ثبت با سند برابر است

16:33 ۲۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 35 0
ثبت با سند برابر است

تهران- ایرنا- ثبت اسناد رسمی با اثرانگشت سردفتر مطابق اعلام رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از امروز آغاز شد حالا باید دید این دستور جدید قوه قضاییه چه آثار و پیامدهایی در جامعه دارد و آیا به بالا رفتن ضریب ایمنی و کاهش تخلفات کمک می کند؟

ایرنا

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مدتی پیش طی بخشنامه ای به سردفتران اسناد رسمی اعلام کرد که از 15 آذر موظف به تصویربرداری از اثر انگشت خود و درج آن در پای اسناد هستند و به گفته او این تصمیم در راستای پیشگیری از خدشه احتمالی به اعتبار اسناد رسمی گرفته شده که البته با مخالفت برخی سردفتران با مواج شد.
به همین علت هفتم آذر تعدادی از سردفتران اسناد رسمی تهران با برگزاری نشستی در کانون سردفتران و دفتریاران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تصویربرداری از اثر انگشت سردفتران اعتراض کردند.
سردفتران با صدور بیانیه ای اعلام کردند: به رغم تمام سنگ اندازی ها به عنوان نمایندگان اکثریت جامعه سردفتری کشور و متعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردهم آمده‌ایم تا اعتراض خود را به نامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر لزوم اسکن اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی در ادارات ثبت و انعکاس آن در سامانه اعلام کنیم.
همان زمان برخی سردفتران اعلام کردند که این طرح به دلیل عملکرد «غیرقانونی» تعداد کمی از سردفتران اجرایی می شود. به عبارتی برخی سردفتران، خارج از کشور هستند و در دفتر آنان سند تنظیم می‌شود یا سردفتری تحت بازداشت بوده اما در دفترش سند تنظیم می‌شود اما بسیاری از سردفتران خود را متعهد می دانند که به وظایف قانونی خود عمل کنند و چنین طرحی شایسته تمام سردفتران نیست.
محمد عظیمیان، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی همان روزها در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره اجرای این طرح گفت که طرح اسکن اثر انگشت سردفتران با موافقت رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تا ابتدای دی به تعویق افتاده است.
وی اضافه کرد: لازمه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران، کار کارشناسی است که در جلسه ای با حضور هیات مدیره کانون تهران و همکارانی از شهرستان ها به عنوان شورای عالی کانون ها، مشکلات اجرای طرح یادآوری شد و در این جلسه، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موافقت کرد طی مدت 15 روز کارگروهی تشکیل شود تا موضوع ها و مشکلاتی را که احتمالا در روند اجرای طرح ایجاد می شود، بررسی کنند و به نتیجه قطعی برسانند.
هنوز این 15 روز سپری نشده بود که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که طرح اسکن اثر انگشت سردفتران از ابتدای دی (یعنی امروز) لازم الاجراست.
تویسرکانی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یک دستگاه حاکمیتی است و به موجب ماده هشت قانون مدیریت خدمات کشوری، امور ثبتی از جمله امور حاکمیتی شناخته شده است و سند رسمی به حکم قانون از اعتبار و اهمیت بالایی برخوردار است. چون اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی، لازم الاجراست و ادارات ثبت بدون رسیدگی قضایی و حکم دادگاه، مفاد اسناد رسمی را اجرا می کنند.
وی افزود: صدور سند رسمی در دفترخانه از وظایف شخص سردفتر است و قانون ثبت اسناد و املاک از جمله در مواد 49 تا 57 و مواد 60، 76، 82 و 86 این قانون و همچنین در قانون دفاتر اسناد رسمی تکالیف وسیعی را در زمینه تنظیم اسناد بر عهده سردفتر قرار داده است.
معاون رئیس قوه قضائیه از بررسی های چندین ماهه کارشناسانه این طرح سخن گفت و افزود: نرم افزار ثبت و درج اثرانگشت سردفتر از حدود یک ماه پیش در 40 دفترخانه و در حال حاضر در 760 دفترخانه سراسر کشور به صورت پایلوت در حال اجراست و تا کنون بیش از 80 هزار سند در همین سیستم صادر شده است.
طرح اسکن اثر انگشت سردفتران در حالی از امروز اجرا می شود که برخی سردفتران همچنان با آن مخالفت دارند.
احمدعلی سیروس، عضو سابق هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران گفت: مطالبی توسط ریاست سازمان ثبت در خصوص الزام سردفتران به اسکن اثر انگشت برای هر سند، علاوه بر امضای الکترونیک و مهر برجسته و امضای فیزیکی بالای سند، منتشر شده و این گونه تبلیغ می شود که سردفتران قصد خروج غیرقانونی از محل دفترخانه یا خروج از کشور را دارند و به همین دلیل با این بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مخالفند.
سیروس با اشاره به طرح موضوع در دیوان عدالت اداری گفت: ظرف روزهای آینده با صدور یا عدم صدور دستور موقت توسط دیوان عدالت اداری تکلیف همه ما روشن خواهد شد.
وی افزود: علت مخالفت ما با این الزام (اسکن اثر انگشت سردفتران) نبود ضابطه و مقررات قانونی است. زیرا در قسمت اخیر تبصره یک ماده 7 قانون حدنگار( کاداستر) آمده است « نسخه‌ای چاپی با امضای شخص یا اشخاص ذی‌ربط به عنوان پشتیبان تهیه و بایگانی کنند» و همچنین در تبصره 2 و 3ماده 11 آیین نامه اجرایی، این قانون تصریح شده است.
تبصره ۲ ماده 11 قانون حدنگار تصریح می کند: اثر انگشت دیجیتال اطراف سند حضوراً در محل دفترخانه اخذ و به انضمام امضاء الکترونیک سردفتر و دفتریار مستقلاً به هر سند ملحق و جهت تطبیق در مراجعات بعدی در سامانه های متمرکز سازمان ذخیره خواهد شد.
تبصره ۳ نیز تاکید دارد: در کلیه دفاتر الکترونیک مذکور باید امکان اخذ دیجیتال اثر انگشت سایر افراد از قبیل مترجم، متعهد و معرف و الحاق آن به اسناد مربوط فراهم شود. لذا تکلیفی برای اثرانگشت سردفتر وجود ندارد.
سیروس افزود: از طرف دیگر بسیاری از اشخاص که از مواد شوینده استفاده می کنند، گاهی تا چند روز اثر انگشت نداشته و اگر تایید نهایی اسناد مردم به اثر انگشت سردفتر گره بخورد تکلیف ارباب رجوع در این موارد که سردفتر به علت مذکور یا مشکلات پوستی و غیره فاقد اثر انگشت است، چیست؟
وی در بیان سومین دلیل مبنی بر قانونی نبودن این طرح گفت: در مواردی که به علت مشکلات فنی یا نرم افزاری، دستگاه اسکنر، اثر انگشت ارباب رجوع را مغایر اعلام کند سردفتر می تواند به مسئولیت خود احراز هویت کرده و اثر انگشت ارباب رجوع را تایید کند ولی اگر این مشکل (error) برای سردفتر پیش آید، چه کسی می تواند رفع مشکل کند و ارباب رجوع تا چند روز باید معطل حل این معضل بماند؟
حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است، طی نامه ای از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک خواسته است تا ضمن بررسی گله مندی از بخشنامه الزام ثبت اثر انگشت سردفتر در هر سند، به این مساله رسیدگی کند.
روزهای آینده مشخص خواهد شد که اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران تا چه میزان از خدشه دار شدن اسناد رسمی جلوگیری می کند و نتایج اجرای آن تا چه اندازه به نفع مردم است؟
اجتمام *1003* 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
در این مطلب طرز تهیه شیرینی‌های سبکی به شکل گل رز را به شما آموزش داده ایم. درست کردن این شیرینی‌ها راحت است. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن رل درست کنید.
آش بیشت واش؛ غذای محلی کندلوس
بیشت واش یکی از چندین غذای سنتی و محلی اهالی شهرستان کندلوس در مازندران است. این غذا نوعی آش اسفناج است که با سایر مواد مخلوط میشود و بسیار خوشمزه و اشتها آور است.
هالیوودی‌هایی که مشروبات الکلی را ترک کردند
زندگی ستاره‌های هالیوود معمولا خیلی پر زرق و برق است و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها بخواهند از این زندگی تجملی که برای خود ساخته اند، بیرون بیایند، اما در بین آن‌ها افرادی وجود دارند که سعی کردند سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد داشتند، تصمیم به ترک آن گرفتند.
مسئله مرموز محبوبیت سلبریتی‌ها
نخستین بار سال ۹۴ بود که فهرستی از پرفالوئر‌ترین سلبریتی‌های ایرانی در اینستاگرام را منتشر کردیم. بسیاری از محبوب‌ترین‌ها در این بازه زمانی، از فهرست ۲۰تایی بیرون ماندند و بسیاری از آن‌هایی که هنوز اکانت اینستاگرام نداشتند، توانسته اند در صدر جدول برای خود جایی دست و پا کنند.
ترفند‌های لباس پوشیدن برای آقایان بالای ۴۰ سال
هر چه سن ما بالاتر می‌رود، معیارهایمان نیز تغییر می‌کند. برخی چیز‌ها که برایمان مهم بود، اهمیت خود را از دست می‌دهد و برخی چیز‌های کم اهمیت‌تر برایمان مهم می‌شود. این روند در نگاه ما به استایل شخصی مان نیز تاثیرگذار است. سبکی که یک مرد ۴۰ ساله در لباس پوشیدن می‌پسندد، با سبک یک پسر ۲۰ ساله متفاوت است.
ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
اینکه جوش‌ها رو دستکاری کنید، بدترین و نادرست‌ترین کاریه که می‌تونید انجام بدید، اما اگه به هیچ وجه دست از این کار برنمی دارید، پس لااقل روش بی خطر و درستش رو هم یاد بگیرید. ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
بیان این جملات به عشق قدیمی، ممنوع!
زمانی که ما از فردی که روزی دوستش داشتیم جدا می شویم و رابطه عاطفی خود را به پایان می رسانیم، از آنجا که عصبانی و ناراحت هستیم، نمی توانیم برای حرف هایی که می خواهیم به زبان آوریم به درستی تصمیم بگیریم، از این رو ممکن است حرف هایی بزنیم که بعدها از بیان شان پشیمان شوید.
چگونه در محل کار به نفوذ و احترام دست پیدا کنیم؟
موثر و بانفوذ بودن نیز در محل کار اهمیت زیادی دارد. اگر بتوانیم روی دیگران اثر بگذاریم می‌توانیم در مسیر اهداف شغلی‌مان نیز خوب پیش برویم، در نتیجه مورد احترام خواهیم بود. در این مطلب به شما می‌گوییم چگونه در محل کارتان به احترام و نفوذ دست پیدا کنید.
ته جدولی های لیگ برتر فوتبال بانوان طعم مساوی را چشدند
ساری- ایرنا- دیدار تیم های سپیدار قائمشهر و خلیج فارس شیراز در هفته هفتم رقابت های لیگ برتر فوتبال بانوان به تساوی انجامید تا هر دو تیم پس از شکست های پرگل 6 هفته گذشته، برای نخستین بار طعم تساوی را هم بچشند.
سه تن بر اثر انتشار منوکسیدکربن در داران اصفهان جان باختند
اصفهان- ایرنا- سه مرد جوان به دلیل انتشار گاز منوکسید کربن در روستای چیگان از توابع داران در غرب استان اصفهان جان خود را از دست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
انتقاد به پاداش میلیاردی تیم ملی و کی‌روش- محمد بنا: احساس بی‌ارزشی کردم!
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از پرداخت پاداش هزاران دلاری به بازیکنان تیم ملی و کارلوس کیروش که بخاطر برد تیم‌های یمن و ویتنام انجام شد، متنی گلایه آمیز منتشر کرد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
32 زندانی در دانشگاه های آذربایجان غربی تحصیل می کنند
2 پرونده مفاسد اقتصادی آذربایجان غربی در حال رسیدگی است
پدر یسنای 2 ساله به تحمل یک سال حبس و پرداخت دیه محکوم شد
630 میلیارد ریال برای آزادی 240 زندانی در یزد نیاز است
جشن گلریزان برای آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد در یزد برگزار شد
مدعیان حقوق بشر بازداشت خبرنگار شبکه پرس تی وی را محکوم کنند
پرونده نرگس محمدی به کمیسیون عالی پزشکی قانونی می‌رود
قاچاقچیان سوخت در کردستان 7.3 میلیارد ریال جریمه شدند
20 هزار پرونده قاچاق چوب امسال تشکیل شد
21 حکم قصاص اعدام در البرز منجر به رضایت شکات شد