گفت و گوی ادیان، برگ زرین تاریخ پس از انقلاب

16:37 ۱۷۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 185 0
گفت و گوی ادیان، برگ زرین تاریخ پس از انقلاب

تهران- ایرنا- در سی و ششمین جلسه از سری نشست های 'شنبه های انقلاب' با عنوان 'انقلاب اسلامی و چهار دهه همبستگی و همدلی پیروان ادیان توحیدی'، گفت و گوی ادیان و گسترش مطالعات ادیانی به عنوان دو دستاورد بزرگ و برگ زرین در تاریخ پس از انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفت.

ایرنا

سی و ششمین جلسه از سری نشست های 'شنبه های انقلاب' روز شنبه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از نمایندگان اقلیت های دینی در تالار 'ایوان شمس' معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد و روحانیون، بزرگان و صاحبنظران ادیان توحیدی(مسیحی، کلیمی و زرتشتی) به ایراد سخنرانی پرداختند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در آغاز این مراسم عنایت رضایی پور دبیر کمیته سی و ششمین برنامه شنبه های انقلاب، هدف از برگزاری سلسله برنامه های چهل گانه شنبه های انقلاب را بررسی ، تمجید و رسانه ای کردن دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی برشمرد.
سید ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم نیز در سخنانی ضمن اشاره به اینکه ایران از دیرباز مهد ادیان مختلف بوده است، از گفت و گوی ادیان و گسترش مطالعات ادیانی به عنوان دو برگ زرین در تاریخ پس از انقلاب نام برد و یادآور شد که تنها دانشگاه جامع ادیان جهان در ایران وجود دارد.
نواب با تاکید بر اهمیت و ضرورت احترام به همه ادیان و مذاهب، یادآوری کرد که قانون اساس جمهوری اسلامی ایران حقوق اقلیت های مذهبی را برسمیت شناخته و از همین رو هر یک از ادیان توحیدی در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده می باشند.

** وفاداری اقلیت ها به منافع ملی
در ادامه این سمینار اسقف اعظم سرکیس داویدیان رهبر ارامنه کاتولیک ایران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و شهدای جنگ تحمیلی، بار دیگر بر وفاداری اقلیت کاتولیک ایرانی به منافع ملی کرد تاکید کرد و یادآور شد که استفاده آزاد از امکانات موجود در کشور برای پیروان سایر ادیان توحیدی وجود دارد.
از جامعه آشوری ساکن در ایران، مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این همایش، برابری دیه اقلیت های دینی با مسلمانان که با نظر رهبر معظم انقلاب مصوب شد، تاسیس انجمن های آشوری ثبت شده توسط وزارت کشور، ارج نهادن به تعطیلات اقلیت ها از سوی دولت، و بازسازی و مرمت کلیساها از بیست قرن پیش تا کنون را از جمله اقادامات مهم تحقق یافته در کشور برشمرد.

** برخورداری اقلیت های دینی از تمام حقوق شهروندی
در این نشست سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی نیز یادآور شد که ذکر نام اقلیت های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان شهروند درجه یک نشان دهنده رعایت حقوق اقلیت ها در کشور است.
وی افزود که پیروان اقلیت های دینی در ایران از تمامی حقوق شهروندی برخوردار است و همواره به وظایف خود در زمینه دفاع از کشور، و حمایت از سیاست های خارجی و سایر موارد عمل خواهد کرد.

** همدلی پیروان ادیان توحیدی، از رمزهای اصلی استقلال ایران
موبد پدرام سروش پور عضو انجمن موبدان زرتشتی تهران نیز رمز استقلال کشور را همدلی و برادری میان ادیان توحیدی دانست و تاکید کرد که اگرچه ایران هرگز در پی جنگ و جنگجویی نبوده است، اما دفاع از باورها و فرهنگ را واجب می شمرد لذا در طول 8 سال دفاع مقدس به دفاع از مرزهای کشور پرداخته شد.
آخرین سخنران این نشست، کشیش کومیتاس قره خانیان، کشیش کلیسای سرکیس مقدس نیز ضمن اشاره به اینکه در طی اعصار گذشته، ارامنه همواره با ایرانیان ید واحده بوده اند، آزادی برگزاری مراسم های مذهبی توسط اقلیت ها، نامگذاری خیابان ها به نام شهدای جامعه اقلیت، حضور ورزشکاران و هنرمندان عضو جامعه اقلیت در تیم های ملی و سینما و تلویزیون کشور، فعالیت آزادانه اقتصادی و ... را از جمله حقوق اقلیت ها در ایران برشمرد.
در پایان این مراسم با اعطای هدایای از خانواده های معظم شهدای پیروان اقلیت های دینی تجلیل شد.
برگزاری این گردهمایی حکایت از احترام به حقوق همه اقلیت ها و پیروان ادیان الهی در ایران دارد.
این سمینار همچنین نشانه ای از وحدت و همبستگی میان اقلیت و اکثریت و پیروان همه ادیان توحیدی و برابری آنان در ایران است.
اقلیت های دینی در ایران نمایندگانی در عالی ترین نهادهای کشور از جمله مجلس و شوراها شهر دارند که نشانه ای دیگر از توجه ویژه و احترام به حقوق اقلیت ها در ایران است.
در دوران هشت سال دفاع مقدس، اقلیت های دینی و مذهبی همراه با خیل عظیم مردم تمام نقاط این سرزمین، با حضور در جبهه های جنگ و تقدیم شهدای فراوان در راه حفظ انقلاب اسلامی و کیان کشور، وفاداری خود را به ایران زمین برای همیشه اثبات کردند.
9408** 9392** 1723


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

بازار نفت با تولید فعلی باثبات است
معاون وزیر انرژی آمریکا در حاشیه دیدارهای انرژی گروه جی ۲۰ در ژاپن، اظهار کرد: واکنش آرام بازار نفت به حملات روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز نشان می‌دهد بازار نفت تا زمانی که تولید در سطح فعلی ادامه دارد با ثبات است.
درخواست یک بشکه را هم بی‌جواب نمی‌گذاریم
وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه نشست انرژی کشورهای گروه G۲۰ در ناگانوی ژاپن اظهار کرد حتی یک بشکه نفت درخواست شده از آرامکوی سعودی نبوده که ما آن را پاسخ نداده باشیم.
آمادگی فدراسیون روسیه برای ارائه ویزا به تجار ایرانی
سفیر فدراسیون روسیه در تهران از آمادگی فدراسیون روسیه برای ارائه ویزا به تجار ایرانی در چارچوب قراردادهای موجود خبر داد.
پنج پدیده اصلی دنیای انرژی
شرکت بریتیش پترولیوم در گزارش سالانه خود از دنیای انرژی به بررسی فراز و نشیب نظام انرژی جهانی در بیش از ۵۰ سال اخیر پرداخت و روندهای اصلی این بخش را منعکس کرد.
ناگفته‌های مدیریت بحران سیل در شبکه گاز؛ انتقال 2 میلیارد مترمکعب آب با لوله‌های گاز
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با تشریح ابعاد مدیریت بحران سیل در شبکه انتقال گاز ایران از انتقال بیش از دو میلیارد مترمکعب آب توسط لوله گاز در مناطق سیل‌زده کشور خبر داد.
امضای همه اسناد مورد نیاز در سطح دولتی برای تعامل ایران و روسیه
سفیر ایران در فدراسیون روسیه امضای همه اسناد مورد نیاز در سطح دولتی برای تعامل ایران و روسیه خبر داد.
افزایش مالیات استخراج نفت در روسیه
وزارت دارایی روسیه پیشنهاد کرد که مالیات استخراج معدنی برای تولید نفت در این کشور افزایش پیدا کند.
هیچ طرح جدیدی در زمینه انتقال آب خوزستان در وزارت نیرو مطرح نیست
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه هیچ طرح جدیدی در بحث انتقال آب از استان خوزستان به سایر استان‌ها در وزارت نیرو مطرح نشده است، گفت: اینکه گفته می‌شود در زمان وقوع سیلاب در خوزستان برای انتقال آب از این استان نقشه کشیده می‌شد، صحیح نیست.
کابوس بزرگ بیمه‌گران نفتکش‌ها
حمله اخیر به نفتکش‌ها نزدیک آب‌های خلیج فارس نرخ پریمیوم بیمه برای کشتی‌هایی که از آب‌های خاورمیانه عبور می‌کنند را افزایش داده و هزینه انتقال نفت از این منطقه را بالا برده است.
یک قدم تا ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا
وزیر نیرو با اشاره به تصویب انعقاد قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و پنج کشور اتحادیه اوراسیا در مجلس شورای اسلامی گفت: مراحل نهایی شدن این موافقت‌نامه به ثمر رسیده و در انتظار ابلاغ آن بعد از تأیید شورای نگهبان هستیم و طبق این قرارداد ۸۰۰ قلم کالا مشمول کاهش تعرفه قرار می‌گیرند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.