پیچ و تاب ها بر سر تشکیل دولت لبنان

14:05 ۹۰ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 170 0
پیچ و تاب ها بر سر تشکیل دولت لبنان

بیروت-ایرنا- در حالی که همه نشانه ها و گفته ها حاکی از تشکیل دولت لبنان تا روز شنبه بود، اما چانه زنی ها برای تصاحب برخی وزارت ها و همچنین اختلاف بر سر وزیری که قرار بود نماینده 6 نماینده اهل سنت مستقل باشد، تولد دولت جدید لبنان را باری دیگر به تاخیر انداخته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، نیروهای سیاسی لبنانی همچنان بر سر حل اختلاف های باقیمانده برای تشکیل کابینه جدید لبنان به چانه زنی ها ادامه می دهند ولی تلاش دارند که موضوع این اختلاف ها را علنی نکنند و همچنان از نزدیک بودن تولد دولت در «ساعات آینده» می گویند.
بیشترین مذاکرات را شاید بتوان میان «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه با «جبران باسیل» رئیس حزب نزدیک به رئیس جمهوری یعنی «جریان ملی آزاد» دانست. تا جایی که گفت و گوی دیروز آنان به گزارش رسانه های لبنانی نزدیک به 3 ساعت به طول انجامید اما نتیجه جدیدی نداشت.
قرار بود دیشب الحریری به دیدار «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در کاخ «بعبدا» برود و در حضور او ابتدا با اعضای فراکسیون سنی های مستقل (اللقاء التشاوری) ملاقات و گفت و گو کند و به اختلاف خود با آنان پایان دهد و پس از آن با حضور «نبیه بری» رئیس پارلمان، فهرست وزرای کابینه خود را به طور تکمیل شده به عون ارائه کند؛ اما ده ها خبرنگار و دوربین شبکه های لبنانی و بین المللی هر چه منتظر ماندند خبری نشد.
سعدالحریری با نادیده انگاشتن فراکسیون 6 نفره نمایندگان مستقل اهل سنت که در انتخابات پارلمانی اردیبهشت ماه خارج از دایره حزبی او یعنی «جریان المستقبل» به مجلس راه یافته بودند و مطالبه شان در داشتن یک وزیر در کابینه باعث شد تا روند تشکیل دولت لبنان دو ماه بیشتر به تاخیر بیافتد. دو هفته پیش عون تحرکی را برای خارج کردن فرایند تشکیل دولت از رکود آغاز کرد و با نیروهای سیاسی مختلف لبنان از جمله این 6 نماینده دیدار کرد و به بحث نشست.
هفته پیش هم سرلشکر «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی لبنان طرحی 5 بندی را پیشنهاد داد که از طریق آن همه به نوعی از مواضعشان کوتاه بیایند و دولت تشکیل شود. سه بند نخست عملی شد؛ یعنی عون یک وزیر از سهمیه رئیس جمهوری به آنان اختصاص داد، این نمایندگان نیز پذیرفتند که انتخاب آن یک وزیر نامی غیر از جمع 6 نفره آنها باشد و چند نام را پیشنهاد کردند، از طرفی هم سعدالحریری که خود را «پدر اهل سنت لبنان» می خواند سرانجام به صورت تلویحی وجود آنان را پذیرفت و قبول کرد که در کابینه مشارکت داشته باشند. فقط ماند انتخاب یک نام پیشنهاد از سوی رئیس جمهوری و ملاقات الحریری با 6 نماینده سنی مستقل به صورت رسمی و علنی که همچنان صورت نگرفته است.

**آیا ماجرا دور زدن سنی های مستقل است؟
در حالی که 6 نماینده سنی مستقل چند نام را مدنظر داشتند و از میان آنان 4 نفر را توسط ژنرال ابراهیم به عون معرفی کردند، آنها با اصرار برخی دیروز پس از نشست در منزل «فیصل کرامی» یکی از اعضای فراکسیون سنی های مستقل، نام «جواد عدرا» به عنوان گزینه نهایی معرفی شد.
قرار بود که عدرا عصر دیروز نزد این نمایندگان بیاید و به طور رسمی عنوان کند که از سوی این جمع 6 نفره گزینه حاضر در کابینه آینده لبنان خواهد بود و پایبندی خود را به تصمیم های این فراکسیون اعلام کند. بیش از سه ساعت از قرار گذشت اما عدرا بر سر قرار حاضر نشد.
برخی شبکه های تلویزیونی لبنانی گزارش دادند که او مایل نیست که خود را نماینده جمع 6 نفره سنی های مستقل معرفی کند و می خواهد صاحب اختیار باشد و به عنوان سهمیه رئیس جمهوری معرفی شود.
روزنامه لبنانی «الاخبار» که روز چهارشنبه عدرا را گزینه محبوب جبران باسیل خوانده بود، در شماره امروز خود نوشت: پس از آنکه به قول سعد الحریری نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، کار به صدمتر پایانی رسیده بود، تلاش باسیل برای ضمیمه کردن جواد عدرا به فراکسیون خود در پارلمان یعنی «لبنان قدرتمند» پرونده تشکیل دولت را باری دیگر یک گام به عقب برد، غیر از آن نیز اختلاف ها بر سر وزارت ها وجود دارد.
الاخبار افزود: میان تاکیدات میشل عون رئیس جمهوری مبنی بر اینکه «تشکیل دولت سریعتر از زمان قابل پیش بینی صورت می گیرد» و اظهارات سعد الحریری درباره اینکه «دولت چیزی کم ندارد جز اسامی وزرای حزب الله» اکنون نزاع تبدیل به «گره جواد عدرا» شده و کش و قوس بر سر وزارت ها است.
به نوشته این روزنامه لبنانی، باسیل عدرا را به یک موضع کوتاه نیامدنی تبدیل کرده و برای آنکه او را به فراکسیون خود پیوند دهد، از او خواسته که در نشست با سنی های مستقل شرکت نکند و این یک کودتا در تلاش رئیس جمهوری برای حل مشکل موسوم به «گره سُنی» است.
روزنامه «الجمهوریه» نیز در این باره نوشت که پس از به شکست انجامیدن تلاش های فراکسیون سنی های مستقل در پایبند کردن جواد عدرا به مواضع این جمع 6 نفره، قرار است آنها امروز (شنبه) تصمیم نهایی خود را درباره نماینده خود در دولت بگیرند .
به نوشته الجمهوریه پس از اتفاقات دیروز تماس های مکرری از سوی فراکسیون سنی های مستقل با شخصیت های برجسته حزب الله و جنبش امل برقرار شد و آنها بر موضع خود در حمایت از این 6 نفر تاکید کردند.
الجمهوریه به نقل از نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نوشت: چگونه ممکن است وزیری از سوی یک نیروی سیاسی معرفی شود و بخشی از سهم گروه دیگر به حساب آید و در نشست های آنان شرکت کند؟ چنین چیزی تاکنون در تاریخ دولت های لبنان حاصل نشده است. این شبیه به مصادره مستقیم یک وزیر است.
این روزنامه لبنانی افزود: حزب الله نیز به سنی های مستقل اطمینان داد که بدون حضور وزیر مورد قبول آنها در کابینه، دولتی تشکیل نخواهد شد و موضع خود را همانند دو ماه گذشته تکرار کرد.

**اختلاف و چانه زنی بر سر برخی وزارت ها
دو روز دیگر هفتمین ماه ماموریت سعد الحریری برای تشکیل کابینه لبنان به پایان می رسد، اما دیگر موضوعی که غیر از «گره سنی» و برخلاف خوشبینی های روزهای گذشته، باعث تاخیر دوباره در تولد دولت جدید لبنان شده است، رایزنی ها درباره وضعیت برخی پست ها است. باوجود آنکه گفته شده اختلاف ها سطحی است و با ادامه مذاکرات این روند تا ساعاتی دیگر به نتیجه می رسد، اما گویا تب و تاب گرفتن برخی وزارتخانه ها برای نیروهای سیاسی دو جریان 8 و 14 مارس اهمیت زیادی دارد.
برخی محافل رسانه ای لبنانی و مردم با نگاه بدبینانه ای به سیاستمداران لبنانی نگریسته و مانند مقاله روزنامه لبنانی «النهار» معتقدند که نیروهای سیاسی در اواخر مهرماه گذشته می گفتند پس از 5 ماه گره های مسیحی و دروزی حل شده و کار تمام است و تا چند ساعت دیگر دولت تشکیل می شود، اما گره ای به عنوان سنی پیش آمد و دوماه فرایند تشکیل کابینه را به تعطیلی کشاند، حالا نیز در حالی که قرار بود ساعت 8 دیشب الحریری اسامی نهایی وزرا را به عون تحویل دهد، چنین نشد و تولد دولت لبنان همچنان مه آلود است.
در این میان برخی برخی وزارت ها همچنان میان احزاب مختلف پاس کاری می شود و برخی نام ها از سوی نیروهای سیاسی مقبول نیستند.
جریان ملی آزاد به جنبش امل پیشنهاد داده که در قبال وزارت محیط زیست، وزارت اطلاع رسانی را معاوضه کند. جنبش امل اما این خواسته را رد کرده و اعلام کرده حاضر است آن را با وزارت فرهنگ عوض کند. وزارت فرهنگی که به حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» داده شده و او «می الشدیاق» را برای این پست در نظر گرفته و حاضر نیست کوتاه بیاید.
از طرف دیگر باسیل به حزب الله پیشنهاد داده تا وزرات «راه و ترابری» را از همپیمان خود یعنی «المرده» به ریاست «سلیمان فرنجیه» بگیرد و به آنها وزارت مهاجران را بدهد. حزب الله هم گفته که حاضر است وزارت صنعت که تاکنون داشته را باز هم حفظ کند ولی وزرات ورزش و جوانان را بدهد ولی با سهم همپیمان خود کاری نداشته باشد.
چانه زنی بر سر دیگر وزارت ها و نام هایی چون «سلیم الجریصاتی» وزیر دادگستری نزدیک به میشل عون هم در جریان است. این در شرایطی است که طی دو ماه گذشته همواره گفته می شد کار تقسیم وزرا به جریان ها و گروه های سیاسی تمام شده و حزب الله با عدم معرفی نام وزرای خود در حمایت از مطالبه سنی های مستقل، کار تشکیل دولت را به تعطیلی کشانده است.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
مراسم جشن کشاورز در«هلمند» افغانستان هدف حمله قرار گرفت
تروریست های افیونی در سوریه
عون: حزب الله برخاسته از یک پایگاه مردمی است
اعلام شکست کامل داعش در سوریه از سوی ترامپ و نیروهای سوریه دموکراتیک
ادعای ترامپ در خصوص ˮلغو تحریمهای گسترده جدیدˮ علیه کره شمالی
حمله پامپئو به حزب‌الله در دیدار با رهبران لبنان
رئیس حزب افراطی دانمارک در اقدامی اسلام ستیزانه قرآن را آتش زد
هنیه: شرایط برای رژیم صهیونیستی در آینده سخت تر است
برگزاری مراسم عزاداری در حرم حضرت زینب (س) در سوریه
انگلیس شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان را مردود اعلام کرد