برنامه سازان رسانه ملی در حوزه تئاتر به سلیقه مخاطبان احترام بگذارند

19:32 ۲۰۷ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 338 0
برنامه سازان رسانه ملی در حوزه تئاتر به سلیقه مخاطبان احترام بگذارند

تهران - ایرنا - پژوهشگر، مترجم و مدرس شناخته شده تئاتر کشورمان مهمترین اصل توفیق برنامه های تئاتری در رسانه ملی را در گرو احترام برنامه سازان و مدیران شبکه ها به تنوع سلیقه ای، رنگارنگی طرز تفکر و جهان بینی مخاطبان خود دانست.

ایرنا

شهرام زرگر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، مهمترین اصل پویایی جوامع را حضور افراد با نگرش ها، ایدئولوژی ها، جهان بینی ها، طرز تفکر و سلایق متنوع زیر چتر واحد ای به نام جامعه دانست و یادآور شد: وقتی درباره ایران صحبت می‌کنیم در کنار تنوع اقلیمی و جغرافیایی، شاهد تنوع بی نظیر فرهنگی هستیم که این خود یکی از مهمترین ویژگی‌های کشور ما به شمار می رود.
وی ادامه داد: بر همین اساس است که اولویت نگاه برنامه سازان و مدیران شبکه های رسانه ملی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه هنر و یکی از شاخه های تاثیرگذار آن یعنی تئاتر باید منطبق بر همین تنوع سلیقه ای باشد. اگر حرکت مدیران و برنامه‌سازان تنها بر مدار یک نگاه و یا یک طرز بینش و جهان بینی حرکت کند، این مساله منتج به از دست دادن طیف وسیعی از مخاطبان خواهد شد.
مترجم نمایشنامه «پابرهنه در پارک» با اشاره به محتوای اغلب برنامه های رسانه ملی در حوزه تئاتر و انحصار آنها به تئاتر پایتخت یادآور شد: وقتی شنوندگان و بینندگان صدا و سیما با آنتن سراسری را در نظر بگیریم، زمانی که آنها متوجه شوند که تمرکز مسوولان و برنامه سازان تنها بر هنرمندان تهرانی است و برنامه‌های خود را بر اساس فعالیت این هنرمندان استوار کرده‌اند، بدون هیچ شکی فاصله خود را با این رسانه افزایش می‌دهند.
وی افزود: پر واضح است از بین رفتن فاصله مخاطبان با صدا و سیما و برنامه های تئاتری آن، در حقیقت به معنای از دست رفتن تلاش مدیران و برنامه سازان رسانه ملی برای تاثیرگذاری در زمینه ارتقاء هنر تئاتر در سراسر ایران خواهد بود.
زرگر با اشاره به این مساله که برداشتن دیوار تفاوت میان هنرمندان پایتخت‌نشین و همتایان شان در استان ها و شهرستان های ایران، یکی از مهمترین اصول جریان سازی، ارتقاء و تاثیرگذاری برنامه های رسانه ملی در حوزه تئاتر به شمار می‌رود، افزود: امروز بیش از 70 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه های تئاتری در کشور ما را دانشجویان جوان استان ها و شهرستان های مختلف شامل می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی این افراد در مواجهه با رسانه ای قابل اطمینان و جریان ساز مانند صدا و سیما، مدام در حال شنیدن برنامه هایی با محوریت تئاتر تهران و هنرمندان آن هستند، نه تنها دچار سرخوردگی می شوند بلکه به این نکته فکر می کنند که برای دیده شدن هنر و فعالیت های هنری شان تنها باید در تهران متمرکز باشند. به همین سبب است که ما شاهد سست شدن پایه‌های تئاتر استانی و شهرستانی در کشورمان هستیم.
مترجم نمایشنامه «اتاقی در هتل پلازا» با اشاره به آنکه رسانه گرمی مانند رادیو می‌تواند برقرار کننده پیوند آشتی میان مردم سراسر ایران به عنوان مخاطبان هدف برنامه های این رسانه با هنر پویا و زنده تئاتر باشد یادآور شد: وقتی که برنامه سازان و مدیران شبکه های رادیویی، تنوع برنامه های خود را بر فعالیت هنرمندان سراسر کشور متمرکز کنند، بدون هیچ شکی شاهد وفاق ملی در میان هنرمندان حوزه هنرهای نمایشی ایران، نه تنها تهران و استقبال و اقبال تمامی مردم از آثار تئاتری در سراسر کشور هستیم. این مهم مگر با همت و درایت مدیران و برنامه سازان شبکه های رسانه ملی محقق نخواهد شد.
عضو هیات علمی دانشکده سینما - تئاتر دانشگاه هنر با بیان آنکه «ایران فقط تهران نیست» تاکید کرد: خوشبختانه شاهد موفقیت در ایجاد وحدت رویه در بیان مشکلات و دغدغه‌های عمومی مردم ایران در خیل برنامه های رسانه ملی هستیم؛ اما وقتی درباره برنامه های تخصصی به ویژه در حوزه تئاتر صحبت می‌کنیم، مدیران و برنامه سازان باید به عموم سلیقه های مختلف مخاطبان با هر نگرش، قومیت، فرهنگ و اقلیم توجه کنند.
به گفته زرگر، زمانی می‌توانیم به جریان سازی و تاثیرگذاری صدا و سیما در ارتقاء سطح تئاتر کشور اطمینان حاصل کنیم که شاهد نگاه یک دست و عادلانه مدیران شبکه های رسانه ملی و برنامه سازان این رسانه در حوزه هنرهای نمایشی کشور باشیم.
فراهنگ**9266 ** 1418


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

چگونه امر به معروف در امر حجاب انجام دهیم؟
امر به معروف و نهی از منکر جایگاهی کلیدی در زیست تمام جوامع بشری دارد. اهمیت این اصل تا بدانجاست که می‌توان گفت: اگر این اصل تعریف نشده بود، ما هیچ وقت در هیچ دین و آیین و قوم و ملتی، قهرمان نداشتیم.
پیکر آیت‌الله حقانی در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت و صبح امروز پنجشنبه ۲۷ تیرماه تشییع و در جوار حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.
جدیدترین جزئیات از تاک شو مهران مدیری
اگرچه تاکنون شایعات زیادی برای پخش «دورهمی» مطرح شده بود اما روز گذشته خبری از کار جدید مهران مدیری به نام «شب نشینی» منتشر شد.
نیما شاهرخ شاهی و متفاوت‌ترین نقشش- عکس
نیما شاهرخ شاهی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سالگرد ازدواج محسن کیایی- عکس
محسن کیایی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
هلاکت شرور مسلح در فنوج
ظهر روز گذشته مامورین پلیس فنوج در استان سیستان و بلوچستان برابر دستور مقام قضایی برای دستگیری متهمی که باعث شرارت های مختلف اعم از تیراندازی در سطح شهر بود اقدام می کند.
چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو را تشریح کرد.
خواسته ملت یمن در مورد امارات
«علی القحوم» از رهبران جنبش انصار الله یمن تأکید کرد که حضور نظامیان متجاوز امارات عربی متحده، خطری برای یمن است.
آرژانتین حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد
کشور آرژانتین در اقدامی عجولانه حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.
مذاکره‌کننده‌های انگلیسی مثل احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند
«فرانس تیمرمنس» معاون کمیسیون اروپا، گفت فکر می‌کرده است که مذاکره‌کنندگان انگلیسی بسیار باهوش هستند، اما بعدا متوجه شده آن‌ها هیچ برنامه‌ای ندارند و «مانند احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
خواسته ملت یمن در مورد امارات
«علی القحوم» از رهبران جنبش انصار الله یمن تأکید کرد که حضور نظامیان متجاوز امارات عربی متحده، خطری برای یمن است.
مذاکره‌کننده‌های انگلیسی مثل احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند
«فرانس تیمرمنس» معاون کمیسیون اروپا، گفت فکر می‌کرده است که مذاکره‌کنندگان انگلیسی بسیار باهوش هستند، اما بعدا متوجه شده آن‌ها هیچ برنامه‌ای ندارند و «مانند احمق‌ها دور خودشان می‌چرخند.»