کاریابی های غیرمجاز؛ از آمار متناقض تا ضعف نظارت

08:43 ۱۸۴ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 215 0
کاریابی های غیرمجاز؛ از آمار متناقض تا ضعف نظارت

تهران- ایرنا- بسیاری از جوانان برای استقلال مالی و تامین بخشی از هزینه های خانوار به حداقل های کاری رضایت می دهند اما «غیرمجاز»هایی وجود دارد که به بهانه معرفی فرصت شغلی با تحمیل هزینه گزاف به کارجویان گاهی بستر سوءاستفاده مالی و اخلاقی از آنان را مهیا می کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، تبعات مالی و اخلاقی غیرقابل جبران اقدام های برخی مرکزهای کاریابی غیرمجاز مقابله با حضور «غیرمجاز»ها در عرصه کاریابی را ضروری می کند.
پیش از اینکه به بررسی اقدامات مقابله ای با کاریابی های غیرمجاز بپردازیم این پرسش مطرح می شود که در کشور چه تعداد کاریابی غیرمجاز داریم و جوانان چگونه می توانند مجازها را از غیرمجازها تشخیص دهند.

** غیرمجازها 10 تا 20 برابر مجازها
رییس هیات مدیره کانون کاریابی های کشور به ایرنا می گوید: تعداد واحدهای کاریابی غیرمجاز 10 تا 20 برابر بیشتر از واحدهی کاریابی مجاز است.
بابک هاشمی پور ادامه می دهد: در حال حاضر 800 واحد کاریابی مجاز داخلی و 100 واحد کاریابی مجاز خارجی داریم.
وی درباره اقدامات نظارتی و مقابله ای با فعالیت غیرمجازها می افزاید: پلیس فتا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر بخش های نظارتی تاکنون نتوانسته اند با این پدیده مقابله کنند زیرا در قالب و پوشش های مختلف از جمله دفاتر خدمات نیروی انسانی و شرکت های تبلیغاتی فعالیت می کنند.

** ارائه اغراق آمیز آمار از غیرمجازها
رئیس هیات مدیره کانون کاریابی های کشور بر این باور است که تعداد کاریابی های غیرمجاز 10 تا 20 برابر بیشتر از واحدهای کاریابی دارای مجوز است اما مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این آمار را اغراق آمیز دانسته و می گوید: بدون تردید اجازه فعالیت به کاریابی های فاقد مجوز نمی دهیم و این آمار نمی تواند صحت داشته باشد.
محمد اکبرنیا در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا می افزاید: به همه اداره های کار استانها تفویض اختیارات شده است؛ به همین دلیل نظارت بر عمکلرد این واحدها بیشتر و دقیق تر از گذشته انجام می شود.
وی افزود: اگر کسی بگوید واحدهای کاریابی در زمینه دریافت حق ثبت نام یا حق الزحمه پس از اشتغال یابی برای کارجویان تخلف می کنند می توانیم این امر را بپذیریم اما پذیرش این مساله که تعداد واحدهای کاریابی غیرمجاز 10 تا 20 برابر بیشتر از مجوزدارهاست غیرممکن به نظر می رسد.
«اگر واحد کاریابی غیرمجازی وجود داشته باشد بلافاصله بعد از اطلاع آن را پلمب می کنیم».

** فعالیت 70 درصد غیرمجازها در پایتخت
هر چند تفاوت معناداری میان آمار ارائه شده از سوی مسئول بخش خصوص کارفرمایی ها و مسئول دولتی در این حوزه وجود دارد اما وجود غیرمجازها و لطماتی که به لحاظ اقتصادی و اجتماعی به جوانان وارد می کنند غیر قابل کتمان است.شاید اگر بدانیم توزیع کاریابی های غیرمجاز درکدام شهرها و استان ها به چه نحوی است بتوان جوانان را به هوشیاری و دقت بیشتری در برخورد با کاریابی ها دعوت کرد.
رئیس هیات مدیره کانون کاریابی های کشور درباره توزیع کاریابی های غیرمجاز در کشور می گوید: 70 درصد کاریابی های غیرمجاز در تهران فعال هستند که بخش عمده ای از دلیل این امر ناشی از گستردگی شهر و تغییر بدون قانون کاربری ساختمان ها و نبود نظارت در این بخش است.
هاشمی پور به جوانان جویای کار توصیه می کند که هوشیار باشند و تاکید می کند که کارجویان هنگام مراجعه به واحدهای کاریابی حتما پروانه کسب آنها را رویت کنند.
وی خاطرنشان می کند: یکی از مسایلی که باید کارجویان به آن توجه داشته باشند این است که به تاریخ مجوز واحدهای کاریابی دقت بیشتری داشته باشند زیرا بسیاری از این واحدها با مجوزهای فاقد اعتبار فعالیت می کنند.
هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی براینکه کارجویانی که از طریق دفاتر کاریابی صاحب شغل می شوند بای چه میزان حق الزحمه به این دفاتر پرداخت کنند، خاطرنشان ساخت: طبق قانون حق الزحمه دفاتر کارجویی در سال جاری به ازای جذب نیروی کار جدید معادل نصف پایه حقوق است که امسال به رقمی حدود 580 هزار تومان می رسد.
وی درباره اینکه کاریابی ها به چه نحوی برای ضمانت لازم را از کارجویان برای اخذ حق الزحمه دریافت می کنند، تصریح می کند: از افرادی که بدین ترتیب صاحب شغل می شوند تضمین لازم اخذ می شود تا کاریابی ها بتوانند به حق الزحمه های خود برسند.

** جریمه 40 میلیون تومانی برای کاریابی های متخلف
مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز درباره جغرافیای تخلفات کاریابی ها با رئیس هیات مدیره کانون کاریابی های کشور موافق است و می گوید: میزان تخلفات در کاریابی هایی شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از سایر شهرهاست اما تلاش داریم با تشدید نظارت ها آن را به حداقل برسانیم.
اکبرنیا همچنین درباره نحوه برخورد با تخلفاتی که در کاریابی ها انجام می شود، می کند: مقدار جریمه برای واحدهای کاریابی در نوبت اول 5 میلیون تومان، تخلف در نوبت دوم 10 میلیون تومان و جریمه تخلف در نوبت سوم 40 میلیون تومان است که البته میزان این جریمه ها هر سه سال افزایش پیدا می کند.
وی تصریح می کند: میزان جریمه ها بازدارنده است و این شیوه می تواند راهکاری برای مقابله با تخلفات کاریابی ها باشد.

** تضمینی برای امنیت شغلی کارجویان نداریم
بدون شک اگر افراد جویای کار به سلامت از مرحله کاریابی عبور کرده و در دام کاریابی های غیرمجاز نیفتند می توانند به جمع شاغلان جامعه پیوسته و برای آینده خود برنامه های گوناگونی بریزند و دراین مسیر تلاش کنند اما مهمترین شرط این است که شغلی که بابت پیدا کردن آن کلی هزینه کرده اند از یک ثبات نسبی برخوردار باشد و بتوانند حداقل یکسال به همکاری خود با موسسه و یا بنگاه تولیدی و اقتصادی که با آن همکاری خود را آغاز کرده اند، ادامه دهند.حال سوال این است که آیا همانگونه که کاریابی ها از جوانان جویای کار برای اخذ حق الزحمه خود ضمانت نامه در قالب چک و سفته می گیرند به جوانان نیز این تضمین را می دهند که حداقل یکسال بتوانند با واحدی که در آن مشغول به کار شده اند، ادامه همکاری بدهند؟
رئیس هیات مدیره کانون کاریابی های کشور دراین باره می گوید:هیچ تضمینی برای تامین امنیت شغلی کارجویان نداریم زیرا کارخانجات به دلیل نوسانات نرخ دلار و رکود اقتصادی در حال تعطیلی و یا تعدیل نیرو هستند.
وی یادآور می شود: تنها کاری که برای کارجویان می توانیم انجام بدهیم این است که اگر همکاری آنها با واحدی که از سوی کاریابی ها معرفی شده اند کمتر از یکسال باشد مابقی حق الزحمه آنها بازگردانده می شود.
هاشمی خاطرنشان می کند: با توجه به شرایط اقتصادی عملکرد کاریابی ها به شدت کاهش یافته است زیرا واحدهای اقتصادی و صنعتی تقاضای جدیدی برای جذب نیرو ندارند.
نیاز به داشتن فرصت شغلی مناسب یکی از خواسته های هر فردی است تا بتواند علاوه بر رفع نیازهای مالی به هوی مستقل اجتماعی نیز دست پیدا کند اما شرایط اقتصادی موجب شده تا بنگاه های تولیدی و صنعتی با کمترین ظرفی فعالیت کنند و گاهی نیز به تعطیلی کشیده شوند.با توجه به این وضعیت، جوانان برای یافتن فرصت شغلی مناسب باید تلاش بیشتری کنند اما نکته مهم اینکه در این مسیر باید مراقب بود تا برای رسیدن به یک فرصت شغلی تن به مخاطرات جدی نسپرد.
گزارش از ملیحه خورده پا
اقتصام**9454** 1961


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
چرا بازار کار به جوانان روی خوش نشان نمی‌دهد؟
بال‌های تاشو به هواپیماها هم آمد!
تا وقتی مدرک‌گرایی هست بیکاری هم هست!
اینفوگرافی - نگاهی به وضعیت کودکان کار در جهان
رشته‌های دانشگاهی را حذف کنیم یا ظرفیت پذیرش را کم؟
ˮهماˮ تنها  می‌ماند؟
آغاز بازسازی و ساخت خانه‌های آسیب‌دیده از سیل در خوزستان
قائم مقام خانه کارگر اعلام کرد: طلب ۲۰۷ هزار میلیارد تومانی از دولت
اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساماندهی حاشیه‌نشینی زاهدان
وزیر کار رئیس گروه آسیا و اقیانوسیه سازمان بین‌المللی کار شد