انتقاد بخش خصوصی از طبقه بندی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

16:56 ۲۱۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 390 0
انتقاد بخش خصوصی از طبقه بندی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

تهران- ایرنا- سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: طبقه بندی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی، تنبیه شرکت هایی است که بیش از 10 میلیون دلار صادرات داشته اند؛ زیرا در صورت صادرات کمتر از این مقدار، می توانستند از امتیازاتی برخوردار شوند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، احسان باقریان عصر امروز (شنبه) در نشست خبری در ساختمان اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با انتقاد از بخشنامه جدید بانک مرکزی در طبقه بندی صادرکنندگان افزود: سیاست‌های مختلف ارزی باعث کاهش صادرات شده است.
وی با بیان اینکه متاسفانه بخشنامه بانک مرکزی عطف به ماسبق شده که برخلاف رویه های جاری است، ادامه داد: با وجود اینکه این بخشنامه در آبان ماه امسال ابلاغ شده، بر صادراتی که از 22 فروردین امسال انجام شده، تسری یافته است.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: این بخشنامه فسادزا بوده و می تواند باعث گسترش فساد شود.

** افزایش هزینه صادرات
باقریان با بیان اینکه به دنبال خودداری از آوردن ارز به داخل کشور نیستیم، افزود: روند عرضه ارز صادراتی توسط صادرکنندگان محصولات پتروشیمی در شرایط مطلوبی بوده بطوری که از 6.5 میلیارد دلار صادرات سال 96 حدود 4.5 میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی ها بوده است.
وی اضافه کرد: اما صادرکنندگان غیر پتروشیمی در آوردن ارزهای حاصل از صادرات به داخل کشور با مشکلاتی روبرویند.
باقریان یادآورشد: صادرکنندگان غیر پتروشیمی هیچگاه ارز خود را به نرخ 3800 تومان و یا سایر نرخ های دولتی دریافت نکردند که بتوان اکنون آنها را مجبور کرد ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما عرضه کنند.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: این دسته از صادرکنندگان خوراک را به نرخ بازار آزاد و یا سامانه نیما دریافت کرده اند، اما ناچار شده اند که درآمد ارزی خود را به نرخ سامانه نیما عرضه کنند که عادلانه نیست.
وی ادامه داد: به علت تحریم، هزینه‌های صادرات از جمله در بخش حمل و نقل، بیمه و نقل و انتقال پول به شدت بالا رفته است.
باقریان افرود: شیوه و فرایندهایی که در گذشته برای صادرات در زمان تحریم مورد استفاده قرار می گرفت، امروز دیگر کارایی ندارد و باید به سراغ روش ها و بازارهای جدید رفت.
وی اضافه کرد: در گذشته، روش هایی مانند خاموش کردن رادار کشتی در زمان صادرات کارساز بود، اما امروز این روش ها قابل ردیابی است.
باقریان ادامه داد: در گذشته هزینه نقل و انقال پول سه تا چهار درصد بود، اما اکنون بسیار افزایش یافته است.

** انتقاد از وضعیت عرضه خوراک در بورس
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با انتقاد از وضعیت عرضه خوراک واحدهای تولید در بورس کالا، گفت: شرایط عرضه خوراک در بورس کالا باید بهبود یابد.
باقریان افزود: برداشتن سقف رقابت خوراک واحدهای تولیدی در بورس کالا درست نبوده و افزایش هزینه های واحدهای تولیدی را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد: طرحی برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی در دست اجراست که بر اساس آن، معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه ای که در کشور کاربرد دارد، لغو می شود.
باقریان تاکید کرد نرخ خوراک باید تعدیل و با شرایط مناسب عرضه شود اما در مقابل از محصولات نهایی تولید شده، مالیات اخذ شود.

** اجرای عدالت با عرضه سهمیه سوخت به همه جامعه
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی درباره قاچاق سوخت نیز گفت: یارانه های پرداختی برای حامل های انرژی باعث اختلاف قیمت بین داخل و خارج ایران و در نتیجه افزایش جذابیت قاچاق می شود.
باقریان افزود: از جمله پیشنهادهای خوبی که برای اصلاح پرداخت یارانه سوخت مطرح شده، پرداخت سهمیه سوخت به همه افراد به جای خودروست.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه 50 درصد جمعیت کشور خودرو ندارند اعطای سهمیه سوخت به همه افراد همسو با عدالت اجتماعی است.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: اقدام دیگر برای مقابله با قاچاق سوخت باید توقف ارایه یارانه به سوخت هایی مانند نفت سفید و نفت کوره باشد که در کشور کاربرد زیادی ندارند.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی بیست و هشتم آبان ماه امسال در بخشنامه ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی کشور را ابلاغ کرد که براساس آن، بر اساس میزان صادرات، تکالیفی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد.
در این بخشنامه، چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها تا یک میلیون یورو، بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیش از 10 میلیون یورو است، تعیین تکلیف شده است.
طبق این بخشنامه، صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها تا یک میلیون یورو است، از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف هستند.
همچنین، صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو است، مکلفند 70 درصد ارز صادراتی را در «سامانه نیما» عرضه کنند.
صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها بیش از 10 میلیون یورو است، نیز باید 90 درصد ارز صادراتی را در «سامانه نیما» عرضه کنند.

اقتصام*2022*1961*


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

واکنش حزب الله به اقدام خصمانه آرژانتین-شیخ نعیم قاسم: در هر جنگی قطعا پیروز خواهیم شد- پیام سفر دستیار لاریجانی به جنوب لبنان
معاون دبیرکل حزب الله لبنان اقدام اخیر آرژانتین در توصیف این جنبش مقاومت ضد اشغالگری به عنوان یک سازمان تروریستی، آن را نتیجه فشارهای آمریکا بر این کشور دانست.
ترامپ: توافق با ایران دارد برایم دشوارتر می‌شود
رئیس‌جمهور آمریکا که پس از خروج کشورش از برجام بارها خواستار مذاکره با ایران شده اما هیچ پالس مثبتی از طرف ایران دریافت نکرده است، اعلام کرد توافق با ایران برایش دشوارتر شده است.
بازداشت یک شاهزاده سعودی به خاطر قاچاق مواد مخدر در لبنان
منابع لبنانی از بازداشت یک شاهزاده سعودی به خاطر قاچاق مواد مخدر خبر دادند.
درخواست سازمان ملل از رژیم صهیونیستی برای توقف فوری تخریب منازل فلسطینیان
نماینده سازمان ملل متحد از رژیم صهیونیستی خواست عملیات تخریب هدفمند منازل فلسطینیان در حومه قدس اشغالی را متوقف کند.
دیدارهای ظریف با مقامات ارشد نیکاراگوئه+تصاویر
وزیر امور خارجه کشورمان که به نیکاراگوئه سفر کرده است،‌ روز دوشنبه با شماری چند از مقامات بلندپایه این کشور دیدار و گفتگو کرد.
واکنش حماس به سفر هیئت رسانه‌ای کشورهای عربی به تل‌آویو
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) سفر هیئت رسانه‌ای از کشورهای عربی به مناطق اشغالی به دعوت رسمی رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.
ابوردینه: تشکیلات خودگردان برای لغو تمام توافقات با تل‌آویو آماده می‌شود
تشکیلات خودگردان فلسطین از آماده شدن برای لغو تمام توافقات با رژیم صهیونیستی در پاسخ به تخریب منازل فلسطینیان در حومه قدس اشغالی از سوی این رژیم خبر داده است.
فرزندان داعش و مسئولیت غرب؛ هشدار درباره بمب‌های ساعتی خطرناک
زنان و کودکان باقیمانده داعش به معضلی امنیتی و بمب ساعتی تبدیل شده‌اند که بنا بر اذعان محافل بین‌المللی، کشورهای اصلی آنها در اروپا باید مسئولیت این افراد را بر دوش بکشند.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی از آمریکا آمد
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد معاون مدیرکل این نهاد که زمانی در دولت آمریکا سِمت داشته، به‌طور موقت جانشین یوکیا آمانو خواهد شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.
آخرین وضعیت جنگ راهبردها
چرا باید اعتبار خود را به توافق پایمال توسط قدرت‌های بدعهد غربی گره زد و قاطعیت به خرج نداد؟ اصلاح مسیر و جبران مافات، عین شجاعت و حرّیت است.