وزیر دفاع بعدی آمریکا چه کسی خواهد بود؟

22:01 ۲۷ روز و ۱۱ ساعت پیش افکار نیوز 67 0

وزیر دفاع بعدی آمریکا چه کسی خواهد بود؟

وزیر دفاع بعدی آمریکا احتمالا از میان سناتور‌های قدرتمند و یا ژنرال‌های پیشین ارتش این کشور خواهد بود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، پنج شنبه، پس از ماه‌ها شایعه راجع به کناره‌گیری وزیر دفاعآمریکا بالاخره این شایعات به حقیقت پیوست و جیمز متیس از سمت خود استعفا کرد.
متیس در اعتراض به سیاست‌های نظامی دونالد ترامپاستعفا کرد و هر کسی که پس از او بتواند بر این مسند تکیه بزند با مشکلاتمشابهی روبرو خواهد بود: رئیس‌جمهوری تندرو، متحدان عصبانی، و خطرات روزافزون از جانب دشمنان قدیمی و تازه. با این همه، وزیر دفاع بعدی آمریکا تقریبا با نظرات متیس درباره
خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریهو کاهش چشمگیر سربازان این کشور در افغانستانموافق خواهد بود.
چه کسانی ممکن است رقیبان اصلی در پست وزارت دفاعآمریکا باشند؟ جک کیناین ژنرال بازنشسته در جنگ ویتنام حضور داشته و پیش از این معاونارشد کارکنان ارتش آمریکا بوده است. در حال حاضر کین رئیس موسسه مطالعات
جنگو همکار فاکس نیوز است. ترامپ بلافاصله پس از پیروزی در
انتخاباتریاست‌جمهوری پست وزارت دفاع آمریکارا به او پیشنهاد داد؛ اما او به بهانه مرگهمسرش از پذیرفتن این پیشنهاد سرباز زد.
این ژنرال 75 ساله اخیرا پیشنهاد ترامپ را مبنی بر کاهش بودجهدفاعی به 700 میلیارد دلارمورد انتقاد قرار داد. همچنین تصمیم رئیس‌جمهور راجع به خروج نیروهای آمریکایی از
سوریهرا «اشتباه راهبردی بزرگ» خواند.
سناتور تام کاتناو عضو جمهوریخواه کنگره از آرکانزاس و عضو کمیته اطلاعات و سرویس‌های نظامی سنااست. این قانونگذار 41 ساله در
جنگ عراقو افغانستان حضور داشته است. کاتن پیش از این به عنوان مدیر سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) در نظر گرفته شده بود؛ اما مایک پمپئو به این سمت برگزیده شد و او نامزد
وزارت امور خارجهشد.
کاتن یکی از مریدان ترامپ در مجلس سنا است، به ویژه با این عقیده وی که ایرانمحور شرارت در منطقه خاورمیانهاست موافق است. اما در مسایل مهم دیگر مانند اهمیت متحدان آمریکا، خروج نیروهای آمریکا از سوریه و افغانستان نظر وی به جریان اصلی نزدیک‌تر است. در واقع، سناتور کاتن و سناتور گراهام، نامزد احتمالی دیگر، از امضاکنندگان نامه‌ای بودند که از تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه انتقاد می‌کرد و خواستار بازنگری در آن بود.
با این حال، هنوز مشخص نیست او بخواهد از مسند با نفوذ خود در سنا دست بکشد و شغلی را که محبوبیت چندانی نخواهد داشت بپذیرد.
لیندسی گراهامگراهام سناتور جمهوریخواه از کارولینای جنوبی است که شاید قوی‌ترین پشتیبان ترامپ در سنا باشد؛ هرچند ابتدا جزو منتقدان رئیس‌جمهور بود. این قاضی بازنشسته نیروی هوایی نیز منتقد پروپاقرص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است و این تصمیم را مشابه سیاست‌های آمریکا در
عراقو افغانستان دوران اوبامامی‌داند. او از طرفداران
محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، در ماجرای قتلخاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی، بوده است. در مقام وزیر دفاع آمریکا، مسئولیت پیگیری رابطه این کشور با
عربستانسعودی، یکی از بزرگ‌ترین خریداران سلاح‌های آمریکایی، بر عهده او خواهد بود.
اما سوال اینجاست که آیا او از مقامی که ممکن است به زودی به مقامی بهتر تبدیل شود دست خواهد کشید. گراهام در شرف دستیابی به عضویت در کمیته قضایی مجلس سنا است که نقش مهمی در تأیید نامزدان قضایی ترامپ دارد.
دیوید پترائوسپترائوس ژنرال بازنشسته چهارستاره ارتش آمریکاست که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما به ریاست سازمان سیامنصوب شد. او از کاندیدهای ترامپ برای پست وزارت
امور خارجهبود.
پترائوسگفته است «تحت شرایط خاص» به دولتترامپ خواهد پیوست. در سمت معمار فعالیت ارتش آمریکا در عراق، بسیار بعید است که او دیدگاهی متفاوت از جیمز متیس، وزیر دفاع مستعفی آمریکا، درباره نقش ارتش این کشور در سراسر
جهانداشته باشد. در صورت نامزد شدن احتمالی، او با کنکاش سخت سنا روبرو خواهد بود. زیرا این ژنرال بازنشسته که تقدیرنامه دو حزب را داراست، شهرتش به دنبال فاش شدن یک رسوایی اخلاقی خدشه‌دار شد. گفته می‌شود پترائوس اطلاعات طبقه‌بندی شده را با زنی که با او رابطه غیراخلاقی داشته و بر روی زندگینامه‌اش کار می‌کرده در میان گذاشته است و سپس راجع به این موضوع به اف بی آی دروغ گفته است. این
رسواییبه بهای از دست دادن سمت پترائوس در سنا تمام شد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بهترین کتاب‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان گاردین
اگر ۲۰۱۷ سالی بود که اخبار سینما حول رسوایی‌های جنسی و اخلاقی می‌چرخید، ۲۰۱۸ سالی بود که دامنه این اخبار به دنیای ادبیات کشیده شد و معتبرترین جایزه ادبی جهان را قربانی کرد.
سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی چیست؟
سیستیت بینابینی که به عنوان سندرم مثانه دردناک هم شناخته می‌شود یک بیماری مزمن است که موجب فشار روی مثانه، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می‌شود. این درد از ناراحتی ملایم تا شدید است.
کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.
ستاره‌هایی که از بیماری‌های کشنده نجات یافتند
شاید ما با خودمان فکر کنیم که ستاره های هالیوود همیشه زندگی سالم، شاد و مرفهی دارند، اما اشتباه کرده ایم، بیماری به سراغ آنها هم می رود. برخی از ستاره ها ترجیح می دهند که در مورد بیماری شان با مردم صحبت نکنند، در حالی که برخی دیگر از فاش کردن این راز ابایی ندارند.
تصاویر کمتر دیده شده از محمدعلی کلی، به مناسبت زادروزش
امروز سالروز تولد ۷۷ سالگی یکی از تاثیرگذارترین و شناخته شده ترین قهرمان های ورزشی تاریخ، یعنی محمد علی کلی است که در ۱۴ خرداد ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.
در آرایشگاه‌های مردانه بالاشهر چه خبر است؟
کارشان آرایشگری مردان است، اما دستشان فقط به شانه و قیچی نمی‌رود و از مواد آرایشی و رنگ مو گرفته تا دستگاه‌هایی مثل بخور و سولاریم را می‌توان در بساطشان پیدا کرد. بعضی‌هایشان که خاص‌تر هستند خدماتی مثل مانیکور و پدیکور هم برای ناخن‌های دست و پا ارائه می‌کنند.
زوج‌های مشهوری که ست می‌پوشند
زوج‌ها معمولا پس از مدتی در کنار هم بودن، جدا از شخصیت، سبک لباس پوشیدن شان نیز شبیه بهم می‌شود. البته در این میان برخی از زوج‌ها هستند که سعی دارند لباس هایشان را با هم ست کنند تا در جمع بیشتر بدرخشند. این سبک لباس پوشیدن در میان زوج‌های مشهوز جهان نیز رواج دارد به طوری که برخی از آن‌ها در خیابان یا حتی روی فرش قرمز لباس‌هایی شبیه بهم به تن می‌کنند.
کی‌روش تمام شدنی است، تیم‌ملی نه
تیم‌ملی ایران وضعیت نسبتا خوبی در جام ملت‌های هفدهم دارد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
خرم آباد - ایرنا - بیش از 14 هزارو 638 خانوار با جمعیتی معادل 83 هزار و690 نفر از جمعیت استان لرستان را جامعه عشایری تشکیل می دهند که در 14 ایل و 15 طایفه مستقل سازمان یافته اند.
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
بجنورد- ایرنا - رئیس سازمان اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مادر باردار گرفتار در برف و کولاک گردنه امین الله بجنورد با امدادرسانی به موقع نیروهای پلیس به بیمارستان بنت الهدی منتقل و زایمان وی باموفقیت انجام شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
بهترین مشتری تسلیحات آلمان را بشناسید
وقتی ارتش سوریه غافلگیر نمی‌شود
20 کشته و 50 مجروح در انفجار خط لوله در مکزیک
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
درخواست آلمان از روسیه برای نجات پیمان موشکی
درخواست مقامات بلند پایه سیاسی و اقتصادی آلمانی از انگلیس برای ماندن در اتحادیه اروپا
طرح 21 نماینده کنگره آمریکا برای توقف فروش تسلیحات به عربستان
اجساد دو خلبان روس پیدا شد
«لوفون» بار دیگر نخست وزیر سوئد شد
روسیه به پیشنهاد آلمان برای کاهش تنش با اوکراین فکر می کند