اذعان محسن هاشمی به ناکارآمدی مدیریت شهری اصلاح‌طلبان

16:42 ۲۱۱ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 279 0
اذعان محسن هاشمی به ناکارآمدی مدیریت شهری اصلاح‌طلبان

محسن هاشمی گفت: بیش از یک‌سوم دوران مسئولیت شورای پنجم سپری شده است و کمتر از ۳۰ ماه تا انتخابات دوره ششم باقی مانده و برداشت افکار عمومی آن است که تحولی که در مدیریت شهری مورد انتظار بود تحقق نیافته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،محسن هاشمی رییس شورایاسلامیشهرتهران در نشست فصلی مدیران شهرداری تهرانبا اشاره به اینکه موضوع این مراسم تکریم از آقای افشانی شهردار سابق تهران است، که به‌دلیل تصویب قانونمنع به‌کارگیری بازنشستگان، مدیریت شهری نتوانست از خدمات ایشان استفاده کند، گفت: البته پس از ایجاد تغییر و بی‌ثباتی در شهرداری، بسیاری از مدیران در بخش ورزشی، اجرایی و صدا و سیماوسایر حوزه‌ها توانستند این قانون را دور بزنند و در پستهای خود باقی ماندند و تمایل شورای پنجم برای حفظ ثبات در مدیریت شهری به نتیجه نرسید.
رییس شورای اسلامی شهرتهران بیان کرد: طول دوره مسئولیت افشانی دقیقاً شش ماه بود و ایشان در این مدت کوتاه که البته بیش از نیمی از آن نیز درگیر مسایل قانون جدید بودند، توانست کارنامه روشنی از خود به‌جا بگذارد که مهمترین بخش آن، تکمیل بخشی از پروژه‌های نیمه‌تمام شهرداریبود.
وی ادامه داد: اما زمانی که ما از محدودیت شرایط، منابع و زمان صحبت می‌کنیم، طبیعتاً باید براساس اولویتها عمل کنیم، اولویتهایی که هر اندازه کمتر و دقیق‌تر تعیین شوند، بهتر به نتیجه می‌رسند، سؤال اینجاست اولویتهای مدیریت شهری در حال حاضر چه موضوعاتی هستند.
هاشمی افزود: کمیسیونهای تخصصی شورای شهر تهرانمی‌توانند به این سؤال پاسخ دقیق‌تری بدهند اما نظر بنده برای پاسخ به این سؤال، کنار موضوعاتی نظیر پسماند، درآمدپایدار و بافت فرسوده، برای رسیدن به اولویتهای اصلی شهر و شهرداری اشاره به محورهای زیر است: محور نخست در در حوزه زیرساختهای شهری، تردیدی وجود ندارد که تکمیل و توسعه شبکه حمل‌ونقل عمومی، نخستین اولویت است، یکی از دلایل آن، وجود دو معضل اصلی شهر یعنی ترافیکو آلودگی هواست که تنها راه مقابله جدی با آن توسعه حمل‌ونقل عمومی و ایجاد مشوق برای استفاده بیشتر شهروندان از آن است، دلیل دوم، سرمایه گذاریو توسعه زیرساختهای سیستم حمل‌ونقل است که هم‌اکنون در خطوط 6 و 7، عملیات سازه متروتا حد نود درصد پیشرفت داشته و با تأمین تجهیزات ثابت و متحرک در این خطوط و افزایش ناوگان سایر خطوط می‌توان ظرفیت حمل مسافر در شبکه متروی تهران را طی دو سال و نیم آینده دوبرابر کرده به 5 میلیون سفر در روز رساند که عملاً تاثیر مشهودی در کاهش ترافیک و آلودگی هواخواهد داشت، البته این هدف با اراده، پیگیری و اختصاص منابع به پروژه مترو ممکن است و معنای اولویت هم جز این نیست که مدیران شهرداری هر روز دغدغه پیشرفت پروژه مترو را داشته باشند.
وی در ادامه به محور دیگری که باید در اصلاحات حوزه ساختار شهرداری نیز در اولویت باشد توجه کرد و گفت: در حال حاضر هزینه جاری اداره شهر تهرانماهیانه حدود هزار میلیارد تومان است که با توجه به کسری بودجهو کمبود نقدینگیشهرداری، عملاً عمده منابع شهری صرف هزینه‌های جاری و نگهداشت شهر می‌شود که دوسوم این هزینه حقوقو دستمزداست، اگر چابک‌سازی در پیکره شهرداری صورت نگیرد عملاً این بدنه فربه، آن‌قدر سنگین است که امکان تحرک و فعالیت را برای مدیریت شهری غیرممکن می‌کند، نیاز به چابک‌سازی، اولویت درونی شهرداری است و براساس مطالعات به‌عمل‌آمده کاهش تعداد معاونین از 9 معاونبه 5 معاون، تعداد مناطق از 22 منطقه به 12 منطقه و تعداد سازمان و شرکتهای وابسته به شهرداری از 40 سازمان و شرکت به 20 سازمان و شرکت باید کاهش یابد.
 به‌گفته هاشمی این شیوه اصلاح ساختاری که اصطلاحاً تعدیل از بالا گفته می‌شود هم به‌صورت بنیادین موجب چابکی ساختار می‌شود و هم مقاومت کمتری را بین کارکنان ایجاد می‌کند چرا که بیشترین کاهش در حوزه مدیران ایجاد می‌شود، به‌طور نمونه هم‌اکنون بیش از یکصد پست مشاور در شهرداری وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنان قابل کاهش است.
وی اضافه کرد: اگر مدیریت شهری نتواند به‌سرعت وارد اصلاحات ساختاری شود این بوروکراسی مدیریت را می‌بلعد و او را درگیر روزمرگی و تلاش برای تأمین هزینه‌های جاری می‌کند.
رییس شورای شهرتهران در ادامه راجع به محور سوم اولویتهای شهرداری تأکید کرد: محور سوم اصلاحات فرایندی است، هم‌اکنون نارضایتی، ابهامات و تخلفات زیادی در ارائه خدمت به شهروندان و انجام فعالیتها در شهرداری وجود دارد که با سه اصل، شفاف‌سازی، تسریع و یکسان‌سازی می‌توان این نارضایتی‌ها و ابهامات را کاهش داد. این موضوع به‌خصوص در حوزه شهرسازی و صدور مجوز و هم‌چنین معاملات شهرداری وجود دارد و انتظار جدی شهروندان ایجاد تحول در عملکرد شهرداری در این حوزه است.
هاشمی افزود: ما باید به این موضوع توجه کنیم که بیش از یک‌سوم دوران مسئولیت شورای پنجم سپری شده است و کمتر از 30 ماه تا انتخاباتدوره ششم باقی مانده و برداشت افکار عمومی آن است که تحولی که در مدیریت شهری مورد انتظار بود تحقق نیافته است.
رییس شورای اسلامیشهر تهران با ابراز اینکه "گرچه ما می‌توانیم دلایل مختلفی از جمله تغییرات ناخواسته در شهردار، بدهی‌های گذشته، رکود و مشکلاترا عنوان کنیم" یادآور شد: اما شهروندان از ما خروجی می‌خواهند و به‌قول  آقای رسولی، برآیند کلی عملکرد شهرداری در این مدت ادامه راه دوره قبل بوده و تحول چشمگیری مشاهده نشده است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

انفجار نیسان، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند +عکس
جانشین فرماندهی انتظامی خراسان شمالی از برخورد ۳ دستگاه خودرو با یکدیگر، همراه با ۳ کشته و ۳ نفر مجروح در محور بدرانلو بجنورد خبر داد.
با ترمیم کننده‌های پوست در آشپزخانه خود آشنا شوید!
مصرف موادغذایی حاوی آنتی آکسیدان، می تواند به سلامت پوست کمک کرده و از آن در برابر نور خورشید و سایر خطرات، محافظت نماید.
سرباز تبریزی ۳ میلیارد طلا را به صاحبش برگرداند
رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی از تحویل طلاجات گمشده به ارزش ۳ میلیارد ریال به صاحبش، توسط سرباز وظیفه کلانتری ۱۱ تبریز خبر داد.
اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید بخوانید
اما چه باید بکنید اگر به طور کل دستپخت همسرتان باب طبع‌تان نیست و بیشتر ِ غذا‌هایی که درست می‌کند را نمی‌پسندید؟
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌های مختلف را تشریح کرد.
گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D شایع‌ترین کمبود ریزمغذی در میان ایرانیان است و برآورد‌ها از شیوع ۷۰ درصدی کمبود آن در میان کودکان و نوجوانان و شیوع ۸۰ درصدی در بین بزرگسالان حکایت دارد.
واردات بیش از ۲ میلیون دلار حباب شیشه‌ای برای فلاسک
براساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۱۶۴۲ تن حباب شیشه‌ای برای فلاسک یا سایر ظروف عادی از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است.
واردات دستگاه ماینر هنوز قانونی نیست
معاون گمرک ایران گفت: گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارز‌های مجازی را تعیین کرده و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست.
تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط حاضر، تکرار دور باطل است
نایب رئیس کمیسیون بهداشت گفت: اولین آسیب تشکیل وزارت بازرگانی را بخش تولید در سال رونق تولید خواهد خورد، این تفکیک برخلاف قوانین بالادستی و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
تبعات احیای وزارت بازرگانی
طرح احیای وزارت بازرگانی علیرغم مخالفت کارشناسان در حالی در دستور این هفته صحن علنی مجلس قرار دارد که به اعتقاد کارشناسان تشکیل آن منجر به افزایش واردات،کاهش ذخایر ارزی و تشدیدتورم می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.
انتقاد مطبوعات از آمار اجاره‌ای روحانی
سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تورم اجاره‌بها ۳۰ درصد است و این رقم امیدوارکننده می‌باشد، با تعجب و انتقاد مطبوعات در طیف‌های مختلف قرار گرفت.
انفجار نیسان، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند +عکس
با ترمیم کننده‌های پوست در آشپزخانه خود آشنا شوید!
سرباز تبریزی ۳ میلیارد طلا را به صاحبش برگرداند
اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید بخوانید
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها
گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
علت جریمه میلیونی گوگل
وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
در هنگام مواجهه با تصادفات چگونه برخورد کنیم؟
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند