مالکان تا 2 سال پس از پایان پروانه ساختمانی فرصت تمدید دارند

18:03 ۲۰۷ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 240 0
مالکان تا 2 سال پس از پایان پروانه ساختمانی فرصت تمدید دارند

بیرجند - ایرنا - براساس تصمیم شورای اسلامی شهر بیرجند، مالکان شهر در ساخت‌ و ساز تا 2 سال بعد از پایان پروانه ساختمانی فرصت تمدید دارند در غیر این صورت مشمول جریمه می ‌شوند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، اعضای شورای شهر بیرجند در نشست علنی روز شنبه درخواست شهروندان در خصوص اخذ عوارض از محل تمدید پروانه ساختمانی که مغایر قانون بوده را بررسی و به استناد قانون و رای دیوان عدالت اداری مصوب کردند که مالکان تا 2 سال پس از پایان پروانه فرصت تمدید دارند و در این مدت مشمول جریمه نمی شود اما از آن تاریخ به بعد بر اساس نرخ مشخص باید عوارض پرداخت کنند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر بیرجند در این نشست گفت: بر اساس تبصره 2 قانون ماده 29 عمران و نوسازی شهری، مالک زمین 2 سال پس از اتمام مهلت پروانه ساختمانی، فرصت تمدید دارد.
وی افزود: تاکنون شهرداری در این زمینه براساس مصوبه شورا عمل کرده و پس از اتمام مهلت پروانه برای تمدید آن عوارض اخذ می کرده که اکنون تا 2 سال از اتمام مهلت پروانه مالک فرصت تکمیل ساختمان را دارد و اگر در این زمان موفق به اتمام آن نشد باید جریمه پرداخت کند.
محمدعلی طاهری یادآور شد: تا قبل از رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، براساس مصوبه شورا، قانون عمران و نوسازی شهری در برخی از موارد اجرایی نمی ‌شد که بعد از رای دیوان باید اجرایی شود.
وی با تاکید بر اینکه در پروانه های ساختمانی شهرداری ها باید حداکثر مهلت پایان ساختمان قید شود، گفت: کسانی که در میدان ها و معابر اصلی شهر اقدام به ساخت و ساز می کنند باید ظرف مدت مقرر ساختمان خود را به اتمام برساند و اگر پس از 2 سال مهلت مشخص شده بازهم به اتمام نرسد عوارض به دو برابر افزایش می یابد.
عضو حقوقدان شورای شهر بیرجند اظهار داشت: آن دسته از ساختمان هایی که توسط مراجع قضایی توقیف شده از این جریمه مستثنی هستند.
وی ادامه داد: شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم باید موارد قانونی که حقوق شهروندان در آن لحاظ شده را اطلاع رسانی کرده و از آن دفاع کند و مراقب باشد که مردم بدون دلیل جریمه نشوند.
دیگر عضو شورای شهر نیز گفت: با توجه به این قانون از آنجایی که ساخت و سازهای درازمدت ممکن است برای شهروندان به خصوص در میادین و معابر اصلی مشکل ساز شود باید به دنبال راهکاری باشیم که پیشرفت فیزیکی سالانه در پروژه ها مشخص شود.
مهدی میری ادامه داد: ساخت و سازها برای مدت پنج سال حتی در معابر فرعی هم برای شهروندان تبدیل به معضل می شود که باید در کنار موارد قانونی به این موضوع نیز توجه کرد.
وی بیان کرد: در ضوابط سال 98 علاوه بر دیده شدن رای دیوان عدالت اداری اهرم فشاری هم باید در نظر گرفته شود که ساخت و ساز در همان مهلت مشخص شده پروانه به اتمام برسد که شخص بیشتر از سه یا پنج سال مهلت پروانه به دنبال تمدید نباشد.
اعضای شورای شهر بیرجند در نهایت با این مصوبه کمیسیون حقوقی موافقت کرده و قانون فوق در شهرداری بیرجند لازم الاجرا شد.
9893 * 6054


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چگونه ریاکاران را بشناسیم؟
حدیث امام علی (ع) درباره ویژگی‌های ریاکاران را در اینجا بخوانید.
اسامی نامزدهای اسکار تلویزیونی اعلام شد
جوایز امی به اسکار تلویزیونی معروف است و هر سال به بهترین آثار تلویزیونی در آمریکا اهدا می‌شود.
آن چه باید درباره سوء پیشینه بدانید
داشتن حقوق اجتماعی مستلزم این است که هر فرد، فاقد سوء پیشینه کیفری باشد و در این باره، باید گواهی نداشتن سوء پیشینه ارائه کند.
سیستم ایمنی بدن خود را چگونه تقویت کنیم؟
برخی افراد به طور دائم به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها مبتلا شده و برخی دیگر نیز به ندرت درگیر بیماری می‌شوند و علت این تفاوت را باید در توانِ سیستم ایمنی افراد جست‌وجو کرد.
خبری خوش برای مبتلایان به سرطان سینه
پژوهشگران آمریکایی، ابزار جدیدی ابداع کرده‌اند که برای از بین بردن تومور‌های سرطانی، از گاز دی‌اکسید کربن استفاده می‌کند.
آیا سربازان متاهل می‌توانند شهر محل دوره آموزشی را انتخاب کنند؟
برخی از سربازان متاهل درباره انجام خدمت در شهر محل زندگی خود سوالاتی دارند که در این گزارش پاسخ خواهیم داد.
برلین: مرکل سلامت است و به کار خود ادامه می‌دهد
یک مقام آلمانی شائبه‌ها درباره بیماری صدراعظم این کشور را که فیلم‌هایی از لرزش بدن او در مراسم‌های رسمی منتشر شده رد کرد.
مخالفت مجلس نمایندگان آمریکا با طرح استیضاح ترامپ
مجلس نمایندگان آمریکا یکبار دیگر در آغاز روند استیضاح علیه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ناکام ماند.
درخواست مضحک نتانیاهو از فرانسه و اروپا
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با تعدادی از اعضای پارلمان فرانسه درخواست مضحکی را از پاریس و اروپا علیه حزب‌الله لبنان مطرح کرد.
بایدن: ترامپ اگه مردی بیا مسابقه شنا سوئدی بدهیم!
جو بایدن گفت، حاضر است با دونالد ترامپ یک مسابقه شنای سوئدی داشته باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آن چه باید درباره سوء پیشینه بدانید
داشتن حقوق اجتماعی مستلزم این است که هر فرد، فاقد سوء پیشینه کیفری باشد و در این باره، باید گواهی نداشتن سوء پیشینه ارائه کند.
سیستم ایمنی بدن خود را چگونه تقویت کنیم؟
برخی افراد به طور دائم به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها مبتلا شده و برخی دیگر نیز به ندرت درگیر بیماری می‌شوند و علت این تفاوت را باید در توانِ سیستم ایمنی افراد جست‌وجو کرد.
پرسپولیس جام را به استقلال می‌دهد؟!
پروندۀ سوپرجام ایران هنوز هم در دادگاه CAS یکی از مرموزترین‌هاست.
قیمت خوردو مرسدس بنز و ب.ام.و در بازار
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع مرسدس بنز و ب.ام.و صفر در بازار تهران طی تیر ماه ۹۸ است
انجام معاملات صوری برای بالا نگه داشتن قیمت
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی این دلالان هستند که عملا قیمت مسکن را بالا نگه داشته اند، یعنی برخی افراد با معاملات صوری به دنبال حفظ قیمت های موجود و جلوگیری از کاهش آن هستند.