معابر و میادین شهر بیرجند به اسم مشاهیر نام گذاری می شود

16:36 ۲۹ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 40 0
معابر و میادین شهر بیرجند به اسم مشاهیر نام گذاری می شود

بیرجند - ایرنا - رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: پیش نویس فهرست سرآمدان و مشاهیر بیرجند آماده شد و در صورتی که به تصویب برسد برای نام گذاری معابر و میادین از این اسامی استفاده می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا حجت الاسلام مهدی عبدالرزاق نژاد روز شنبه در نشست علنی شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار داشت: در جلسه 11 آذرماه کمیسیون فرهنگی شورای شهر فهرست آماده شده از مشاهیر بیرجند ارایه و رتبه بندی آنها تصویب شد که نیاز است در صحن شورا نیز به تصویب برسد.
وی افزود: در سنوات قبل درخواست های زیادی برای نام گذاری خیابان یا میدان به اسم مشاهیر شهر داشتیم که بنا بر نظر شورای چهارم و پنجم مقرر شد مشاهیر مشخص و رتبه آنها براساس میزان تاثیرگذاری بررسی شود.
عضو شورای شهر بیرجند با اشاره به اهمیت این موضوع گفت: تاکنون بیش از 10 جلسه و کارگروه های مشورتی با حضور اشخاص مختلفی برگزار و لیست اولیه آماده شده است.
وی ادامه داد: در این لیست پدران علم، مشاهیر و سرآمدان در سرفصلی جدا رتبه بندی شده اند.
عبدالرزاق نژاد با تاکید بر اینکه شخصیت های علمی و دانشگاهی، نمایندگان حوزه علمیه، فرهنگ و ارشاد و میراث فرهنگی در ارایه این فهرست نقش موثری داشته اند گفت: از برخی کتاب ها نیز برای احصای اسامی استفاده شده است.
وی یادآور شد: میزان تاثیرگذاری اجتماعی و فرهنگی اشخاص، یک شاخص در رتبه بندی آنها برای فهرست مشاهیر و سرآمدان بوده و بیش از یک سال و نیم برای این کار زمان صرف شده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بیرجند با اشاره به اسامی پدران علم برخاسته از خطه شهرستان بیرجند با تایید بنیاد نخبگان کشور و استان گفت: پروفسور محمدحسن گنجی پدر علم جغرافیا و دانشمند برتر هواشناسی، دکتر غلامحسین شکوهی پدر علم تعلیم و تربیت ایران، دکتر کاظم معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات نوین ایران، دکتر مهدی بلالی مود پدر علم سم شناسی و دکتر رضوانی پدر تاریخ معاصر و تاریخ مطبوعات ایران از نخبگان علمی خراسان جنوبی هستند.
وی مدارج علمی بالا، آثار علمی و پژوهشی و عضویت انجمن های پژوهشی بین المللی را جزو شاخص های انتخاب پدر علم مطرح کرد و افزود: همچنین با توجه به شاخص های مد نظر نباید کسی بالاتر از این چهره ماندگار باشد.
عبدالرزاق نژاد در خصوص سرآمدان نیز گفت: این افراد براساس رتبه های محلی، ملی و بین المللی تقسیم شده اند و سرآمدان ملی، منطقه ای و محلی پنج نفر هستند که در کشور، منطقه و محل زندگی خودشان اثرگذار بوده اند.
وی سرآمدان منطقه ای و محلی را هفت نفر اعلام کرد و افزود: این افراد علاوه بر محل زندگی خود بر محیط منطقه اطراف نیز تاثیر زیادی داشته اند و 6 نفر در رتبه بین المللی و ملی، هفت نفر ملی، چهار نفر ملی و محلی و 9 نفر سرآمد محلی هستند.
عضو شورای شهر بیرجند افزود: فهرست مشاهیر و سرآمدان بیرجند هر زمانی قطعی و مصوب شود جلسه ای برای تجلیل از عالمان برگزار می شود.
وی ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بیرجند مصوب شده تا میدانی در بیرجند به نام «کتاب» نام گذاری شود.
با توجه به اینکه فهرست سرآمدان بیرجند هنوز به تایید کامل نرسیده است رئیس شورای شهر بیرجند از رسانه ها خواست که نام این افراد را ذکر نکنند.
9893*3028


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اگر اندازه هر کشور متناسب با جمعیتش بود چه می‌شد؟
همه ما نقشه جهان را دیده ایم. اما تا حالا نقشه جهان را طور دیگری تصور کرده اید؟ «مکس روسر» نقشه‌ای بر اساس جمعیت کشور‌ها ساخته و یک کارتوگرام جمعیت شناختی واقعا جالب خلق کرده است.
کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادان
آیا می‌دانید که پس از عفونت تنفسی، روتاویروس یا اسهال ویروسی که منجر به از دست رفتن شدید آب بدن می‌شود، دومین عامل مرگ نوزادان و کودکان بویژه، تا پنج‌سالگی به شمار می‌رود؟ جالب آن‌که علت اسهال در ۳۰ درصد موارد، نامشخص است.
آموزش تهیه کیش لورین فرانسوی
کیش لورین یک غذای فرانسوی خوشمزه است که از مواد مختلفی از جمله ژامبون و تخم مرغ و... تشکیل می‌شود. برای آموزش طرز تهیه آن با ما همراه باشید.
ماهی سالمون با بروکلی؛ سالم‌ترین خوراکی دنیا!
ماهی سالمون یکی از بهترین منابع اسید‌های چرب امگا۳ با زنجیره‌ی بلندِ EPA و DHA است. ۱۰۰ گرم گوشت ماهی سالمون پرورشی دارای ۲/۳ گرم اسید چرب امگا۳ با زنجیره‌ی بلند است. در این مطلب نحوه طبخ ماهی سالمون با بروکلی را به شما آموزش میدهیم.
هالیوودی‌های ۸۰ ساله و قبراق!
جوانی و زیبایی دو عامل مهم در شهرت و محبوبیت ستاره‌های هالیوود است. متاسفانه با بالا رفتن سن خیلی از ستاره‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شوند، اما برخی‌ها هستند که حتی در دوران پیری هم فعالیت دارند و محبوبیت خود را حفظ کرده اند. در ادامه ستاره‌های محبوبی که شمع ۸۰ سالگی شان را فوت کردند، به شما معرفی می‌کنیم.
چگونه ابرو‌های پهن و پرپشت داشته باشیم؟
زمان ابروهای باریک چند سالی ست فرا رسیده و ابروهای پرپشت و پهن جایگزین آن شده است. این مدل ابروها، که این روزها بر چهره ستاره ها و مدل های مطرح جهان نیز می بینیم، به چهره افراد شخصیت و بعد می دهد. علاوه بر آن، نگهداری از آن نیز بسیار ساده تر از ابروهای باریک است.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
خاطرات سرجان ملکم؛ ایرانیان دروغگوترین مردم جهان‌اند
ایرانیان بی‌تردید از لحاظ رفتار ظاهری پاریسی‌های مشرق زمین‌اند. رفتار آن‌ها مایه فخر بیشتر ملل متمدن است. ایرانیان مردمانی مهربان، مودب، متمدن و نسبت بیگانگان دارای روحیه‌ای همراه و مساعدند، تحت تاثیر تعصبات مذهبی، که تمام ملل دیگر مسلمان بدان دچارند، قرار نمی‌گیرند.
والدین موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟
خانواده اولین جامعه‌ای است که فرزندان مهارت‌های لازم را در آن یاد می‌گیرند. در واقع اولین الگو‌هایی که آن‌ها به چشم می‌بینند پدر و مادر هستند. از این رو رفتار‌های والدین در موفقیت و عدم موفقیت فرزندان بیشترین تاثیر را دارد. اگر می‌خواهید که با ویژگی‌های والدین موفق آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
جا مانده از دیشب؛ فینگیلیش‌خوانیِ سرود ملی
روزی روزگاری در سپهر سیاسی ایران جمله‌ی «ایران برای همه ایرانیان» مولود سیاسی خیلی‌ها بود، آن روز‌ها گذشته و اما این جمله همچنان کاربردی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
پایان سوداگری بانک ها با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن
سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ مجلس، با بیان اینکه بانک ها به دلال، واسطه گر و سوداگر در حوزه مسکن تبدیل شده اند، گفت: بهترین طرح برای جلوگیری از سوداگری مسکن طرح مالیات بر عایدی سرمایه است.
نمایشنامه‌هایی به اندازه رمان خواندنی
رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند
رویدادهای فرهنگی وفاق اجتماعی را تقویت می کند
سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست
کتابخوانی در مناطق محروم اردبیل ترویج می شود
فلسفه در پاییز رونق گرفت
عکاس مولف باید شناخت فرهنگی و جامعه‌شناسانه داشته باشد
ساعد باقری: 'شعر آیینی' اسم جامع و مانعی نیست
سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی
آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است