پیچ و تاب ها بر سر تشکیل دولت لبنان

14:05 ۳۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 40 0
پیچ و تاب ها بر سر تشکیل دولت لبنان

بیروت-ایرنا- در حالی که همه نشانه ها و گفته ها حاکی از تشکیل دولت لبنان تا روز شنبه بود، اما چانه زنی ها برای تصاحب برخی وزارت ها و همچنین اختلاف بر سر وزیری که قرار بود نماینده 6 نماینده اهل سنت مستقل باشد، تولد دولت جدید لبنان را باری دیگر به تاخیر انداخته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، نیروهای سیاسی لبنانی همچنان بر سر حل اختلاف های باقیمانده برای تشکیل کابینه جدید لبنان به چانه زنی ها ادامه می دهند ولی تلاش دارند که موضوع این اختلاف ها را علنی نکنند و همچنان از نزدیک بودن تولد دولت در «ساعات آینده» می گویند.
بیشترین مذاکرات را شاید بتوان میان «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه با «جبران باسیل» رئیس حزب نزدیک به رئیس جمهوری یعنی «جریان ملی آزاد» دانست. تا جایی که گفت و گوی دیروز آنان به گزارش رسانه های لبنانی نزدیک به 3 ساعت به طول انجامید اما نتیجه جدیدی نداشت.
قرار بود دیشب الحریری به دیدار «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در کاخ «بعبدا» برود و در حضور او ابتدا با اعضای فراکسیون سنی های مستقل (اللقاء التشاوری) ملاقات و گفت و گو کند و به اختلاف خود با آنان پایان دهد و پس از آن با حضور «نبیه بری» رئیس پارلمان، فهرست وزرای کابینه خود را به طور تکمیل شده به عون ارائه کند؛ اما ده ها خبرنگار و دوربین شبکه های لبنانی و بین المللی هر چه منتظر ماندند خبری نشد.
سعدالحریری با نادیده انگاشتن فراکسیون 6 نفره نمایندگان مستقل اهل سنت که در انتخابات پارلمانی اردیبهشت ماه خارج از دایره حزبی او یعنی «جریان المستقبل» به مجلس راه یافته بودند و مطالبه شان در داشتن یک وزیر در کابینه باعث شد تا روند تشکیل دولت لبنان دو ماه بیشتر به تاخیر بیافتد. دو هفته پیش عون تحرکی را برای خارج کردن فرایند تشکیل دولت از رکود آغاز کرد و با نیروهای سیاسی مختلف لبنان از جمله این 6 نماینده دیدار کرد و به بحث نشست.
هفته پیش هم سرلشکر «عباس ابراهیم» رئیس دستگاه امنیتی لبنان طرحی 5 بندی را پیشنهاد داد که از طریق آن همه به نوعی از مواضعشان کوتاه بیایند و دولت تشکیل شود. سه بند نخست عملی شد؛ یعنی عون یک وزیر از سهمیه رئیس جمهوری به آنان اختصاص داد، این نمایندگان نیز پذیرفتند که انتخاب آن یک وزیر نامی غیر از جمع 6 نفره آنها باشد و چند نام را پیشنهاد کردند، از طرفی هم سعدالحریری که خود را «پدر اهل سنت لبنان» می خواند سرانجام به صورت تلویحی وجود آنان را پذیرفت و قبول کرد که در کابینه مشارکت داشته باشند. فقط ماند انتخاب یک نام پیشنهاد از سوی رئیس جمهوری و ملاقات الحریری با 6 نماینده سنی مستقل به صورت رسمی و علنی که همچنان صورت نگرفته است.

**آیا ماجرا دور زدن سنی های مستقل است؟
در حالی که 6 نماینده سنی مستقل چند نام را مدنظر داشتند و از میان آنان 4 نفر را توسط ژنرال ابراهیم به عون معرفی کردند، آنها با اصرار برخی دیروز پس از نشست در منزل «فیصل کرامی» یکی از اعضای فراکسیون سنی های مستقل، نام «جواد عدرا» به عنوان گزینه نهایی معرفی شد.
قرار بود که عدرا عصر دیروز نزد این نمایندگان بیاید و به طور رسمی عنوان کند که از سوی این جمع 6 نفره گزینه حاضر در کابینه آینده لبنان خواهد بود و پایبندی خود را به تصمیم های این فراکسیون اعلام کند. بیش از سه ساعت از قرار گذشت اما عدرا بر سر قرار حاضر نشد.
برخی شبکه های تلویزیونی لبنانی گزارش دادند که او مایل نیست که خود را نماینده جمع 6 نفره سنی های مستقل معرفی کند و می خواهد صاحب اختیار باشد و به عنوان سهمیه رئیس جمهوری معرفی شود.
روزنامه لبنانی «الاخبار» که روز چهارشنبه عدرا را گزینه محبوب جبران باسیل خوانده بود، در شماره امروز خود نوشت: پس از آنکه به قول سعد الحریری نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، کار به صدمتر پایانی رسیده بود، تلاش باسیل برای ضمیمه کردن جواد عدرا به فراکسیون خود در پارلمان یعنی «لبنان قدرتمند» پرونده تشکیل دولت را باری دیگر یک گام به عقب برد، غیر از آن نیز اختلاف ها بر سر وزارت ها وجود دارد.
الاخبار افزود: میان تاکیدات میشل عون رئیس جمهوری مبنی بر اینکه «تشکیل دولت سریعتر از زمان قابل پیش بینی صورت می گیرد» و اظهارات سعد الحریری درباره اینکه «دولت چیزی کم ندارد جز اسامی وزرای حزب الله» اکنون نزاع تبدیل به «گره جواد عدرا» شده و کش و قوس بر سر وزارت ها است.
به نوشته این روزنامه لبنانی، باسیل عدرا را به یک موضع کوتاه نیامدنی تبدیل کرده و برای آنکه او را به فراکسیون خود پیوند دهد، از او خواسته که در نشست با سنی های مستقل شرکت نکند و این یک کودتا در تلاش رئیس جمهوری برای حل مشکل موسوم به «گره سُنی» است.
روزنامه «الجمهوریه» نیز در این باره نوشت که پس از به شکست انجامیدن تلاش های فراکسیون سنی های مستقل در پایبند کردن جواد عدرا به مواضع این جمع 6 نفره، قرار است آنها امروز (شنبه) تصمیم نهایی خود را درباره نماینده خود در دولت بگیرند .
به نوشته الجمهوریه پس از اتفاقات دیروز تماس های مکرری از سوی فراکسیون سنی های مستقل با شخصیت های برجسته حزب الله و جنبش امل برقرار شد و آنها بر موضع خود در حمایت از این 6 نفر تاکید کردند.
الجمهوریه به نقل از نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نوشت: چگونه ممکن است وزیری از سوی یک نیروی سیاسی معرفی شود و بخشی از سهم گروه دیگر به حساب آید و در نشست های آنان شرکت کند؟ چنین چیزی تاکنون در تاریخ دولت های لبنان حاصل نشده است. این شبیه به مصادره مستقیم یک وزیر است.
این روزنامه لبنانی افزود: حزب الله نیز به سنی های مستقل اطمینان داد که بدون حضور وزیر مورد قبول آنها در کابینه، دولتی تشکیل نخواهد شد و موضع خود را همانند دو ماه گذشته تکرار کرد.

**اختلاف و چانه زنی بر سر برخی وزارت ها
دو روز دیگر هفتمین ماه ماموریت سعد الحریری برای تشکیل کابینه لبنان به پایان می رسد، اما دیگر موضوعی که غیر از «گره سنی» و برخلاف خوشبینی های روزهای گذشته، باعث تاخیر دوباره در تولد دولت جدید لبنان شده است، رایزنی ها درباره وضعیت برخی پست ها است. باوجود آنکه گفته شده اختلاف ها سطحی است و با ادامه مذاکرات این روند تا ساعاتی دیگر به نتیجه می رسد، اما گویا تب و تاب گرفتن برخی وزارتخانه ها برای نیروهای سیاسی دو جریان 8 و 14 مارس اهمیت زیادی دارد.
برخی محافل رسانه ای لبنانی و مردم با نگاه بدبینانه ای به سیاستمداران لبنانی نگریسته و مانند مقاله روزنامه لبنانی «النهار» معتقدند که نیروهای سیاسی در اواخر مهرماه گذشته می گفتند پس از 5 ماه گره های مسیحی و دروزی حل شده و کار تمام است و تا چند ساعت دیگر دولت تشکیل می شود، اما گره ای به عنوان سنی پیش آمد و دوماه فرایند تشکیل کابینه را به تعطیلی کشاند، حالا نیز در حالی که قرار بود ساعت 8 دیشب الحریری اسامی نهایی وزرا را به عون تحویل دهد، چنین نشد و تولد دولت لبنان همچنان مه آلود است.
در این میان برخی برخی وزارت ها همچنان میان احزاب مختلف پاس کاری می شود و برخی نام ها از سوی نیروهای سیاسی مقبول نیستند.
جریان ملی آزاد به جنبش امل پیشنهاد داده که در قبال وزارت محیط زیست، وزارت اطلاع رسانی را معاوضه کند. جنبش امل اما این خواسته را رد کرده و اعلام کرده حاضر است آن را با وزارت فرهنگ عوض کند. وزارت فرهنگی که به حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» داده شده و او «می الشدیاق» را برای این پست در نظر گرفته و حاضر نیست کوتاه بیاید.
از طرف دیگر باسیل به حزب الله پیشنهاد داده تا وزرات «راه و ترابری» را از همپیمان خود یعنی «المرده» به ریاست «سلیمان فرنجیه» بگیرد و به آنها وزارت مهاجران را بدهد. حزب الله هم گفته که حاضر است وزارت صنعت که تاکنون داشته را باز هم حفظ کند ولی وزرات ورزش و جوانان را بدهد ولی با سهم همپیمان خود کاری نداشته باشد.
چانه زنی بر سر دیگر وزارت ها و نام هایی چون «سلیم الجریصاتی» وزیر دادگستری نزدیک به میشل عون هم در جریان است. این در شرایطی است که طی دو ماه گذشته همواره گفته می شد کار تقسیم وزرا به جریان ها و گروه های سیاسی تمام شده و حزب الله با عدم معرفی نام وزرای خود در حمایت از مطالبه سنی های مستقل، کار تشکیل دولت را به تعطیلی کشانده است.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ هزینه تعویض مدیرعامل
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
تصاویر دیدنی از سفید پوش شدن روستای زیبای ماسوله
بارش برف باعث سفید پوش شدن روستای تاریخی ماسوله در غرب گیلان شد.
ستاره‌هایی که در دبیرستان با هم همکلاسی بوده اند!
شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از ستاره‌ها به یک مدرسه می‌رفتند و در یک کلاس درس خوانده اند. در ادامه ستاره‌هایی که در دوران مدرسه همکلاسی بوده اند را برایتان آورده ایم.
لیث نوبری، مچ همه عرب‌ها را در کل کل می‌خواباند!
در حاشیه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در یک برنامه تلویزیونی اتفاقات جالبی رقم می‌خورد. شب‌های گذشته در برنامه‌ای به نام المجلس که از شبکه تلویزیونی الکاس قطر پخش می‌شود، یک کارشناس ایرانی که به زبان عربی مسلط است، با کارشناسان دیگر کشور‌های حاضر در جام ملت‌ها کل کل می‌کند.
پیسرز، وولوز و کلیپرز حریفان خود را شکست دادند
در پایان دیدارهای صبح امروز لیگ بسکتبال آمریکا، تیم‌های ایندیانا پیسرز، مینه سوتا تیمبروولوز و لس آنجلس کلیپرز حریفان خود را شکست دادند.
بنا: قول مدال المپیک نداده‌ام
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: جلسه خوبی با رییس کمیته ملی المپیک داشتیم و صالحی امیری قول داد مشکلات مالی پیش روی کشتی را رفع کند.
بگذارید تیم‌ملی کارش را کند دوستان مجازی!
این نسل از فوتبال ایران می تواند نسل طلایی باشد و حیف است با ندانم کاری و با به هم ریختن افکار بازیکنان و تیم، اجازه ندهیم گام بلندی به سوی قهرمانی بردارند.
عبور کی‌روش و بیرانوند از رکورد مهاجرانی و رشیدی
علیرضا بیرانوند با ادامه روند بسته نگه داشتن دروازه اش در 4 مسابقه گذشته رکورد منصور رشیدی را در جام ملت های 1976 شکست.
قرارداد بودیمیر چهارشنبه رسمی می‌شود
ماریو بودیمیر، مهاجم بلند قامت کروات با شروع تمرینات پرسپولیس همانطور که برانکو وعده داده بود، در جمع سرخ‌پوشان حاضر شد و تمریناتش را با پرسپولیس شروع کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه