منافع مشترک مبنای همکاری های تهران و سئول

09:23 ۱۸۵ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 262 0
منافع مشترک مبنای همکاری های تهران و سئول

پکن - ایرنا - همکاری های و مناسبات اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی به رغم فراز و فرودها، همیشه روابطی دو جانبه و مبتنی بر منافع مشترک بوده است و در این چارچوب « نفت و مشتقات آن» یکی از محورهای اصلی داد و ستد دو کشور محسوب می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا اگر چه گمرک کره جنوبی به تازگی اعلام کرده است به رغم دریافت معافیت از تحریم های نفتی، این کشور در ماه نوامبر امسال از ایران نفت وارد نکرده است اما می توان گفت سئول همیشه از خریداران نفتی ایران بوده است.
کره جنوبی به دلیل نیاز به نفت ایران، حتی پیش از اخذ معافیت از آمریکا، چندین بار با مقامات آمریکایی و حتی ایرانی رایزنی کرد که بیانگر اهمیت خرید انرژی تهران توسط سئول است.
با این حال وزارت تجارت و انرژی کره جنوبی اعلام کرده است درحال رایزنی هایی با تهران برای خرید نفت است که احتمالا به سال آینده میلادی موکول شده است.
قطع صادرات نفت ایران به کره جنوبی در مقطعی کوتاه، امری چندان عجیب نیست زیرا این کشور برای اینکه بتواند به معافیت نفتی ایران دست یابد، ناچار بود خرید نفت را متوقف کند و برنامه خرید خود را برای ژانویه سال 2019 تنظیم کند.
آمار گمرک کره جنوبی حاکی است که برای سومین ماه متوالی تا پایان نوامبر هیچ نفتی از ایران خریداری نشده اما اعلام کرده است که خریدهای نفتی از اواخر ژانویه و یا اوایل ماه فوریه سال 2019 آغاز خواهد شد.
کره جنوبی در ماه نوامبر امسال بر اساس اعلام گمرک این کشور نزدیک به 12 میلیون و 710 هزار تن نفت خریداری کرده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 1.2 درصد رشد نشان می دهد.
'جین چونگ' از کارشناسان انرژی در کره جنوبی می گوید با توجه به اینکه این کشور در زمره هشت کشوری است که به معافیت خرید نفت از ایران دست یافته است برنامه خرید خود را برای سال آینده میلادی تنظیم کرده است.
وی می افزاید که طبیعتا شرکت های نفتی کره جنوبی در حال رایزنی با طرف ایرانی برای امضای قراردادهای جدید خرید هستند و برای همین خریدها از ابتدای سال آینده میلادی شروع می شود.
آمارهای بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی که برگرفته از آمارهای اتحادیه تجارت بین الملل کره جنوبی است نشان می دهد این کشور از اول ژانویه (11 دی 97) تا اول نوامبر 2018 (10 آبان 97) 2 میلیارد و 282 میلیون و 12 هزار دلار کالا به ایران صادر کرده است.
ایران نیز در این مدت 4 میلیارد و 70 میلیون و 889 هزار دلار کالای نفتی و غیر نفتی به کره جنوبی صادر کرده است که از این مبلغ سه میلیارد و 913 میلیون و 304 هزار دلار آن صادرات نفتی و 157 میلیون و 584 هزار دلار دیگر آن نیز صادرات غیر نفتی بوده است.
با این حال واردات نفت کره جنوبی از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان نوامبر از ایران کاهش 57.9 درصدی را نشان می دهد در این مدت این کشور از ایران 7 میلیون و 150 هزار تن نفت خریداری کرده است.
این رقم معادل 157 هزار و 9 بشکه نفت در روز است و در مقایسه با سال 2017 میلادی که کره جنوبی از ایران 17 میلیون تن نفت در همین دوره خریداری کرد کاهش چشمگیری نشان می دهد.
هنوز مشخص نیست که کره جنوبی بر اساس این معافیت ها تا چه میزان نفت می تواند از ایران وارد کند اما این کشور یکی از بزرگترین خریداران نفت از تهران است و به نظر می رسد نزدیک به 200 هزار بشکه در روز را برای آینده در برنامه خود قرار خواهد داد.
یکی از اصلی ترین محصولاتی که کره جنوبی از ایران وارد می کند نفت فوق سبک است که پالایشگاه های کره ای به آن وابستگی زیادی دارند و از آن برای تولید بنزین و نفتا استفاده می شود.
البته اکنون مشکلاتی برای تامین این سوخت وجود دارد چون هم مشمول تحریم ها است و هم اینکه مصرف این فراورده در داخل ایران افزایش یافته است و کره جنوبی بخشی از آن را از قطر تامین می کند.
تارنمای نیکی ژاپن گزارش کرده است که توقف خرید فقط منوط به یک کشور نیست و کشورهایی که خواستار معافیت بوده اند این کار را صورت داده اند و انتظار می رود که کره جنوبی و ژاپن از ابتدای سال 2019 میلادی کار واردات نفت را آغاز کنند.
این گزارش می نویسد پالایشگاه های کره ای از مدت ها قبل اعلام کرده بودند که تا پایان سال جاری میلادی از ایران نفت وارد نخواهند کرد ولی با امضای قراردادهای جدید و کسب معافیت، این واردات از سال 2019 میلادی شروع می شود.
این گزارش ادامه می دهد که هدف دیگر وارد کنندگان کره ای این است که مذاکرات مشروحی با ایران داشته باشند و بتوانند با بهترین قیمت نفت از ایران خریداری کنند.
بنا به این گزارش، به دلیل اینکه کره جنوبی شامل تحریم ها بود تمامی نفتکش های این کشور تا پایان ماه دسامبر برای خریدهای دیگر ثبت شده بودند و همین موجب شد تا کره جنوبی برای خرید نفت از ایران رایزنی کند تا در سال آینده کار واردات را از سرگیرد.
اگر نفت از ایران خریداری شود نزدیک به 25 روز پس از بارگیری، این نفت وارد کره جنوبی خواهد شد و با این حساب اولین محموله نفتی خریداری شده در ماه فوریه وارد بنادر کره خواهد شد.
کره جنوبی در سال جاری میلادی هیاتی را نیز به ایران فرستاد تا برای خریدهای آتی با این کشور رایزنی کند و بخصوص در نظر دارد نفت فوق سبک پارس جنوبی را از ایران وارد کند.
به گزارش ایرنا،دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین‌المللی، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت‌هایشان با ایران حمایت می‌کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه‌های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ‌گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم‌هایی که آمریکا یک‌جانبه علیه ملت ایران اعلام می‌کند، از مدت‌ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جایی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان به روایت تصویر
مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه با قدرت‌نمایی تیم‌های اروپایی به پایان رسید.
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!
بیش از ۲۹ هزار قرص متادون که با سوءاستفاده از مجوز چند مرکز ترک اعتیاد تهیه شده بود، پیش از قاچاق به غرب کشور توقیف شد.
نوشیدنی پرطرفداری که خطر ابتلا به «ام اس» را کاهش می‌دهد
پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام. اس رفته و به یافته‌های جالبی رسیدند.
شیرجه دیدنی یک پرنده- عکس
این تصاویر زیبا توسط Martin Hadmyr عکاس 45 ساله حیات وحش در سوئد به ثبت رسیده است.
۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو
برای داشتن موهایی براق و نرم نیازی به هزینه‌های سنگین نیست، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و راهکارهایی طبیعی به این هدف دست یابید.
اقدامی که موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود
به گفته محققان، یک ساعت ورزش معمولی یا نیم ساعت ورزش سنگین در هر روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش دهد.
سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟
فشارخون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی...
نجات معجزه‌آسای سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی- عکس
سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی خودرو، روی نرده‌های فلزی وسط بلوار به طرز معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
سایت پالایشگاه تولید گازوئیل زیستی با روغن پسماند خوراکی راه‌اندازی شد
‌تا پایان دولت دوازدهم ۴ سد به بهره برداری می‌رسد
همت ویژه وزارت نیرو برای آبرسانی به روستاها
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
مطهری: زنگنه تاکید دارد دوباره بابک زنجانی ایجاد نکنیم
بررسی حادثه نفتکش‌ها در نشست سران گروه ۲۰
قول آرامکو برای تامین نیاز همه مشتریان نفتی
تغییر ساعات اداری در ۲۹ استان آغاز شد
تحویل نخستین محموله نفت ایران به چین از زمان لغو معافیت‌های آمریکا
اوکراین برای جنگ گازی با روسیه آماده می‌شود