مالکان تا 2 سال پس از پایان پروانه ساختمانی فرصت تمدید دارند

18:03 ۹۰ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 128 0
مالکان تا 2 سال پس از پایان پروانه ساختمانی فرصت تمدید دارند

بیرجند - ایرنا - براساس تصمیم شورای اسلامی شهر بیرجند، مالکان شهر در ساخت‌ و ساز تا 2 سال بعد از پایان پروانه ساختمانی فرصت تمدید دارند در غیر این صورت مشمول جریمه می ‌شوند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، اعضای شورای شهر بیرجند در نشست علنی روز شنبه درخواست شهروندان در خصوص اخذ عوارض از محل تمدید پروانه ساختمانی که مغایر قانون بوده را بررسی و به استناد قانون و رای دیوان عدالت اداری مصوب کردند که مالکان تا 2 سال پس از پایان پروانه فرصت تمدید دارند و در این مدت مشمول جریمه نمی شود اما از آن تاریخ به بعد بر اساس نرخ مشخص باید عوارض پرداخت کنند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر بیرجند در این نشست گفت: بر اساس تبصره 2 قانون ماده 29 عمران و نوسازی شهری، مالک زمین 2 سال پس از اتمام مهلت پروانه ساختمانی، فرصت تمدید دارد.
وی افزود: تاکنون شهرداری در این زمینه براساس مصوبه شورا عمل کرده و پس از اتمام مهلت پروانه برای تمدید آن عوارض اخذ می کرده که اکنون تا 2 سال از اتمام مهلت پروانه مالک فرصت تکمیل ساختمان را دارد و اگر در این زمان موفق به اتمام آن نشد باید جریمه پرداخت کند.
محمدعلی طاهری یادآور شد: تا قبل از رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، براساس مصوبه شورا، قانون عمران و نوسازی شهری در برخی از موارد اجرایی نمی ‌شد که بعد از رای دیوان باید اجرایی شود.
وی با تاکید بر اینکه در پروانه های ساختمانی شهرداری ها باید حداکثر مهلت پایان ساختمان قید شود، گفت: کسانی که در میدان ها و معابر اصلی شهر اقدام به ساخت و ساز می کنند باید ظرف مدت مقرر ساختمان خود را به اتمام برساند و اگر پس از 2 سال مهلت مشخص شده بازهم به اتمام نرسد عوارض به دو برابر افزایش می یابد.
عضو حقوقدان شورای شهر بیرجند اظهار داشت: آن دسته از ساختمان هایی که توسط مراجع قضایی توقیف شده از این جریمه مستثنی هستند.
وی ادامه داد: شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم باید موارد قانونی که حقوق شهروندان در آن لحاظ شده را اطلاع رسانی کرده و از آن دفاع کند و مراقب باشد که مردم بدون دلیل جریمه نشوند.
دیگر عضو شورای شهر نیز گفت: با توجه به این قانون از آنجایی که ساخت و سازهای درازمدت ممکن است برای شهروندان به خصوص در میادین و معابر اصلی مشکل ساز شود باید به دنبال راهکاری باشیم که پیشرفت فیزیکی سالانه در پروژه ها مشخص شود.
مهدی میری ادامه داد: ساخت و سازها برای مدت پنج سال حتی در معابر فرعی هم برای شهروندان تبدیل به معضل می شود که باید در کنار موارد قانونی به این موضوع نیز توجه کرد.
وی بیان کرد: در ضوابط سال 98 علاوه بر دیده شدن رای دیوان عدالت اداری اهرم فشاری هم باید در نظر گرفته شود که ساخت و ساز در همان مهلت مشخص شده پروانه به اتمام برسد که شخص بیشتر از سه یا پنج سال مهلت پروانه به دنبال تمدید نباشد.
اعضای شورای شهر بیرجند در نهایت با این مصوبه کمیسیون حقوقی موافقت کرده و قانون فوق در شهرداری بیرجند لازم الاجرا شد.
9893 * 6054


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

امور زیر بنایی
امور زیر بنایی

آخرین اخبار

نرخ عوارض آزاد راه پردیس امسال افزایش نخواهد داشت
تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت آزاد راه تهران- پردیس گفت: با توجه به نارضایتی مردم نسبت به افزایش نرخ عوارض آزاد راه، در سال 98 افزایش قیمت نخواهیم داشت.
فرمانده ناجا : تصادفات جاده ای 15 درصد کاهش یافت
اصفهان- ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی از کاهش 15 درصدی تصادفات جاده ای از شروع سفرهای نوروزی تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
بخش هایی از شهر گمیش تپه گلستان به زیر آب رفت
گرگان - ایرنا - بخش هایی از شهر 20 هزار نفری گمیش تپه مرکز شهرستان گمیشان استان گلستان به دلیل طغیان شاخه فرعی گرگانرود که از داخل این شهر می گذرد به زیر آب رفت.
بیش از 10 هزار واحد مسکونی گلستان دچار آبگرفتگی شدند
گرگان - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گلستان گفت: براثر وقوع سیلاب در مناطق گوناگون این استان تاکنون 10 هزار و 63 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی و برخی از آن ها غیرقابل سکونت شدند.
سیل زدگان مازنی کمک های بلاعوض دریافت می کنند
ساری-ایرنا-معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: براساس تصمیم اولیه، سیل زدگان خسارت دیده ناشی از سیل در مازندران کمک های بلاعوض معیشتی وتعمیراتی دریافت می کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ازمناطق سیلزده مازندران بازدیدکرد
ساری-ایرنا- معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیلزده استان مازندران بازدید کرد و از نزدیک در جریان خسارت های وارده به این خطه شمال کشور قرار گرفت.
افزون بر 287 هزار مسافر نوروزی در یزد اسکان یافتند
یزد - ایرنا - سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یزد گفت: به مدت چهار روز( 27 اسفند 97 تا اول فرودین 98 ) ، 287 هزار و چهار نفر از مسافران نوروزی در استان اسکان داده شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.46 برابر رشد داشته است.
کرملین هم اظهارات ترامپ درباره جولان را به باد انتقاد گرفت
مسکو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با انتقاد به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان گفت: این گونه اظهارات می تواند اوضاع متشنج خاورمیانه را بی ثبات کند.
حزب الله یک حزب لبنانی منتخب مردم است
بیروت - ایرنا - 'جبران باسیل' وزیر خارجه لبنان عصر جمعه تاکید کرد که حزب الله لبنان یک حزب لبنانی است که از طرف مردم انتخاب و تایید شده است.
سوریه اظهارات ترامپ درباره جولان را خطرناک خواند
دمشق- ایرنا - وزارت خارجه سوریه نامه ای به 'آنتونیو گوتِرِش' دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت پیرامون اظهارات خطرناک و غیرمسئولانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ارسال کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
نرخ عوارض آزاد راه پردیس امسال افزایش نخواهد داشت
2.5 کیلومتر باند جدید محور ورودی اسفراین زیر بار ترافیک رفت
800 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی مراوه تپه وارد شد
سیل 150 میلیارد ریال به راه های مانه و سملقان خسارت زد
بودجه راه آهن شهری همدان مصوب شد
تولید در قلعه گنج استان کرمان رونق گرفته است
بودجه راه آهن شهری همدان مصوب شد
سیل 16 میلیارد ریال به عشایر شیروان خسارت وارد کرد
رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97
تردد خودروها در لرستان 5 درصد افزایش یافت