تیپ دانشجویی

08:56 ۹۰ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 326 0
تیپ دانشجویی

اردبیل - ایرنا - نشریه 'اردبیل آینده' در شماره جدید خود با عنوان 'تیپ دانشجویی' به موضوع نحوه پوشش دانشجویی به قلم حسن سروری پرداخته است.

ایرنا

'از جمله اصطلاحات زیست شناسی و پزشکی که در جامعه شناسی بکار گرفته شده آسیب شناسی است. بر این اساس جامعه به یک کالبد زیستی تشبیه شده و همانند موضوعات زیستی و مسائل اجتماعی به مطالعه بی نظمی و نابسامانی های اجتماعی و رفتاری می پردازد که در اجتماع غیر منطقی تلقی می شود و نیز شرایطی را بررسی می کند که اصول و هنجارهای ارزشمند جامعه را مورد بی توجهی یا تخطی قرار می دهد و باعث می شود اهداف متعالی زندگی فردی و اجتماعی انسان تحقق نیابد.
تغییرات تیپ و طرز پوشش محصلانی که وارد دانشگاه می شوند و به نوعی از محدودیت خارج می شوند را مورد بررسی قرار می دهیم. دانش آموزان دوره دبیرستان که دارای لباس فرم معین و رسمی هستند و از محدودیت درون مدرسه از جمله نظارت ناظم و مدیر مدرسه به رفتار و طرز پوشش آنها و همچنین داشتن همکلاسی های بومی و هم محله ای و حتی همکلاسی های هم جنس‏ برخوردار هستند، باعث شده که این دانش آموزان هنوز از بلوغ مدگرایی و خودنمایی خارج نشده باشند.
با آنکه در این دوره نیز آسیب هایی از جمله خط خطی کردن دست و پا و آسیب زدن به بدن (خودآزاری)، سیگار کشیدن و یا استفاده از تلفن همراه بطور مخفیانه مشاهده شده که شاید نشان دادن اعتراض به این محدودیت ها باشد که به نظر می رسد علت اصلی آن تحت تاثیر قرار گرفتن در فرهنگ غربی از طریق ماهواره ها، شبکه های مجازی و اینترنت باشد.
وقتی این افراد وارد دانشگاه می شوند نا خودآگاه خود را از محدودیت ها خارج می بینند و فکر می کنند دیگر بزرگ شده اند و دارای بلوغ فکری مستقل هستند و اولین کاری که می کنند به اصطلاح تیپ دانشجویی می زنند بدون آنکه آسیب های آن را در نظر بگیرند.
دانشجو که از مقررات لباس فرم و پوشش معین، تنبیهات و بازخواست ناظم مدرسه، نبود گوشی تلفن و همچنین محدودیت جنسی آزاد شده، جو دانشگاه فرد مورد نظر را ترغیب به خودنمایی می کند.
البته اکثر دانشجویان ظرفیت لازم برای بر حذر ماندن از آسیب های آن از طریق خانواده را دارند ولی برخی دچار لغزش می شوند و اولین اقدامی که می کنند طرز لباس پوشیدن خود را عوض می کنند و نمی دانند که حداقل باید تیپ دختر یا پسر دانشجو با لباسی که در کافی شاپ و یا مهمانی می پوشند فرق داشته باشد.
اغلب مشکلاتی که در حراست دانشگاه ها مطرح است و متناسب با قوانین پوشش در دانشگاه ها نمی باشد پوشیدن لباس های آستین دار ، دکمه دار و اکثرا مانتو های جلو باز و چسبان می باشد که چون این دانشجویان فقط یک سال است از دوره دبیرستان با محدودیت های تعریف شده وارد دانشگاه شده اند ناخودآگاه دچار لغزش های دانشجویی می شوند و باز خورد آن از لحاظ فرهنگی آسیبی بزرگ به زمان حال و آینده جامعه دارد.
از راهکارهای مقابله با این آسیب ها متداول در جامعه می توان به فرهنگ سازی و احیای فرهنگ اسلامی ، انتخاب سیاست گذاران و برنامه ریزان اصلح این حوزه ، آموزش فلسفه پوشش و حجاب به والدین از طریق رسانه های ملی و محلی، آموزش منشور عفت بر مبنای سوره نور، آموزش حفظ حرمت بدن و ذهن و تاثیر آن در زندگی ، آموزش انواع تیپ شناسی شخصیت و در نهایت آگاهی دادن جوانان به اهداف و سیاست گذاری غرب مبنی بر ترویج پوشش نامناسب و رواج فرهنگ عریان گری است.
7110/6016


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
شوشان: مقامات انتصابی و انتخابی، نبایدپرچم دار اعتراضات شوند
ویژه نامه کهن دشت در نظرآباد منتشر شد
قدردانی دبیر شورای اطلاع رسانی از رسانه‌ها برای پوشش خبری سیل گلستان
«عاشق‌پیشه» روی آنتن شبکه مستند
نشریه پیام بوئین منتشر شد
مطبوعات سال بعد از نفس می‌افتند!
«با احترام سال، تحویل شما» گذر از تهران تا شلمچه
نرگس کلباسی چهره مردمی برتر سال ۹۷ شد
مهمترین اتفاق تلویزیون در سال ۹۷ ساخت طنز است
اولین مستند از زندگی سیروس گرجستانی در تلویزیون