عفوعمومی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایرانی

08:20 ۲۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 40 0
عفوعمومی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایرانی

روزنامه پیام سمنان در ستون سرمقاله امروز دوم دی 97، مطلبی با عنوان «عفوعمومی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایرانی» به قلم ابوالقاسم کواکبیان منتشر کرد.

ایرنا

در این مطلب آمده است: چهل سال قبل در چنین روزهایی شهرهای ایران شاهد صحنة دلاوری‌های مردمی بود که از ستم زورمداران به‌جان آمده بودند و از اینکه به ایمان و اعتقاد آنان دهن‌کجی می‌شد، در عذاب بودند؛ لذا با نثار خون خود قدرت هزارسالة شاهان سفاک را به چالش کشیدند. رهبر نهضت یعنی امام‌خمینی(ره) نیز با ارسال پیام‌هایی مردم را به مبارزه فرامی‌خواندند و می‌گفتند ملت شریف و مظلوم ایران باید در مقابل جنایات شاه پایداری کنند تا به پیروزی نهایی برسند؛ بنابراین اعانت به حکومت یاغی و جبار حتی با پرداخت مالیات و پول آب و برق و...، خیانت به ملت و مخالف حکم خدای تبارک و تعالی است.
امام‌خمینی(ره) در پاسخ به خبرنگار اکسپرس که سؤال کرده بود با این فرامین از خسته‌شدن مردم در برابر مشکلات هراسی ندارید، بیان کردند که ملت دلیر و بااستقامت ایران در طول مبارزات قهرمانانة خود به‌ویژه در یک سال اخیر نشان داده‌اند که هرچه مشکلات و سختی‌ها در این مسیر بیشتر می‌شود، روحیة آنان قوی‌تر و اراده‌شان استوارتر می‌شود. بنابراین بیشترین حوادث انقلاب در دی‌ماه سال 1357 در شهرهای مختلف، از تهران و مشهد گرفته تا اصفهان و بهبهان و در یک کلام همة شهرهای ایران رخ داد و اندکی بعد در بهمن‌ماه انقلاب به پیروزی رسید. با وجود این پیروزی، رفعت اسلامی شامل کسانی‌که با رژیم گذشته همدل بودند نیز شد؛ به‌طوری‌که رهبر کبیر انقلاب دمادم سفارش می‌کردند تا با آنانی‌که روبه‌روی مردم ایستاده بودند، با مهربانی و گذشت برخورد شود. شاید دلیل اصلی پیروزی انقلاب هم آن بود که مردم در لوله‌های تفنگ سربازان گل می‌گذاشتند.
این مروت و شفقت پس از پیروزی انقلاب نیز ادامه داشت تا جایی‌که حضرت امام برای توجه به سلامت جسمی و روحی زندانیان توجه خاص داشتند و طی اطلاعیه‌ای از مسئولان خواستند بر وضع زندان‌ها نظارت کنند و ضمن آموزش زندانیان، برای حفظ بهتر سلامت و بهداشت برنامه‌هایی درنظر بگیرند. ایشان مایل بودند کسانی‌که دست به جنایت نزده‌اند، آزاد شوند و حتی آنانی‌که با انقلاب مردم عناد داشتند، در صورت توبه و انابه آزاد شده و به جامعه برگردند. به‌طورکلی در دین مقدس اسلام محبوس‌کردن انسان‌ها چندان خوشایند نیست و زندانی‌کردن افراد قبل از اسلام نیز چندان مرسوم نبود؛ بلکه در بین اعراب بدوی و حتی در کشورهایی چون روم باستان مجازارت‌ها توأم با قساوت و شقاوت بود؛ مجازات‌هایی چون زنده‌به‌گورکردن، سوزانیدن و کورکردن وجود داشت.
با گذشت زمان، آرام‌آرام حبس جای این‌گونه شقاوت‌ها را گرفت؛ ولی متأسفانه حبس و زندانی‌کردن افراد آن‌چنان توسعه یافت که هم‌اکنون گفته می‌شود فقط در کشور آمریکا که خود را مدافع حقوق بشر می‌داند، قریب به دومیلیون‌وپانصدهزار نفر زندانی هستند و با احتساب کشورهایی چون چین و هندوستان و دیگر بلاد عالم، ده‌ها میلیون فرد در پشت میله‌ها و به دور از خانواده و اجتماع روز را به شب و شب را به صبح می‌رسانند و این در حالی است که این افراد به‌جای کار و کوشش و تولید، سرباری بر بودجة عمومی کشورها هستند و علاوه‌بر هزینة حراست و نگهداری آنان، دولت‌ها باید هزینة لباس و خوراکشان را نیز تأمین کنند برای مثال در کشور خودمان با همین بودجه می‌توان در سال دهها هزار مستأجر را خانه‌دار کرد.
شوربختانه به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون در کشور عزیز ما، ایران، نیز تعداد زندانیان باتوجه‌به وجود جمعیت مسلمان و مکتب انسان‌ساز اسلام، بسیار زیاد است و برطبق بعضی از آمارهای غیررسمی حدود سیصدهزار نفر زندان به‌سر می‌برند. نگارنده به‌عنوان یک شهروند دلسوز از رهبر معظم انقلاب تقاضا دارد در صورت صلاحدید و امکان آن، در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی عفو عمومی صادر کنند تا این خیل عظیم زندانیان و محصوران به دامان خانواده‌های خود برگردند؛ چون به‌هرحال با عفو عمومی هم گذشته‌های تاریک افراد از حیث قانون پاک می‌شود و هم سوءسابقة آنان نادیده انگاشته خواهد شد و به امید حق تعالی خود آنان نیز پاک شده و به دور از هر معصیت و جرمی به زندگی سالم و طبیعی خود ادامه خواهند داد.
7339/6103


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اگر اندازه هر کشور متناسب با جمعیتش بود چه می‌شد؟
همه ما نقشه جهان را دیده ایم. اما تا حالا نقشه جهان را طور دیگری تصور کرده اید؟ «مکس روسر» نقشه‌ای بر اساس جمعیت کشور‌ها ساخته و یک کارتوگرام جمعیت شناختی واقعا جالب خلق کرده است.
کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادان
آیا می‌دانید که پس از عفونت تنفسی، روتاویروس یا اسهال ویروسی که منجر به از دست رفتن شدید آب بدن می‌شود، دومین عامل مرگ نوزادان و کودکان بویژه، تا پنج‌سالگی به شمار می‌رود؟ جالب آن‌که علت اسهال در ۳۰ درصد موارد، نامشخص است.
آموزش تهیه کیش لورین فرانسوی
کیش لورین یک غذای فرانسوی خوشمزه است که از مواد مختلفی از جمله ژامبون و تخم مرغ و... تشکیل می‌شود. برای آموزش طرز تهیه آن با ما همراه باشید.
ماهی سالمون با بروکلی؛ سالم‌ترین خوراکی دنیا!
ماهی سالمون یکی از بهترین منابع اسید‌های چرب امگا۳ با زنجیره‌ی بلندِ EPA و DHA است. ۱۰۰ گرم گوشت ماهی سالمون پرورشی دارای ۲/۳ گرم اسید چرب امگا۳ با زنجیره‌ی بلند است. در این مطلب نحوه طبخ ماهی سالمون با بروکلی را به شما آموزش میدهیم.
هالیوودی‌های ۸۰ ساله و قبراق!
جوانی و زیبایی دو عامل مهم در شهرت و محبوبیت ستاره‌های هالیوود است. متاسفانه با بالا رفتن سن خیلی از ستاره‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شوند، اما برخی‌ها هستند که حتی در دوران پیری هم فعالیت دارند و محبوبیت خود را حفظ کرده اند. در ادامه ستاره‌های محبوبی که شمع ۸۰ سالگی شان را فوت کردند، به شما معرفی می‌کنیم.
چگونه ابرو‌های پهن و پرپشت داشته باشیم؟
زمان ابروهای باریک چند سالی ست فرا رسیده و ابروهای پرپشت و پهن جایگزین آن شده است. این مدل ابروها، که این روزها بر چهره ستاره ها و مدل های مطرح جهان نیز می بینیم، به چهره افراد شخصیت و بعد می دهد. علاوه بر آن، نگهداری از آن نیز بسیار ساده تر از ابروهای باریک است.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
خاطرات سرجان ملکم؛ ایرانیان دروغگوترین مردم جهان‌اند
ایرانیان بی‌تردید از لحاظ رفتار ظاهری پاریسی‌های مشرق زمین‌اند. رفتار آن‌ها مایه فخر بیشتر ملل متمدن است. ایرانیان مردمانی مهربان، مودب، متمدن و نسبت بیگانگان دارای روحیه‌ای همراه و مساعدند، تحت تاثیر تعصبات مذهبی، که تمام ملل دیگر مسلمان بدان دچارند، قرار نمی‌گیرند.
والدین موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟
خانواده اولین جامعه‌ای است که فرزندان مهارت‌های لازم را در آن یاد می‌گیرند. در واقع اولین الگو‌هایی که آن‌ها به چشم می‌بینند پدر و مادر هستند. از این رو رفتار‌های والدین در موفقیت و عدم موفقیت فرزندان بیشترین تاثیر را دارد. اگر می‌خواهید که با ویژگی‌های والدین موفق آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
جا مانده از دیشب؛ فینگیلیش‌خوانیِ سرود ملی
روزی روزگاری در سپهر سیاسی ایران جمله‌ی «ایران برای همه ایرانیان» مولود سیاسی خیلی‌ها بود، آن روز‌ها گذشته و اما این جمله همچنان کاربردی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
پایان سوداگری بانک ها با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن
سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ مجلس، با بیان اینکه بانک ها به دلال، واسطه گر و سوداگر در حوزه مسکن تبدیل شده اند، گفت: بهترین طرح برای جلوگیری از سوداگری مسکن طرح مالیات بر عایدی سرمایه است.
برادران محمودی «دلدار» را برای رمضان کلید زدند
بازیگران تُرک در سریال جاسوسی «گاندو»
بازخوانی ۳ کتاب انقلابی با صدای بهروز رضوی
آقای خیابانی به دوربین نگاه کنید و بگویید ببخشید!
دغدغه‌های مجازی روی آنتن تلویزیون
مدیر گروه فیلم و سریال سیمافیلم تغییر کرد
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه
صفحه اول روزنامه های اصفهان- یکشنبه 30 دی
تلویزیون برای تبلیغ مؤسسه‌های کنکور توجیهی ندارد
دستگیری خبرنگار ایرانی تکرار سناریوی تلخ خاشقچی است