برنامه سازان رسانه ملی در حوزه تئاتر به سلیقه مخاطبان احترام بگذارند

19:32 ۹۳ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 226 0
برنامه سازان رسانه ملی در حوزه تئاتر به سلیقه مخاطبان احترام بگذارند

تهران - ایرنا - پژوهشگر، مترجم و مدرس شناخته شده تئاتر کشورمان مهمترین اصل توفیق برنامه های تئاتری در رسانه ملی را در گرو احترام برنامه سازان و مدیران شبکه ها به تنوع سلیقه ای، رنگارنگی طرز تفکر و جهان بینی مخاطبان خود دانست.

ایرنا

شهرام زرگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، مهمترین اصل پویایی جوامع را حضور افراد با نگرش ها، ایدئولوژی ها، جهان بینی ها، طرز تفکر و سلایق متنوع زیر چتر واحد ای به نام جامعه دانست و یادآور شد: وقتی درباره ایران صحبت می‌کنیم در کنار تنوع اقلیمی و جغرافیایی، شاهد تنوع بی نظیر فرهنگی هستیم که این خود یکی از مهمترین ویژگی‌های کشور ما به شمار می رود.
وی ادامه داد: بر همین اساس است که اولویت نگاه برنامه سازان و مدیران شبکه های رسانه ملی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه هنر و یکی از شاخه های تاثیرگذار آن یعنی تئاتر باید منطبق بر همین تنوع سلیقه ای باشد. اگر حرکت مدیران و برنامه‌سازان تنها بر مدار یک نگاه و یا یک طرز بینش و جهان بینی حرکت کند، این مساله منتج به از دست دادن طیف وسیعی از مخاطبان خواهد شد.
مترجم نمایشنامه «پابرهنه در پارک» با اشاره به محتوای اغلب برنامه های رسانه ملی در حوزه تئاتر و انحصار آنها به تئاتر پایتخت یادآور شد: وقتی شنوندگان و بینندگان صدا و سیما با آنتن سراسری را در نظر بگیریم، زمانی که آنها متوجه شوند که تمرکز مسوولان و برنامه سازان تنها بر هنرمندان تهرانی است و برنامه‌های خود را بر اساس فعالیت این هنرمندان استوار کرده‌اند، بدون هیچ شکی فاصله خود را با این رسانه افزایش می‌دهند.
وی افزود: پر واضح است از بین رفتن فاصله مخاطبان با صدا و سیما و برنامه های تئاتری آن، در حقیقت به معنای از دست رفتن تلاش مدیران و برنامه سازان رسانه ملی برای تاثیرگذاری در زمینه ارتقاء هنر تئاتر در سراسر ایران خواهد بود.
زرگر با اشاره به این مساله که برداشتن دیوار تفاوت میان هنرمندان پایتخت‌نشین و همتایان شان در استان ها و شهرستان های ایران، یکی از مهمترین اصول جریان سازی، ارتقاء و تاثیرگذاری برنامه های رسانه ملی در حوزه تئاتر به شمار می‌رود، افزود: امروز بیش از 70 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه های تئاتری در کشور ما را دانشجویان جوان استان ها و شهرستان های مختلف شامل می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی این افراد در مواجهه با رسانه ای قابل اطمینان و جریان ساز مانند صدا و سیما، مدام در حال شنیدن برنامه هایی با محوریت تئاتر تهران و هنرمندان آن هستند، نه تنها دچار سرخوردگی می شوند بلکه به این نکته فکر می کنند که برای دیده شدن هنر و فعالیت های هنری شان تنها باید در تهران متمرکز باشند. به همین سبب است که ما شاهد سست شدن پایه‌های تئاتر استانی و شهرستانی در کشورمان هستیم.
مترجم نمایشنامه «اتاقی در هتل پلازا» با اشاره به آنکه رسانه گرمی مانند رادیو می‌تواند برقرار کننده پیوند آشتی میان مردم سراسر ایران به عنوان مخاطبان هدف برنامه های این رسانه با هنر پویا و زنده تئاتر باشد یادآور شد: وقتی که برنامه سازان و مدیران شبکه های رادیویی، تنوع برنامه های خود را بر فعالیت هنرمندان سراسر کشور متمرکز کنند، بدون هیچ شکی شاهد وفاق ملی در میان هنرمندان حوزه هنرهای نمایشی ایران، نه تنها تهران و استقبال و اقبال تمامی مردم از آثار تئاتری در سراسر کشور هستیم. این مهم مگر با همت و درایت مدیران و برنامه سازان شبکه های رسانه ملی محقق نخواهد شد.
عضو هیات علمی دانشکده سینما - تئاتر دانشگاه هنر با بیان آنکه «ایران فقط تهران نیست» تاکید کرد: خوشبختانه شاهد موفقیت در ایجاد وحدت رویه در بیان مشکلات و دغدغه‌های عمومی مردم ایران در خیل برنامه های رسانه ملی هستیم؛ اما وقتی درباره برنامه های تخصصی به ویژه در حوزه تئاتر صحبت می‌کنیم، مدیران و برنامه سازان باید به عموم سلیقه های مختلف مخاطبان با هر نگرش، قومیت، فرهنگ و اقلیم توجه کنند.
به گفته زرگر، زمانی می‌توانیم به جریان سازی و تاثیرگذاری صدا و سیما در ارتقاء سطح تئاتر کشور اطمینان حاصل کنیم که شاهد نگاه یک دست و عادلانه مدیران شبکه های رسانه ملی و برنامه سازان این رسانه در حوزه هنرهای نمایشی کشور باشیم.
فراهنگ**9266 ** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

بررسی قضایی برای سهل انگاری احتمالی در سیل شیراز آغاز شد
شیراز- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شد.
بارش باران موجب رانش کوه در محور سوادکوه شد
ساری – ایرنا – فرماندار سوادکوه گفت که در پی بارش باران صبح و عصر امروز دوشنبه ، جاده اصلی منطقه جوارم تا منطقه گوشی در این شهرستان با رانش کوه مواجه شده که عوامل راهداری در حال بازگشائی مسیرهای مسدود شده ، هستند.
آخرین وضعیت برق رسانی و آبرسانی به مناطق سیل زده
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو از پایداری شبکه های آب و برق استان های سیل زده شمالی و رفع قطعی برق 10روستای استان لرستان خبر داد.
هواشناسی استان مرکزی نسبت به احتمال سیلاب هشدار داد
اراک - ایرنا - هواشناسی استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
نقشه مناطق سیل خیز خراسان رضوی آماده شد
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: به دستور استاندار، مناطق سیل خیز، رودخانه ها، مسیل ها و نقاط حادثه خیز خراسان رضوی توسط شرکت آب منطقه ای استان شناسایی و نقشه آنها به فوریت آماده شد.
بارش های رگباری نیمه شب خراسان رضوی را فرامی گیرد
مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا کل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
سیلاب در رودخانه قمرود قم جاری شد
قم - ایرنا - سیلاب در رودخانه قمرود قم به دنبال بارندگی شدید که از بامداد امروز آغاز شده ، روان شده است.
ترافیک در راه های البرز سنگین است
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راه استان البرز گفت: بارش باران در راه های این استان ، سبب لغزندگی و ترافیک سنگین در این محور ها شده است.
البرز در شرایط اضطرار نیست
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: این استان در شرایط اضطرار نیست لیکن دستگاه های اجرایی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.
316 کیلوگرم تریاک در البرز کشف شد
کرج - ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر البرز از کشف 316 کیلوگرم مواد مخدرتریاک درشهرستان فردیس این استان خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
مه غلیظ، تردد در برخی محورهای اصفهان را کُند کرده است
اصفهان -ایرنا- رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: مه گرفتگی غلیظ در محورهای سمیرم- یاسوج، داران - الیگودرز و اصفهان- نائین، تردد در این مسیرها را کُند کرده است.
پایگاه وحدتی دزفول برای مقابله با شرایط اضطراری در آمادگی کامل است
تهران - ایرنا - فرمانده پایگاه شکاری وحدتی دزفول گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده است پایگاه وحدتی دزفول آمادگی کامل برای مقابله با شرایط اضطراری و بحران های پیش رو را دارد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
جایزه بزرگ جشنواره آمریکا به «یه‌وا» رسید
ترین‌های سینما در سال 97
روز ملی هنرهای نمایشی؛ فرصت تقدیر از میراث ماندگار ایران
ویترین روز ملی هنرهای نمایشی به اصل حمایت مزین شود
جایزه بزرگ جشنواره‌ای در آمریکا به «یه‌وا» رسید
بهاره رهنما برای ساخت مستندش فراخوان داد
حمایت صندوق اعتباری هنر از هنرمندان آسیب دیده سیل گلستان
تئاترهایی که در تعطیلات نوروز می‌توان تماشا کرد
گردشگران آستارا نمایش خیابانی تماشا می کنند
برای ساخت «کهن ترین سرزمین» خطر کردیم