بالاگرفتن اختلافات روسیه و رژیم صهیونیستی

09:17 ۸۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 133 0
بالاگرفتن اختلافات روسیه و رژیم صهیونیستی

مسکو - ایرنا - اختلافات روسیه و رژیم صهیونیستی که هر از چندگاهی سر باز می زند این بار به دلیل دعوت روسیه از «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس برای سفر به مسکو نمایان شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، گری کورن سفیر اسراییل در مسکو در یادداشتی ، اعتراض رژیم صهیونیستی از روسیه برای دعوت از اسماعیل هنیه را به وزارت خارجه روسیه ارایه کرده است.
طرف صهیونیستی یادداشت مشابهی حاوی اعتراض به این دعوت را به سفیر روسیه در سرزمین های اشغالی داده است.
طرف روس در واکنش به اعتراض اسراییل اعلام کرده است که مقام های اسراییل نیز با حماس مذاکره می کنند؛ سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو اسماعیل هنیه را دعوت کرد تا از تشدید مناقشه در نوار غزه جلوگیری کند.

**رژیم صهیونیستی این اقدام روسیه را تلافی کرد
یک روز پس از رسانه ای شدن دعوت روسیه از اسماعیل هنیه، رژیم صهیونیستی (روز سه شنبه) در اقدامی نادر و تلافی‌جویانه، به قطعنامه‌ای ضد روسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای مثبت داد.
این قطعنامه با «ابراز نگرانی عمیق» در خصوص آنچه که «نظامی‌سازی کریمه» خوانده شد خواستار عقب‌ نشینی مسکو از این منطقه واقع در ساحل دریای سیاه شد.
قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل با 66 رای مثبت، 19 رای منفی و 72 رای ممتنع، به تصویب رسید.
منطقه کریمه در سال 2014 پس از برگزاری یک همه پرسی و با امضای توافقنامه ای به خاک روسیه ملحق شد؛ اما اوکراین و کشورهای غربی نتیجه این همه پرسی را نپذیرفتند.
اسراییل تاکنون در این ارتباط از موضع‌گیری صریح خودداری کرده بود و به همین جهت، رای روز سه شنبه نماینده این رژیم را می توان اقدامی تلافی‌ جویانه علیه مسکو ارزیابی کرد هر چند که برخی کارشناسان این اقدام رژیم صهیونیستی را در واقع پاسخ به دفاع روسیه از حماس در مجمع عمومی سازمان ملل می دانند.
قطعنامه محکومیت حماس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هفته گذشته از طرف آمریکا پیشنهاد شده بود.
«نیکی هیلی» به عنوان نماینده آمریکا در این نهاد در آخرین روزهای کاری خود در این مقام، نتوانست قطعنامه صهیونیستی خود علیه حماس و پاسخ های موشکی آن به اقدامات اسرائیل را به تصویب برساند.
روسیه در بین کشورهایی بود که علیه این قطعنامه رای داد و مسکو علت این رای خود را جلوگیری از تشدید مناقشه در منطقه غزه خواند.

** سرنگونی هواپیمای روسیه سرآغاز اختلاف ها در سال 2018
روابط روسیه و رژیم صهیونیستی در سال های اخیر بویژه بر سر مساله مبارزه با تروریسم در سوریه پرتنش بوده است اما دو طرف سعی می کردند مشاجرات خود را در پشت درهای وزارت امور خارجه و بدون حضور خبرنگاران انجام دهند.
دو طرف در این راستا تلاش داشتند که ظاهری آرام به روابط روسیه و رژیم صهیونیستی بدهند.
روابط روسیه و رژیم اشغالگر قدس پس از سرنگونی هواپیمای تجسسی ایل-20 نیروی هوایی روسیه در روز بیستم ماه سپتامبر (29 شهریور) که بر اثر آن 15 نظامی روس کشته شدند بشدت تیره شد.
وزارت دفاع روسیه اسرائیل را مسبب این حادثه خواند ودراولین واکنش سامانه پدافند هوایی اس 300 در اختیار سوریه قرار داد که در دو ماه اخیر دست کم یک هواپیمای نظامی اسراییلی و چند پهپاد این رژیم را سرنگون کرده است.
پس از استقرار این سامانه های دفاعی، رژیم صهیونیستی درخواست مذاکره داد و هفته گذشته هیاتی نظامی را راهی روسیه کرد تا از هدف قرار گرفتن مجدد نیروهای خود در آسمان سوریه جلوگیری کند، دو روز پیش نیز در واکنش به این اقدام، هیاتی عالی از روسیه راهی سرزمین های اشغالی شد.
رسانه های روسیه پیشتر گفته بودند در جریان مذاکرات هیات اسرائیلی در مسکو دو طرف در خصوص برقراری کانال ارتباطی مستقیم بین پایگاه هوایی حمیمم روسیه در سوریه و مرکز فرماندهی نیروی هوایی رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از حوادث خطرناک برای نظامیان دو طرف تبادل نظر کردند.
روزنامه روسی نظامی «واینیه آبازرنیه» هم با اشاره به سفر یک روزه هیات رژیم صهیونیستی نوشت: سرپرستی هیات وزارت دفاع (جنگ) اسراییل در مذاکرات با روسیه را آرون خالیوا رئیس اداره عملیات ستاد ارتش اسراییل برعهده داشت.
در گزارش این روزنامه گفته شد: عملیات سپر شمال که ارتش اسراییل برای نابودی تونل های حفر شده توسط جنبش حزب الله لبنان اجرا می کند، دیگر موضوع مذاکره با مقام های وزارت دفاع روسیه بود.

**روسیه حاکمیت اسراییل بر بلندیهای جولان را نمی پذیرد
همزمان با سفر هیات اسراییلی به روسیه، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر موضع کشورش تصریح کرد که روسیه حاکمیت اسراییل بر بلندی های جولان را نمی پذیرد.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت که تغییر موقعیت حقوقی بلندی های جولان خارج از چارچوب شورای امنیت نقض مستقیم تصمیم های سازمان ملل است و روسیه حاکمیت اسرائیل بر این منطقه را نمی پذیرد.
وی با بیان اینکه این موضع در قطعنامه 497 شورای امنیت سازمان ملل مورخ 1981 میلادی تایید شده است، اظهار داشت: ارزیابی ما درمورد ماهیت غیرقانونی تصمیم اسراییل برای گسترش حق حاکمیت خود بر بلندی های جولان که به عنوان قانون در سال 1981 تصویب شده تغییر نکرده است.
زاخارووا گفت: روسیه علاقه مند به حفظ آرامش در جولان و تامین امنیت و رعایت آتش بس میان سوریه و اسراییل در این منطقه است.
وی ادامه داد: این وضعیت با رعایت کامل توافقنامه ایجاد خط حائل میان ارتش اسراییل و سوریه در سال 1974 تامین می شود و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بر این امر تاکید کرده است.
آنچه مسلم است اینکه مقام های روسیه مواضع اسراییل و آمریکا برای حل مساله فلسطین را نمی پذیرند چرا که معتقدند مناقشه فلسطین و اسرائیل باید با رعایت منافع ملت فلسطین و اجرای قطعنامه های شورای امنیت که در آن بر تاسیس دولت مستقل فلسطین تاکید شده، حل و فصل شود.
سفارت فلسطین در مسکو از سال 1989 (دو سال پیش از فروپاشی شوروی) تاسیس شده است و روسیه از ابتدا خواستار فراهم آمدن شرایط برای تاسیس حکومت فلسطین بوده است.
مسکو همچنین شهرک سازی اسراییل در اراضی اشغالی فلسطینیان را محکوم می کند و مقام های روس بارها از رژیم صهیونیستی خواستار احترام به معیارهای بین المللی و پایان دادن به اشغالگری در اراضی متعلق به فلسطینیان شده اند.
اروپام*391*1346 ** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
آلمان: حاکمیت منطقه جولان متعلق به سوریه است
هدف اصلی حمله تروریستی نیوزیلند ترویج اسلام هراسی بود
شورای حقوق بشر سازمان ملل خشونت های رژیم صهیونیستی را محکوم کرد
اردوغان: سکوت دربرابر اسلام هراسی جایز نیست
کرملین: اظهارات ترامپ در مورد جولان می‌تواند ثبات خاورمیانه را برهم زند
مخالفت مصر با اظهارات ترامپ پیرامون جولان
شورای حقوق بشر اقدامات اسرائیل علیه تظاهرکنندگان غزه را محکوم کرد
پامپئو وارد بیروت شد
انصارالله یمن اظهارات ترامپ در مورد جولان را محکوم کرد