وقتی یک معلول اراده را معنا می کند

09:15 ۹۲ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 302 0
وقتی یک معلول اراده را معنا می کند

زنجان - ایرنا - در زندگی پیرامونی خود انسانهایی توانمند و نخبه ای وجود دارند که گر چه همانند دیگر افراد جامعه نیستند، اما با غلبه بر محدودیت هایشان و اراده ای استوار توانسته اند پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پنج سال بیشتر نداشت که بخاطر تومور مخچه، بینایی خود را از دست داد، پس از جراحی به کما رفت، حتی پزشکان نیز از بازگشت دوباره او به زندگی ناامید بودند، اما لطف پرودگار روشنایی دیگری به حیاتش بخشید،هر چند زندگی پیرامونی را در هاله ای از تاریکی می دید.
او نابینا و فلج شده بود، پس از مدتی مشکل حرکتی اش برطرف شد، همانند دیگر افراد جامعه نمی توانست دنیای اطراف خود را ببیند و واقعه ای بسیار تلخ در زندگی اش ثبت شده بود.
اما این رخداد نه تنها مانعی برای ادامه زندگی اش نشد بلکه مسیری هموار و سرشار از امید را برای کسب موفقیت های متعدد و حضور در میادین ورزشی فراهم کرد.
این سرگذشت الهه قلی ‌فلاح، عضو تیم ملی نابینایان و کم بینایان اسکی ایران است که با تمرین و تلاش های وصف ناپذیر توانسته به تمام مشکلات بر سر راهش غلبه کند، بطوری که هم اکنون در سه رشته دو ومیدانی، اسکیت و اسکی فعالیت دارد.
الهه داستان زندگی اش را اینگونه تعریف کرد: تومور مخچه داشتم و در پنج سالگی تحت عمل جراحی بسیار سختی قرار گرفتم،به کما رفتم پزشکان گفته بودند وضعیت خوبی ندارم و امید چندانی برای بازگشت به زندگی ام نیست.
وی ادامه داد: اما لطف پرودگار، حیات دوباره ای را برایم بخشید و وقتی بهوش آمدم دیگر نمی توانستم چیزی را ببینم و برای همیشه بینایی هر دو چشمانم را از دست دادم.
این عضو تیم نابینایان تیم ملی اسکی ایران افزود: با اینکه پنج سال بیشتر نداشتم تحمل این رخداد تلخ برای والدینم بسیار سخت بود و از طرفی پذیرش این مساله نیز برایم بسیار سخت، دشوار و باور نکردنی بود.
وی بیان کرد: دوران تحصیل ابتدائی را در مدرسه استثنایی با نمرات خوبی سپری کردم مقطع راهنمایی و متوسطه را در مدارس عادی ادامه دادم و مطالب درسی را با خط بریل فرا می گرفتم.
الهه ادامه داد: با اینکه نابینا بودم اما در کنار دیگر دانش آموزان عادی به مطالب ارائه شده معلمان گوش می کردم و امتحانات پایان سال نیز توسط معلم رابط ام انجام می شد، بدین طریق که به سوالات ارائه شده وی به صورت گفتاری جواب می دادم و معلم نیز می نوشت.

**ورزش، آغاز گر موفقیت و امید دوباره به زندگی ام
عضو تیم نابینایان ملی اسکی ایران ادامه داد: هرگز فکر نمی کردم ، فعالیت در رشته ورزشی مسیر زندگی ام را تغییر دهد اما این امر مهم تحقق یافت و در سال 87 زمانی که در دوره راهنمایی تحصیل می کردم وارد ررشته دو ومیدانی شدم.
وی اضافه کرد: سه ماه پس از این واقعه مسابقه دادم و قهرمانی دوی 400 متر را در مسابقات کشوری کسب کردم که این موفقیت اولیه سر آغاز مهمی برای فعالیت مستمر و کسب عنوانین و حتی ثبت رکوردهای مختلف شد.
قلی‌فلاح، که صاحب رکورد 42 کیلومتری اسکیت سواری نیز هست و در واقع این کار مهم را به نام خود ثبت کرده در این ارتباط نیزافزود: در سال 91، رکورد اسکیت سواری را به طول 42 کیلومتر در محدوده اتوبان زنجان به سمت گنبد سلطانیه به ثبت رساندم و در سال 92 نیز رکورد دیگری به طول 72 کیلومتر در مسیر زنجان به هیدج انجام دادم.
وی بیان کرد: هم اکنون اولین اسکیت باز نابینا در جهان هستم که چنین رکودی را ثبت کرده ام که این اتفاق نیز به خود باوری بیش از بیش من منجر شد.
عضو نابینای تیم ملی اسکی ایران ادامه داد: هیمن روند ادامه داشت تا اینکه در اردیبهشت سال گذشته فردی پیشکسوت در عرصه اسکی که نایب رئیس کنفدراسیون اسکی آسیا بود به دنبال استعداد یابی اسکی باز بود که با معرفی مربی ام تست داده و انتخاب شدم.
الهه افزود: به تیم ملی اسکی روی برف دعدوت شدم و بلافاصله یعنی در 20 دی سال گذشته به مسابقات جهان آلمان اعزام شدم و با کسب رتبه 12 توانستم سهمیه پارالمپیک زمستانی 2018 کره جنوبی را بدست آورم.
وی بیان کرد: بر این اساس در پارالمپیک زمستانی کره جنوبی 2018 که با اسفند سال گذشته مصادف شده بود با شرکت در این رقابت ها و بین ورزشکاران دیگر مقام 11 جهانی را کسب کردم.
این ورزشکار ادامه داد: بطور معمول نابینایان برای رقابت های ورزشی در سطح جهانی در سه رده T11، T12،و T13 با توجه نابینایی کامل، تاحدودی دارای بینایی و حداکر بینایی رده بندی می شود که این رده بندی در رشته اسکی وجود نداشت و همه کلاس ها با هم مسابقه می دادند.
وی اظهار داشت: به عنوان مثال در مسابقات جهانی آلمان با وجود نابینایی کامل من با ورزشکاران نابینایی دیگری مسابقه دادم که به طور نسبی بینایی داشتند و این موضوع چندان خوشایند نبود.
الهه افزود: هم اکنون در رشته دوومیدانی استقامتی فعالیت می کنم که رکورد رده T11 در ماده 1500 متر نیز به من تعلق دارد.
وی بیان کرد: موفقیت در رشته دو ومیدانی در گرو کسب آمادگی جسمانی لازم است و از طرفی اسکیت به تعادل کافی نیاز داشته و همین 2 مولفه مهم می تواند در اسکی بازی هم بسیار تاثیر گذار باشد.
الهه هر چند نابیناست در سه رشته ورزشی به فعالیت مستمر خود ادامه می دهد ، در کار هنری هم دستی دارد او در ارتباط نیز به خبرنگار ایرنا گفت که هم اکنون یکسال است که نزد استادی پیانو می نوازم و بخاطر علاقه ای که به این هنر خاص داشتم پیشرفت خوبی داشتم، هر چند برای رسیدن به حد ایده آل باید تلاش بیشتری انجام دهم.
این ورزشکار نابینا ادامه داد: دوره تحصیلات خود را در رشته مترجمی زبان انگلیسی به اتمام رساندم و مدتهاست در جستجوی کار هستم و تا کنون با مراجعه به دستگاههای مختلف اجرایی پاسخ منفی دریافت کردم .
وی اضافه کرد: متاسفانه دید ناخوشایندی در بین مسئولان حتی معلولان توانمند وجود دارد به عنوان مثال وقتی برای کار با رزومه به یکی از ادارات مراجعه کردم معاون مربوطه گفت از شما بدبخت هم وجود دارند در حالی که من به عنولن نابینا از کسب موفقیت های مختلفی که دارم بسیار هم خوشبخت هستم و این نوع دیدگاه منفی بسیار آزارد دهنده است.
وی خاطر نشان کرد: دوست دارم پله های ترقی موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنم و بقیه نابینایان که در گوشه ای از اتاق عزلت تنهایی را اختیار کرده اند، به این حوزه تشویق کنم .
قلی فلاح افزود: به تازگی انجمن اسکی نابینایان در کشور تشکیل شده که روزنه ای امیدوار کننده را برای حضور علاقمندان به این رشته فراهم می کند که رخداد بسیار خوبی است.
این ورزشکار نابینای زنجانی خانم اصفهانیان در رشته دو ومیدانی، فرزانه رضا سلطانی مربی اسکی و و از هم مهمتر عباس ساوه شمشکی را مشوقان و افتخار آفرینی وی در عرصه های مختلف یاد کرد.
9646/8068


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
تردد خودرو های سنگین در محورهای شریانی خوزستان ممنوع شد
اهواز - ایرنا - رییس پلیس راه خوزستان گفت: به دلیل بارشهای اخیر و بسته شدن برخی جاده ها ، ورود و تردد تمامی خودرو های سنگین از جمله کامیون و تریلر ها در محور های شریانی استان طی مدت 48 ساعت ممنوع شد.
المعلم: تصمیم ترامپ تاثیر بر منطقه اشغالی جولان ندارد
دمشق- ایرنا - ' ولید المعلم 'معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: تصمیم ترامپ بر وضعیت منطقه اشغالی جولان تاثیر نخواهد گذاشت.
وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
بانوی وزنه بردار فارسی راهی اردوی تیم ملی شد
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
صعود تیم پینگ پنگ دختران ایران به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
سه دختر پینگ پنگ باز ایران در رقابت های عمان حذف شدند
حذف سه بانوی پینگ پنگ باز ایران از مسابقات بین المللی عمان
برجسته های ورزش ایران در سال 97
پیروزی دختر 16 ساله ایران برابر نفر هفتم پینگ پنگ جوانان جهان
نایب رئیس بانوان فدراسیون تنیس روی میز: حق بانوان به خوبی ادا نشده است
24 بازیکن به اولین اردوی تیم بسکتبال بانوان دعوت شدند
«ناطقی» نایب رئیس بانوان فدراسیون ووشو شد