عفوعمومی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایرانی

08:20 ۸۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 133 0
عفوعمومی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایرانی

روزنامه پیام سمنان در ستون سرمقاله امروز دوم دی 97، مطلبی با عنوان «عفوعمومی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایرانی» به قلم ابوالقاسم کواکبیان منتشر کرد.

ایرنا

در این مطلب آمده است: چهل سال قبل در چنین روزهایی شهرهای ایران شاهد صحنة دلاوری‌های مردمی بود که از ستم زورمداران به‌جان آمده بودند و از اینکه به ایمان و اعتقاد آنان دهن‌کجی می‌شد، در عذاب بودند؛ لذا با نثار خون خود قدرت هزارسالة شاهان سفاک را به چالش کشیدند. رهبر نهضت یعنی امام‌خمینی(ره) نیز با ارسال پیام‌هایی مردم را به مبارزه فرامی‌خواندند و می‌گفتند ملت شریف و مظلوم ایران باید در مقابل جنایات شاه پایداری کنند تا به پیروزی نهایی برسند؛ بنابراین اعانت به حکومت یاغی و جبار حتی با پرداخت مالیات و پول آب و برق و...، خیانت به ملت و مخالف حکم خدای تبارک و تعالی است.
امام‌خمینی(ره) در پاسخ به خبرنگار اکسپرس که سؤال کرده بود با این فرامین از خسته‌شدن مردم در برابر مشکلات هراسی ندارید، بیان کردند که ملت دلیر و بااستقامت ایران در طول مبارزات قهرمانانة خود به‌ویژه در یک سال اخیر نشان داده‌اند که هرچه مشکلات و سختی‌ها در این مسیر بیشتر می‌شود، روحیة آنان قوی‌تر و اراده‌شان استوارتر می‌شود. بنابراین بیشترین حوادث انقلاب در دی‌ماه سال 1357 در شهرهای مختلف، از تهران و مشهد گرفته تا اصفهان و بهبهان و در یک کلام همة شهرهای ایران رخ داد و اندکی بعد در بهمن‌ماه انقلاب به پیروزی رسید. با وجود این پیروزی، رفعت اسلامی شامل کسانی‌که با رژیم گذشته همدل بودند نیز شد؛ به‌طوری‌که رهبر کبیر انقلاب دمادم سفارش می‌کردند تا با آنانی‌که روبه‌روی مردم ایستاده بودند، با مهربانی و گذشت برخورد شود. شاید دلیل اصلی پیروزی انقلاب هم آن بود که مردم در لوله‌های تفنگ سربازان گل می‌گذاشتند.
این مروت و شفقت پس از پیروزی انقلاب نیز ادامه داشت تا جایی‌که حضرت امام برای توجه به سلامت جسمی و روحی زندانیان توجه خاص داشتند و طی اطلاعیه‌ای از مسئولان خواستند بر وضع زندان‌ها نظارت کنند و ضمن آموزش زندانیان، برای حفظ بهتر سلامت و بهداشت برنامه‌هایی درنظر بگیرند. ایشان مایل بودند کسانی‌که دست به جنایت نزده‌اند، آزاد شوند و حتی آنانی‌که با انقلاب مردم عناد داشتند، در صورت توبه و انابه آزاد شده و به جامعه برگردند. به‌طورکلی در دین مقدس اسلام محبوس‌کردن انسان‌ها چندان خوشایند نیست و زندانی‌کردن افراد قبل از اسلام نیز چندان مرسوم نبود؛ بلکه در بین اعراب بدوی و حتی در کشورهایی چون روم باستان مجازارت‌ها توأم با قساوت و شقاوت بود؛ مجازات‌هایی چون زنده‌به‌گورکردن، سوزانیدن و کورکردن وجود داشت.
با گذشت زمان، آرام‌آرام حبس جای این‌گونه شقاوت‌ها را گرفت؛ ولی متأسفانه حبس و زندانی‌کردن افراد آن‌چنان توسعه یافت که هم‌اکنون گفته می‌شود فقط در کشور آمریکا که خود را مدافع حقوق بشر می‌داند، قریب به دومیلیون‌وپانصدهزار نفر زندانی هستند و با احتساب کشورهایی چون چین و هندوستان و دیگر بلاد عالم، ده‌ها میلیون فرد در پشت میله‌ها و به دور از خانواده و اجتماع روز را به شب و شب را به صبح می‌رسانند و این در حالی است که این افراد به‌جای کار و کوشش و تولید، سرباری بر بودجة عمومی کشورها هستند و علاوه‌بر هزینة حراست و نگهداری آنان، دولت‌ها باید هزینة لباس و خوراکشان را نیز تأمین کنند برای مثال در کشور خودمان با همین بودجه می‌توان در سال دهها هزار مستأجر را خانه‌دار کرد.
شوربختانه به‌نظر می‌رسد هم‌اکنون در کشور عزیز ما، ایران، نیز تعداد زندانیان باتوجه‌به وجود جمعیت مسلمان و مکتب انسان‌ساز اسلام، بسیار زیاد است و برطبق بعضی از آمارهای غیررسمی حدود سیصدهزار نفر زندان به‌سر می‌برند. نگارنده به‌عنوان یک شهروند دلسوز از رهبر معظم انقلاب تقاضا دارد در صورت صلاحدید و امکان آن، در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی عفو عمومی صادر کنند تا این خیل عظیم زندانیان و محصوران به دامان خانواده‌های خود برگردند؛ چون به‌هرحال با عفو عمومی هم گذشته‌های تاریک افراد از حیث قانون پاک می‌شود و هم سوءسابقة آنان نادیده انگاشته خواهد شد و به امید حق تعالی خود آنان نیز پاک شده و به دور از هر معصیت و جرمی به زندگی سالم و طبیعی خود ادامه خواهند داد.
7339/6103


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
«با احترام سال، تحویل شما» گذر از تهران تا شلمچه
نرگس کلباسی چهره مردمی برتر سال ۹۷ شد
مهمترین اتفاق تلویزیون در سال ۹۷ ساخت طنز است
اولین مستند از زندگی سیروس گرجستانی در تلویزیون
پرش بی مانع در سال رونق تولید
تابانیوز:هفت سین نمایشگر اندیشه ناب ایرانی
در سال جدید از جناح‌بازی دست برداریم
ویژه برنامه‌های تلویزیونی؛ تکراری و غیرجذاب
آبادان؛ پیش و پس از ملی ‌شدن صنعت نفت
مصطفی نورمفیدی: فعالیت اقتصادی ندارم