تاثیر خروج آمریکا ازسوریه بر منافع ترکیه،سوریه، کردها و داعش

18:24 ۲۰۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 261 0
تاثیر خروج آمریکا ازسوریه بر منافع ترکیه،سوریه، کردها و داعش

تهران- ایرناپلاس-مدیرکل پیشین وزارت خارجه درباره پیامد‌های خروج آمریکا از سوریه تأکید می‌کند:باید بررسی کرد آمریکا کدام شکل خروج را دنبال می‌کند، چون حضور آن‌ها تنها زمینی نبوده بلکه از طریق پوشش هوایی و قدرتی که در نهاد‌های بین‌المللی دارند، می‌توانند در این موضوع اثرگذار باشند.

ایرنا

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره پیامدهای خروج آمریکا از سوریه به ایرناپلاس می‌گوید: باید بررسی کرد اینکه آقای ترامپ تصمیم گرفته است از سوریه خارج شود، تصمیم شخصی اوست یا سیاست خارجی دولت ایالات متحده. تا اینجا به نظر می‌رسد این تصمیم شخصی اوست نه سیاست خارجی آمریکا، وزارت خارجه، سازمان سیا، مجلس سنا و کنگره این کشور. به همین دلیل آنچه در جریان است، نتیجه مد نظر گروه‌های تصمیم‌گیرنده در آمریکا نیست.


وی در همین راستا می‌افزاید: باید به این موضوع توجه داشت که آیا هدف آقای ترامپ چانه‌زنی داخلی با رقبایش و کسانی است که او را تحت فشار قرار می‌دهند، یا تحقق وعده‌های انتخاباتی او مبنی‌بر خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از خاورمیانه.

این تحلیلگر حوزه بین‌الملل می‌افزاید: باید منتظر ماند و دید رئیس‌جمهور ایالات متحده، چقدر در اجرای این برنامه موفق خواهد بود، چراکه ممکن است نیروها و دستگاه اجرایی و بروکراتیک آمریکا بر اجرای این تصمیم اثر بگذارند و آن را تعدیل کنند.


وی در جمع‌بندی پیامدهای خروج آمریکا از سوریه تصریح می‌کند: این اتفاق نگرانی ترک‌ها از ایجاد یک ساختار کردی در شرق سوریه را از بین می‌برد و این امکان را برای دولت سوریه و حامیانش فراهم می‌کند که با هزینه کمتر، دولت را بر شرق سوریه حاکم کنند. به‌علاوه کردها درمی‌یابند بازیچه دست آمریکایی‌ها بوده‌اند و حمایت آن‌ها استراتژیک نبوده است و ناچار به گفت‌و‌گو با دولت می‌شوند تا در معرض خطر نیروهای ترکیه برای سرکوب قرار نگیرند.


محبعلی با بیان اینکه ممکن است در همین ماجرا ترکیه قصد مداخله داشته باشد، می‌افزاید: احتمال دارد مناقشه میان این کشور با آمریکا به مناقشه میان ترکیه با روسیه، ایران و سوریه تبدیل شود. هرچند نگرانی‌های ترکیه از بابت کردها کاهش می‌یابد، اما می‌تواند تمام فشار خود را بر تشدید حاکمیتش بگذارد. دولت سوریه و روسیه نیز می‌توانند وضعیت بهتری در این کشور به‌دست آورند.


مدیرکل پیشین وزارت خارجه در همین راستا ادامه می‌دهد: البته این موضوع بستگی به شیوه خروج آمریکا از سوریه دارد. اینکه منظور آمریکا خروج زمینی است یا کلاً بنا دارد از مداخله در مناقشه سوریه صرف‌نظر کند؟! چراکه مداخله آمریکا در موضوع سوریه متکی به حضور زمینی نبوده، بلکه با توجه به پوشش هوایی، نیروهایی که در اطراف خاک این کشور و قدرتی که در نهادهای بین‌المللی دارد، می‌تواند در این موضوع اثرگذار باشد.


وی در پاسخ به اینکه حضور آمریکا در مناقشه سوریه تا چه حد به طولانی‌تر شدن این بحران دامن زده و با توجه به پیش‌شرط‌هایی که مطرح کردید، خروج این کشور تا چه حد می‌تواند به حل بحران کمک کند، می‌گوید: مجدداً تأکید می‌کنم این موضوع بستگی به هدف آمریکا از خروج دارد. اینکه آیا می‌خواهد به حل‌وفصل مسائل سوریه کمک کند یا به دنبال تشدید فشارها برای تغییر ساختار در داخل سوریه از طریق شورای امنیت سازمان ملل و اثرگذاری بر روندها در منطقه است یا به‌دنبال واگذاری روند تصمیم‌گیری به روس‌هاست. البته خروج آمریکا نگرانی‌ها درباره نشو و نمای نیروهایی چون داعش را در خاک سوریه تشدید می‌کند و این موضوعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

*اداره کل اخبار چندرسانه ای*ایرناپلاس*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

در این مواقع هرگز آب ننوشید!
نوشیدن آب در کنار هزاران فوایدی که دارد اگر در مواقعی خاص انجام شود، برای شما مشکلات و بیماری هایی را به وجود می آورد.
توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
نمره دولت که ۲۰ است تا نظر مردم چه باشد!
رئیس‌جمهور می‌گوید مردم هر روز از طریق فضای مجازی به حاکمیت نمره می‌دهند.
گفت و شنود- خواب
یارو خواب دید که دارد درازترین ماکارونی دنیا را می‌خورد! از خواب که بیدار شد، دید نصف کش شلوارش را خورده است!
کانال خیالی و توخالی اینستکس واقعاً «مهم» است؟!
در حالی که دو هفته از آخرین دروغ برجامی اروپا می‌گذرد، آقای روحانی در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود، تبادل از طریق اینستکس را «مهم» توصیف کرد!
واکنش باشگاه تراکتور به خبر جذب آساموا ژیان
باشگاه تراکتور اعلام کرد که مهاجم غنایی در لیست خرید دنیزلی برای فصل بعد نیست.
ناو لینکلن شق‌القمر کرد یک تفنگدار آمریکایی گم شد!
ارتش آمریکا اعلام کرد یکی از نظامیان مستقر روی عرشه ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» به دریا سقوط کرده و در حال حاضر عملیات جست‌وجو برای یافتن وی در جریان است.
کمک ناخواسته باشگاه استقلال به تیم مشهدی
باشگاه استقلال در جریان پرداخت مطالبات پروپئیچ در فیفا ناخواسته کمکی را هم به باشگاه پدیده داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
در این مواقع هرگز آب ننوشید!
نوشیدن آب در کنار هزاران فوایدی که دارد اگر در مواقعی خاص انجام شود، برای شما مشکلات و بیماری هایی را به وجود می آورد.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
نمره دولت که ۲۰ است تا نظر مردم چه باشد!
رئیس‌جمهور می‌گوید مردم هر روز از طریق فضای مجازی به حاکمیت نمره می‌دهند.