دستی که به دهان نمی‌رسد

18:59 ۹۴ روز پیش ایرنا 133 0
دستی که به دهان نمی‌رسد

تهران- ایرناپلاس- فارغ از مبلغ قبوض ماهانه و اجاره خانه، هزینه مورد نیاز برای تأمین حداقل‌های سبد غذایی مطلوب یک خانوار سه نفره، 112 درصد حداقل حقوق وزارت کار در سال 1397 است. به بیان ساده، اگر یک خانوار سه نفره در تهران، تنها یک فرد شاغل با حداقل حقوق داشته باشد، موفق به تأمین حداقل‌های غذایی مورد نیاز برای سلامت خود نمی‌شود.

ایرنا

اکثر ما در طول دوران تحصیل، با هرم غذایی و حداقل‌هایی که باید به‌طور روزانه از هر یک از گروه‌های غذایی دریافت کنیم تا حدودی آشنا شده‌ایم. حداقل‌هایی برای تأمین انرژی و دریافت ریزمغذی‌های مورد نیاز در هر روز که سلامت ما را تضمین می‌کنند. محاسبه جزئیات این حداقل‌ها و میزان دقیق مصرف‌ آن‌ها  وظیفه‎‌ای بود که در برنامه پنجم توسعه، بر عهده دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذاشته شد.

دفتر بهبود تغذیه، برای هر یک از گروه‌های سنی و جنسیتی، ترکیب سبد مطلوب تغذیه را بر اساس الگوی مصرف غذایی، عادات غذایی، رفتار مصرف‌کنندگان و قیمت مواد غذایی شناسایی کرده که بر اساس آن، استفاده از این ترکیب، پاسخگوی حداقل نیاز تغذیه‌ای و تأمین انرژی افراد خواهد بود و در کنار سبد تغذیه‌ای که متناسب با سنین مختلف و زنان و مردان است، یک سبد نیز به‌عنوان سرانه، معرفی شده که می‌تواند به‌صورت یک توصیه کلی برای تمامی شهروندان مورد توجه قرار بگیرد.

**چقدر خرج کنیم تا سالم بمانیم؟

این روزها که از گوشه و کنار درباره حمایت از معیشت خانوارها می‌شنویم و از بسته‌های حمایت غذایی صحبت می‌شود، این سؤال مطرح است که تهیه سبد حداقلی برای خانوار چه هزینه‌ای دارد؟ برای برآورد این هزینه، از سه منبع استفاده کردیم:

سبد غذایی مطلوب سرانه پیشنهادی در ایران که توسط دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت معرفی شده است.
گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 23 آذر 1397 که اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی تهیه آن را به عهده دارد.
از آنجایی که قیمت ماکارونی در گزارش هفتگی بانک مرکزی ذکر نمی‌شود، از میانگین قیمت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح شهر استفاده شده است.

بر اساس میانگین قیمت‌های بانک مرکزی و جزئیات سبد غذایی وزارت بهداشت، هر فرد ساکن در شهر تهران، در سومین هفته آذر سال جاری باید حداقل حدود 15 هزار تومان برای تغذیه روزانه خود هزینه کند که برای یک هفته رقمی حدود 105 هزار تومان است.

**بیش از یک چهارم حقوق هر ماه معادل تغذیه یک هفته

بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، خانوارهای سه نفره، پرتعدادترین خانوارهای ساکن شهر تهران هستند. اگر یک خانوار سه نفره با حداقل حقوق وزارت کار در سال 1397 یعنی یک میلیون و 114 هزار تومان را در نظر بگیریم، چه بخشی از درآمد این خانوار، صرف تهیه حداقل مواد غذایی مورد نیاز در هفته مورد بررسی شده است؟

اگر این خانوار سه نفره بخواهد از الگوی سبد غذایی مطلوب پیروی کند، در مجموع باید حدود 314 هزار تومان برای مواد اولیه تهیه غذا در یک هفته بپردازد. که به معنای حدود 28 درصد از درآمد ماهانه خانوار است. این موضوع را در نظر داشته باشید که این نسبت، فقط برای تهیه مواد اولیه در نظر گرفته شده و هزینه آب و برق و گاز را پوشش نمی‌دهد.

**سنگینی بار غذا بر دوش درآمد

محاسبات ما نشان می‌دهد بیش از یک‌چهارم درآمد یک خانوار تهرانی با پایه حقوق وزارت کار، صرف تهیه حداقل‌های مواد غذایی و خوراکی یک هفته می‌شود. اگر با تسامح یک ماه را چهار هفته در نظر بگیریم و فرض کنیم قیمت‌های ذکر شده برای یک هفته، در طول ماه نیز ثابت باشد، هزینه مورد نیاز برای تأمین حداقل‌های سبد غذایی مطلوب یک خانوار سه نفره 112 درصد حداقل حقوق وزارت کار در سال 1397 است. به بیان ساده، اگر یک خانوار سه نفره در تهران، تنها یک فرد شاغل داشته باشد، موفق به تأمین حداقل‌های غذایی مورد نیاز برای سلامت خود نمی‌شود.

سؤال اینجاست که چرا برخورداری از حداقل‌های تغذیه این‌قدر برای خانوارها گران تمام می‌شود؟ مشکل از کجاست؟ از حداقل درآمدی که پاسخگوی نیازها نیست یا بازاری که در قیمت‌گذاری دچار اشکال است؟

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
حمل و نقل دریایی کیش از سر گرفته شد
قیمت اجناس در بازار قزوین به شکل مستمر رصد می شود
۲۰ درصد کشاورزان سیل‌زده گلستانی و مازندرانی بیمه دارند
رکورد فروش ۴۰۰ هزار دستگاه به کدام خودروی برقی رسید؟
قیمت مرغ باید بر روی نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار ثابت بماند
حدود 2 هزار مورد بازرسی نوروزی از اصناف در نقده انجام شد
می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم
تشکیل کمیته بررسی خسارت‌ها به واحدهای تولیدی و صنعتی در مناطق سیل زده
افزایش دستمزدها بر تولیدکنندگان فشار جدید وارد می‌کند
قیمت جهانی گوشت و مرغ چند؟