معابر و میادین شهر بیرجند به اسم مشاهیر نام گذاری می شود

16:36 ۹۰ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 246 0
معابر و میادین شهر بیرجند به اسم مشاهیر نام گذاری می شود

بیرجند - ایرنا - رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: پیش نویس فهرست سرآمدان و مشاهیر بیرجند آماده شد و در صورتی که به تصویب برسد برای نام گذاری معابر و میادین از این اسامی استفاده می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا حجت الاسلام مهدی عبدالرزاق نژاد روز شنبه در نشست علنی شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار داشت: در جلسه 11 آذرماه کمیسیون فرهنگی شورای شهر فهرست آماده شده از مشاهیر بیرجند ارایه و رتبه بندی آنها تصویب شد که نیاز است در صحن شورا نیز به تصویب برسد.
وی افزود: در سنوات قبل درخواست های زیادی برای نام گذاری خیابان یا میدان به اسم مشاهیر شهر داشتیم که بنا بر نظر شورای چهارم و پنجم مقرر شد مشاهیر مشخص و رتبه آنها براساس میزان تاثیرگذاری بررسی شود.
عضو شورای شهر بیرجند با اشاره به اهمیت این موضوع گفت: تاکنون بیش از 10 جلسه و کارگروه های مشورتی با حضور اشخاص مختلفی برگزار و لیست اولیه آماده شده است.
وی ادامه داد: در این لیست پدران علم، مشاهیر و سرآمدان در سرفصلی جدا رتبه بندی شده اند.
عبدالرزاق نژاد با تاکید بر اینکه شخصیت های علمی و دانشگاهی، نمایندگان حوزه علمیه، فرهنگ و ارشاد و میراث فرهنگی در ارایه این فهرست نقش موثری داشته اند گفت: از برخی کتاب ها نیز برای احصای اسامی استفاده شده است.
وی یادآور شد: میزان تاثیرگذاری اجتماعی و فرهنگی اشخاص، یک شاخص در رتبه بندی آنها برای فهرست مشاهیر و سرآمدان بوده و بیش از یک سال و نیم برای این کار زمان صرف شده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بیرجند با اشاره به اسامی پدران علم برخاسته از خطه شهرستان بیرجند با تایید بنیاد نخبگان کشور و استان گفت: پروفسور محمدحسن گنجی پدر علم جغرافیا و دانشمند برتر هواشناسی، دکتر غلامحسین شکوهی پدر علم تعلیم و تربیت ایران، دکتر کاظم معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات نوین ایران، دکتر مهدی بلالی مود پدر علم سم شناسی و دکتر رضوانی پدر تاریخ معاصر و تاریخ مطبوعات ایران از نخبگان علمی خراسان جنوبی هستند.
وی مدارج علمی بالا، آثار علمی و پژوهشی و عضویت انجمن های پژوهشی بین المللی را جزو شاخص های انتخاب پدر علم مطرح کرد و افزود: همچنین با توجه به شاخص های مد نظر نباید کسی بالاتر از این چهره ماندگار باشد.
عبدالرزاق نژاد در خصوص سرآمدان نیز گفت: این افراد براساس رتبه های محلی، ملی و بین المللی تقسیم شده اند و سرآمدان ملی، منطقه ای و محلی پنج نفر هستند که در کشور، منطقه و محل زندگی خودشان اثرگذار بوده اند.
وی سرآمدان منطقه ای و محلی را هفت نفر اعلام کرد و افزود: این افراد علاوه بر محل زندگی خود بر محیط منطقه اطراف نیز تاثیر زیادی داشته اند و 6 نفر در رتبه بین المللی و ملی، هفت نفر ملی، چهار نفر ملی و محلی و 9 نفر سرآمد محلی هستند.
عضو شورای شهر بیرجند افزود: فهرست مشاهیر و سرآمدان بیرجند هر زمانی قطعی و مصوب شود جلسه ای برای تجلیل از عالمان برگزار می شود.
وی ادامه داد: در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بیرجند مصوب شده تا میدانی در بیرجند به نام «کتاب» نام گذاری شود.
با توجه به اینکه فهرست سرآمدان بیرجند هنوز به تایید کامل نرسیده است رئیس شورای شهر بیرجند از رسانه ها خواست که نام این افراد را ذکر نکنند.
9893*3028


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
موزه هنر، کودکان را در برابر مسئولیت موزه ها تقویت می کند
نوروز، عید و جشن، متبرک و ملی در قزاقستان
جشنواره غذای کشورهای حوزه نوروز در سازمان ملل برگزار شد
وزیر اعظم «سلطان و شبان» درگذشت
هفت سین را با کتاب‌ بچینید
کتاب فرهنگ عامه منطقه دشتی رونمایی شد
کتابخانه عمومی شهر قطب‌آباد افتتاح شد
ترجمه، تنها راه معرفی ادبیات کشور به جهان است
استقبال قم از مسافران نوروزی با 500 برنامه فرهنگی
جشنواره هنرهای تجسمی خلیج فارس برگزار می شود