تولید برق یزد در مسیر حمایت داخلی و صرفه جویی ارزی

07:41 ۱۷۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 268 0
تولید برق یزد در مسیر حمایت داخلی و صرفه جویی ارزی

یزد - ایرنا - در حالی که ایالات متحده آمریکا به زعم خود تلاش دارد با گسترش دامنه تحریم ها، هر روز ایران را در شرایط سخت تری نسبت به روز قبل قرار دهد، متخصصان شرکت تولید برق استان یزد با بهره گیری ار توانایی های داخلی، روند ساخت محصولات ملی را افزایش داده اند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، معمولا شرایط سخت،اعمال یا وجود محدودیت ها نوابغ و متخصصان ایرانی را ترغیب می کند، در چنین شرایطی نسبت به بهبود و تقویت کالای داخلی با استفاده از توان مهندسی معکوس بیفزایند.
یکی از زمینه های توسعه برای خودکفایی ، صنعت برق است که در این بخش شرکت های یزدی همواره پیشگام بودند.

** شرکت تولید برق یزد سه میلیون یورو صرفه جویی می کند
یکی از این مجموعه ها ، شرکت تولید نیروی برق یزد است که سال 1395 تشکیل شد و هم اکنون مولدهای نیروگاهی استان یزد شامل سیکل ترکیبی یزد به صورت دولتی و نیروگاه های تابان یزد ، شیرکوه یزد ، سرو اردکان و شهید زنبق یزد به صورت خصوصی تحت نظارت این شرکت است.
به تازگی و بعد از 9 ماه تلاش متخصصان این مجموعه در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ، موفق به ساخت « 'شَفت( شافت) توربو کمپرسور مولد کرافت» شدند که ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا ، دارای فناوری ساخت این دانش شد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق یزد می گوید: این مجموعه با اجرای پنج پروژه بزرگ ساخت داخلی ، سه میلیون یورو صرفه جویی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.
ابوالفضل اسدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره فعالیت های شرکت برای رشد تولید محصول داخلی افزود: در راستای حمایت از تولید داخلی و اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی، پروژه ها مختلفی تعریف شده است.
وی یکی از این پروژه ها را ساخت یک « ست پره متحرک کمپرسور » مولد کرافت V93.0 عنوان کرد و ادامه داد: ساخت این پروژه سال گذشته در نیروگاه سیکل ترکیبی یزد آغاز شد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق یزد می گوید: با اتمام این پروژه که برای نخستین بار در کشور توسط شرکت های داخلی در حال انجام است، علاوه بر ایجاد دانش فنی ساخت پره های متحرک کمپرسور کرافت، صرفه جویی ارزی به میزان حدود 400 هزار یورو صورت می گیرد.
اسدی درباره دیگر پروژه های سال 1397 اظهار داشت: ساخت و آزمایش یک دست کامل از هر یک از پره‌های ثابت و متحرک ردیف های اول الی چهارم توربین گازی V94.2 از دیگر پروژه هاست که صرفه جویی بیش از یک میلیون یورو را در پی خواهد داشت.
وی افزود: در اجرای سیاست های ابلاغی رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، برنامه ریزی ساخت و آزمایش یک دست کامل از هر یک از پره‌های ثابت و متحرک ردیف های اول الی چهارم توربین گازی V93.0 نیروگاه سیکل ترکیبی یزد در حال انجام است.
وی اظهار امیدواری کرد که این پروژه برای نخستین بار در کشور در حال اجراست، با تکیه بر دانش فنی و توان علمی مهندسان داخلی در مدت سه سال و با صرفه جویی ارزی به میزان یک میلیون و 200 هزار یورو با موفقیت به نتیجه برسد.
مدیر شرکت تولید نیروی برق یزد با بیان اینکه پروژه دیگر ارتقای توان تولید مولد گازی GEF9 نیروگاه سیکل ترکیبی است ، ادامه داد: این پروژه از طریق تنظیم گایدون کمپرسور، ارتقای بخش داغ توربین با مشاوره پژوهشگاه نیرو و عاملیت شرکت های داخلی در مرحله بررسی فنی است، انتظار می رود سال آینده انجام و موجب افزایش توان تولید شود.
اسدی ، ساخت بویلر فید پمپ مولد بخار را دیگر پروژه ها عنوان کرد و گفت: این دستگاه تولید خارج از کشور است ولی در حمایت از ساخت کالای داخلی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاوتی، برنامه ریزی و تهیه اسناد فنی برای اجرای طرح ساخت داخل این دستگاه با مشاوره پژوهشگاه نیرو در حال انجام است.
این کارشناس صنعت برق کشور تصریح کرد: این طرح فعلا در مرحله شناسایی قطعات مورد نیاز بویلر فید پمپ ها و توانایی شرکت های تولید کننده داخلی تولید کننده پمپ های صنعتی قرار دارد که با اجرای آن انتظار می رود برای ساخت هر پمپ 400 هزار یورو صرفه جویی ارزی صورت پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع با اجرای پروژه های در حال ساخت شرکت و حمایت از تولید داخلی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ، سه میلیون یورو صرفه جویی ارزی خواهد شد.
معاون مالی و پشتیبانی شرکت تولید نیروی برق یزد هم گفت: این شرکت از سال 1395 تاکنون 70 میلیارد تومان در بخش تولید برق سرمایه گذاری کرد تا بتواند ضمن حفظ شبکه و پایداری تولید ، قابلیت تأمین برق استان و شبکه سراسری را داشته باشد.
سعید صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شرکت وظیفه نظارت بر نیروگاه های دولتی و خصوصی و تولید برق را بر عهده دارد.
وی خاطرنشان کرد : برق تولیدی به مدیریت شبکه فروخته می شود و این مجموعه از طریق دیسپاچینگ های استان و ملی ، انرژی را در میان مشترکان توزیع می کند.
مدیر دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق یزد گفت: هم اکنون 2 هزار و 600 مگاوات ظرفیت نیروگاه های استان است.
محسن شیرغلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این ظرفیت ، یک هزار و 600 مگاوات مربوط به نیروگاه های بخش خصوصی شامل سیکل ترکیبی تابان ، شیرکوه سرو اردکان و نیروگاه گازی شهید زنبق یزد است.
وی تصریح کرد: متولی نظارت بر تعمیرات و پیگیری تأمین سوخت گاز و گازوئیل نیروگاه های خصوصی شرکت تولید نیروی برق استان با همکاری شرکت مادر تخصصی برق حرارتی کشور است.
این کارشناس صنعت برق درباره وضعیت سرمایه گذاری های بخش خصوصی اظهار داشت: این بخش در استان تاکنون حدود چهار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرد که در زمان پیک مصرف برق در تابستان ، این مولدها حدود یک هزار و 500 مگاوات، تولید دارد.
مدیر دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق یزد یادآور شد: امسال هم با برنامه ریزی هایی که شرکت با همکاری بخش خصوصی انجام داد و با تعمیرات به موقع و تأمین لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز امیدواریم، در پیک بار 98 کمترین خاموشی را داشته ایم .
به نظر می رسد سرمایه گذاری های دولت در بخش تولید برق و تکیه بر توان نیروهای بومی و داخلی و اعتماد به نفس آنها برای ساخت قطعات متعدد در داخل کشور ، نویددهنده مسیری روشن برای عبور از شرایط سخت تحریم ها خواهد بود و لازمه سرعت بخشی به این توانایی ها ، توجه خاص دولت تدبیر و امید به این قشر است.
گزارش از : محمودرضا رحمانی
1968/ 2047


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

معرفی پنج فروشگاه اینترنتی برتر کیف و کفش
در این متن قصد داریم تا به‌اختصار به پنج فروشگاه اینترنتی برتر در حوزه کیف و کفش زنانه بپردازیم
شیر آلات بهداشتی و نکات مهمی که درباره آن‌ها باید دانست
شیر آلات بهداشتی از وسایل ساختمان هستند که هرروز با آن‌ها سروکار داریم و اگر بی‌کیفیت باشند، دچار هزینه‌های اضافه، خسارت و دردسر می‌شویم.
جایگاه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
گزارش اردیبهشت‌ماه سال جاری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بیشترین کارت برداشت تراکنش دار، بیشترین کارت هدیه و بیشترین بن کارت تراکنش دار متعلق به بانک ملی ایران بوده است.
چرا رپورتاژ آگهی باید در سایت‌های معتبر منتشر شود؟
همه کسانی که یک کسب و کار اینترنتی دارند، به دنبال این هستند که رتبه سایت خود را بالا ببرند. یکی از روش‌هایی که اخیرا محبوبیت زیادی در میان مدیران کسب و کارهای اینترنتی دارد، انتشار رپرتاژ آگهی در سایت‌های معتبر خبری است. البته رپرتاژ آگهی نیز مانند همه راه‌هایی که برای ارتقای وبسایت صورت می‌گیرد، اگر به درستی انجام نشود، تاثیر چندانی نخواهد داشت.
معروف‌ترین مراکز خرید آنتالیا در تور آنتالیا
آنتالیا بهشت علاقمندان به خرید است. در این شهر شما می‌توانید اقلام مختلفی از قبیل سوغاتی‌های سنتی ترکیه، صنایع دستی و کالاهای چرمی را تهیه کنید. بجز بازارهای خیابانی که مکان‌های مناسب برای خرید هدایای کوچک هستند، مراکز خرید بزرگ این شهر نیز مملو از برندهای ترکیه و بین‌المللی است که شما می‌توانید یک خرید شگفت‌انگیز را در آن‌ها تجربه کنید.
چرا مشکل آمار در ایران حل نمی‌شود؟
«ما در زمره کشورهایی هستیم که نه تنها آمار دقیقی در هیچ زمینه‌ای نداریم بلکه به وفور آمار ناصحیح داریم. درواقع ما با دو مشکل رو به رو هستیم؛ یکی نداشتن آمار دقیق و دوم داشتن آمار ناصحیح.»
کارآفرینی در شیفت شب پایتخت
در ایران هنوز حیات شبانه به رسمیت شناخته نشده و تنها تلاش‌ها برای اجرای آن هم به‌صورت سازمان یافته و در کلانشهرهای کشور تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است.
عبدی افتخاری سرپرست کاروان ایران در المپیک زمستانی جوانان شد
سرپرست کاروان ایران برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۰ تعیین شد.
احمدی: هیچ حمله‌ای به اتوبوس تیم لهستان نشد
معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان گفت: هیچ حمله‌ای به اتوبوس تیم لهستان شده و شاید شکایتشان بخاطر ناراحتی از باخت باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.
رشد ۷ درصدی تبادلات ایران و روسیه
اعتماد متقابل، عامل توسعه همکاری‌های ایران و روسیه
تعداد امضای اسناد مشترک ایران و روسیه به ۱۲ سند رسید
بررسی پیشنهاد جدید برای پایان اختلاف در اوپک پلاس
ابررایانه جدید توتال برای کشف سریع‌تر و ارزان‌تر نفت
ایران و روسیه در چه موضوعاتی به تفاهم رسیدند؟
آغاز عملیات اجرایی برق‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون تا دو ماه آینده
حدود ۲۳ میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند
اختلافی که حواس اوپک را از توافق نفتی پرت کرد
سقوط قیمت نفت درپی کندی اقتصاد جهانی