توطئه‌ دشمن برای آینده‌ کشور

06:42 ۱۷۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 202 0
توطئه‌ دشمن برای آینده‌ کشور

روزنامه کیمیای وطن در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی را با عنوان ' توطئه‌ دشمن برای آینده‌ کشور ' به قلم مظفر حاجیان منتشر کرد.

ایرنا

در این مطلب آمده است : « اگرچه نقشه‌ دشمن لو رفته است، اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند؛ زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌ گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال 97 جنجال کند، اما مثلا برای سال 98 نقشه ‌ای بکشد.»
این مطلب بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار 21 آذر با خانواده ‌های معزز شهداست . این هشدار و بیدار باش باید چشم همه را باز و گوش ‌ها را تیز و شنوا کند و فهم و بصیرت ‌ها ادامه یابد. اکنون سؤال این است که نقشه دشمن برای آینده‌ کشور چیست؟
بی ‌تردید نقشه‌ اساسی آمریکا برای تحقق اهداف خبیثانه‌ خود در قبال ملت ایران به طور عمده مبتنی بر هدف قراردادن محیط داخلی ایران است تا با ایجاد شرایط غیرقابل ‌مدیریت، ابهام، پیچیدگی و آشفتگی در داخل کشور، مدیریت تحولات کشور را با استفاده از جنگ روانی و رسانه ‌ای خود از دست نظام خارج سازد و زمینه را برای اجرای توطئه فراهم کند.
به طور مشخص باید گفت نقطه‌ کانونی اهداف آمریکا در این توطئه، ایجاد و تعمیق «شکاف میان مردم و حاکمیت» به منظور از بین‌ بردن ذخیره ‌های حمایتی نظام نزد مردم، از بین ‌بردن امید آنها و ایجاد بی ‌تفاوتی سیاسی در افکار عمومی نسبت به مسائل جاری کشور و کیفیت رقم‌ خوردن سرنوشت کشور است.
حال نباید فراموش کنیم که تحولات سیاسی ناخواسته مانند کودتا، آشوب، جنگ داخلی، حمله نظامی خارجی و... عمدتا پس از رشد بی ‌تفاوتی ‌ها در افکار عمومی نسبت به سرنوشت کشورشان رخ می ‌دهد. برای این منظور نیز دشمن در جنگ هیبریدی (ترکیبی) کنونی با تمرکز بر دو محور جنگ اقتصادی- معیشتی و جنگ رسانه‌ای- روانی، برای تعمیق این شکاف تلاش می‌کند ؛ بنابراین دشمن برای تحقق نقشه‌ خود برای آینده‌ کشور بر دو محور عمده جنگ اقتصادی– معیشتی و جنگ روانی– رسانه‌ای تمرکز دارد. دشمن در اعمال تحریم‌های ظالمانه درصدد است تا به افکار عمومی داخل کشور این ‌گونه تلقین کند که ماهیت و استقرار نظام جمهوری اسلامی با منافع و معیشت آنها در تضاد است و اگر آنها در زندگی خود دچار تنگناهای معیشتی هستند، به دلیل سیاست ‌های نظام است.
در جنگ روانی- رسانه ‌ای دشمن می ‌کوشد با بهره ‌برداری از ضعف ‌ها و نارسایی‌ های داخلی، عملیات روانی– رسانه ‌ای خود را باور پذیر سازد و اکنون ملت ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند.
نکته مهم در ارتباط با این جنگ و هدف اساسی آن، عبارت است از بن ‌بست ‌نمایی از شرایط کشور و از بین ‌بردن امید به اصلاح وضع موجود و اعتماد به مسئولان و نظام برای عبور از شرایط کنونی. درواقع بن‌بست‌نمایی وضعیت کشور، نقشه‌ای است که طی آن دشمنان سعی دارند با بهره‌ برداری از بعضی شرایط نامطلوب داخلی مانند تورم، مشکلات معیشتی، بیکاری، وجود آسیب‌ های اجتماعی و... و بزرگنمایی این مسائل از یک سو و نسبت ‌دادن آنها به ماهیت نظام، سیاست ‌ها، رفتارها و حتی کارگزاران نظام، این مسائل را حل ‌نشدنی قلمداد کنند. در واقع در این سناریو تلاش می ‌شود تا اولا این مسائل را بزرگنمایی کنند، ثانیا ریشه‌ آنها را به ماهیت نظام نسبت دهند تا از این طریق، دو قطبی یا دو گانه‌ تداوم نظام– مسائل جامعه را به مردم تلقین کنند.
به بیان دقیق ‌تر، دشمن با استفاده از رسانه ‌ها و فضای مجازی به عنوان ابزار عملیاتی ‌کردن تهدیداتش در «جنگ شناختی» کنونی که یکی از محورهای جنگ هیبریدی (ترکیبی) به منظور القای بن ‌بست در کشور است، می ‌کوشد علیه ایده‌ ها، ساختارها، کارگزاران، سیاست‌ ها و اقدامات جمهوری اسلامی در ابعاد و سطوح مختلف عملیات روانی– رسانه‌ ای وسیع انجام دهد و آن‌ ها را نزد مردم بی ‌اعتبار و بدون اثربخشی معرفی کند.
دشمن تلاش می‌ کند در صلاحیت و شایستگی کارگزاران، کارآمدی سیاست‌ های آنان و حتی قوانین حاکم بر کشور تردید ایجاد کند و از این طریق امید به حل مسائل کشور را در مردم از بین ببرد. دشمن به ‌ویژه در این زمینه درصدد است به مردم القا کند راهی که نظام در پیش گرفته است، مغایر با خواسته ‌های مردم است. به بیان بهتر دشمن می‌ کوشد وجود نهادهای انقلابی و تداوم فعالیت‌ های آنها را در تضاد با ارزش ‌ها و منفعت‌ های مردم جلوه دهد و ایستادگی نهادهای انقلابی را در مقابل نفوذ خود و خنثی‌ سازی نقشه ‌های آن، مغایر با تأمین منافع مردم وانمود کند؛ یعنی دشمن درصدد است این‌ گونه به مردم القا کند که اگر منفعتی به شما نمی ‌رسد، عامل آن نهادهای انقلابی هستند.
از طرفی بی‌ تفاوت نشان ‌دادن مسئولان به مسائل مردم و برجسته‌ سازی، شایعه ‌سازی و بزرگنمایی نقاط ضعف در عملکرد برخی مسئولان را در دستور کار دارد. در همین راستا دشمنان تلاش می‌ کنند با نسبت‌ دادن فساد و اختلاس به مسئولان و طرح شایعاتی چون فرار مسئولان از کشور یا سرمایه‌ گذاری آنها در خارج از کشور، هرگونه اعتماد و امید مردم به مسئولان را از بین ببرند. در واقع در این شیوه نیز تلاش می ‌شود تا به مردم وانمود کنند که مسئولان هر یک به فکر منافع خود و اطرافیانشان هستند و هیچ‌ کدام از آنها به فکر مردم نیستند و مسائل آنها را درک نمی ‌کنند؛ به بیان دیگر ناکارآمد نشان‌ دادن ساختارهای رسمی نظام و همچنین نالایق، مفسد و ناکارآمد نشان‌ دادن کارگزاران نظام . عمده‌ تمرکز در این شیوه نیز القای این قضاوت به مردم است که با وجود ساختارها و کارگزاران کنونی، مسئله‌ ای از آنها حل نخواهد شد؛ یعنی این ‌گونه القا می ‌کنند که تا این ساختارها و این کارگزاران وجود دارد، کشور همچنان گرفتار بن ‌بست خواهد بود! حال آنکه اگرچه آسیب ‌هایی در کشور وجود دارد، اما اساسا بحران و بن‌ بستی در کشور وجود ندارد. همچنین دشمن تصویرسازی دروغین از واقعیت‌ های کشور را دستور کار قرار داده است؛ چنانچه مقام معظم رهبری فرمودند: «تصویرسازی غلط و منفی و نا امید کننده از اوضاع ایران، مهم‌ ترین دستور کار امروز دشمن است؛ اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور در مجموع نقطه‌ مقابل تصویرسازی نظام سلطه است.» (25/7/97)
مشخص است به میزانی که دشمن در اجرای این نقشه‌ خود موفق شود، به ‌راحتی می ‌تواند فضای داخل کشور را در راستای اهداف خود هموار سازد و حتی بدون حضور فیزیکی به آنچه می ‌خواهد، دست پیدا کند؛ بنابراین به طور خلاصه باید گفت نقشه دشمن برای آینده‌ کشور آن است که شرایط کشور را به گونه ‌ای رقم بزند تا مردم را از نظام جدا سازد تا مقاومت مردمی در برابر توطئه‌ های او در داخل کشور شکل نگیرد.
نکته‌ پایانی آنکه برای مقابله با این توطئه‌ دشمن در درجه‌ اول مسئولان و کارگزاران مختلف نظام باید عزم و اراده‌ جدی برای حل مشکلات موجود داشته باشند و در درجه‌ بعدی، باید در سطح رسانه‌ ای– تبلیغی، اولا برای خنثی ‌سازی سم ‌پاشی ‌های دشمن در سطح رسانه ‌ها اقدام کرد و ثانیا تولیدات رسانه ‌ای– تبیینی مفید، اقناعی و اثر بخش به افکار عمومی ارائه داد. اهمیت حوزه‌ اخیر، کمتر از حوزه‌ نخست نیست و چه بسا ضعف و نارسایی در حوزه‌ تولیدات رسانه ‌ای، تلاش‌ های عملی برخی مسئولان را نیز برای حل مشکلات مردم خنثی کند. در واقع از آنجا که مرکز ثقل جنگ کنونی مبتنی بر «مدیریت ادراکات» است، به طور طبیعی عرصه‌ عملیات در این جنگ نیز در حوزه‌ رسانه ‌ای جای می‌ گیرد؛ بنابراین این حوزه توجه ویژه ‌ای را می ‌طلبد.
7141/6026/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

عارف: مجمع تشخیص مصلحت نظام مجمع وزیران ادوار را مشاور خود قرار دهد
رئیس مجمع وزیران ادوار و رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: انتظار ما از قوای کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که مجمع وزیران ادوار را به عنوان مشاور خود قرار دهند و با این نهاد همکاری نزدیکی داشته باشند.
پاک‌آیین مدیرکل روابط عمومی مجلس شد
پدرام پاک‌آیین مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شد.
تقدیر از عملکرد ایسنا در بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران و مشاور عالی ارتباطات این شورا با حضور در ایسنا از عملکرد این رسانه در بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران تقدیر کردند.
سومین مناظره تاجزاده و زاکانی
مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند.
خبری مهم برای مشمولان سربازی- فراخوان مشمولان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها در تیر 1398
سازمان وظیفه عمومی ناجا، همه مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها که دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ اول تیر1398 هستند را به خدمت سربازی فراخواند.
یادمان شهدای فرهنگی استان کردستان رونمایی شد
در آستانه برگزاری اجلاسیه پایانی کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید کردستان، آئین رونمایی از یادمان شهدای فرهنگی استان با حضور جمعی از مسئولان در اداره کل آموزش و پرورش کردستان برگزار شد.
دو ضارب خرس سوادکوه روانه زندان شدند
تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از زجرکش کردن این توله خرس، همچنان فضای مجازی را تحت تاثیر قرار داده و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواهان اشد مجازات برای عاملان این رویداد تلخ و غیرانسانی هستند.
رئیس باشگاه خبرنگاران جوان منصوب شد
معاون سیاسی سازمان صداوسیما در حکمی عباس هنرمند را به عنوان «رئیس باشگاه خبرنگاران جوان» منصوب کرد.
فرانسه دنبال استخراج اورانیوم در ازبکستان
ازبکستان و فرانسه برای اکتشافات زمین شناسی در میادین اورانیوم «جینگلدی شمالی و جنوبی» و «ینگی قودوق» در استان «نوایی» شرکت مشترک ایجاد می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.