انتقاد بخش خصوصی از طبقه بندی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

16:56 ۹۱ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 161 0
انتقاد بخش خصوصی از طبقه بندی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی

تهران- ایرنا- سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: طبقه بندی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی، تنبیه شرکت هایی است که بیش از 10 میلیون دلار صادرات داشته اند؛ زیرا در صورت صادرات کمتر از این مقدار، می توانستند از امتیازاتی برخوردار شوند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، احسان باقریان عصر امروز (شنبه) در نشست خبری در ساختمان اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با انتقاد از بخشنامه جدید بانک مرکزی در طبقه بندی صادرکنندگان افزود: سیاست‌های مختلف ارزی باعث کاهش صادرات شده است.
وی با بیان اینکه متاسفانه بخشنامه بانک مرکزی عطف به ماسبق شده که برخلاف رویه های جاری است، ادامه داد: با وجود اینکه این بخشنامه در آبان ماه امسال ابلاغ شده، بر صادراتی که از 22 فروردین امسال انجام شده، تسری یافته است.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: این بخشنامه فسادزا بوده و می تواند باعث گسترش فساد شود.

** افزایش هزینه صادرات
باقریان با بیان اینکه به دنبال خودداری از آوردن ارز به داخل کشور نیستیم، افزود: روند عرضه ارز صادراتی توسط صادرکنندگان محصولات پتروشیمی در شرایط مطلوبی بوده بطوری که از 6.5 میلیارد دلار صادرات سال 96 حدود 4.5 میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی ها بوده است.
وی اضافه کرد: اما صادرکنندگان غیر پتروشیمی در آوردن ارزهای حاصل از صادرات به داخل کشور با مشکلاتی روبرویند.
باقریان یادآورشد: صادرکنندگان غیر پتروشیمی هیچگاه ارز خود را به نرخ 3800 تومان و یا سایر نرخ های دولتی دریافت نکردند که بتوان اکنون آنها را مجبور کرد ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما عرضه کنند.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: این دسته از صادرکنندگان خوراک را به نرخ بازار آزاد و یا سامانه نیما دریافت کرده اند، اما ناچار شده اند که درآمد ارزی خود را به نرخ سامانه نیما عرضه کنند که عادلانه نیست.
وی ادامه داد: به علت تحریم، هزینه‌های صادرات از جمله در بخش حمل و نقل، بیمه و نقل و انتقال پول به شدت بالا رفته است.
باقریان افرود: شیوه و فرایندهایی که در گذشته برای صادرات در زمان تحریم مورد استفاده قرار می گرفت، امروز دیگر کارایی ندارد و باید به سراغ روش ها و بازارهای جدید رفت.
وی اضافه کرد: در گذشته، روش هایی مانند خاموش کردن رادار کشتی در زمان صادرات کارساز بود، اما امروز این روش ها قابل ردیابی است.
باقریان ادامه داد: در گذشته هزینه نقل و انقال پول سه تا چهار درصد بود، اما اکنون بسیار افزایش یافته است.

** انتقاد از وضعیت عرضه خوراک در بورس
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با انتقاد از وضعیت عرضه خوراک واحدهای تولید در بورس کالا، گفت: شرایط عرضه خوراک در بورس کالا باید بهبود یابد.
باقریان افزود: برداشتن سقف رقابت خوراک واحدهای تولیدی در بورس کالا درست نبوده و افزایش هزینه های واحدهای تولیدی را به دنبال داشته است.
وی اضافه کرد: طرحی برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی در دست اجراست که بر اساس آن، معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه ای که در کشور کاربرد دارد، لغو می شود.
باقریان تاکید کرد نرخ خوراک باید تعدیل و با شرایط مناسب عرضه شود اما در مقابل از محصولات نهایی تولید شده، مالیات اخذ شود.

** اجرای عدالت با عرضه سهمیه سوخت به همه جامعه
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی درباره قاچاق سوخت نیز گفت: یارانه های پرداختی برای حامل های انرژی باعث اختلاف قیمت بین داخل و خارج ایران و در نتیجه افزایش جذابیت قاچاق می شود.
باقریان افزود: از جمله پیشنهادهای خوبی که برای اصلاح پرداخت یارانه سوخت مطرح شده، پرداخت سهمیه سوخت به همه افراد به جای خودروست.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه 50 درصد جمعیت کشور خودرو ندارند اعطای سهمیه سوخت به همه افراد همسو با عدالت اجتماعی است.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: اقدام دیگر برای مقابله با قاچاق سوخت باید توقف ارایه یارانه به سوخت هایی مانند نفت سفید و نفت کوره باشد که در کشور کاربرد زیادی ندارند.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی بیست و هشتم آبان ماه امسال در بخشنامه ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی کشور را ابلاغ کرد که براساس آن، بر اساس میزان صادرات، تکالیفی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد.
در این بخشنامه، چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها تا یک میلیون یورو، بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیش از 10 میلیون یورو است، تعیین تکلیف شده است.
طبق این بخشنامه، صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها تا یک میلیون یورو است، از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف هستند.
همچنین، صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو است، مکلفند 70 درصد ارز صادراتی را در «سامانه نیما» عرضه کنند.
صادرکنندگانی که مجموع صادرات سالانه آنها بیش از 10 میلیون یورو است، نیز باید 90 درصد ارز صادراتی را در «سامانه نیما» عرضه کنند.

اقتصام*2022*1961*


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

یه عید واقعی + پوستر
خانه طراحان انقلاب اسلامی پوستر تازه خود را با عنوان "یه عید واقعی" منتشر کرد.
اطعام 10 هزار سیل زده از محل موقوفات و بقاع متبرکه
۱۰ هزار نفر از سیل زدگان استان گلستان از محل موقوفات و بقاع متبرکه استان اطعام شدند و مقدمات اسکان سیل‌زدگان در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی فراهم شده است.
سریال ˮپایتختˮ از تلویزیون پخش می‌شود
"پایتخت ۵" هر شب از شبکه افق پخش می‌شود.
راهیان نور|گزارش ویدئویی تسنیم از روایتگری عملیات والفجر8 به‌روی اروندرود
روایت‌گری عملیات والفجر۸ برای زائران راهیان نور توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال انجام است.
ناکامی تلویزیون در ساخت برنامه‌‌های تحویل سال نو
دست تلویزیون برای برنامه‌سازی تلویزیونی خصوصاً در ویژه‌برنامه‌های نوروز خالی‌تر از همیشه بود تا جائیکه برای تبلیغات و ستاره‌مربع‌هایش هم مشمئزکننده رفتار کرد.
گریه مادر 4 شهید برای مشکلات اقتصادی مردم +فیلم
مادر شهیدان جنیدی از ناراحتی‌اش برای مشکلات اقتصادی مردم می‌گوید و می‌گوید که داغ فرزندانم اشکم را در نیاورد اما برای مشکلات اقتصادی مردم گریه می‌کنم.
فصل ششم خندوانه 16 فروردین به پایان می رسد
«ویژه برنامه هاى نوروزى خندوانه» از شب گذشته با حضور هنرمندان پخش شد.
مهم‌ترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال 97- هنرمندان پاسخ می‌دهند
سیدعباس میرهاشمی؛ عکاس باسابقه سال‌های دفاع مقدس از مهمترین اتفاق‌های حوزه تجسمی در سال ۹۷ می‌گوید.
رونمایی از نخستین تیزر نمایش «هوراشیو »
استقبال خوب از نمایش کمدی موزیکال « هوراشیو » به نویسندگی مهدی پوربلاسی و کارگردانی جواد مولانیا و به تهیه کنندگی امین ساقیان در سومین روز سال ۱۳۹۸.
سیدجواد هاشمی: دوست دارم با یک کار کودک به تلویزیون برگردم
کارگردان، بازیگر و مجری سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه دوست دارم کار کودک برای تلویزیون بسازم، گفت: تلویزیون با این همه شبکه کودک و برنامه‌های کودک شاهد تعدد پخش کارتون‌های خارجی از تلویزیون هستیم و این یک ضعف محسوب می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
گاز مشترکان مناطق سیل‌زده شمال کشور وصل است
چه خبر از اوضاع برق، آب و گاز در مناطق سیل‌زده؟
آخرین وضعیت آب و برق در مناطق سیل‌زده
آخرین وضعیت گازرسانی در مناطق سیل‌زده
برق شهرهای سیل‌زده تا عبور سیلاب قطع است
آب منطقه ای البرزبا بسته  فرهنگی به استقبال از میهمانان نوروزی رفت
جایگاه آب در بودجه‌های سالانه کم رنگ است
نگاهی به آمار تولید بنزین و گازوئیل
سهم ایران در تأمین انرژی جهان
آینده روشن است