اذعان محسن هاشمی به ناکارآمدی مدیریت شهری اصلاح‌طلبان

16:42 ۹۴ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
اذعان محسن هاشمی به ناکارآمدی مدیریت شهری اصلاح‌طلبان

محسن هاشمی گفت: بیش از یک‌سوم دوران مسئولیت شورای پنجم سپری شده است و کمتر از ۳۰ ماه تا انتخابات دوره ششم باقی مانده و برداشت افکار عمومی آن است که تحولی که در مدیریت شهری مورد انتظار بود تحقق نیافته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،محسن هاشمی رییس شورایاسلامیشهرتهران در نشست فصلی مدیران شهرداری تهرانبا اشاره به اینکه موضوع این مراسم تکریم از آقای افشانی شهردار سابق تهران است، که به‌دلیل تصویب قانونمنع به‌کارگیری بازنشستگان، مدیریت شهری نتوانست از خدمات ایشان استفاده کند، گفت: البته پس از ایجاد تغییر و بی‌ثباتی در شهرداری، بسیاری از مدیران در بخش ورزشی، اجرایی و صدا و سیماوسایر حوزه‌ها توانستند این قانون را دور بزنند و در پستهای خود باقی ماندند و تمایل شورای پنجم برای حفظ ثبات در مدیریت شهری به نتیجه نرسید.
رییس شورای اسلامی شهرتهران بیان کرد: طول دوره مسئولیت افشانی دقیقاً شش ماه بود و ایشان در این مدت کوتاه که البته بیش از نیمی از آن نیز درگیر مسایل قانون جدید بودند، توانست کارنامه روشنی از خود به‌جا بگذارد که مهمترین بخش آن، تکمیل بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمام شهرداریبود.
وی ادامه داد: اما زمانی که ما از محدودیت شرایط، منابع و زمان صحبت می‌کنیم، طبیعتاً باید براساس اولویتها عمل کنیم، اولویتهایی که هر اندازه کمتر و دقیق‌تر تعیین شوند، بهتر به نتیجه می‌رسند، سؤال اینجاست اولویتهای مدیریت شهری در حال حاضر چه موضوعاتی هستند.
هاشمی افزود: کمیسیونهای تخصصی شورای شهر تهرانمی‌توانند به این سؤال پاسخ دقیق‌تری بدهند اما نظر بنده برای پاسخ به این سؤال، کنار موضوعاتی نظیر پسماند، درآمدپایدار و بافت فرسوده، برای رسیدن به اولویتهای اصلی شهر و شهرداری اشاره به محورهای زیر است: محور نخست در در حوزه زیرساختهای شهری، تردیدی وجود ندارد که تکمیل و توسعه شبکه حمل‌ونقل عمومی، نخستین اولویت است، یکی از دلایل آن، وجود دو معضل اصلی شهر یعنی ترافیکو آلودگی هواست که تنها راه مقابله جدی با آن توسعه حمل‌ونقل عمومی و ایجاد مشوق برای استفاده بیشتر شهروندان از آن است، دلیل دوم، سرمایه گذاریو توسعه زیرساختهای سیستم حمل‌ونقل است که هم‌اکنون در خطوط 6 و 7، عملیات سازه متروتا حد نود درصد پیشرفت داشته و با تأمین تجهیزات ثابت و متحرک در این خطوط و افزایش ناوگان سایر خطوط می‌توان ظرفیت حمل مسافر در شبکه متروی تهران را طی دو سال و نیم آینده دوبرابر کرده به 5 میلیون سفر در روز رساند که عملاً تاثیر مشهودی در کاهش ترافیک و آلودگی هواخواهد داشت، البته این هدف با اراده، پیگیری و اختصاص منابع به پروژه مترو ممکن است و معنای اولویت هم جز این نیست که مدیران شهرداری هر روز دغدغه پیشرفت پروژه مترو را داشته باشند.
وی در ادامه به محور دیگری که باید در اصلاحات حوزه ساختار شهرداری نیز در اولویت باشد توجه کرد و گفت: در حال حاضر هزینه جاری اداره شهر تهرانماهیانه حدود هزار میلیارد تومان است که با توجه به کسری بودجهو کمبود نقدینگیشهرداری، عملاً عمده منابع شهری صرف هزینه‌های جاری و نگهداشت شهر می‌شود که دوسوم این هزینه حقوقو دستمزداست، اگر چابک‌سازی در پیکره شهرداری صورت نگیرد عملاً این بدنه فربه، آن‌قدر سنگین است که امکان تحرک و فعالیت را برای مدیریت شهری غیرممکن می‌کند، نیاز به چابک‌سازی، اولویت درونی شهرداری است و براساس مطالعات به‌عمل‌آمده کاهش تعداد معاونین از 9 معاونبه 5 معاون، تعداد مناطق از 22 منطقه به 12 منطقه و تعداد سازمان و شرکتهای وابسته به شهرداری از 40 سازمان و شرکت به 20 سازمان و شرکت باید کاهش یابد.
 به‌گفته هاشمی این شیوه اصلاح ساختاری که اصطلاحاً تعدیل از بالا گفته می‌شود هم به‌صورت بنیادین موجب چابکی ساختار می‌شود و هم مقاومت کمتری را بین کارکنان ایجاد می‌کند چرا که بیشترین کاهش در حوزه مدیران ایجاد می‌شود، به‌طور نمونه هم‌اکنون بیش از یکصد پست مشاور در شهرداری وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنان قابل کاهش است.
وی اضافه کرد: اگر مدیریت شهری نتواند به‌سرعت وارد اصلاحات ساختاری شود این بوروکراسی مدیریت را می‌بلعد و او را درگیر روزمرگی و تلاش برای تأمین هزینه‌های جاری می‌کند.
رییس شورای شهرتهران در ادامه راجع به محور سوم اولویتهای شهرداری تأکید کرد: محور سوم اصلاحات فرایندی است، هم‌اکنون نارضایتی، ابهامات و تخلفات زیادی در ارائه خدمت به شهروندان و انجام فعالیتها در شهرداری وجود دارد که با سه اصل، شفاف‌سازی، تسریع و یکسان‌سازی می‌توان این نارضایتی‌ها و ابهامات را کاهش داد. این موضوع به‌خصوص در حوزه شهرسازی و صدور مجوز و هم‌چنین معاملات شهرداری وجود دارد و انتظار جدی شهروندان ایجاد تحول در عملکرد شهرداری در این حوزه است.
هاشمی افزود: ما باید به این موضوع توجه کنیم که بیش از یک‌سوم دوران مسئولیت شورای پنجم سپری شده است و کمتر از 30 ماه تا انتخاباتدوره ششم باقی مانده و برداشت افکار عمومی آن است که تحولی که در مدیریت شهری مورد انتظار بود تحقق نیافته است.
رییس شورای اسلامیشهر تهران با ابراز اینکه "گرچه ما می‌توانیم دلایل مختلفی از جمله تغییرات ناخواسته در شهردار، بدهی‌های گذشته، رکود و مشکلاترا عنوان کنیم" یادآور شد: اما شهروندان از ما خروجی می‌خواهند و به‌قول  آقای رسولی، برآیند کلی عملکرد شهرداری در این مدت ادامه راه دوره قبل بوده و تحول چشمگیری مشاهده نشده است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
تشریح فعالیت سامانه بارشی در 2 روز آینده
115 کیلومتر از جاده‌های لرستان تخریب شد
‌احتمال وقوع سیلاب مقطعی در اصفهان
کوهرنگ 2 برابر میانگین، ذخیره برف دارد
فرود اضطراری هواپیمای مسیر اصفهان ـ قشم
انسداد بزرگراه امام علی (ع) و چند نقطه دیگر در پایتخت
گرد و غبار در آبادان به 11 برابر حد مجاز رسید
ممنوعیت‌ ترافیکی در ‌معابر تهران ‌وجود ندارد
اجساد تمامی جانباختگان سیل شیراز شناسایی شدند
ورودی آب سد کرخه چهار برابر شد