برترین اهدا کننده خون کشور در یاسوج

19:11 ۸۶ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 250 0
برترین اهدا کننده خون کشور در یاسوج

پایگاه خبری تابناک کهگیلویه وبویراحمد در گفت و گویی به معرفی محمد امین جنیدی شهروندی که 160 بار در کشور اقدام به اهدای خون کرده پرداخته است.

ایرنا

محمد امین جنیدی شهروند تهرانی، برای یکصد و شصتمین بار، در شهر یاسوج خون اهدا کرد. محمد امین جنیدی جعفری با گروه خونی B+ اهدای خون را از اوایل انقلاب و بعد از 16 سالگی آغاز کرده است.
او که در خانواده ای انقلابی رشد یافته است با تشویق والدین خود به جمع اهدا کنندگان پیوست.
این رزمنده دفاع مقدس به منظور ترویج فرهنگ حضور اهدای خون، امروز با حضور در اداره کل انتقال خون در یاسوج خون خود را به بیماران هدیه کرد.
محمدامین جنیدی گفت: از زمان دفاع مقدس با بچه‌های هیئت مذهبی محله مان شروع به اهدای خون کردم تا اینکه از سال 1390 تصمیم گرفتم، برای فرهنگ سازی این سنت حسنه به مراکز استان‌های مختلف کشور سفر کنم و در حال حاضر یاسوج سی امین استان در این زمینه است.
وی با بیان این که به مسلمان و ایرانی بودنم افتخار می‌کنم، بیان کرد: اهدای خون بهترین راه کمک به هم نوع است و به همه هموطنان خود توصیه می‌کنم برای حفظ سلامتی و کمک به بیماران خون خود را اهدا کنند.
جنیدی جعفری ادامه داد: با شعار 'مسلمان و شیعه، انسان دوست و صلح طلب' به کشور‌های مختلف مسلمان و غیرمسلمان سفر کردم.
وقتی در مورد سابقه اهدای خون او سوال می کنم دفتری را که همه چیز در آن با ذکر تاریخ و زمان و مکان ثبت است می گشاید و به آن نگاهی می اندازد.
از همین نظم و انضباط پیداست که این اهدا کننده کارش از روی برنامه است و همه چیز را از پیش مشخص کرده است.
در دفتر منظم و مرتب او تاریخ های مجاز و برنامه ریزی شده اهدای خون به همراه مناسبت های ویژه تا سال 98 ثبت شده است و هر اهدا به طور مشخص در زمان و مکان خاصش نگاشته شده.
او اکنون برای ترویج اهدای خون قراراست کل کشور را بپیماید و در هر نوبت اهدای خون در یک استان حضور پیدا کند.
این گفتگو شما را هم در جریان برنامه های جنیدی قرار می دهد:

**اولین بار که خون اهدا کردید چه حسی داشتید؟
برای اولین بار خون دادنم را با خواندن ذکر شروع کردم و خون خود را به قمر بنی هاشم اهدا کردم.به چهارده معصوم توسل کردم.
بار اول هرکسی استرس دارد ولی در دفعات بعدی از بین می رود.

**اهدای خون شهر به شهر و استان به استان از چه زمانی به ذهنتان رسید؟
زمان جنگ بود و به فراخور کارهایی که در این زمینه به من محول می شد به شهرهای مختلف می رفتم و در همان شهر ها هم خون اهدا می کردم.
بعد از جنگ برای خودم برنامه ای تنظیم کردم که هرسال در مرداد ماه به مشهد بروم و خون اهدایی خود را نذر اما رضا کنم.

**تا حالا برای ترویج فرهنگ اهدای خون چه کارهایی کرده اید؟
من نظامی هستم و در زمان خدمتم با توجه به مسوولیت خود، پرسنل تحت امرم را تشویق به اهدای خون می کردم و به طور گروهی خون اهدا می کردیم. اما بعد از سال 90 وقتی بازنشسته شدم تصمیم گرفتم فعالیت ترویجی دیگری هم انجام دهم و از همین سال برنامه ریزی کردم که تا مرداد سال 98 اهدای خون استان به استان خود را با اهدا در یزد به پایان ببرم و تا آن زمان در هر استان یک بار خون اهدا کرده باشم.
می خواهم تجربیات خود در این سفرها را به صورت کتاب در آورم.

**تا کنون در چه استانهایی خون اهدا کرده اید؟
در استانهای اراک، اردبیل، ارومیه، مرکزی واصفهان خون اهدا کرده ام و در هر استان بعد از اهدای خون با مدیر کل انتقال خون آن استان دیدار می کنم و از هریک از مدیران می خواهم یک جمله به یادگار برایم بنویسند.

**از این برنامه اهدای خون استان به استان چه خاطره خوشی دارید؟
برای اهدای خون در استان اصفهان ساعت 12 شب از پیشوا راه افتادیم و 4 صبح به اصفهان رسیدیم و نماز خواندیم. وقتی با دوستم بیرون آمدیم دیدم روز عاشورا دارند عده ای قمه می زنند.
خیلی ناراحت شدم و با خودم گفتم چرا مردم برای آقا امام حسین یک کار خوب انجام نمی دهند. این عده یک گروه 600-700 نفری بودند.
وقتی برای اهدای خون به پایگاه رفتیم در محل اهدا دیدم ده برابر جمعیت قمه زنان، مردم عزادار در صف اهدا ایستاده اند. انگار بارقه نوری به دلم تابید و دیدن این همه انسان ایثار گر و با ایمان در صف اهدای خون دلم را شاد کرد.
نظم اهدا کنندگان در خمینی شهر اصفهان بسیار ستودنی بود و برای من تبدیل به یک خاطره به یاد ماندنی شد.

**تا کنون چند بار خون اهدا کرده اید؟
دقیقا از زمان جنگ تا کنون 132 بار خون اهد کرده ام و البته در دوران جنگ بارها در فاصله ای کمتر از سه ماه یک بار برای اهدا مراجعه می کردم.

**به عنوان یک اهدا کننده مستمرحتما مراقب سلامتی خود هستید؟
بله به شدت روی حفظ سلامتی ام تاکید دارم. شبی یک لیوان چای سبز می نوشم. گریپ فروت، گوجه فرنگی، سبزیجات از اقلامی است که همیشه در لیست غذاهایم هست.
هرگز آسپرین نمی خورم و تاجایی که مشکل مهمی نداشته باشم سعی می کنم با استفاده از انواع عرقیات و جوشانده های خانگی کسالتم را رفع کنم و تا واقعا بیمار نباشم به پزشک مراجعه نمی کنم.

**بین دوستان و خانواده، کسی با این ایده اهدای خون استان به استان شما همراه شده است؟
در صدد هستم تا گروهی تشکیل دهم و تا سقف 50 نفر هزنیه ایاب و ذهاب این گروه را هم به عهده بگیرم.هزینه های دیگر را هم به صورت دنگی با هم حساب کنیم. اما فعلا پسر دایی ام با من همراهی می کند.
همسرم اهدا کننده نیست اما سومین دخترم خون اهدا می کند. البته اولین بار که اهدای خون داشت ، غش کرد.

**برای اهدای خون دیگر چه برنامه ای دارید؟
راستش اگر می توانستم می رفتم در تمام پایتختهای دنیا هم خون اهدا می کردم.
9929/1662


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
گفتگو با تکواندوکاری که مربی برزیل شد
از روزهای اولی می گوید که به عنوان یار تمرینی در کنار یکی از چهره های موفق ورزش کشور یعنی هادی ساعی برای درخشش در المپیک تمرین می کرده، از مسابقاتی که در تمامی آن ها جز دو مورد با مدال برگشته، اما کسی به عنوان یک ملی پوش او را نمی شناسد که این درد بیشتر ورزشکاران ایرانی است، زندگی در گمنامی و یا زندگی در ترس و استرس، این که کاری نکند که مردم بگویند ای وای دیدی فلانی که قهرمان جهان است چکار کرد؟
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو
چند سالی است که بازار خرید بالن آرزوها داغ شده و برخی از شهروندان در جشن چهارشنبه سوری با این بالن‌، آرزوهای خود را به هوا می‌سپارند، بالن‌هایی که در سطح آسمان با نوری نسبتاً زیاد در حال پروازند، گرچه زیبا هستند اما در سال‌های گذشته حوادثی را رقم زدند، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ایمنی شهرداری تهران در زمینه خطرات این رفتار وارداتی هشدار داده است.
شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم‌ چیست؟
یک استادیار اکولوژی گیاهی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه تراریوم یک روش نگهداری برای گونه‌های رطوبت‌پسند است،گفت: نکته مهم در مورد تراریوم این است که بتوان در آن‌ها به جای کشت گونه‌های گیاهی وارداتی از گونه‌های بومی کشور خودمان استفاده کنیم.
افزایش ۶ هزار صندلی به ناوگان اکران نوروزی
در نوروز ۴۷ سالن سینما با ۶ هزار و ۷۰۰ صندلی برای اولین بار اکران فیلم‌های نوروزی را تجربه می‌کنند.
عروس دلربای زاگرس- عکس
استان ایلام عروس دلربای زاگرس، سرزمینی محصور در میان دره‌ها و کوه‌هایی سر به فلک کشیده با تاریخ و تمدنی غنی است که مملو از ناگفته‌های بسیار از تاریخ هزاران ساله است.
۳ خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
عروق، خون و اکسیژن را به تمامی نقاط بدن از سر تا انگشت‌های پا منتقل می‌کنند و به همین خاطر داشتن عروق سالم ضروری است هرچند معمولا تعداد قابل توجهی از مردم دچار عارضه گرفتگی عروق می‌شوند.
چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟
ورزش و تمرین با شدت بالا می‌تواند کمکتان کند با تمرین کمتر و البته صرف وقت کمتر، وزن بیشتری کم کنید. ضمناً این شیوه‌ی تمرینی باعث می‌شود بافت عضلانی خود را حفظ کرده و وزنی که از دست می‌دهید، برنگردد.
نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز
مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: در تعطیلات نوروز ۵۰ درصد ظرفیت تخت‌های شیمی‌درمانی فعالند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
رسانه های کرمان هنرمندانه رویداد چهل سالگی انقلاب و کنگره6500شهید را پوشش دادند
جشنواره رسانه و نوروز در مازندران برگزار می شود
رسانه ها نقش انکارناپذیر در توسعه ورزش دارند
فردوسی پور قربانی محبوبیت
دام هایی برای ثروت
تعامل رسانه ها و روابط عمومی ها تقویت شود
در جدال لابی گری و شایسته سالاری، لابی گری برنده است
گرامیداشت روز ملی خلیج فارس رسالتی همگانی است
نور خوزستان: ریشهِ مشترک جنایات حلبچه و نیوزیلند!
خورنا: داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت