خراسان جنوبی به پژوهش های قابل اجرا نیاز دارد

17:11 ۸۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 199 0
خراسان جنوبی به پژوهش های قابل اجرا نیاز دارد

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان جنوبی گفت: توسعه پایدار استان نیازمند پژوهش های قابل اجراست که با این طرح از توان نیروهای علمی و اجرایی می توان به درستی استفاده کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا مشیرالحق عابدی روز شنبه در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر خراسان جنوبی افزود: پژوهش های تئوری نه تنها فقط کاربرد کتابخانه ای دارند بلکه به نحوی جلوی آینده نگری اقدامات بعدی را هم می گیرند.
وی ادامه داد: پژوهش ماندگار باید موجب توسعه پایدار در بخش های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی شود و بر اساس نیاز های روز حرکت کند.
عابدی تصریح کرد: امروزه اقدامی مورد تایید همگان قرار می گیرد که از مسیر تحقیق و پژوهش گذشته باشد و چه بسیار مدیرانی که با جوانمردی با وجود برخی تنگناها از اول انقلاب تاکنون اقدامات مثمر ثمری برای توسعه همه جانبه منطقه انجام داده اند.
وی با بیان اینکه ابتدای هر اقدام مثبت باید تحقیق و پژوهش علمی باشد، گفت: در حال حاضر طرح آمایش سرزمینی تهیه شده توسط دانشگاهیان خراسان جنوبی نقشه راهی برای سایر پژوهش ها است.
معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: طرح آمایش سرزمینی در مدت کوتاهی مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گرفت و امروز اگر قرار است کاری انجام شود باید بر اساس این پژوهش باشد و اگر نیاز به تحقیق بیشتر هم هست باید صورت گیرد.
وی با بیان اینکه در سخنوری جزو رده های اول کشور هستیم، گفت: برای عملیاتی کردن آنچه نگاشته شده تاکنون چه اقدامی انجام داده ایم.
عابدی اظهار داشت: از آنجا که جنگ اقتصادی نابرابر در کشور مشکلاتی را به وجود آورده است می طلبد که موضوع پژوهش و تحقیق در حوزه های مهم اقتصادی باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه باید موقعیتی را فراهم کند تا پژوهشگران نمونه سال های گذشته بتوانند طرح هایشان را ارایه دهند و از این تجربیات برای نسل آینده هم بهره بگیرند زیرا توسعه پاسدار راهی جز پژوهش و کار علمی با قابلیت اجرایی ندارد.

** پژوهش براساس نیاز جامعه باشد
رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی هم گفت: پژوهش باید بر اساس نیازهای جامعه انجام شود تا دانش و فناوری در اختیار مدیریت قرار گیرد.
حجت الاسلام سید علی عماد افزود: پژوهش به معنای یک فرایند تولید و فناوری است و امروز باید از این ظرفیت برای پاسخگویی به جامعه بهره برد.
وی ادامه داد: امروز پژوهش ها باید سهم خود را در پاسخگویی به نیازمندی های جهانی، ملی و استانی نشان دهد به طوری که گره گشایی از مشکلات جامعه را به عنوان یک سهم در درون خود تعریف کند.
حجت الاسلام عماد با بیان اینکه امروز رتبه پنجم دانش شیمی در مقاله نویسی برای ایران مطرح می شود، افزود: با این رتبه آیا توانسته ایم در نیازهای جامعه نقش داشته باشیم؟
وی بیان کرد: خراسان جنوبی با ده ها تهدید در آینده مواجه است که در این ارتباط پژوهشگران باید سهم خود را از جلوگیری تهدیدات پیش رو ارایه دهند، آیا مولفه های به کار برده شده کارساز خواهد بود؟
رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه ورودی دانش آموزان سال دوم متوسطه در رشته ریاضی هفت درصد است و تعداد زیادی از مدارس رشته ریاضی ندارند، از آنجا که ایران را به عنوان مهد تربیت مهندس می شناسند، آیا این روند پاسخگویی 10 سال آینده کشور را خواهد داشت؟
وی ادامه داد: چه سند نیازسنجی را برای کشور و استان انتخاب کردیم، آیا این سند خواهد توانست موجب توسعه پایدار در استان شود و شاهد حضور سرمایه گذاران باشیم.
حجت الاسلام عماد با بیان اینکه متاسفانه برخی از اقدامات جلو سرمایه گذاری سرمایه گذاران را در خراسان جنوبی گرفته است، اظهار داشت: اگر این روند در حوزه های مختلف ادامه یابد به طور حتم روزی با انباشت نیروی انسانی متخصص اما نبود بازار کار مواجه خواهیم بود.
وی تصریح کرد: امروزه باید جامعه بر اساس پژوهش مدیریت شود زیرا چه بسیار پدران علمی که از این دیار برخواستند اما در دامنه دچار مشکلاتی هستیم که باید به آن توجه کنیم.
رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در عرصه تولید علم، فناوری و نوآوری جهان معاصر با اصول و قواعدی با نرم های قطعیت یافته مواجه هستیم، گفت: بسیاری از این قواعد در فرهنگ ایرانی اسلامی ما وجود دارد که باید از آن استفاده بهینه شود.
وی ادامه داد: تکثیر دانش بهترین کشت عالم است و زکات علم هم به انتشار اوست، به طور حتم با این فرهنگ باید از درجه بالاتری برخوردار باشیم که امیدوارم با پژوهش هدفمند و بر اساس نیازمندی ها بتوانیم توسعه پایدار را تجربه کنیم.
در این آیین از 13 پژوهشگر برتر خراسان جنوبی تجلیل و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه بیرجند افتتاح شد.
3215 * 6054


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

نفوذ آب گرگانرود به داخل شهر گنبد تشدید شد
گنبدکاووس - ایرنا - منابع مردمی و ساکنین حاشیه رودخانه گرگانرود در بخش شمالی شهر گنبد از تشدید نفوذ آب رودخانه گرگانرود به داخل شهر خبر می دهند.
حوادث چهارشنبه سوری پایتخت 50 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: با آگاهی شهروندان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت 50 درصد کاهش یافته است.
جوان زنجانی بر اثر استفاده از مواد محترقه جان باخت
زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان گفت: یک جوان زنجانی بر اثر انفجار مواد محترقه دست ساز در صحنه فوت شد و 23 نفر نیز مصدوم در مراکز درمانی استان تحت درمان قرار گرفته اند.
یکطرفه شدن محور هراز تصمیم ملی است
ساری- ایرنا- فرمانده پلیس راه مازندران با تایید اعتراض شماری از آملی ها نسبت به یکطرفه شدن و بستن موقت جاده هرا ، گفت : یکطرفه شدن جاده هراز یک تصمیم ملی است و اکنون این محور باز و 2 طرفه شده است.
تردد در محورهای آذربایجان شرقی نیازمند زنجیر چرخ است
تبریز- ایرنا - سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شدت بارش و لغزندگی محورهای استان، به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی محورها الزامی است.
سقوط سنگ بر روی خودرو در مازندران سبب مرگ فوتبالیست شد
ساری - ایرنا - مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران گفت که سقوط سنگ در جاده سوادکوه بر روی خودروی کیوان وحدانی ، باعث کشته شدن این بازیکن سابق تیم فوتبال نساجی مازندران شد .
خوزستان میزبان مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2019 شد
اهواز - ایرنا - رییس هیات کشتی خوزستان گفت: پس از رایزنی های فراوان و با موافقت استاندار، میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی 2019 به خوزستان واگذار شد.
پایتخت و ترقه هایی که روی دست فروشندگان ماند
تهران- ایرنا- گزارش خبرنگاران ایرنا در شب چهارشنبه سوری از نقاط مختلف پایتخت حاکیست که در برخی معابر اصلی و چهارراه ها، دستفروشان مواد محترقه را حتی حراج کرده اند اما خریداری ندارد و کمتر شهروندی از آنان خرید می کند.
جاده کندوان باز شد
ساری - ایرنا - فرمانده پلیس راه مازندران از بازگشایی جاده کندوان خبر داد و گفت که مسدود شدن دوباره این جاده بعید نیست .
چهار رستوران بین راهی در جاده هراز پلمب شد
تهران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند از پلمب چهار رستوران بین راهی در جاده هراز در محدوده آبعلی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
موسوی: راه پیشرفت کشور واگذاری انقلاب به جوانان است
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حمایت دانشگاه‌های استان از دانش آموزان، گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم تأکید کردند که انقلاب باید به جوانان نخبه و متعهد سپرده شود.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
حذف اطلاعات شبکه اجتماعی مای‌اسپیس
جشنواره سراسری باجه‌های روستایی پست‌بانک‌ در 110 نقطه کشور
لغو سرویس ارزش افزوده برای سیم‌کارت‌های جدید
عیدی مخابرات به تمام مشترکین تلفن ثابت در سراسر کشور
موزه ملی علوم و فناوری؛ نوپا اما پویا
170 فناوری در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تجاری سازی شد
ظرفیت فناوری ارتباطی استان مرکزی در آستانه نوروز افزایش یافت
تزریق ایمن با وصله‌های میکروسوزن‌ امکان‌پذیر شد
گوگل پلاس چگونه به پرتگاه رسید؟
عزم جدی برای مدیریت طیف فرکانسی نسل پنجم تلفن‌های همراه