آیا ترامپ ائتلاف با متحدان آمریکا را به هم می زند؟

07:42 ۹۰ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 134 0
آیا ترامپ ائتلاف با متحدان آمریکا را به هم می زند؟

تهران – ایرنا - «هیچ مقام اسرائیلی جرات نمی کند اظهارنظر کند زیرا می ترسند اوضاع بدتر شود. اما از گزارش ها عیان است که اسرائیل احساس می کند به دلیل تصمیم ترامپ درباره سوریه به او خیانت شده است.»

ایرنا

به گزارش یکشنبه ایرنا، «مارتین ایندیک» سفیر سابق آمریکا در سرزمین های اشغالی در پستی توئیتری واکنش نزدیک ترین متحد واشنگتن به برنامه خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را اینگونه تشریح کرد. او از نزدیک ترین متحدی مثال می زند که با پول و لابی در تاروپود آمریکا ریشه کرده اما دونالد ترامپ را رئیس جمهوری یافته است که به قول و قرارهای قدیمی علاقه ندارد. کم نیستند چنین متحدانی که می بینند آمریکای ترامپ با آمریکایی چند دهه گذشته از زمین تا آسمان فرق دارد.

**چرخش پس از هفتادوسه سال؟
اروپایی ها انگشت حیرت به دهان گرفتند وقتی دیدند ترامپ از پیمان آب و هوایی پاریس و برجام خارج شد و بر فولاد و آلومینیوم آنها مالیات بست. کانادا و مکزیک از جنجال ها و دعواهای هر روزه همسایه خود به ستوه آمده اند. دوستان راه دور آمریکا در آسیا از جمله کره جنوبی، نیوزیلند، استرالیا و ژاپن هیچ اعتمادی ندارند که ترامپ به معاهده های کهن با آنها پایبند بماند. استرالیا که در جنگ ها و بحران های ویتنام، کره، عراق و افغانستان، آمریکایی ها را همراهی کرده، حالا به این نتیجه رسیده است که باید در مسائل دفاعی به خود اتکا کند.
هفته گذشته ترامپ توئیتی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه منتشر کرد که به تعبیر بسیاری از مفسران، سرآغاز یک دوره تازه و به عبارتی عملیاتی شدن شعار وی مبنی بر «آمریکا اول» در عرصه نظامی و امنیتی است. این تصمیم از آن جهت اهمیت دارد که طیف گوناگونی از بازیگران را در یک منطقه حساس تحت تاثیر قرار می دهد. حتی سونامیِ بعد از اعلام این طرح باعث شد تا «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا نامه خداحافظی بنویسد و بگوید که تا اواخر ماه فوریه آتی از کابینه ترامپ جدا می شود.
متیس فردی میانه رو نبود بلکه تندروی در ذاتش بود و از بسیاری جهات به ترامپ شباهت رفتاری داشت. تندخویی سیاسی وی در قبال ایران و تحولات خاورمیانه «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا را به این نتیجه رساند که وی را از ریاست «فرماندهی مرکزی» آمریکا در خاورمیانه برکنار کند.
متیس وقتی بر کرسی وزارت دفاع آمریکا تکیه زد، تلاش کرد اندکی منطقی باشد. او در چند عرصه مقابل ترامپ سنگر گرفت و در برخی پرونده های مهم، رئیس جمهوری را به عقب نشینی وادار کرد. برای نمونه، او مانع از تصمیم ترامپ به خروج از ناتو و تخلیه کره جنوبی از سربازان آمریکایی شد. به نوشته نیویورک تایمز، متیس حتی باعث شد که خروج ترامپ از برجام با تاخیر مواجه شود. از سوی دیگر، او مطابق میل رئیس جمهوری رفتار کرد و سیاست مهار چین را اشاعه داد و خواهان استقلال تایوان از پکن بود.
این وزیر مستعفی دنباله رو خطی است که سیاست خارجی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در امتداد آن حرکت کرده است. واشنگتن طی دهه های گذشته دنیا را به اردوگاه لیبرال و غیرلیبرال تقسیم کرده و اتحادها و جنگ را بر مبنای آن توجیه کرده است. متیس در استعفانامه خود همین نکته را برجسته کرد و نوشت: «قدرت ما به عنوان یک ملت ارتباط جدایی ناپذیری با قدرت نظام جامع و یگانه اتحادها و مشارکت های ما دارد.»
این نوع نگاه عمری هفتادوسه ساله دارد و طی همین مدت استخوان بندی سیاست خارجی آمریکا را شکل داده است. هر دو حزب اصلی جمهوریخواه و دموکرات از این سیاست پیروی کردند، هر چند در برخی مسائل تاکتیک های متفاوتی برای اجرای آن به کار بردند.
اما ترامپ نگرش دیگری به سیاست خارجی دارد. او هم خواهان بازگشت به داخل و توجه بیشتر به مسائل بومی است و هم مایل است قدرتمندترین کشور دنیا را داشته باشد. نکته اساسی این است که او سعی دارد به متحدان خارجی نشان دهد که همه آنها برای پیشبرد اهداف بین المللی خود از آمریکا مستغنی نیستند. پیام وی به متحدانش این است که اگر خواهان همکاری آمریکا هستید هزینه پروژه های دلخواهتان را از کیسه خودتان بدهید تا شاید واشنگتن مدیریت اجرای آن را متقبل شود. تعهد به قول و قرار و حفظ اتحادها جایی در قاموس ترامپ ندارد.
او امروز صبح ابهامات همه ناظران و متحدان را رفع کرد و خبر داد که همکاری های قدیمی از این پس به گونه دیگری خواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت: «متحدان بسیار مهم هستند اما نه تا وقتی که از آمریکا بهره جویی می کنند.» این معیار او برای تشخیص متحد از رقیب است.

**تنهایی نتانیاهو
خروج از سوریه چیزی نبود که حلقه های سیاستگذاری و رسانه های آمریکا و متحدان واشنگتن انتظارش را داشتند. حتی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی که خروج از برجام را نتیجه فشارهای خود بر ترامپ می دانست، از این اقدام شوکه شده است. ترامپ نتانیاهو را در معادله سوریه جا نداد بلکه استراتژی خود را با آنکارا تنظیم کرد. رسانه ها به نقل از مقام های ناشناس در دولت آمریکا گزارش داده اند که ترامپ پس از شنیدن استدلال های «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تصمیم به خروج از سوریه گرفت.
اردوغان لیدری با محاسبات خاص خود است که کارنامه او مملو از همکاری های پرفراز و نشیب با کشورهای مختلف است. رئیس جمهوری فعلی ترکیه بر سر عزیمت کشتی «ماوی مرمره» به سمت نوار محاصره شده غزه و حمله اسرائیل به آن کمپین سنگینی علیه نتانیاهو آغاز کرد. همین چند وقت پیش نیز به خاطر قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان در استانبول سیلابی از فشارها و انتقادهای جهانی به سمت ریاض به راه انداخت.
حالا او فردی است که بنا به گزارش شبکه «ان.بی.سی نیوز» آمریکا به ترامپ قول داده است داعش را در سوریه ریشه کند. این مساله به خودی خود برای بعضی بازیگران و ناظران و مردمان نگران کننده نیست، مگر برای گروه هایی نظیر نیروهای کُردی در شمال سوریه که از حمله ترکیه به خود نگران هستند.
«آلدار خلیل» از مقام ارشد کُرد در سوریه در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه از آمریکا خواست که مانع حمله ترکیه به نیروهای کُردی شود. وی از آمریکا و شرکایش خواست: اگر می خواهند بروند، دستکم در مورد تصویب یک قطعنامه بین المللی تلاش می کردند. این وظیفه آنهاست که از هر حمله ای جلوگیری کرده و به تهدیدهای ترکیه پایان دهند.
«رو خانا» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در کنگره آمریکا نیز با انتشار یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست از تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه و افغانستان دفاع کرد اما وی با اشاره «تعهدات اخلاقی» آمریکا نوشت: ترامپ باید از اهرم خود برای فشار بر رجب طیب اردوغان استفاده می کرد تا نسبت به آتش بس از تضمین حفاظت از کردها اطمینان حاصل می کرد.
اما روی دیگر سکه آن است که متحدان آمریکا امیدوار بودند واشنگتن با ماندن در سوریه وزنه در مقابل روسیه، ایران و ترکیه ایجاد کند. رژیم صهیونیستی می گوید که در سوریه با روس ها هماهنگ است. این رژیم با ترکیه نیز جدالی جدی در خصوص سوریه نداشته است اما حضور ایران در سوریه و تحکیم بیش از پیش پایه ها و جایگاه مقاومت در منطقه را تهدیدی وجودی تلقی می کند. آمریکایی که می گفت تا زمان خروج ایران از سوریه این کشور عربی را ترک نمی کند و خیال صهیونیست ها را راحت کرده بود، اینک خود را به حفظ راحتی آنها ملزم نمی بیند؛ دستکم در مورد مساله سوریه اینگونه به نظر می رسد.

**آغاز عصر هرج و مرج؟
ترامپ الزامی نمی بیند که تصمیم های خود را با متحدان آمریکا هماهنگ کند. ترامپ در مقام فرمانده کل قوا اختیارات گسترده ای در حوزه امنیت ملی دارد و می خواهد از این اختیارات استفاده کند. تنها امید مخالفان ترامپ به کنگره است چرا که این نهاد قانونگذاری نقش قابل توجهی در سیاست خارجی و امنیتی دارد و می تواند با انداختن کمند، رئیس جمهوری را مهار کند. مثلا، استفاده از سلاح های هسته ای یا خروج از پیمان هایی مانند ناتو و پیمان منع موشک های میانبرد هسته ای بدون مجوز کنگره رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت. تایید صلاحیت وزرا نیز با کنگره است. نیویورک تایمز پیشنهاد داده، عاقلانه آن است که کنگره صلاحیت فردی را برای وزارت دفاع آمریکا بررسی کند که به متیس شبیه تر باشد تا ترامپ.
اگر کنگره بتواند چنین نامزدی را به ترامپ تحمیل کند، توانسته است دو مساله را ثابت کند: اول اینکه اراده تزلزل ناپذیری برای مهار ترامپ دارد، و دوم اینکه تقسیم کاری میان کاخ سفید و کنگره برای اجرای نقش های پلیس خوب و پلیس بد وجود ندارد.
به نوشته نیویورک تایمز، به نظر می رسد ترامپ عزم آن دارد تیم تازه ای تشکیل دهد که اعضایش به او نمی گویند چه کاری انجام بدهد یا ندهد، نه اینکه مثل متیس به حفظ اتحادها و ائتلاف های بین المللی فکر کنند. او مشاورانی می خواهد که نگاه خاص او درباره آمریکا را می پذیرند. ترامپ آمریکای قدرتمندی را در ذهن می پرواند که حاکمیت ملی خود را حفظ کرده و توان «توافق سازی آمریکا را تقویت می کند.»
با تکمیل کادر وزرا و مشاوران گوش به فرمان احتمالا شعار «آمریکا اول» تحولاتی دیگری را رقم بزند که برای متحدان آمریکا شوک آورتر باشد. متیس معروف به «آخرین مرد عاقل» تنها گزینه ای بود که می توانست ترامپ را از یکه تازی برحذار دارد. «باب کورکر» رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سال گذشته در مورد متیس، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق و «جان کلی» رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید گفته بود که این سه نفر «کشور را از هرج و مرج جدا نگه داشته اند.»
کلی تا چند روز دیگر و متیس تا دو ماه دیگر دولت را ترک می کنند. غیبت آنها کورکر و همتایانش را هراسان و خروج از سوریه این احساس را در نتانیاهو ایجاد کرده که ترامپ – به تعیبر ایندیک – «به اسرائیل خیانت کرده» است. اما این تصمیم برای دو گروه خوشحال کننده است: 1) مردمان خاورمیانه، خصوصا سوریه که از اشغالگری آمریکا خسته شده اند و 2) مردمان آمریکا که از جنگ افزوی های دولت های پیاپی واشنگتن به تنگ آمده اند.
شبک**9423**1708


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
آمریکا تعدادی از بانک های دولتی ونزوئلا را تحریم کرد
نشست سه جانبه آمریکا، روسیه و چین درباره افغانستان برگزار شد
در سر ترامپ چه می گذرد؟
موضع ترامپ درباره جولان مصرف داخلی دارد
'رشیده طلیب'، نماینده ای که به استیضاح ترامپ می اندیشد
جهان موضع ترامپ در قبال جولان را محکوم کرد
ارتش یمن پهپاد آمریکایی را بر فراز صنعا سرنگون کرد
تحقیقات جنجالی مولر درباره روسیه و ستاد انتخاباتی ترامپ پایان یافت
اظهارات ترامپ درباره جولان ماهیت چیزی را تغییر نمی دهد
نماینده مجلس سوریه: اقدام ترامپ نشانه شکست مزدوران تروریست آمریکاست