وقتی یک معلول اراده را معنا می کند

09:15 ۲۶ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 131 0
وقتی یک معلول اراده را معنا می کند

زنجان - ایرنا - در زندگی پیرامونی خود انسانهایی توانمند و نخبه ای وجود دارند که گر چه همانند دیگر افراد جامعه نیستند، اما با غلبه بر محدودیت هایشان و اراده ای استوار توانسته اند پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پنج سال بیشتر نداشت که بخاطر تومور مخچه، بینایی خود را از دست داد، پس از جراحی به کما رفت، حتی پزشکان نیز از بازگشت دوباره او به زندگی ناامید بودند، اما لطف پرودگار روشنایی دیگری به حیاتش بخشید،هر چند زندگی پیرامونی را در هاله ای از تاریکی می دید.
او نابینا و فلج شده بود، پس از مدتی مشکل حرکتی اش برطرف شد، همانند دیگر افراد جامعه نمی توانست دنیای اطراف خود را ببیند و واقعه ای بسیار تلخ در زندگی اش ثبت شده بود.
اما این رخداد نه تنها مانعی برای ادامه زندگی اش نشد بلکه مسیری هموار و سرشار از امید را برای کسب موفقیت های متعدد و حضور در میادین ورزشی فراهم کرد.
این سرگذشت الهه قلی ‌فلاح، عضو تیم ملی نابینایان و کم بینایان اسکی ایران است که با تمرین و تلاش های وصف ناپذیر توانسته به تمام مشکلات بر سر راهش غلبه کند، بطوری که هم اکنون در سه رشته دو ومیدانی، اسکیت و اسکی فعالیت دارد.
الهه داستان زندگی اش را اینگونه تعریف کرد: تومور مخچه داشتم و در پنج سالگی تحت عمل جراحی بسیار سختی قرار گرفتم،به کما رفتم پزشکان گفته بودند وضعیت خوبی ندارم و امید چندانی برای بازگشت به زندگی ام نیست.
وی ادامه داد: اما لطف پرودگار، حیات دوباره ای را برایم بخشید و وقتی بهوش آمدم دیگر نمی توانستم چیزی را ببینم و برای همیشه بینایی هر دو چشمانم را از دست دادم.
این عضو تیم نابینایان تیم ملی اسکی ایران افزود: با اینکه پنج سال بیشتر نداشتم تحمل این رخداد تلخ برای والدینم بسیار سخت بود و از طرفی پذیرش این مساله نیز برایم بسیار سخت، دشوار و باور نکردنی بود.
وی بیان کرد: دوران تحصیل ابتدائی را در مدرسه استثنایی با نمرات خوبی سپری کردم مقطع راهنمایی و متوسطه را در مدارس عادی ادامه دادم و مطالب درسی را با خط بریل فرا می گرفتم.
الهه ادامه داد: با اینکه نابینا بودم اما در کنار دیگر دانش آموزان عادی به مطالب ارائه شده معلمان گوش می کردم و امتحانات پایان سال نیز توسط معلم رابط ام انجام می شد، بدین طریق که به سوالات ارائه شده وی به صورت گفتاری جواب می دادم و معلم نیز می نوشت.

**ورزش، آغاز گر موفقیت و امید دوباره به زندگی ام
عضو تیم نابینایان ملی اسکی ایران ادامه داد: هرگز فکر نمی کردم ، فعالیت در رشته ورزشی مسیر زندگی ام را تغییر دهد اما این امر مهم تحقق یافت و در سال 87 زمانی که در دوره راهنمایی تحصیل می کردم وارد ررشته دو ومیدانی شدم.
وی اضافه کرد: سه ماه پس از این واقعه مسابقه دادم و قهرمانی دوی 400 متر را در مسابقات کشوری کسب کردم که این موفقیت اولیه سر آغاز مهمی برای فعالیت مستمر و کسب عنوانین و حتی ثبت رکوردهای مختلف شد.
قلی‌فلاح، که صاحب رکورد 42 کیلومتری اسکیت سواری نیز هست و در واقع این کار مهم را به نام خود ثبت کرده در این ارتباط نیزافزود: در سال 91، رکورد اسکیت سواری را به طول 42 کیلومتر در محدوده اتوبان زنجان به سمت گنبد سلطانیه به ثبت رساندم و در سال 92 نیز رکورد دیگری به طول 72 کیلومتر در مسیر زنجان به هیدج انجام دادم.
وی بیان کرد: هم اکنون اولین اسکیت باز نابینا در جهان هستم که چنین رکودی را ثبت کرده ام که این اتفاق نیز به خود باوری بیش از بیش من منجر شد.
عضو نابینای تیم ملی اسکی ایران ادامه داد: هیمن روند ادامه داشت تا اینکه در اردیبهشت سال گذشته فردی پیشکسوت در عرصه اسکی که نایب رئیس کنفدراسیون اسکی آسیا بود به دنبال استعداد یابی اسکی باز بود که با معرفی مربی ام تست داده و انتخاب شدم.
الهه افزود: به تیم ملی اسکی روی برف دعدوت شدم و بلافاصله یعنی در 20 دی سال گذشته به مسابقات جهان آلمان اعزام شدم و با کسب رتبه 12 توانستم سهمیه پارالمپیک زمستانی 2018 کره جنوبی را بدست آورم.
وی بیان کرد: بر این اساس در پارالمپیک زمستانی کره جنوبی 2018 که با اسفند سال گذشته مصادف شده بود با شرکت در این رقابت ها و بین ورزشکاران دیگر مقام 11 جهانی را کسب کردم.
این ورزشکار ادامه داد: بطور معمول نابینایان برای رقابت های ورزشی در سطح جهانی در سه رده T11، T12،و T13 با توجه نابینایی کامل، تاحدودی دارای بینایی و حداکر بینایی رده بندی می شود که این رده بندی در رشته اسکی وجود نداشت و همه کلاس ها با هم مسابقه می دادند.
وی اظهار داشت: به عنوان مثال در مسابقات جهانی آلمان با وجود نابینایی کامل من با ورزشکاران نابینایی دیگری مسابقه دادم که به طور نسبی بینایی داشتند و این موضوع چندان خوشایند نبود.
الهه افزود: هم اکنون در رشته دوومیدانی استقامتی فعالیت می کنم که رکورد رده T11 در ماده 1500 متر نیز به من تعلق دارد.
وی بیان کرد: موفقیت در رشته دو ومیدانی در گرو کسب آمادگی جسمانی لازم است و از طرفی اسکیت به تعادل کافی نیاز داشته و همین 2 مولفه مهم می تواند در اسکی بازی هم بسیار تاثیر گذار باشد.
الهه هر چند نابیناست در سه رشته ورزشی به فعالیت مستمر خود ادامه می دهد ، در کار هنری هم دستی دارد او در ارتباط نیز به خبرنگار ایرنا گفت که هم اکنون یکسال است که نزد استادی پیانو می نوازم و بخاطر علاقه ای که به این هنر خاص داشتم پیشرفت خوبی داشتم، هر چند برای رسیدن به حد ایده آل باید تلاش بیشتری انجام دهم.
این ورزشکار نابینا ادامه داد: دوره تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی به اتمام رساندم و مدتهاست در جستجوی کار هستم و تا کنون با مراجعه به دستگاههای مختلف اجرایی پاسخ منفی دریافت کردم .
وی اضافه کرد: متاسفانه دید ناخوشایندی در بین مسئولان حتی معلولان توانمند وجود دارد به عنوان مثال وقتی برای کار با رزومه به یکی از ادارات مراجعه کردم معاون مربوطه گفت از شما بدبخت هم وجود دارند در حالی که من به عنولن نابینا از کسب موفقیت های مختلفی که دارم بسیار هم خوشبخت هستم و این نوع دیدگاه منفی بسیار آزارد دهنده است.
وی خاطر نشان کرد: دوست دارم پله های ترقی موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنم و بقیه نابینایان که در گوشه ای از اتاق عزلت تنهایی را اختیار کرده اند، به این حوزه تشویق کنم .
قلی فلاح افزود: به تازگی انجمن اسکی نابینایان در کشور تشکیل شده که روزنه ای امیدوار کننده را برای حضور علاقمندان به این رشته فراهم می کند که رخداد بسیار خوبی است.
این ورزشکار نابینای زنجانی خانم اصفهانیان در رشته دو ومیدانی، فرزانه رضا سلطانی مربی اسکی و و از هم مهمتر عباس ساوه شمشکی را مشوقان و افتخار آفرینی وی در عرصه های مختلف یاد کرد.
9646/8068


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

۷ کارگردان زن برتر ۲۰۱۸ که استحقاق نامزدی اسکار را دارند
این یک داستان قدیمی است. حتی با وجود این که در صنعت سینما دایم درباره اهمیت تنوع و گوناگونی و تفاوت‌ها در پشت دوربین داد سخن می‌دهند، همچنان فیلمسازان زن از مهم‌ترین و معتبرترین جوایز فصل کنار گذاشته می‌شوند. بسیاری از فیلمسازان زن امسال استحقاق تحسین داشتند و فیلم‌شان در فصل جوایز نادیده گرفته شد.
نگاهی به فیلم‌های برگزیده تماشاگران در دهه نود جشنواره فجر
یکی از مهم‌ترین سیمرغ‌ها- اگر نگوییم مهم‌ترینش- «بهترین فیلم از نگاه تماشاگران» است که بر اساس آن محبوب‌ترین فیلم تماشاگران موفق به کسب سیمرغ می‌شود. به برندگان این سیمرغ در دهه نود نگاهی انداخته‌ایم.
اختلال نعوظ (ED)؛ علتها، علائم، تشخیص و انواع روش‌های درمان
اختلال نعوظ (ED) ناتوانی برای به دست آوردن یا نگه داشتن نعوظ کافی برای داشتن رابطه جنسی است. این اختلال گاهی اوقات به عنوان ناتوانی جنسی هم شناخته می‌شود.
خوراکی هایی برای کاهش کسالت صبحگاهی
خیلی مواقع پیش می آید که صبح ازخواب بیدارمی شویم و باز هم احساس خواب آلودگی می کنیم . در این شرایط، بهترین کاری که به نظرمان می رسد ،نوشیدن یک فنجان قهوه است.
شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
در این مطلب طرز تهیه شیرینی‌های سبکی به شکل گل رز را به شما آموزش داده ایم. درست کردن این شیرینی‌ها راحت است. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن رل درست کنید.
آش بیشت واش؛ غذای محلی کندلوس
بیشت واش یکی از چندین غذای سنتی و محلی اهالی شهرستان کندلوس در مازندران است. این غذا نوعی آش اسفناج است که با سایر مواد مخلوط میشود و بسیار خوشمزه و اشتها آور است.
هالیوودی‌هایی که مشروبات الکلی را ترک کردند
زندگی ستاره‌های هالیوود معمولا خیلی پر زرق و برق است و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها بخواهند از این زندگی تجملی که برای خود ساخته اند، بیرون بیایند، اما در بین آن‌ها افرادی وجود دارند که سعی کردند سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد داشتند، تصمیم به ترک آن گرفتند.
مسئله مرموز محبوبیت سلبریتی‌ها
نخستین بار سال ۹۴ بود که فهرستی از پرفالوئر‌ترین سلبریتی‌های ایرانی در اینستاگرام را منتشر کردیم. بسیاری از محبوب‌ترین‌ها در این بازه زمانی، از فهرست ۲۰تایی بیرون ماندند و بسیاری از آن‌هایی که هنوز اکانت اینستاگرام نداشتند، توانسته اند در صدر جدول برای خود جایی دست و پا کنند.
ترفند‌های لباس پوشیدن برای آقایان بالای ۴۰ سال
هر چه سن ما بالاتر می‌رود، معیارهایمان نیز تغییر می‌کند. برخی چیز‌ها که برایمان مهم بود، اهمیت خود را از دست می‌دهد و برخی چیز‌های کم اهمیت‌تر برایمان مهم می‌شود. این روند در نگاه ما به استایل شخصی مان نیز تاثیرگذار است. سبکی که یک مرد ۴۰ ساله در لباس پوشیدن می‌پسندد، با سبک یک پسر ۲۰ ساله متفاوت است.
ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
اینکه جوش‌ها رو دستکاری کنید، بدترین و نادرست‌ترین کاریه که می‌تونید انجام بدید، اما اگه به هیچ وجه دست از این کار برنمی دارید، پس لااقل روش بی خطر و درستش رو هم یاد بگیرید. ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
انتقاد به پاداش میلیاردی تیم ملی و کی‌روش- محمد بنا: احساس بی‌ارزشی کردم!
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از پرداخت پاداش هزاران دلاری به بازیکنان تیم ملی و کارلوس کیروش که بخاطر برد تیم‌های یمن و ویتنام انجام شد، متنی گلایه آمیز منتشر کرد.
دختران اسکواش باز گلستان عضو تیم ملی نوجوانان شدند
شکست صدرنشین در هفته دوازدهم لیگ برتر هندبال بانوان
خادم الشریعه: هدفم حضور در جمع ۱۰ نفر برتر جهان است- برای شطرنج خیلی هزینه کردم
قدکشیدن والیبال بانوان درسایه راهبرد مناسب و استعدادیابی
تیم والیبال زنان شهرداری سمنان مغلوب پیکان شد
بانوان کارمند یزد، ورزش را در اولویت برنامه‌ها قرار دهند
رقابت 43 بانوی ورزشکار دو ماراتن درجزیره هرمز
هفته چهارم لیگ برتر تیراندازی بانوان- خدمتی و احمدی رکورد شکستند
پیروزی مدعیان قهرمانی در هفتهم نهم لیگ والیبال بانوان
اردوی تیم ملی هندبال بانوان در اراک آغاز شد