توطئه‌ دشمن برای آینده‌ کشور

06:42 ۲۶ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 35 0
توطئه‌ دشمن برای آینده‌ کشور

روزنامه کیمیای وطن در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی را با عنوان ' توطئه‌ دشمن برای آینده‌ کشور ' به قلم مظفر حاجیان منتشر کرد.

ایرنا

در این مطلب آمده است : « اگرچه نقشه‌ دشمن لو رفته است، اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند؛ زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌ گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال 97 جنجال کند، اما مثلا برای سال 98 نقشه ‌ای بکشد.»
این مطلب بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار 21 آذر با خانواده ‌های معزز شهداست . این هشدار و بیدار باش باید چشم همه را باز و گوش ‌ها را تیز و شنوا کند و فهم و بصیرت ‌ها ادامه یابد. اکنون سؤال این است که نقشه دشمن برای آینده‌ کشور چیست؟
بی ‌تردید نقشه‌ اساسی آمریکا برای تحقق اهداف خبیثانه‌ خود در قبال ملت ایران به طور عمده مبتنی بر هدف قراردادن محیط داخلی ایران است تا با ایجاد شرایط غیرقابل ‌مدیریت، ابهام، پیچیدگی و آشفتگی در داخل کشور، مدیریت تحولات کشور را با استفاده از جنگ روانی و رسانه ‌ای خود از دست نظام خارج سازد و زمینه را برای اجرای توطئه فراهم کند.
به طور مشخص باید گفت نقطه‌ کانونی اهداف آمریکا در این توطئه، ایجاد و تعمیق «شکاف میان مردم و حاکمیت» به منظور از بین‌ بردن ذخیره ‌های حمایتی نظام نزد مردم، از بین ‌بردن امید آنها و ایجاد بی ‌تفاوتی سیاسی در افکار عمومی نسبت به مسائل جاری کشور و کیفیت رقم‌ خوردن سرنوشت کشور است.
حال نباید فراموش کنیم که تحولات سیاسی ناخواسته مانند کودتا، آشوب، جنگ داخلی، حمله نظامی خارجی و... عمدتا پس از رشد بی ‌تفاوتی ‌ها در افکار عمومی نسبت به سرنوشت کشورشان رخ می ‌دهد. برای این منظور نیز دشمن در جنگ هیبریدی (ترکیبی) کنونی با تمرکز بر دو محور جنگ اقتصادی- معیشتی و جنگ رسانه‌ای- روانی، برای تعمیق این شکاف تلاش می‌کند ؛ بنابراین دشمن برای تحقق نقشه‌ خود برای آینده‌ کشور بر دو محور عمده جنگ اقتصادی– معیشتی و جنگ روانی– رسانه‌ای تمرکز دارد. دشمن در اعمال تحریم‌های ظالمانه درصدد است تا به افکار عمومی داخل کشور این ‌گونه تلقین کند که ماهیت و استقرار نظام جمهوری اسلامی با منافع و معیشت آنها در تضاد است و اگر آنها در زندگی خود دچار تنگناهای معیشتی هستند، به دلیل سیاست ‌های نظام است.
در جنگ روانی- رسانه ‌ای دشمن می ‌کوشد با بهره ‌برداری از ضعف ‌ها و نارسایی‌ های داخلی، عملیات روانی– رسانه ‌ای خود را باور پذیر سازد و اکنون ملت ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند.
نکته مهم در ارتباط با این جنگ و هدف اساسی آن، عبارت است از بن ‌بست ‌نمایی از شرایط کشور و از بین ‌بردن امید به اصلاح وضع موجود و اعتماد به مسئولان و نظام برای عبور از شرایط کنونی. درواقع بن‌بست‌نمایی وضعیت کشور، نقشه‌ای است که طی آن دشمنان سعی دارند با بهره‌ برداری از بعضی شرایط نامطلوب داخلی مانند تورم، مشکلات معیشتی، بیکاری، وجود آسیب‌ های اجتماعی و... و بزرگنمایی این مسائل از یک سو و نسبت ‌دادن آنها به ماهیت نظام، سیاست ‌ها، رفتارها و حتی کارگزاران نظام، این مسائل را حل ‌نشدنی قلمداد کنند. در واقع در این سناریو تلاش می ‌شود تا اولا این مسائل را بزرگنمایی کنند، ثانیا ریشه‌ آنها را به ماهیت نظام نسبت دهند تا از این طریق، دو قطبی یا دو گانه‌ تداوم نظام– مسائل جامعه را به مردم تلقین کنند.
به بیان دقیق ‌تر، دشمن با استفاده از رسانه ‌ها و فضای مجازی به عنوان ابزار عملیاتی ‌کردن تهدیداتش در «جنگ شناختی» کنونی که یکی از محورهای جنگ هیبریدی (ترکیبی) به منظور القای بن ‌بست در کشور است، می ‌کوشد علیه ایده‌ ها، ساختارها، کارگزاران، سیاست‌ ها و اقدامات جمهوری اسلامی در ابعاد و سطوح مختلف عملیات روانی– رسانه‌ ای وسیع انجام دهد و آن‌ ها را نزد مردم بی ‌اعتبار و بدون اثربخشی معرفی کند.
دشمن تلاش می‌ کند در صلاحیت و شایستگی کارگزاران، کارآمدی سیاست‌ های آنان و حتی قوانین حاکم بر کشور تردید ایجاد کند و از این طریق امید به حل مسائل کشور را در مردم از بین ببرد. دشمن به ‌ویژه در این زمینه درصدد است به مردم القا کند راهی که نظام در پیش گرفته است، مغایر با خواسته ‌های مردم است. به بیان بهتر دشمن می‌ کوشد وجود نهادهای انقلابی و تداوم فعالیت‌ های آنها را در تضاد با ارزش ‌ها و منفعت‌ های مردم جلوه دهد و ایستادگی نهادهای انقلابی را در مقابل نفوذ خود و خنثی‌ سازی نقشه ‌های آن، مغایر با تأمین منافع مردم وانمود کند؛ یعنی دشمن درصدد است این‌ گونه به مردم القا کند که اگر منفعتی به شما نمی ‌رسد، عامل آن نهادهای انقلابی هستند.
از طرفی بی‌ تفاوت نشان ‌دادن مسئولان به مسائل مردم و برجسته‌ سازی، شایعه ‌سازی و بزرگنمایی نقاط ضعف در عملکرد برخی مسئولان را در دستور کار دارد. در همین راستا دشمنان تلاش می‌ کنند با نسبت‌ دادن فساد و اختلاس به مسئولان و طرح شایعاتی چون فرار مسئولان از کشور یا سرمایه‌ گذاری آنها در خارج از کشور، هرگونه اعتماد و امید مردم به مسئولان را از بین ببرند. در واقع در این شیوه نیز تلاش می ‌شود تا به مردم وانمود کنند که مسئولان هر یک به فکر منافع خود و اطرافیانشان هستند و هیچ‌ کدام از آنها به فکر مردم نیستند و مسائل آنها را درک نمی ‌کنند؛ به بیان دیگر ناکارآمد نشان‌ دادن ساختارهای رسمی نظام و همچنین نالایق، مفسد و ناکارآمد نشان‌ دادن کارگزاران نظام . عمده‌ تمرکز در این شیوه نیز القای این قضاوت به مردم است که با وجود ساختارها و کارگزاران کنونی، مسئله‌ ای از آنها حل نخواهد شد؛ یعنی این ‌گونه القا می ‌کنند که تا این ساختارها و این کارگزاران وجود دارد، کشور همچنان گرفتار بن ‌بست خواهد بود! حال آنکه اگرچه آسیب ‌هایی در کشور وجود دارد، اما اساسا بحران و بن‌ بستی در کشور وجود ندارد. همچنین دشمن تصویرسازی دروغین از واقعیت‌ های کشور را دستور کار قرار داده است؛ چنانچه مقام معظم رهبری فرمودند: «تصویرسازی غلط و منفی و نا امید کننده از اوضاع ایران، مهم‌ ترین دستور کار امروز دشمن است؛ اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور در مجموع نقطه‌ مقابل تصویرسازی نظام سلطه است.» (25/7/97)
مشخص است به میزانی که دشمن در اجرای این نقشه‌ خود موفق شود، به ‌راحتی می ‌تواند فضای داخل کشور را در راستای اهداف خود هموار سازد و حتی بدون حضور فیزیکی به آنچه می ‌خواهد، دست پیدا کند؛ بنابراین به طور خلاصه باید گفت نقشه دشمن برای آینده‌ کشور آن است که شرایط کشور را به گونه ‌ای رقم بزند تا مردم را از نظام جدا سازد تا مقاومت مردمی در برابر توطئه‌ های او در داخل کشور شکل نگیرد.
نکته‌ پایانی آنکه برای مقابله با این توطئه‌ دشمن در درجه‌ اول مسئولان و کارگزاران مختلف نظام باید عزم و اراده‌ جدی برای حل مشکلات موجود داشته باشند و در درجه‌ بعدی، باید در سطح رسانه‌ ای– تبلیغی، اولا برای خنثی ‌سازی سم ‌پاشی ‌های دشمن در سطح رسانه ‌ها اقدام کرد و ثانیا تولیدات رسانه ‌ای– تبیینی مفید، اقناعی و اثر بخش به افکار عمومی ارائه داد. اهمیت حوزه‌ اخیر، کمتر از حوزه‌ نخست نیست و چه بسا ضعف و نارسایی در حوزه‌ تولیدات رسانه ‌ای، تلاش‌ های عملی برخی مسئولان را نیز برای حل مشکلات مردم خنثی کند. در واقع از آنجا که مرکز ثقل جنگ کنونی مبتنی بر «مدیریت ادراکات» است، به طور طبیعی عرصه‌ عملیات در این جنگ نیز در حوزه‌ رسانه ‌ای جای می‌ گیرد؛ بنابراین این حوزه توجه ویژه ‌ای را می ‌طلبد.
7141/6026/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

احزاب و تشکل‌ها
احزاب و تشکل‌ها

آخرین اخبار

صعود نادال به دور چهارم تنیس اپن استرالیا
مرد شماره دو جهان با پیروزی برابر الکس دی مینائور به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
تاج: بابت حرف‌های کی‌روش از همه عذر می‌خواهم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی انجام شده که مردم را رنجیده خاطر کرده از مردم عذرخواهی می‌کنم.
دیدار کارلوس کی‌روش با مارچلو لیپی
سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین صبح امروز در هتل دیدار و گفتگو کردند.
ناظمی: عارف به دعوت AFC به استادیوم آمد
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان درباره حضور عارف، خواننده پیش از انقلاب در جایگاه ویژه بازی تیم های ایران و عراق توضیحاتی ارائه کرد.
ستاره خط دفاعی اینتر در آستانه تمدید
میلان اشکرینیار، مدافع جوان و با استعداد اینترمیلان قصد دارد قراردادش را با این باشگاه تا سال 2023 تمدید کند.
پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!
کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند.
مارکا: فدراسیون اسپانیا حق را به لوانته داد
فدراسیون فوتبال اسپانیا به مارکا گفته که در ماجرای شکایت لوانته از بارسلونا به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی، حق با لوانته است و چومی بازیکن بارسا نباید در بازی رفت دو تیم بازی می‌کرده.
دستیار مورینیو سرمربی جدید رقیب استقلال
چند هفته بعد از اخراج سرمربی تونسی سران باشگاه قطری در میان تمام گزینه هایی که برای هدایت تیم روی میز داشتند برای همکاری با دستیار سابق آقای خاص به جمع بندی نهایی رسیدند.
خرید بلیت ایرانی‌ها داد خبرنگار عمانی را درآورد
خبرنگار عمانی به هوادارانشان توصیه کرد که در خرید بلیت بازی با ایران در جام ملت‌های آسیا شتاب کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
شهادت طلبی باعث پیروزی ملت های عراق و سوریه شد
ظلم طاغوتیان پهلوی قابل تطهیر نیست
درخواست از رئیس مجمع تشخیص مصلحت برای تسریع رسیدگی به لایحه پالرمو
شهید نواب صفوی مجاهد خستگی ناپذیر اسلام بود
حفظ نظام اسلامی یکی از وظایف ما در مقابل خون شهدا است
وزیر خارجه ژاپن: روابط توکیو - تهران توسعه می یابد
مراسم سالگرد شهادت نواب صفوی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
آیین بزرگداشت نودمین سالگرد روابط ایران و ژاپن برگزار شد
تفکر انقلاب در همه لایه های زندگی ملت ها رسوخ کرده است
دستاورد 40 ساله انقلاب اسلامی برای جوانان تبیین شود