گفت و گوی ادیان، برگ زرین تاریخ پس از انقلاب

16:37 ۲۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 41 0
گفت و گوی ادیان، برگ زرین تاریخ پس از انقلاب

تهران- ایرنا- در سی و ششمین جلسه از سری نشست های 'شنبه های انقلاب' با عنوان 'انقلاب اسلامی و چهار دهه همبستگی و همدلی پیروان ادیان توحیدی'، گفت و گوی ادیان و گسترش مطالعات ادیانی به عنوان دو دستاورد بزرگ و برگ زرین در تاریخ پس از انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفت.

ایرنا

سی و ششمین جلسه از سری نشست های 'شنبه های انقلاب' روز شنبه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی و با حضور جمعی از نمایندگان اقلیت های دینی در تالار 'ایوان شمس' معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد و روحانیون، بزرگان و صاحبنظران ادیان توحیدی(مسیحی، کلیمی و زرتشتی) به ایراد سخنرانی پرداختند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، در آغاز این مراسم عنایت رضایی پور دبیر کمیته سی و ششمین برنامه شنبه های انقلاب، هدف از برگزاری سلسله برنامه های چهل گانه شنبه های انقلاب را بررسی ، تمجید و رسانه ای کردن دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی برشمرد.
سید ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم نیز در سخنانی ضمن اشاره به اینکه ایران از دیرباز مهد ادیان مختلف بوده است، از گفت و گوی ادیان و گسترش مطالعات ادیانی به عنوان دو برگ زرین در تاریخ پس از انقلاب نام برد و یادآور شد که تنها دانشگاه جامع ادیان جهان در ایران وجود دارد.
نواب با تاکید بر اهمیت و ضرورت احترام به همه ادیان و مذاهب، یادآوری کرد که قانون اساس جمهوری اسلامی ایران حقوق اقلیت های مذهبی را برسمیت شناخته و از همین رو هر یک از ادیان توحیدی در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده می باشند.

** وفاداری اقلیت ها به منافع ملی
در ادامه این سمینار اسقف اعظم سرکیس داویدیان رهبر ارامنه کاتولیک ایران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و شهدای جنگ تحمیلی، بار دیگر بر وفاداری اقلیت کاتولیک ایرانی به منافع ملی کرد تاکید کرد و یادآور شد که استفاده آزاد از امکانات موجود در کشور برای پیروان سایر ادیان توحیدی وجود دارد.
از جامعه آشوری ساکن در ایران، مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این همایش، برابری دیه اقلیت های دینی با مسلمانان که با نظر رهبر معظم انقلاب مصوب شد، تاسیس انجمن های آشوری ثبت شده توسط وزارت کشور، ارج نهادن به تعطیلات اقلیت ها از سوی دولت، و بازسازی و مرمت کلیساها از بیست قرن پیش تا کنون را از جمله اقادامات مهم تحقق یافته در کشور برشمرد.

** برخورداری اقلیت های دینی از تمام حقوق شهروندی
در این نشست سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی نیز یادآور شد که ذکر نام اقلیت های دینی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان شهروند درجه یک نشان دهنده رعایت حقوق اقلیت ها در کشور است.
وی افزود که پیروان اقلیت های دینی در ایران از تمامی حقوق شهروندی برخوردار است و همواره به وظایف خود در زمینه دفاع از کشور، و حمایت از سیاست های خارجی و سایر موارد عمل خواهد کرد.

** همدلی پیروان ادیان توحیدی، از رمزهای اصلی استقلال ایران
موبد پدرام سروش پور عضو انجمن موبدان زرتشتی تهران نیز رمز استقلال کشور را همدلی و برادری میان ادیان توحیدی دانست و تاکید کرد که اگرچه ایران هرگز در پی جنگ و جنگجویی نبوده است، اما دفاع از باورها و فرهنگ را واجب می شمرد لذا در طول 8 سال دفاع مقدس به دفاع از مرزهای کشور پرداخته شد.
آخرین سخنران این نشست، کشیش کومیتاس قره خانیان، کشیش کلیسای سرکیس مقدس نیز ضمن اشاره به اینکه در طی اعصار گذشته، ارامنه همواره با ایرانیان ید واحده بوده اند، آزادی برگزاری مراسم های مذهبی توسط اقلیت ها، نامگذاری خیابان ها به نام شهدای جامعه اقلیت، حضور ورزشکاران و هنرمندان عضو جامعه اقلیت در تیم های ملی و سینما و تلویزیون کشور، فعالیت آزادانه اقتصادی و ... را از جمله حقوق اقلیت ها در ایران برشمرد.
در پایان این مراسم با اعطای هدایای از خانواده های معظم شهدای پیروان اقلیت های دینی تجلیل شد.
برگزاری این گردهمایی حکایت از احترام به حقوق همه اقلیت ها و پیروان ادیان الهی در ایران دارد.
این سمینار همچنین نشانه ای از وحدت و همبستگی میان اقلیت و اکثریت و پیروان همه ادیان توحیدی و برابری آنان در ایران است.
اقلیت های دینی در ایران نمایندگانی در عالی ترین نهادهای کشور از جمله مجلس و شوراها شهر دارند که نشانه ای دیگر از توجه ویژه و احترام به حقوق اقلیت ها در ایران است.
در دوران هشت سال دفاع مقدس، اقلیت های دینی و مذهبی همراه با خیل عظیم مردم تمام نقاط این سرزمین، با حضور در جبهه های جنگ و تقدیم شهدای فراوان در راه حفظ انقلاب اسلامی و کیان کشور، وفاداری خود را به ایران زمین برای همیشه اثبات کردند.
9408** 9392** 1723


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شاراپووا به دور سوم تنیس استرالیا راه یافت
تنیسور روسی با شکست ربکا پترسون به دور سوم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
بُرد پیکان و شهرداری ورامین در لیگ والیبال
در آغاز هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال تیم‌های پیکان و شهرداری ورامین حریفان خود را شکست دادند.
شکست گنبدی‌ها در لیگ والیبال
تیم‌های شهرداری ورامین، پیام خراسان، سایپا تهران، شهرداری تبریز، پیکان تهران و فولاد سیرجان در لیگ برتر والیبال، حریفان خود را شکست دادند.
مهاجم مورد نظر استقلال ۴۷۰ روز گل نزده است
بررسی کارنامه پاتریک فرایدی مشخص می‌کند او هم تفاوت چندانی با الحاجی گرو ندارد.
فردوسی‌پور به آنتن برمی‌گردد
عادل فردوسی پور گزارشگر یکی از بازی های جام ملت های آسیا خواهد بود.
بادگیر‌های یزد در دستان ستاره‌های پاریسن ژرمن
قطری‌ها برای تبلیغ میزبانی جام جهانی‌شان هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.
آقای ده‌نمکی اجازه هست به عراق گل بزنیم؟
تا ساعاتی دیگر تیم ملی با عراق دیدار دارد و دوباره یادی کردیم از اظهار نظر حالا دیگر تاریخی ده نمکی که شاکی شده بود از گل های زیاد تیم ملی به یمن، این ویدئو بُریده ای است از برنامه برترین ها پلاس که سه شنبه ها منتشر می شود. در این بخش از آن برنامه با اظهار نظر ده نمکی شوخی کردیم.
مسلمی‌پور: فاصله ما با تاجیکستان زیاد بود
مدافع تیم فوتبال امید باوجود باخت این تیم به تاجیکستان گفت: فاصله ما با حریف زیاد بود!
عباسیان: بازی با حریف هندی آسان نیست
معین عباسیان، هافبک چپ پای تیم فوتبال سایپا گفت: باید از اولین هفته نیم‌فصل دوم بردهای‌مان را شروع کنیم تا در جدول رده‌بندی لیگ برتر به رده‌های بالاتر برویم.
کرانچار: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم
بازیکن سابق تیم ملی کرواسی، گفت: کل مردم ایران انتظار یک نتیجه خوب را دارند و من هم در کنار همه اعضای تیم امید برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
مراسم تشییع شهدای حادثه سقوط بوئینگ ۷۰۷
مراسم تشییع پیکر جانباختگان حادثه هواپیمای باربری ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش، چهارشنبه ۲۶ دی، در پایگاه شهید لشکری مهرآباد برگزارشد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
علمی کاربردی و فرماندهی انتظامی کردستان تفاهم نامه امضا کردند
جانباز 70 درصد دامغانی به خیل شهدا پیوست
بازدید حسین انتظامی از ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر
کودکان در تصمیم گیری‌ حقوق شهروندی توجه شوند
رویکرد شهرنشینی به کودکان باید تغییر کند
توازن در تبادل گردشگر میان ایران و ترکیه مورد هدف است
خالی بودن مساجد از جوانان تهدید است
نفرات برتر طرح دانش آموز حامی ولایت در آستارا معرفی شدند
تجهیز کتابخانه مرکزی مشهد آغاز شد
مطالبات رهبری در دیدار مردم قم محقق شود