۱۰ روش موثر برای سوخت و ساز بدن

05:25 ۸۷ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 257 0
۱۰ روش موثر برای سوخت و ساز بدن

آیا می‌توانیم متابولیسم خود را تقویت کنیم؟ تقویت متابولیسم هدف مقدس تمام افرادی است که نسبت به تغییرات وزن خود حساس هستند، اما اینکه بدن شما با چه سرعتی کالری‌ها را می‌سوزاند، به عوامل مختلفی مربوط می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،افزایش متابولیسم زندگی در دنیای مدرن وقت کمتری برای توجه به بدنمان برایمان باقی گذاشته است. استفاده از غذاهای سرخ کردنی و آماده باعث شده تعداد افرادی که در
جامعهاز اضافه وزنخود رنج می‌برند افزایش یابد. انواع رژیم‌های غذایی و داروهای
کاهش وزنکه روزانه در فضای مجازیو شبکه‌های تلویزیونی پیشنهاد می‌شود، قابل اعتماد نیستند و ممکن است با این روش‌ها سلامتافراد به خطر بیفتد، تا جایی که تعدادی انسان زیر تیغ عمل جراحیکاهش وزن جان خود را از دست داده‌اند. یکی از راه‌های کاهش وزن افزایش
سوخت و ساز بدناست. در این گزارش به روش‌هایی سالم برای بالا بردن متابولیسم بدن خود دست می‌یابید.
آیا می‌توانیم متابولیسم خود را تقویت کنید؟ تقویت متابولیسم هدف مقدس تمام افرادی است که نسبت به تغییرات وزن خود حساس هستند، اما اینکه بدن شما با چه سرعتی کالری‌ها را می‌سوزاند، به عوامل مختلفی مربوط می‌شود. بعضی افراد متابولیسم سریعی به ارث می‌برند.
مرداننسبت به زنانتمایل بیشتری به سوزاندن کالری دارند؛ این اتفاق حتی در زمان استراحت هم به همین نسبت است. برای بیشتر افراد متابولیسم بعد از ۴۰ سالگی به صورت پیوسته کند می‌شود. اگر چه شما نمی‌توانید سن،
جنسیتو ژنتیکخود را کنترل کنید، روش‌های دیگری برای بهبود سوخت و سازبدنی وجود دارد که در ادامه به ۱۰ نمونه از آن‌ها اشاره می‌شود.
 رژیم‌های سخت که در آن‌ها زنان باید کمتر از هزار و ۲۰۰ کالری و مردان باید کمتر از هزار و ۸۰۰ کالری در روز مصرف کنند، برای هر کسی که می‌خواهد سوخت و ساز سالمی داشته باشد، بد است ۱ - عضلات خود را تقویت کنیدبدن شما به طور مداوم کالری می‌سوزاند، حتی زمانی که هیچ کالری انجام نمی‌دهید. سوخت و ساز در افرادی که عضلات بیشتری دارند، در ساعات استراحت بیشتر است. هر ۴۵۰ گرم عضله روزانه فقط برای حفظ خود حدود ۶ کالری استفاده می‌کند، در حالی که هر ۴۵۰ گرم چربی روزانه فقط ۲ کالری می‌سوزاند. این تفاوت کوچک می‌تواند با گذشت زمان بیشتر شود. پس از یک جلسه پرورش عضلات، تمام عضلات در بدن فعال می‌شوند و میانگین متابولیسم روزانه خود را افزایش می‌دهند.
۲- تمرین‌های خود را افزایش دهید ورزش‌های هوازی ممکن است برای شما عضلات بزرگ نسازد، اما می‌توانید متابولیسم خود را در عرض چند ساعت پس از تمرین افزایش دهید. کلید این کار بالا بردن فشار تمرینات است. تمرین با شدت بالا باعث افزایش بیشتر و طولانی‌تر میزان متابولیسم استراحت نسبت به تمرینات با شدت کم می‌شود. برای کسب نتایج بهتر، یک کلاس با تمرین‌های شدیدتر در سالن ورزش را امتحان کنید یا در طول پیاده‌روی معمول خود، دوره‌های کوتاه دویدن را آغاز کنید.
۳- سوخت و ساز بدنتان را با آب افزایش دهید بدن شما برای سوزاندن کالری نیاز به آب دارد. اگر بدنتان حتی کمی بی‌آب باشد، متابولیسم شما ممکن است کند شود. در یک مطالعه مشخص شد بزرگسالانی که در روز ۸ لیوان یا بیشتر آب می‌نوشند، نسبت به کسانی که ۴ لیوان آب در روز می‌نوشند، کالری بیشتری مصرف می‌کنند. برای اینکه به اندازه کافی آب به بدنتان برسد، قبل از هر وعده غذا و میان وعده، یک لیوان آب یا سایر نوشیدنی‌های غیرشیرین مصرف کنید. همچنین استفاده از میان وعده‌های تازه، میوه‌ها و
سبزیجاتکه به طور طبیعی حاوی آب هستند، بهتر از استفاده از چوب‌شور یا چیپس است.
۴- آیا لازم است از نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده کنیم؟ بعضی مواد تشکیل دهند نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند سرعت سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهند. آن‌ها پر از کافئین هستند که میزان
انرژیمورد استفاده بدن را افزایش می‌دهد. گاهی اوقات تائورین دارند که نوعی اسیدآمینه است. تائورین می‌تواند سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد و به سوزاندن چربی‌های شما کمک کند، اما استفاده از این نوشیدنی‌ها می‌تواند برای بعضی افراد موجب مشکلاتی مانند فشارخون بالا، اضطراب و مشکلات
خوابشود. آکادمی آمریکایی اطفال آن‌ها را برای
کودکان و نوجوانانتوصیه نمی‌کند.
۵- هوشمندانه نیم چاشت بخورید درست خوردن اغلب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. هنگامی که وعده‌های بزرگ غذایی را با فاصله طولانی می‌خورید، سرعت سوخت و ساز بدن شما بین دو وعده غذایی کاهش می‌یابد. مصرف یک وعده غذای کوچک یا میان‌وعده در هر ۳ تا ۴ ساعت، متابولیسم شما را تقویت می‌کند، بنابراین کالری بیشتری را طی یک روز می‌سوزانید. نتایج مطالعات متعددی نیز نشان داده افرادی که به طور منظم غذا می‌خورند، در هر وعده غذایی،
خوراککمتری مصرف می‌کنند.
۶- وعده‌های غذایی‌تان را تند کنید غذا‌های تند مواد شیمیاییطبیعی دارند که می‌توانند سوخت و ساز بدن شما را به یک رده بالاتر برسانند. آشپزی با یک قاشق غذاخوری فلفل قرمز یا سبز خردشده میزان سوخت و ساز شما را افزایش می‌دهد. این افزایش سوخت و ساز احتمالاً موقت است، اما اگر اغلب غذا‌های تند مصرف کنید، مزایای آن ممکن است افزوده شود. برای تقویت سریع سوخت و ساز، ادویه‌های غذای ماکارونی، خوراک لوبیا و تاس کباب را با ترشی
فلفلقرمز افزایش دهید.
۷- نیروی خود را با مصرف پروتئین افزایش دهیدبدن شما کالری بیشتری برای هضم پروتئین در مقایسه با چربی و کربوهیدرات‌ها می‌سوزاند. پروتئین به عنوان بخش متعادل کننده
رژیم غذاییعمل می‌کند و جایگزین مناسبی برای کربوهیدرات‌ها با ارزش غذایی پایین است. خوراک غنی از پروتئین می‌تواند سوخت و ساز بدن را در وعده‌های غذایی افزایش دهد. منابع خوب پروتئین گوشت گاو نر، بوقلمون، ماهی،
گوشتسفید مرغ، توفو (پنیر سویا)، آجیل، لوبیا، تخم‌مرغ و محصولات لبنی کم‌چرب است.
۸- قهوهسیاه بنوشید اگر شما قهوه می‌نوشید، احتمالاً از قدرت انرژی و تمرکز آن لذت خواهید برد. یکی از مزایای مصرف قهوه در حالت اعتدال، امکان افزایش کوتاه‌مدت در میزان سوخت و ساز بدن شماست. کافئین می‌تواند به شما کمک کند احساس خستگی کمتری داشته باشید و حتی در زمان ورزش موجب افزایش استقامت می‌شود.
۹- انرژی خود را با نوشیدن چایسبز بازیابی کنیدمصرف چای سبز یا چای یولونگ (نوعی چای تیره چینی) مزایای ترکیبی از کافئین و کاتچین را به وجود می‌آورد که نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد سوخت و ساز بدن را به مدت چند ساعت بالا می‌برد. از طرفی، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن ۲ تا ۴ فنجان از هر کدام از این دو نوع چای ممکن است برای مدت کوتاهی سوخت و ساز بدن را بیش از ۱۷ درصد در طول تمرین شدید افزایش دهد.
۱۰- از رژیم‌های سخت خودداری کنیدرژیم‌های سخت که در آن‌ها زنان باید کمتر از هزار و ۲۰۰ کالری و مردان باید کمتر از هزار و ۸۰۰ کالری در روز مصرف کنند، برای هر کسی که می‌خواهد سوخت و ساز سالمی داشته باشد، بد است. اگرچه این رژیم‌های غذایی ممکن است به شما کمک کنند وزنتان را کاهش دهید، باعث از دست دادن
تغذیهسالم خواهند شد. به علاوه، این کار باعث ایجاد عوارض جانبی می‌شود، زیرا می‌تواند موجب از بین رفتن عضلاتتان شود که به نوبه خود متابولیسمتان را کاهش خواهد داد. نتیجه نهایی این است که بدن شما کالری کمتری می‌سوزاند و وزن شما سریع‌تر از قبل از رژیم غذایی افزایش می‌یابد.
  


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

سوال مهم آخر سال: کجایند پیام‌ رسان‌های بومی؟!
بسیاری از روزنامه نگاران، تحلیل‌‎گران و ناظران سیاسی و اجتماعی، سال پایان یافتۀ ۹۷ را سال سخت اقتصادی نامیده اند؛ سالی که بسیاری از مردم ایران به سختی آن را سپری کردند. برخی که رسماً زیر آوار قیمت‌ها مانده‌اند و کسی نیست دست آنها را بگیرد و از زیر خروار قیمت‌ها بیرون بیاورد.
حلاوت حول حالنا از نگاه غرویان
حجت‌الاسلام محسن غرویان، فعال سیاسی اصولگرا و از استادان حوزه علمیه قم است. «شهروند» در آخرین شماره سال٩٧ خود گفت‌وگوی کوتاهی باا ین روحانی سرشناس در مورد لحظه تحویل و آداب و رسوم اسلامی در ایام نوروز داشته است.
نگاهی به جاذبه های تاریخی تربت جام
مشهد - ایرنا - تربت جام در شمال شرقی ایران با فاصله 165 کیلومتری از مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد و نام آن از شیخ احمد جام که در این شهرمدفون است گرفته شده است.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
سیل، ارتباط 15 روستای مانه و سملقان را قطع کرد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: جاری شدن سیلاب سبب قطع راه ارتباطی 15 روستا در شهرستان مانه و سملقان در غرب این استان شده است.
میادین میوه و تره بار پایتخت 2 روز نخست فروردین تعطیل است
تهران- ایرنا - بنابر اعلام سازمان میادین میوه و تره بار پایتخت، بازارهای این سازمان در روزهای اول و دوم فروردین سال 98 تعطیل است.
شرایط ناشی از بارندگی، طوفان و سیل در کلاله تحت کنترل است
گنبدکاووس – ایرنا - سرپرست فرمانداری کلاله با بیان اینکه شرایط ناشی از وقوع بارندگی، طوفان و سیل دو روز اخیر در این شهرستان تحت کنترل است، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و نیروهای امدادی در آماده باش کامل بوده و برای ارائه خدمات تلاش می کنند.
پای هفت سین معنویت
بیرجند- ایرنا- امامزادگان و بقاع متبرکه هر ساله با هفت سین معنوی قرآنی میزبان زائرانی هستند که سنت ‌های نیک گذشته را با آموزه‌های دینی خود عجین کرده و سال جدید را در آرامشی توام با معنویت شروع می کنند.
قصور دندانپزشک اراکی در پرونده روناک و امیرعلی تایید شد
اراک - ایرنا - دادستان نظام پزشکی اراک گفت: قصور دندانپزشک اراکی در 2 پرونده روناک و امیرعلی تایید و کیفرخواست برای آنها صادر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
مساجد نیوزیلند روز جمعه به روی همه باز می شود
تهران - ایرنا- منابع خبری مطلع در نیوزیلند اعلام کردند که همه مساجد شهر اوکلند پایتخت این کشور پس از بسته شدن به سبب حملات تروریستی اخیر، روز جمعه آتی به روی پیروان همه ادیان گشوده می شود.
جزئیات ویژه برنامه‌های تحویل سال تلویزیون
امسال 6 شبکه تلویزیونی با ویژه برنامه‌های تحویل سال به استقبال بهار می‌روند.
جان باختن ۷۶ نفر در ۷۲ ساعت گذشته در جاده‌های کشور
چگونگی دریافت اطلاعات از وضعیت جاده‌ها
چرا نباید بعد از حمام آب بنوشید؟
آیا استامینوفن بی‌ضرر است؟
خوراکی‌هایی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
ساعت رسمی کشور، چه زمانی به جلو کشیده می‌شود؟
آداب و معاشرتی که حتما باید آن‌ها را یاد بگیرید!
زمان به جلو کشیدن ساعت در سال 98
کدام استان‌ها روز نخست سال ۹۸ ˮبرفیˮ می‌شوند؟
ریزش بهمن در جاده کرج ـ چالوس