خراسان جنوبی به پژوهش های قابل اجرا نیاز دارد

17:11 ۲۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 41 0
خراسان جنوبی به پژوهش های قابل اجرا نیاز دارد

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان جنوبی گفت: توسعه پایدار استان نیازمند پژوهش های قابل اجراست که با این طرح از توان نیروهای علمی و اجرایی می توان به درستی استفاده کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا مشیرالحق عابدی روز شنبه در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر خراسان جنوبی افزود: پژوهش های تئوری نه تنها فقط کاربرد کتابخانه ای دارند بلکه به نحوی جلوی آینده نگری اقدامات بعدی را هم می گیرند.
وی ادامه داد: پژوهش ماندگار باید موجب توسعه پایدار در بخش های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی شود و بر اساس نیاز های روز حرکت کند.
عابدی تصریح کرد: امروزه اقدامی مورد تایید همگان قرار می گیرد که از مسیر تحقیق و پژوهش گذشته باشد و چه بسیار مدیرانی که با جوانمردی با وجود برخی تنگناها از اول انقلاب تاکنون اقدامات مثمر ثمری برای توسعه همه جانبه منطقه انجام داده اند.
وی با بیان اینکه ابتدای هر اقدام مثبت باید تحقیق و پژوهش علمی باشد، گفت: در حال حاضر طرح آمایش سرزمینی تهیه شده توسط دانشگاهیان خراسان جنوبی نقشه راهی برای سایر پژوهش ها است.
معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: طرح آمایش سرزمینی در مدت کوتاهی مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گرفت و امروز اگر قرار است کاری انجام شود باید بر اساس این پژوهش باشد و اگر نیاز به تحقیق بیشتر هم هست باید صورت گیرد.
وی با بیان اینکه در سخنوری جزو رده های اول کشور هستیم، گفت: برای عملیاتی کردن آنچه نگاشته شده تاکنون چه اقدامی انجام داده ایم.
عابدی اظهار داشت: از آنجا که جنگ اقتصادی نابرابر در کشور مشکلاتی را به وجود آورده است می طلبد که موضوع پژوهش و تحقیق در حوزه های مهم اقتصادی باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه باید موقعیتی را فراهم کند تا پژوهشگران نمونه سال های گذشته بتوانند طرح هایشان را ارایه دهند و از این تجربیات برای نسل آینده هم بهره بگیرند زیرا توسعه پاسدار راهی جز پژوهش و کار علمی با قابلیت اجرایی ندارد.

** پژوهش براساس نیاز جامعه باشد
رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی هم گفت: پژوهش باید بر اساس نیازهای جامعه انجام شود تا دانش و فناوری در اختیار مدیریت قرار گیرد.
حجت الاسلام سید علی عماد افزود: پژوهش به معنای یک فرایند تولید و فناوری است و امروز باید از این ظرفیت برای پاسخگویی به جامعه بهره برد.
وی ادامه داد: امروز پژوهش ها باید سهم خود را در پاسخگویی به نیازمندی های جهانی، ملی و استانی نشان دهد به طوری که گره گشایی از مشکلات جامعه را به عنوان یک سهم در درون خود تعریف کند.
حجت الاسلام عماد با بیان اینکه امروز رتبه پنجم دانش شیمی در مقاله نویسی برای ایران مطرح می شود، افزود: با این رتبه آیا توانسته ایم در نیازهای جامعه نقش داشته باشیم؟
وی بیان کرد: خراسان جنوبی با ده ها تهدید در آینده مواجه است که در این ارتباط پژوهشگران باید سهم خود را از جلوگیری تهدیدات پیش رو ارایه دهند، آیا مولفه های به کار برده شده کارساز خواهد بود؟
رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه ورودی دانش آموزان سال دوم متوسطه در رشته ریاضی هفت درصد است و تعداد زیادی از مدارس رشته ریاضی ندارند، از آنجا که ایران را به عنوان مهد تربیت مهندس می شناسند، آیا این روند پاسخگویی 10 سال آینده کشور را خواهد داشت؟
وی ادامه داد: چه سند نیازسنجی را برای کشور و استان انتخاب کردیم، آیا این سند خواهد توانست موجب توسعه پایدار در استان شود و شاهد حضور سرمایه گذاران باشیم.
حجت الاسلام عماد با بیان اینکه متاسفانه برخی از اقدامات جلو سرمایه گذاری سرمایه گذاران را در خراسان جنوبی گرفته است، اظهار داشت: اگر این روند در حوزه های مختلف ادامه یابد به طور حتم روزی با انباشت نیروی انسانی متخصص اما نبود بازار کار مواجه خواهیم بود.
وی تصریح کرد: امروزه باید جامعه بر اساس پژوهش مدیریت شود زیرا چه بسیار پدران علمی که از این دیار برخواستند اما در دامنه دچار مشکلاتی هستیم که باید به آن توجه کنیم.
رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در عرصه تولید علم، فناوری و نوآوری جهان معاصر با اصول و قواعدی با نرم های قطعیت یافته مواجه هستیم، گفت: بسیاری از این قواعد در فرهنگ ایرانی اسلامی ما وجود دارد که باید از آن استفاده بهینه شود.
وی ادامه داد: تکثیر دانش بهترین کشت عالم است و زکات علم هم به انتشار اوست، به طور حتم با این فرهنگ باید از درجه بالاتری برخوردار باشیم که امیدوارم با پژوهش هدفمند و بر اساس نیازمندی ها بتوانیم توسعه پایدار را تجربه کنیم.
در این آیین از 13 پژوهشگر برتر خراسان جنوبی تجلیل و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه بیرجند افتتاح شد.
3215 * 6054


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

فن آوری
فن آوری

آخرین اخبار

شاراپووا به دور سوم تنیس استرالیا راه یافت
تنیسور روسی با شکست ربکا پترسون به دور سوم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
بُرد پیکان و شهرداری ورامین در لیگ والیبال
در آغاز هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال تیم‌های پیکان و شهرداری ورامین حریفان خود را شکست دادند.
شکست گنبدی‌ها در لیگ والیبال
تیم‌های شهرداری ورامین، پیام خراسان، سایپا تهران، شهرداری تبریز، پیکان تهران و فولاد سیرجان در لیگ برتر والیبال، حریفان خود را شکست دادند.
مهاجم مورد نظر استقلال ۴۷۰ روز گل نزده است
بررسی کارنامه پاتریک فرایدی مشخص می‌کند او هم تفاوت چندانی با الحاجی گرو ندارد.
فردوسی‌پور به آنتن برمی‌گردد
عادل فردوسی پور گزارشگر یکی از بازی های جام ملت های آسیا خواهد بود.
بادگیر‌های یزد در دستان ستاره‌های پاریسن ژرمن
قطری‌ها برای تبلیغ میزبانی جام جهانی‌شان هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.
آقای ده‌نمکی اجازه هست به عراق گل بزنیم؟
تا ساعاتی دیگر تیم ملی با عراق دیدار دارد و دوباره یادی کردیم از اظهار نظر حالا دیگر تاریخی ده نمکی که شاکی شده بود از گل های زیاد تیم ملی به یمن، این ویدئو بُریده ای است از برنامه برترین ها پلاس که سه شنبه ها منتشر می شود. در این بخش از آن برنامه با اظهار نظر ده نمکی شوخی کردیم.
مسلمی‌پور: فاصله ما با تاجیکستان زیاد بود
مدافع تیم فوتبال امید باوجود باخت این تیم به تاجیکستان گفت: فاصله ما با حریف زیاد بود!
عباسیان: بازی با حریف هندی آسان نیست
معین عباسیان، هافبک چپ پای تیم فوتبال سایپا گفت: باید از اولین هفته نیم‌فصل دوم بردهای‌مان را شروع کنیم تا در جدول رده‌بندی لیگ برتر به رده‌های بالاتر برویم.
کرانچار: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم
بازیکن سابق تیم ملی کرواسی، گفت: کل مردم ایران انتظار یک نتیجه خوب را دارند و من هم در کنار همه اعضای تیم امید برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
مراسم تشییع شهدای حادثه سقوط بوئینگ ۷۰۷
مراسم تشییع پیکر جانباختگان حادثه هواپیمای باربری ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش، چهارشنبه ۲۶ دی، در پایگاه شهید لشکری مهرآباد برگزارشد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
مناطق آزاد ظرفیت بالایی در صنایع فرهنگی و خلاق دارند
موفقیت یک شرکت دانش بنیان در ساخت شیرهای توپی صنعت نفت و گاز
میزگرد ارتباط صنعت با دانشگاه در خبرگزاری ایرنا برگزار شد
منطقی:نشان تجاری پهپادهای ایرانی ثبت می شود
جشنواره های ایده پردازی دانش آموزی مورد توجه قرار گیرد
آمریکا، فضاپیمای چینی را امانت می خواهد
سامانه پرتو دهی گاما شهرکرد تا پایان سال بهره برداری می شود
دستاورد ماهواره پیام
مسابقات ملی داده کاوی امیرکبیر برگزار می شود
مبدل حرارتی خنک کننده هوای کمپرسورها در البرز ساخته شد