اقتصاد مقاومتی پیش نیازموفقیت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است

07:03 ۱۵۱ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 159 0
اقتصاد مقاومتی پیش نیازموفقیت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است

قم - ایرنا - کارشناس اقتصاد مقاومتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: اجرای راهبردهای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و رسیدن به تمدن نوین اسلامی نیازمند اقتصادی قوی و کارآمد در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

ایرنا

اکبر ابدالی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: یکی از مهمترین زیرساخت ها و ابزارهای مورد نیاز برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و ارتقا جایگاه ایران در سطح آسیا و جهان، داشتن اقتصادی پویا و مقاوم است، اگر اقتصاد ما تنها وابسته به نفت باشد و هر وقت دشمن خواست بتواند آن را تحریم کند، این چنین اقتصادی نمی تواند ما را به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برساند.
وی با اشاره به اینکه ملتی می تواند تمدن نوین اسلامی را پیاده سازی کند که در تمام زمینه های اقتصادی شاخص و کارآمد باشد، افزود: البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش های بسیاری برای کارآمدسازی و تاب آوری اقتصادی ایران در برابر تهدیدات بیرونی صورت گرفت و امروز ایران هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد اما برای رسیدن به افق های متعالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید اقتصاد خود را بیش از پیش مقاوم کنیم.
وی ادامه داد: شاخص های اقتصاد مقاومتی در بسیاری از تدابیر 56 گانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مطرح شده و اهدافی همچون جدا کردن اقتصاد ایران از فروش تک محصولی نفت، صادرت محور شدن تولیدات کشور، تسهیل کسب و کار برای ثروت آفرینی بیشتر و اهتمام به دانش بنیان شدن اقتصاد در آن مورد توجه قرار گرفته است.
کارشناس اقتصاد مقاومتی سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: برای اجرای موفق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت باید همه دستگاه ها و ظرفیت های کشور از جمله توانمندهای شرکت های دانش بنیان برای کمک به اقتصاد ملی و تقویت آن بسیج شود تا با افزایش سطح تولیدات کشور و ورود کالاهای ایرانی به بازارهای بین المللی، بیکاری و فقر ریشه کن گردد.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تمدن نوین اسلامی، افقی است که توسط امام راحل و مقام معظم رهبری برای انقلاب اسلامی ترسیم شده و محتوای اصلی آن احیای سبک زندگی مردم بر اساس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت می باشد.
وی ادامه داد: در مقابل این تمدن نوین اسلامی، تمدن غرب و نسخه های سبک زندگی وابسته به آن را داریم که می خواهد تمام عرصه های زندگی بشریت را غربی سازی و وابسته به خود کند.
ابدالی گفت: در مقابل تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت این حس را به ما می دهد که خودمان توانایی تدوین بهترین الگوها، آن هم برای مدیریت 50 ساله کشور را داریم و نیازی نیست از مدل های غربی تبعیت کنیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی دوم خرداد سال 1390 در حکمی فرمان تاسیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را صادر و اعضای شورای عالی آن را منصوب کردند؛ در همین راستا طی سال های گذشته با کمک فرهیختگان و دانشمندان مختلف، سندی تهیه و تنظیم شد که در پنج بخش شامل مبانی، آرمان، رسالت، افق و تدابیر و با 56 بند، به مسائل مختلف کشور در بعد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و حتی بین المللی می پردازد.
طی فراخوانی از سوی مقام معظم رهبری که در مهر ماه امسال ابلاغ شد از تمام دستگاه ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب نظران و استادان دانشگاه خواسته شد به بررسی بیشتر و عمیق تر این سند و ارائه نظراتی در راستای ارتقای آن بپردازند.
7405/ 6133/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
کشف دو جمجمه انسان در دربند
دو جمجمه و مقادیری استخوان متعلق به استخوان در ارتفاعات دربند کشف شد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها
دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برگزاری جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی چرایی افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها خبر داد.
کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند
در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری یا رویارویی نظامی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر اقتصاد جهانی به‌دنبال داشته باشد و قیمت نفت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند؛ موضوعی که هیچ‌کدام از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت، علاقه‌ای به آن ندارند.
نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی بخشی از دغدغه‌های بخش خصوصی را پوشش داده اما برای آنکه بتواند تأثیرات مثبتی از خود بر جای گذارد، نیاز به اصلاحات دارد.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
کنعانی‌مقدم: ˮمعامله قرنˮ ناقص الخلقه به دنیا آمد- از اهداف طرح ترامپ سرکوب جریان مقاومت است
عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین، معامله قرن را طرح خود خوانده رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که با چرغ سبز برخی از کشورهای عربی شکل گرفته است.
دیدار ظریف با سناتور آمریکایی طبق روال قبلی انجام شده است
علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرهای مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با یکی از سناتورهای آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
رییس کمیته ورزش شورای شهر تهران از پیگیری برای نامگذاری خیابانی به نام مرحوم ناصر حجازی خبر داد.
هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
مزار شهدای خرمشهر غباروبی و عطر افشانی شد
در استقبال ازشب های قدر* محمدرضا قاسمی نیا
به یاد خونین شهر با 'عصرخاطره'رزمندگان هرمزگان
برنامه روایتگری و خاطره گویی فتح خرمشهر در مهریز برگزار شد
خانواده های شهدا و ایثارگران سرمایه های ارزشمند نظام هستند
صدق اعمال ملاک سنجش در آخرت است
اندیشه های امام خمینی به نسل جوان معرفی شود
بانوی بجنوردی منزل مسکونی خود را وقف ایتام کرد
شورای هماهنگی روابط عمومی های خلخال تشکیل می شود
ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی در کردستان آغاز شد