواستار توجه ویژه اصلاح طلبان به انتخابات به عنوان مهمترین رخداد عرصه سیاسی و ارتقای کیفی استانداردهای انتخابات در کشورمان و کنشگری از طریق سازوکارهای انتخاباتی شد.
به گفته آرمین، در حال حاضر باید تمام تلاش‌های اصلاح طلبان معطوف به فراهم آوردن شرایط لازم جهت برگزاری یک انتخابات واقعی و دارای حداقل استانداردهای لازم باشد؛ تلاشی که حساسیت جامعه را نسبت به ضرورت تداوم و استمرار راهبرد اصلاحی و اهمیت انتخابات و نقش آن در این مسیر تقویت کنند.
پژوهشم**9275**9279


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
قدردانی مجری به خانه برمی‌گردیم از مخاطبانش- عکس
ژیلا امیرشاهی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
کشف حجاب در خودرو جرم است
سردار اشتری گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم، خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم محسوب می‌شود.
هوای پایتخت سالم است
کیفیت هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد 70 قرار گرفته و سالم است.
اعزام بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی از شروع عملیات اعزام حجاج، به سرزمین وحی وارد شدند.
انهدام باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت
معاون مبارزه با سرقت وسائط نقلیه از انهدام باند ۵ فقره سارقان لوازم خودرو با اعتراف به ۶۰ فقره سرقت خبر داد.
چگونه دوچرخه را با خودرو حمل کنیم که جریمه نشویم؟
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو را تشریح کرد.
آخرین وضعیت ترافیکی امروز
در حال حاضر ترافیک در محور هراز جنوب به شمال محدوده سه راهی چلاو سنگین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
پیشنهاد ایران به تاجیکستان
یک مسئول وزارت حمل و نقل تاجیکستان از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای ساخت انبار در بندر «چابهار» خبر داد.
چگونه ریاکاران را بشناسیم؟
حدیث امام علی (ع) درباره ویژگی‌های ریاکاران را در اینجا بخوانید.