منافع مشترک مبنای همکاری های تهران و سئول

09:23 ۳۲ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 67 0
منافع مشترک مبنای همکاری های تهران و سئول

پکن - ایرنا - همکاری های و مناسبات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی به رغم فراز و فرودها، همیشه روابطی دو جانبه و مبتنی بر منافع مشترک بوده است و در این چارچوب « نفت و مشتقات آن» یکی از محورهای اصلی داد و ستد دو کشور محسوب می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا اگر چه گمرک کره جنوبی به تازگی اعلام کرده است به رغم دریافت معافیت از تحریم های نفتی، این کشور در ماه نوامبر امسال از ایران نفت وارد نکرده است اما می توان گفت سئول همیشه از خریداران نفتی ایران بوده است.
کره جنوبی به دلیل نیاز به نفت ایران، حتی پیش از اخذ معافیت از آمریکا، چندین بار با مقامات آمریکایی و حتی ایرانی رایزنی کرد که بیانگر اهمیت خرید انرژی تهران توسط سئول است.
با این حال وزارت تجارت و انرژی کره جنوبی اعلام کرده است درحال رایزنی هایی با تهران برای خرید نفت است که احتمالا به سال آینده میلادی موکول شده است.
قطع صادرات نفت ایران به کره جنوبی در مقطعی کوتاه، امری چندان عجیب نیست زیرا این کشور برای اینکه بتواند به معافیت نفتی ایران دست یابد، ناچار بود خرید نفت را متوقف کند و برنامه خرید خود را برای ژانویه سال 2019 تنظیم کند.
آمار گمرک کره جنوبی حاکی است که برای سومین ماه متوالی تا پایان نوامبر هیچ نفتی از ایران خریداری نشده اما اعلام کرده است که خریدهای نفتی از اواخر ژانویه و یا اوایل ماه فوریه سال 2019 آغاز خواهد شد.
کره جنوبی در ماه نوامبر امسال بر اساس اعلام گمرک این کشور نزدیک به 12 میلیون و 710 هزار تن نفت خریداری کرده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 1.2 درصد رشد نشان می دهد.
'جین چونگ' از کارشناسان انرژی در کره جنوبی می گوید با توجه به اینکه این کشور در زمره هشت کشوری است که به معافیت خرید نفت از ایران دست یافته است برنامه خرید خود را برای سال آینده میلادی تنظیم کرده است.
وی می افزاید که طبیعتا شرکت های نفتی کره جنوبی در حال رایزنی با طرف ایرانی برای امضای قراردادهای جدید خرید هستند و برای همین خریدها از ابتدای سال آینده میلادی شروع می شود.
آمارهای بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی که برگرفته از آمارهای اتحادیه تجارت بین الملل کره جنوبی است نشان می دهد این کشور از اول ژانویه (11 دی 97) تا اول نوامبر 2018 (10 آبان 97) 2 میلیارد و 282 میلیون و 12 هزار دلار کالا به ایران صادر کرده است.
ایران نیز در این مدت 4 میلیارد و 70 میلیون و 889 هزار دلار کالای نفتی و غیر نفتی به کره جنوبی صادر کرده است که از این مبلغ سه میلیارد و 913 میلیون و 304 هزار دلار آن صادرات نفتی و 157 میلیون و 584 هزار دلار دیگر آن نیز صادرات غیر نفتی بوده است.
با این حال واردات نفت کره جنوبی از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان نوامبر از ایران کاهش 57.9 درصدی را نشان می دهد در این مدت این کشور از ایران 7 میلیون و 150 هزار تن نفت خریداری کرده است.
این رقم معادل 157 هزار و 9 بشکه نفت در روز است و در مقایسه با سال 2017 میلادی که کره جنوبی از ایران 17 میلیون تن نفت در همین دوره خریداری کرد کاهش چشمگیری نشان می دهد.
هنوز مشخص نیست که کره جنوبی بر اساس این معافیت ها تا چه میزان نفت می تواند از ایران وارد کند اما این کشور یکی از بزرگترین خریداران نفت از تهران است و به نظر می رسد نزدیک به 200 هزار بشکه در روز را برای آینده در برنامه خود قرار خواهد داد.
یکی از اصلی ترین محصولاتی که کره جنوبی از ایران وارد می کند نفت فوق سبک است که پالایشگاه های کره ای به آن وابستگی زیادی دارند و از آن برای تولید بنزین و نفتا استفاده می شود.
البته اکنون مشکلاتی برای تامین این سوخت وجود دارد چون هم مشمول تحریم ها است و هم اینکه مصرف این فراورده در داخل ایران افزایش یافته است و کره جنوبی بخشی از آن را از قطر تامین می کند.
تارنمای نیکی ژاپن گزارش کرده است که توقف خرید فقط منوط به یک کشور نیست و کشورهایی که خواستار معافیت بوده اند این کار را صورت داده اند و انتظار می رود که کره جنوبی و ژاپن از ابتدای سال 2019 میلادی کار واردات نفت را آغاز کنند.
این گزارش می نویسد پالایشگاه های کره ای از مدت ها قبل اعلام کرده بودند که تا پایان سال جاری میلادی از ایران نفت وارد نخواهند کرد ولی با امضای قراردادهای جدید و کسب معافیت، این واردات از سال 2019 میلادی شروع می شود.
این گزارش ادامه می دهد که هدف دیگر وارد کنندگان کره ای این است که مذاکرات مشروحی با ایران داشته باشند و بتوانند با بهترین قیمت نفت از ایران خریداری کنند.
بنا به این گزارش، به دلیل اینکه کره جنوبی شامل تحریم ها بود تمامی نفتکش های این کشور تا پایان ماه دسامبر برای خریدهای دیگر ثبت شده بودند و همین موجب شد تا کره جنوبی برای خرید نفت از ایران رایزنی کند تا در سال آینده کار واردات را از سرگیرد.
اگر نفت از ایران خریداری شود نزدیک به 25 روز پس از بارگیری، این نفت وارد کره جنوبی خواهد شد و با این حساب اولین محموله نفتی خریداری شده در ماه فوریه وارد بنادر کره خواهد شد.
کره جنوبی در سال جاری میلادی هیاتی را نیز به ایران فرستاد تا برای خریدهای آتی با این کشور رایزنی کند و بخصوص در نظر دارد نفت فوق سبک پارس جنوبی را از ایران وارد کند.
به گزارش ایرنا،دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین‌المللی، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت‌هایشان با ایران حمایت می‌کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه‌های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ‌گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم‌هایی که آمریکا یک‌جانبه علیه ملت ایران اعلام می‌کند، از مدت‌ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جایی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

علایم ام اس در زنان چیست؟
یماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. طبق اعلام انجمن ام اس، زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به ام اس هستند.
پاپایا چیست و چه خواصی دارد؟
آیا می‌دانید پاپایا چیست؟ پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود.
پوره عدس قرمز؛ هم رنگش عالیه هم طعمش!
پوره عدس قرمز یک پیش غذای مناسب است و همچنین به عنوان غذای کودک نیز می توان استفاده کرد.طرز تهیه را در ادامه ببینید.
داستان زندگی ۲۰ کارآفرین برتر کسب‌وکار در قرن اخیر
موفقیت و ثروت، به ندرت با پیروی از قواعد مرسوم و خطر نکردن به دست می‌آید. برعکس، بزرگ‌ترین موفقیت‌ها نصیب کسانی شده است که حاضر بودند بیرون از مرزبندی‌ها حرکت کنند.
ستاره‌هایی که امسال ۵۰ ساله می‌شوند
شاید سال‌ها قبل، سن پنجاه سالگی بسیار زیاد به نظر می‌رسید، اما امروزه این سن تنها یک عدد است.   بسیاری از ستاره‌های جهان با وجود این که وارد دهه ۵۰ زندگی خود شده اند، اما هنوز هم مانند دوران جوانی خود به نظر می‌رسند. ژن خوب و سبک زندگی سالم دو عامل تاثیرگذار بر زیبایی آنهاست.
آیا می‌دانید «ادوپرفیوم» با «ادو تویلت» و «ادوکلن» چه فرقی دارد؟
اگر اهل عطر و ادکلن باشید احتمالا متوجه شده‌اید روی برخی از شیشه‌های عطر نوشته شده ادوپرفیوم (Eau de Perfume)، روی برخی دیگر ادوتویلت (Eau de Toilette) یا شاید هم شاهد واژه فرانسوی ادوکلن (Eau de Cologne) باشید.
تخلیه خشم با شکستن اشیا؟!
راهکار متفاوت چینی‌ها برای غلبه بر خشم در سایت‌های داخلی، خارجی و شبکه‌های اجتماعی بازدید فراوانی داشته است و بعضی افراد با انتشار کامنت‌هایی گفته اند که‌ای کاش از آن‌ها یاد بگیریم و ما هم چنین اتاق‌هایی بسازیم تا شاهد کاهش بروز خشم در سطح جامعه باشیم.
مهارت های ارتباط موثر؛ اعتماد سازی
ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. اکثر متخصصان ارتباطات بخش اصلی (و گاه تمام) مسئولیت ارتباط موثر را بر عهده‌ی ارسال کننده‌ی پیام می‌گذارند. البته این به معنای انکار اهمیت نقش دریافت‌کننده نیست، بلکه تاکیدی بر این امر است که فرستنده‌ی پیام‌ها، مسئولیت دارد از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده کند.
رضوی: تیم کی‌روش بالانس است
عباس رضوی از مربیان قدیمی و اسم‌دار فوتبال ایران است که مدتی هم سرمربی استقلال بود.
ستاره کره‌جنوبی کری‌خوانی برای ایران را آغاز کرد
ســـون هیــونگ‌مین، ستاره تیـم ملی فوتبال کره‌جنوبی و باشگاه تاتنهام انگلیس یکی از چهره‌های سرشناس حاضر در جام ملت‌ها به شمار می‌رود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
پنج آمار گازی طی ۴۰ سال
تاثیر نفت شیل آمریکا روی بازار نفت را دست‌کم نگیرید
۳۴۵ میلیارد ریال در پروژه رینگ آب‌رسانی تهران هزینه شد
ژاپنی‌ها دو میلیون بشکه دیگر نفت از ایران خریدند
نفتکش‌ها در ترافیک ترکیه گیر افتادند
تولید پتروشیمی به مرز ۶۰ میلیون تن در سال رسید
قیمت نفت رو به افزایش رفت
مذاکرات نفتی عربستان و روسیه لغو شد
بیش از ۹۹ درصد روستاها برق‌دار هستند
بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی ۵۰۰ میلیارد دلاری کویت