فروش بی اجازه زمین،باب استیضاح شهردار ساری را باز کرد

23:23 ۹۰ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 134 0
فروش بی اجازه زمین،باب استیضاح شهردار ساری را باز کرد

ساری- ایرنا- طرح استیضاح شهردار ساری برای چندمین بار در سال جاری، این بار عصر شنبه در سی و پنجمین جلسه شورای شهر با اعلام فروش زمین سکوی زباله ساری بدون اجازه شورا کلید زده شد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این نشست تعدادی از اعضای شورا فروش زمین سکوی تخلیه زباله این شهر ساری واقع در کیلومتر یک جاده ساری به قائمشهر را غیرقانونی دانسته و خواستار استیضاح شهردار شدند.
اسفندیار عشوری در این نشست نخستین مطرح کننده طرح استیضاح بود که گفت: انجام ‌معاملات باید با تصویب و اجازه شورا انجام شود، اما متاسفانه شهردار سازی زمینی را معامله کرد که مصوبه شورا ندارد و این بی احترامی به شورای شهر است .
وی مدعی معامله صوری زمین شد و افزود که اسناد آن را در اختیار دارد.
عشوری گفت: زمین و عرصه سکوی زباله در حالی فروخته شد که قرار است تا 18 ماه دیگر تخلیه شود و بر این اساس نیازی نبود الان به فروش برسد.
وی همچنین به تخلف در مزایده انجام شده برای فروش زمین سکوی زباله نیز اشاره کرد و ادامه داد : ارقام شرکت کنندگان در مزایده بسیار به هم نزدیک بود که عملا مزایده را از اعتبار ساقط می کند.
او توضیح داد: در این مزایده یکی از پیشنهاد دهندگان با رقم پنج میلیارد و 743 میلیون تومان برنده شد، در حالی که رقم های دیگر پنج میلیارد و 740 میلیون تومان و سومین رقم هم پنج میلیارد و 730 میلیون تومان بود.
این عضو شورای شهر همچنین شهردار را به فرار از پاسخگویی به اعضای شورا متهم کرد و گفت: شهردار ساری جسارت حضور در جلسه شورا را ندارد و هر کاری که بخواهد انجام‌ می دهد.
وی همچنین با کنایه خطاب به شهردار ساری برنده شدن یکی از شرکت کنندگان را در مزایده تبریک گفت و افزود: به رفیق شهردار تبریک می‌گویم که با وجود مخالفت شورا و نزدیکی ارقام مزایده، برنده شده است.
عشوری از دیگر اعضای شورا شهر نیز انتقاد کرد و گفت: از همکارانم‌ گلایه دارم که جرات ندارند نامه استیضاح شهردار را امضا کنند و در مقابل تمام رفتارهای شهردار تماشاگر هستند.
** پاسخ معاون اداری - مالی شهردار
سید مصطفی طاهری معاون اداری و مالی شهردار ساری در این نشست در پاسخ به مطالب مطرح شده از سوی یک عضو شورا ، گفت: این مزایده برای زمین سکوی زباله مانند سایر مزایده فروش اموال غیر منقول بوده و در معاملات عمده از این روش انجام می‌شود.
وی افزود: بر اساس ماده 30 آیین نامه شهرداری، در بودجه سال 97 شورا مصوب کرد که بر اساس آن بودجه نیز اعمال کرده ایم که همه معاملات شهرداری از این شیوه استفاده شود.
طاهری توضیح داد: قیمت زمین را کارشناسی کردیم و بر اساس قیمت پایه، 2 بار آگهی مزایده منتشر کردیم و در نهایت برنده مشخص شد.
وی ادامه داد: بر اساس منابع تامین بودجه شهرداری که توسط شورای شهر تصویب شده است، این اجازه به شهرداری داده شده تا با فروش اموال منقول و غیر منقول خود کسری بودجه اش را تامین کند.
معاون اداری مالی شهردار ساری با اعلام این که در تصویب بودجه تمامی اعضا حاضر بودند، گفت: فروش زمین سکوی زباله ساری نیز از اموال شهرداری محسوب می شود و بر اساس لایحه بودجه، شهرداری اختیار فروش آن را داشته است.
** طرح استیضاح شهردار باید با مراحل ثانونی مطرح شود
رئیس شورای شهر ساری هم در این نشست خواستار طرح استیضاح شهردار از راه قانونی شد.
سیدمسعود مدینه گفت: اگر‌ اعضای شورا مدعی قانون مداری هستند باید روند قانونی را در تمامی فرایند شورا سر لوحه کار خود قرار دهند و بر این اساس، طرح و اجرای استیضاح شهردار مراحل قانونی دارد.
وی افزود: جو شهر مناسب مسائل اقتصادی نیست و خارج شدن این نام (شهردار) از شورا، امنیت مجموعه شهرداری را متزلزل می‌کند.
رئیس شورای شهر ساری گفت: هیچ عضو شورا نگاه بدخواهانه ندارد و تذکرات برای این است که اصلاح امور بر اساس نص قانون انجام شود و چیزی در باره استیضاح شهردار در جلسه امروز به هیات رئیسه طرح نشده است و بر این اساس نباید در دستور جلسه قرار بگیرد.
در جلسه پیشین شورای شهر ساری هم قاسم قاسمی رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای شهر با غیرقانونی خواندن مزایده زمین سکوی انتقال زباله خواستار باطل شدن آن شده بود.
وی گفته بود که بر اساس قانون، تسری آیین نامه مالی شهرداری تهران به مراکز استان ها و کلانشهرها ، شهرداری ساری تابع این قانون است و ماده 18 این آیین نامه به صراحت می گوید تصمیم کمیسیون مناقصه پس از موافقت شهردار تهران و تصویب انجمن شهر باید به مناقصه گزار ابلاغ شود و مناقصه گزار نیز باید حداکثر ظرف پنج روز به استثنای ایام تعطیل نتیجه مناقصه را به برنده ابلاغ و سپس به انعقاد قرارداد و انجام معامله، اقدام نماید.
قاسمی گفته بود که بر اساس قانون مذکور شهرداری برای انجام معاملات باید از شورا مجوز بگیرد اما بدون اخذ مجوز اقدام به برگزاری مزایده و انعقاد قرارداد با پیمانکار نموده که این کاملاً بر خلاف قانون است.
این عضو شورای شهر گفته بود: متأسفانه توضیحات معاون اداری و مالی و مسئولان شهرداری در خصوص این اقدام غیر قانونی هیچ یک از اعضای کمیسیون بودجه و حقوقی را قانع نکرد و نظر کمیسیون به اتفاق قاطع آراء بر این است که این قرارداد کن لم یکن تلقی گردد.
رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری در جلسه پیشین همچنین تاکید کرده بود که شهرداری باید پس از لغو مزایده، از این تاریخ نه تنها در این مورد بلکه در خصوص فروش هرگونه اموال غیر منقول خود لایحه ای به شورا ارسال نموده و پس از اخذ مجوز از شورا اقدام کند.
73354/1654


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
قانون حمایتی و سیاست خارجی منطقی زمینه های «رونق تولید» است
نوروز عامل اتحاد و برادری میان ملت های مختلف جهان است
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه
ایران تهدیدی علیه هیچ کشوری نیست
امدادرسانی به37 هزار نفر در جریان سیل استان گلستان
وزارت خارجه فرانسه سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد
چهار مرزبان آزاد شده ایرانی وارد تهران شدند
اتکا به توانمندی داخلی کلید تبدیل تهدید تحریم به فرصت است
اولویت کاری مسئولان ایجاد اشتغال باشد
باید از استعدادهای درونی کشور به خوبی استفاده شود