تولید برق یزد در مسیر حمایت داخلی و صرفه جویی ارزی

07:41 ۲۸ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 58 0
تولید برق یزد در مسیر حمایت داخلی و صرفه جویی ارزی

یزد - ایرنا - در حالی که ایالات متحده آمریکا به زعم خود تلاش دارد با گسترش دامنه تحریم ها، هر روز ایران را در شرایط سخت تری نسبت به روز قبل قرار دهد، متخصصان شرکت تولید برق استان یزد با بهره گیری ار توانایی های داخلی، روند ساخت محصولات ملی را افزایش داده اند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، معمولا شرایط سخت،اعمال یا وجود محدودیت ها نوابغ و متخصصان ایرانی را ترغیب می کند، در چنین شرایطی نسبت به بهبود و تقویت کالای داخلی با استفاده از توان مهندسی معکوس بیفزایند.
یکی از زمینه های توسعه برای خودکفایی ، صنعت برق است که در این بخش شرکت های یزدی همواره پیشگام بودند.

** شرکت تولید برق یزد سه میلیون یورو صرفه جویی می کند
یکی از این مجموعه ها ، شرکت تولید نیروی برق یزد است که سال 1395 تشکیل شد و هم اکنون مولدهای نیروگاهی استان یزد شامل سیکل ترکیبی یزد به صورت دولتی و نیروگاه های تابان یزد ، شیرکوه یزد ، سرو اردکان و شهید زنبق یزد به صورت خصوصی تحت نظارت این شرکت است.
به تازگی و بعد از 9 ماه تلاش متخصصان این مجموعه در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ، موفق به ساخت « 'شَفت( شافت) توربو کمپرسور مولد کرافت» شدند که ایران به عنوان چهارمین کشور دنیا ، دارای فناوری ساخت این دانش شد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق یزد می گوید: این مجموعه با اجرای پنج پروژه بزرگ ساخت داخلی ، سه میلیون یورو صرفه جویی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.
ابوالفضل اسدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره فعالیت های شرکت برای رشد تولید محصول داخلی افزود: در راستای حمایت از تولید داخلی و اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی، پروژه ها مختلفی تعریف شده است.
وی یکی از این پروژه ها را ساخت یک « ست پره متحرک کمپرسور » مولد کرافت V93.0 عنوان کرد و ادامه داد: ساخت این پروژه سال گذشته در نیروگاه سیکل ترکیبی یزد آغاز شد.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق یزد می گوید: با اتمام این پروژه که برای نخستین بار در کشور توسط شرکت های داخلی در حال انجام است، علاوه بر ایجاد دانش فنی ساخت پره های متحرک کمپرسور کرافت، صرفه جویی ارزی به میزان حدود 400 هزار یورو صورت می گیرد.
اسدی درباره دیگر پروژه های سال 1397 اظهار داشت: ساخت و آزمایش یک دست کامل از هر یک از پره‌های ثابت و متحرک ردیف های اول الی چهارم توربین گازی V94.2 از دیگر پروژه هاست که صرفه جویی بیش از یک میلیون یورو را در پی خواهد داشت.
وی افزود: در اجرای سیاست های ابلاغی رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، برنامه ریزی ساخت و آزمایش یک دست کامل از هر یک از پره‌های ثابت و متحرک ردیف های اول الی چهارم توربین گازی V93.0 نیروگاه سیکل ترکیبی یزد در حال انجام است.
وی اظهار امیدواری کرد که این پروژه برای نخستین بار در کشور در حال اجراست، با تکیه بر دانش فنی و توان علمی مهندسان داخلی در مدت سه سال و با صرفه جویی ارزی به میزان یک میلیون و 200 هزار یورو با موفقیت به نتیجه برسد.
مدیر شرکت تولید نیروی برق یزد با بیان اینکه پروژه دیگر ارتقای توان تولید مولد گازی GEF9 نیروگاه سیکل ترکیبی است ، ادامه داد: این پروژه از طریق تنظیم گایدون کمپرسور، ارتقای بخش داغ توربین با مشاوره پژوهشگاه نیرو و عاملیت شرکت های داخلی در مرحله بررسی فنی است، انتظار می رود سال آینده انجام و موجب افزایش توان تولید شود.
اسدی ، ساخت بویلر فید پمپ مولد بخار را دیگر پروژه ها عنوان کرد و گفت: این دستگاه تولید خارج از کشور است ولی در حمایت از ساخت کالای داخلی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاوتی، برنامه ریزی و تهیه اسناد فنی برای اجرای طرح ساخت داخل این دستگاه با مشاوره پژوهشگاه نیرو در حال انجام است.
این کارشناس صنعت برق کشور تصریح کرد: این طرح فعلا در مرحله شناسایی قطعات مورد نیاز بویلر فید پمپ ها و توانایی شرکت های تولید کننده داخلی تولید کننده پمپ های صنعتی قرار دارد که با اجرای آن انتظار می رود برای ساخت هر پمپ 400 هزار یورو صرفه جویی ارزی صورت پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع با اجرای پروژه های در حال ساخت شرکت و حمایت از تولید داخلی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ، سه میلیون یورو صرفه جویی ارزی خواهد شد.
معاون مالی و پشتیبانی شرکت تولید نیروی برق یزد هم گفت: این شرکت از سال 1395 تاکنون 70 میلیارد تومان در بخش تولید برق سرمایه گذاری کرد تا بتواند ضمن حفظ شبکه و پایداری تولید ، قابلیت تأمین برق استان و شبکه سراسری را داشته باشد.
سعید صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شرکت وظیفه نظارت بر نیروگاه های دولتی و خصوصی و تولید برق را بر عهده دارد.
وی خاطرنشان کرد : برق تولیدی به مدیریت شبکه فروخته می شود و این مجموعه از طریق دیسپاچینگ های استان و ملی ، انرژی را در میان مشترکان توزیع می کند.
مدیر دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق یزد گفت: هم اکنون 2 هزار و 600 مگاوات ظرفیت نیروگاه های استان است.
محسن شیرغلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این ظرفیت ، یک هزار و 600 مگاوات مربوط به نیروگاه های بخش خصوصی شامل سیکل ترکیبی تابان ، شیرکوه سرو اردکان و نیروگاه گازی شهید زنبق یزد است.
وی تصریح کرد: متولی نظارت بر تعمیرات و پیگیری تأمین سوخت گاز و گازوئیل نیروگاه های خصوصی شرکت تولید نیروی برق استان با همکاری شرکت مادر تخصصی برق حرارتی کشور است.
این کارشناس صنعت برق درباره وضعیت سرمایه گذاری های بخش خصوصی اظهار داشت: این بخش در استان تاکنون حدود چهار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرد که در زمان پیک مصرف برق در تابستان ، این مولدها حدود یک هزار و 500 مگاوات، تولید دارد.
مدیر دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق یزد یادآور شد: امسال هم با برنامه ریزی هایی که شرکت با همکاری بخش خصوصی انجام داد و با تعمیرات به موقع و تأمین لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز امیدواریم، در پیک بار 98 کمترین خاموشی را داشته ایم .
به نظر می رسد سرمایه گذاری های دولت در بخش تولید برق و تکیه بر توان نیروهای بومی و داخلی و اعتماد به نفس آنها برای ساخت قطعات متعدد در داخل کشور ، نویددهنده مسیری روشن برای عبور از شرایط سخت تحریم ها خواهد بود و لازمه سرعت بخشی به این توانایی ها ، توجه خاص دولت تدبیر و امید به این قشر است.
گزارش از : محمودرضا رحمانی
1968/ 2047


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لیگ NBA؛ شکست لیکرز با درخشش هاردن
تیم بسکتبال هیوستون راکتس با بازی درخشان دیگری از گارد رأس خود مقابل لس آنجلس لیکرز به پیروزی رسید.
صالح: مقابل عراق محتاط بودیم
کارشناس فوتبال ایران در خصوص شرایط تیم ملی به اظهارنظر پرداخت.
نورافکن: از امکانات قطر شگفت زده شدیم
امید نورافکن، کاپیتان تیم ملی امید در کنار سایر هم تیم هایی خود از موزه جام جهانی 2022 در شهر دوحه بازدید کرد.
نبیل فکیر، همچنان در رویای لیورپول
نبیل فکیر، ستاره فرانسوی لیون می‌گوید با وجود اینکه دورخیزش برای انتقال به لیورپول با موفقیت همراه نشده ولی همچنان رویای پیوستن به این تیم را در سر دارد.
شکایت باشگاه ذوب‌آهن از استقلال
باشگاه ذوب‌آهن قصد دارد به‌دلیل دریافت نکردن مبلغ قرارداد مرتضی تبریزی از استقلال شکایت کند.
علی‌محمدی در آستانه جدایی از سپاهان
کاپیتان تیم فوتبال سپاهان برای ملحق شدن به اردوی تیمش به ترکیه سفر کرد.
نکیسا: عمان ناشناخته نیست مجهول است
دروازه بان سابق تیم ملی ایران معتقد است عمان تیمی مجهول است و همیشه برای ایران دردسر ساز شده است.
یونس دلفی: به دنبال برد مقابل قطر هستیم
یونس دلفی، مهاجم تیم فوتبال امید کشورمان تأکید کرد این تیم به دنبال پیروزی مقابل قطر و قهرمانی در تورنمنت جهارجانبه این کشور است.
مورینیو: قطر توانایی برد عراق را دارد
سرمربی سابق منچستریونایتد اعلام کرد که تیم ملی قطر توانایی برد عراق در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا 2019 را دارد.
مربی عمان: ایران را خوب آنالیز کردیم
مربی تیم ملی عمان پیش از دیدار با ایران گفت: تیم ملی ایران را خیلی خوب آنالیز کردیم و با توجه به برنامه ریزی ای که کردیم به نتیجه مطلوب و صعود به مرحله بعد خواهیم رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
برنامه جدید غول نفتی انگلیس در دریای خزر
حضور نمایندگان ۱۲کشور جهان در نمایشگاه انرژی کیش
جنجالی‌ترین خط لوله گازی دنیا
افتتاح ۴۰ واحد تصفیه‌خانه آب و فاضلاب
ورود ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تا پایان دولت
دو عامل تاثیرگذار بر آینده‌ی نفت ایران
عرضه نفتگاز یورو پنج در زنجان آغاز شد
برق مناطقی از قزوین قطع می شود
40 سال تلاش برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد
158 میلیون لیتر نفت سفید در جنوب آذربایجان غربی توزیع شد