تصمیم مردم انگلیس، کلید خروج از بن بست پرونده برگزیت است

21:26 ۳۲ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 67 0
تصمیم مردم انگلیس، کلید خروج از بن بست پرونده برگزیت است

لندن – ایرنا – درحالی تصویب توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از شانس کمی در پارلمان این کشور برخوردار است، وزیر دارایی اسبق این کشور معتقد است که تنها از طریق برگزاری انتخابات سراسری و یا همه‌پرسی مجدد برگزیت می‌توان قفل این پرونده را باز کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «جورج آزبورن» وزیر دارایی پیشین انگلیس امروز شنبه در گفت‌ و گو شبکه رادیویی بی.بی.سی 4 گفت: ما در مسیر تقابل میان دو جریان خروج از اتحادیه اروپا بدون دست‌یابی به توافق برگزیت و یا بازگشت به رأی مردم در قالب برگزاری همه‌پرسی و یا انتخابات سراسری هستیم.
او که دو سال پیش، پس از روی کارآمدن «ترزا می» از سمتش کنار گذاشته شد، برگزاری انتخابات سراسری در سال آینده میلادی را گزینه ای محتمل دانست و گفت: در نظام سیاسی انگلیس، رأی مردم ساده‌ترین راه‌حل خروج از بن‌بست سیاسی است.
کمتر از یک‌صد روز دیگر انگلیس رسماً از سوی اتحادیه اروپا خارج می‌شود و توافقنامه برگزیت هنوز به تائید پارلمان این کشور نرسیده است. این توافقنامه یک ماه پیش پس از مذاکرات فشرده لندن و بروکسل نهایی شد و متعاقباً به تائید سران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا رسید.
بااین‌حال، نمایندگان پارلمان انگلیس با طرح پیشنهادی توافق‌نامه درباره قواعد تجاری ایرلند شمالی در دوره پسا برگزیت مخالف بوده و آن را تعرض به قلمرو انگلیس می‌دانند.
نخست‌ وزیر انگلیس هفته گذشته از ترس شکست در پارلمان، رأی‌گیری درباره این توافق‌نامه را یک ماه به تعویق انداخت تا از این فرصت برای جلب رضایت نمایندگان کشورش استفاده کند؛ بااین‌حال ناظران بر این باورند که او هیچ شانسی برای جلب نظر نمایندگان کشورش ندارد.
با وجود مخالفت نمایندگان پارلمان با توافق‌نامه دولت «می»، گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال خروج انگلیس بدون توافق با اروپا افزایش‌ یافته است. چهارشنبه گذشته رهبران پنج نهاد اصلی تجاری انگلیس با صدور بیانیه‌ای درباره عواقب خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار دادند. در این بیانیه بر لزوم حمایت نمایندگان از توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که ماه گذشته از سوی 27 کشور اروپایی به تصویب رسید، تأکید شده است.
بیانیه یادشده که از سوی رئیسان اتاق بازرگانی انگلیس، موسسه مدیران تجاری، فدراسیون شرکت‌های کوچک تجاری، موسسه شرکت‌های ساخت‌وساز و کنفدراسیون صنایع انگلیس به امضاء رسیده با یادآوری این مطلب که سرنوشت کشور اینک در دست نمایندگان قرار دارد، هشدار داده است که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا غیرقابل‌قبول است.
آخرین تحقیقات بانک مرکزی انگلیس نیز نشان می‌دهد که خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا، اقتصاد کشور را دچار بحران شدیدی خواهد کرد. اتاق بازرگانی انگلیس هم در گزارشی پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی سال آینده این کشور به پایین حد طی یک دهه گذشته خواهد رسید.
هم‌زمان ، وزیر دفاع انگلیس از آماده‌باش سه هزار و 500 نفر از نیروهای ارتش برای حفظ امنیت و جلوگیری از بروز ناآرامی در کشور خبر داده است.
آزبورن در ادامه اظهارات خود یادآور شد که در دوره تصدی وزارت دارایی به «دیوید کامرون» درباره عواقب برگزاری همه‌پرسی برگزیت هشدار داده بود. او یادآور شد هدف از برگزاری همه‌پرسی برگزیت این نبود که ارتش وارد عملیات شود و دولت به دنبال ذخیره مواد دارویی و غذایی بیفتد.
این سیاستمدار انگلیسی همچنین با اشاره به اختلاف کم طرفداران و مخالفان برگزیت در همه‌پرسی سال 2016 عنوان کرد که دولت «می» به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که 100 درصد مردم به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند و این رویکرد اعتبار حزب محافظه‌کار را تحت شعاع قرار داده است.
در همه‌پرسی 23 ژوئن 2016 ( سوم تیرماه 1395)، 51.9 درصد مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد دیگر به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
با این حال نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌های صورت گرفته نیز نشان می‌دهد که بیشتر مردم انگلیس به ماندن در اتحادیه اروپا گرایش پیداکرده و خواهان برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت هستند. اصلی‌ترین چالش این روزهای تحلیلگران، پرسشی است که درصورت برگزاری مجدد همه پرسی، به رأی مردم گذاشته خواهد شد.
در واقع برای اینکه برگزاری یک همه‌پرسی تازه در فاصله کمتر از سه سال از همه‌پرسی قبلی توجیه‌پذیر باشد و طرفداران برگزیت را به خیابان نکشد، گزینه‌هایی مانند الف) خروج از اتحادیه اروپا مبتنی بر توافقنامه دولت، ب) خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا و ج) توقف روند خروج از اتحادیه اروپا، ازجمله پرسش‌هایی است که تحلیلگران در طرح همه‌پرسی پیش رو، پیشنهاد می‌کنند.
جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت انگلیس نیز امروز شنبه در گفت‌ و گو با گاردین عنوان کرد که در صورت مخالفت پارلمان با توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا، از طرح برگزاری انتخابات سراسری و یا همه‌پرسی مجدد حمایت خواهد کرد.
شبک**اروپام ** هـ ن **1392


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آیا گرگینه‌‌ها واقعا وجود دارند؟
شب از نیمه گذشته و ماه کامل در آسمان خودنمایی می‌کند، ناگهان قهرمان داستان چنان از درد به خودش می‌پیچید که انگار صد‌ها چاقو را در بدنش فرو کرده اند؛ دقایقی بعد درست جایی که او ایستاده بود هیولایی درنده ظاهر شده است.
عجیب‌ترین گل‌های جهان!
دنیای ما خیلی عجیب‌تر از آن است که موضوع صددرصدی در آن وجود داشته باشد. همیشه چیزی هست تا قطعی‌نبودن ذهنیت‌هایمان را نشان‌ دهد، حتی درباره بوی خوش گل و ظرافت آن.
ماجراهای وحشتناک و باورنکردنی از شکنجه زندانیان در کره شمالی
هر گاه به یک کشور منزوی، با قوانین عجیب و غریب، سیستم دیکتاتوری غیر قابل تصور و دستگیری و شکنجه‌های هولناک فکر می‌کنیم اولین کشوری که به ذهنمان می‌رسد کره شمالی است.
بهترین سریال‌هایی که در سال ۲۰۱۹ با فصل جدید بازمی‌گردند
در این لیست از سریال‌هایی نوشته‌ایم که پخش آن‌ها در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهند یافت. لیست را با دقت بخوانید و برای دیدن این قسمت‌ها برنامه‌ریزی کنید.
غلبه پلیدی بر نیکی، پیام انیمیشن‌های ژاپنی روز
انیمیشن یا به قول خودمان کارتون، از همان روزی که به صورت جدی وارد صنعت فیلم‌سازی شد، توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند، البته در ابتدا آمریکا به‌عنوان مرکز قوی فیلمسازی در جهان، با کمپانی قدرتمندی، چون والت دیزنی جزء پیشگامان تولید انیمیشن در دنیا بود، ولی دقیقا کمی بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ژاپن نیز به سمت ساخت انیمیشن رفت
علایم ام اس در زنان چیست؟
یماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. طبق اعلام انجمن ام اس، زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به ام اس هستند.
پاپایا چیست و چه خواصی دارد؟
آیا می‌دانید پاپایا چیست؟ پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود.
پوره عدس قرمز؛ هم رنگش عالیه هم طعمش!
پوره عدس قرمز یک پیش غذای مناسب است و همچنین به عنوان غذای کودک نیز می توان استفاده کرد.طرز تهیه را در ادامه ببینید.
داستان زندگی ۲۰ کارآفرین برتر کسب‌وکار در قرن اخیر
موفقیت و ثروت، به ندرت با پیروی از قواعد مرسوم و خطر نکردن به دست می‌آید. برعکس، بزرگ‌ترین موفقیت‌ها نصیب کسانی شده است که حاضر بودند بیرون از مرزبندی‌ها حرکت کنند.
ستاره‌هایی که امسال ۵۰ ساله می‌شوند
شاید سال‌ها قبل، سن پنجاه سالگی بسیار زیاد به نظر می‌رسید، اما امروزه این سن تنها یک عدد است.   بسیاری از ستاره‌های جهان با وجود این که وارد دهه ۵۰ زندگی خود شده اند، اما هنوز هم مانند دوران جوانی خود به نظر می‌رسند. ژن خوب و سبک زندگی سالم دو عامل تاثیرگذار بر زیبایی آنهاست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
اعلام حمایت اردوغان از مادورو: برادرم کنارت هستیم
دستور اون به انجام مقدمات دومین نشست با آمریکا
دستور کیم جونگ اون به انجام مقدمات دومین نشست با آمریکا
زمزمه‌هایی درباره اخراج رودی جولیانی شنیده می‌شود
ترامپ حرف خود را پس گرفت
اعلام حمایت اردوغان از مادورو
شورای امنیت برخی از تحریم‌های کره شمالی را لغو کرد
تازه ترین حمله نظامیان هندی به مردم مظلوم کشمیر 3 شهید برجای گذاشت
شکست مذاکرات و تاکید اسرای فلسطینی به ادامه اعتصاب غذا
واکنش فرانسه به رویدادهای سیاسی ونزوئلا