وزیر دفاع بعدی آمریکا چه کسی خواهد بود؟

22:01 ۸۶ روز و ۱۵ ساعت پیش افکار نیوز 168 0

وزیر دفاع بعدی آمریکا چه کسی خواهد بود؟

وزیر دفاع بعدی آمریکا احتمالا از میان سناتور‌های قدرتمند و یا ژنرال‌های پیشین ارتش این کشور خواهد بود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، پنج شنبه، پس از ماه‌ها شایعه راجع به کناره‌گیری وزیر دفاعآمریکا بالاخره این شایعات به حقیقت پیوست و جیمز متیس از سمت خود استعفا کرد.
متیس در اعتراض به سیاست‌های نظامی دونالد ترامپاستعفا کرد و هر کسی که پس از او بتواند بر این مسند تکیه بزند با مشکلاتمشابهی روبرو خواهد بود: رئیس‌جمهوری تندرو، متحدان عصبانی، و خطرات روزافزون از جانب دشمنان قدیمی و تازه. با این همه، وزیر دفاع بعدی آمریکا تقریبا با نظرات متیس درباره
خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریهو کاهش چشمگیر سربازان این کشور در افغانستانموافق خواهد بود.
چه کسانی ممکن است رقیبان اصلی در پست وزارت دفاعآمریکا باشند؟ جک کیناین ژنرال بازنشسته در جنگ ویتنام حضور داشته و پیش از این معاونارشد کارکنان ارتش آمریکا بوده است. در حال حاضر کین رئیس موسسه مطالعات
جنگو همکار فاکس نیوز است. ترامپ بلافاصله پس از پیروزی در
انتخاباتریاست‌جمهوری پست وزارت دفاع آمریکارا به او پیشنهاد داد؛ اما او به بهانه مرگهمسرش از پذیرفتن این پیشنهاد سرباز زد.
این ژنرال 75 ساله اخیرا پیشنهاد ترامپ را مبنی بر کاهش بودجهدفاعی به 700 میلیارد دلارمورد انتقاد قرار داد. همچنین تصمیم رئیس‌جمهور راجع به خروج نیروهای آمریکایی از
سوریهرا «اشتباه راهبردی بزرگ» خواند.
سناتور تام کاتناو عضو جمهوریخواه کنگره از آرکانزاس و عضو کمیته اطلاعات و سرویس‌های نظامی سنااست. این قانونگذار 41 ساله در
جنگ عراقو افغانستان حضور داشته است. کاتن پیش از این به عنوان مدیر سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) در نظر گرفته شده بود؛ اما مایک پمپئو به این سمت برگزیده شد و او نامزد
وزارت امور خارجهشد.
کاتن یکی از مریدان ترامپ در مجلس سنا است، به ویژه با این عقیده وی که ایرانمحور شرارت در منطقه خاورمیانهاست موافق است. اما در مسایل مهم دیگر مانند اهمیت متحدان آمریکا، خروج نیروهای آمریکا از سوریه و افغانستان نظر وی به جریان اصلی نزدیک‌تر است. در واقع، سناتور کاتن و سناتور گراهام، نامزد احتمالی دیگر، از امضاکنندگان نامه‌ای بودند که از تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه انتقاد می‌کرد و خواستار بازنگری در آن بود.
با این حال، هنوز مشخص نیست او بخواهد از مسند با نفوذ خود در سنا دست بکشد و شغلی را که محبوبیت چندانی نخواهد داشت بپذیرد.
لیندسی گراهامگراهام سناتور جمهوریخواه از کارولینای جنوبی است که شاید قوی‌ترین پشتیبان ترامپ در سنا باشد؛ هرچند ابتدا جزو منتقدان رئیس‌جمهور بود. این قاضی بازنشسته نیروی هوایی نیز منتقد پروپاقرص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است و این تصمیم را مشابه سیاست‌های آمریکا در
عراقو افغانستان دوران اوبامامی‌داند. او از طرفداران
محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، در ماجرای قتلخاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی، بوده است. در مقام وزیر دفاع آمریکا، مسئولیت پیگیری رابطه این کشور با
عربستانسعودی، یکی از بزرگ‌ترین خریداران سلاح‌های آمریکایی، بر عهده او خواهد بود.
اما سوال اینجاست که آیا او از مقامی که ممکن است به زودی به مقامی بهتر تبدیل شود دست خواهد کشید. گراهام در شرف دستیابی به عضویت در کمیته قضایی مجلس سنا است که نقش مهمی در تأیید نامزدان قضایی ترامپ دارد.
دیوید پترائوسپترائوس ژنرال بازنشسته چهارستاره ارتش آمریکاست که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما به ریاست سازمان سیامنصوب شد. او از کاندیدهای ترامپ برای پست وزارت
امور خارجهبود.
پترائوسگفته است «تحت شرایط خاص» به دولتترامپ خواهد پیوست. در سمت معمار فعالیت ارتش آمریکا در عراق، بسیار بعید است که او دیدگاهی متفاوت از جیمز متیس، وزیر دفاع مستعفی آمریکا، درباره نقش ارتش این کشور در سراسر
جهانداشته باشد. در صورت نامزد شدن احتمالی، او با کنکاش سخت سنا روبرو خواهد بود. زیرا این ژنرال بازنشسته که تقدیرنامه دو حزب را داراست، شهرتش به دنبال فاش شدن یک رسوایی اخلاقی خدشه‌دار شد. گفته می‌شود پترائوس اطلاعات طبقه‌بندی شده را با زنی که با او رابطه غیراخلاقی داشته و بر روی زندگینامه‌اش کار می‌کرده در میان گذاشته است و سپس راجع به این موضوع به اف بی آی دروغ گفته است. این
رسواییبه بهای از دست دادن سمت پترائوس در سنا تمام شد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی
خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاکمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاکمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.
ترافیک سنگین نوروزی در جاده های کندوان و هراز
نوشهر - ایرنا - ترافیک جاده های منتهی به استان مازندران در آستانه تعطیلات نوروزی در دو محور کندوان و هراز سنگین و نیمه سنگین است.
مراتع جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
امداد رسانی نیروهای نظامی در محور خوش ییلاق
گنبدکاووس - ایرنا - شرایط بد جوی اوضاع محور خوش ییلاق را از حالت عادی خارج کرده و نیروهایی از ارتش و سپاه برای امداد رسانی به منطقه اعزام شده اند.
ریزش کوه در جاده سوادکوه یک کشته برجا گذاشت
ساری-ایرنا- مرکز مدیریت راههای مازندران گفت: ریزش کوه در محور سوادکوه بر روی یک خودروی عبوری، راننده این خودرو را به کام مرگ کشاند.
رکود سی ساله بارش های زمستانی در مازندران شکست
ساری-ایرنا- مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: باران سیل آسا چند روز اخیر در مازندران رکود سی ساله بارش های زمستانی را به خصوص درمناطق مرکزی و شرقی استان شکست.
خلیل آباد شهر جاذبه های به یادماندنی
مشهد- ایرنا- خلیل آباد از شهرستانهای کوچک اما ارزشمند از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در جنوب غربی خراسان رضوی و میزبان شایسته برای مسافران و زائرانی است که خواهان سفر به سرزمین های آرام و کوچکند.
مردم استان بوشهر پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر با صدور پیامی با قدردانی از حضور مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری گفت:مردم این استان با حضور پرشور خود درآئین استقبال از رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند.
طغیان قره سو بخشی از بوستان الغدیر گنبد را زیر آب برد
گنبدکاووس - ایرنا - به دنبال بارش شدید باران 24 ساعت گذشته، رودخانه قره سو در ورودی شهر گنبدکاووس و از سمت آزادشهر طغیان کرد و بخشی از بوستان الغدیر این شهر را زیر آب برد.
بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر
اصفهان - ایرنا - کهن دیار اصفهان با دارا بودن زیبایی های خیره کننده از شب های شگفت انگیز کویر تا صلابت کوهستان های سپید، به جهانی کوچک از اقلیم و آثار تاریخی و باستانی و طبیعی می ماند که در همه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
کشیش انگلیسی: امام علی(ع) اسوه حکومت داری است
دونالد ترامپ با اغراق در اعلام ثروتش دو میلیارد دلار از ˮدویچه بانکˮ وام گرفته است
ترامپ: رسانه‌ها شبانه‌روز کار می‌کنند تا مرا مقصر حمله نیوزیلند نشان دهند
پامپئو: تا انتشار توئیت برکناری‌ام توسط ترامپ، وزیرخارجه آمریکا هستم
بازدید بی‌سابقه رئیس جمهور برزیل از مقر سیا در سفر به آمریکا
عراق دارایی‌های پسر بن‌لادن را بلوکه کرد
انگیزه عامل تیراندازی «اوترخت» را بررسی می‌کنیم
اوضاع زندان «ریمون» ملتهب شد
نتانیاهو طرح ساخت ۸۴۰ واحد مسکونی برای شهرک‌نشینان را تایید کرد
ارتش سوریه مواضع «جبهه النصره» را درهم کوبید