نگاه نگران عربستان به اعتراضات سودان

14:04 ۲۱۰ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 294 0
نگاه نگران عربستان به اعتراضات سودان

تهران - ایرنا - دیروز سومین روز اعتراضات در سودان به اوضاع معیشتی بود؛ اعتراضاتی که آتش آن همزمان با بازگشت 'صادق المهدی' معارض سودانی از تبعید و نیز یک روز پس از سفر رئیس ستاد مشترک ارتش سعودی به 'خارطوم'، شعله ور شد.

ایرنا

اعتراضات دیروز در سودان از خارطوم، پایتخت به شهرهای متعدد این کشور سرایت کرد. متعاقب آن، اینترنت در کشور با اختلال مواجه و برخی شبکه های اجتماعی مانند 'فیس بوک'، 'توییتر' و 'واتساپ'، فیلتر شد. مدارس هم تعطیل شد. در دو شهر 'ام درمان' و 'عطبره' پلیس با تظاهرات کنندگان معترض به افزایش شدید قیمت ها و کم شدن نقدینگی، درگیر شد و گاز اشک آور فضای این دو شهر را پر کرد.
در پایتخت، گزارش های رسیده حاکی است که معترضان در یک کیلومتری کاخ ریاست جمهوری با سردادن شعارهایی، خواستار کناره گیری 'عمر البشیر' رئیس جمهوری سودان از قدرت شدند.
این اعتراضات در 5 سال اخیر بی سابقه است. برخی منابع از کشته شدن 9 نفر در درگیری معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی سودان خبر می دهند و برخی منابع مانند پایگاه 'الفجر' مصر از 22 کشته خبر داده و نام های کشته شدگان را نیز منتشر کرده است.
تلاش های دولت سودان برای تغییر قانون اساسی در راستای ماندن البشیر در حکومت هم مخالفان را خشمگین و هم طرفداران وی را مصمم به سرکوب اعتراضات در کشوری کرده که با جمعیت 40 میلیون نفری از سال 2011 و پس از جدایی جنوب سودان، درگیر بحران اقتصادی شدید است و یکی از علت های آن جدا شدن حوزه های نفت خیز با استقلال جنوب سودان از شمال آن است.
می توان گفت که اوضاع اقتصادی، جرقه اعتراضات در سودان را زد، اما شروع جدی اعتراضات چند ساعتی بعد از بازگشت المهدی از تبعید بود.
المهدی چهارشنبه گذشته از تبعید در لندن به خارطوم بازگشت. وی در جمع ده ها هزار تن از هواداران خود گفت که برای تغییر دمکراتیک و انتقال مسالمت آمیز قدرت در سودان تلاش خواهد کرد. او کمتر از یک سال پیش متهم به تلاش برای براندازی دولت البشیر شده بود.
المهدی آخرین نخست وزیر سودان بود که در سال 1989 با کودتای البشیر برکنار شد. اکنون رئیس حزب 'الامه' بزرگترین حزب معارض سودانی و نیز رئیس ائتلاف مخالفان دولت این کور با عنوان 'نیروهای ندای سودان' است.
خبرگزاری 'اسپوتنیک' در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: المهدی با بازگشت خود برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2020 سودان آماده می شود.
یک روز پیش از بازگشت المهدی، دولت سودان میزبان سرلشگر 'فیاض بن حامد الرویلی' رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان بود و البشیر در این دیدار به طرف های سعودی اطمینان خاطر داد که نیروهای سودانی مشارکت کننده در جنگ علیه یمن در قالب ائتلاف سعودی باقی خواهند ماند و حمایت از ریاض را 'واجب مقدس و اخلاقی' خواند.
این تاکید البشیر بر ماندن خارطوم در کنار ریاض بعد از مخالفت های شدید از سوی مردم سودان و احزاب معارض و برخی چهره های پارلمانی است که می گویند حضور نیروهای سودانی در جنگ یمن، فقط هزینه برای خارطوم دارد.
المهدی یکی از این مخالفان سرسخت حضور سودان در قالب ائتلاف سعودی ضد یمن است.
المهدی 6 ماه پیش گفته بود: دولت سودان با مشارکت در جنگ یمن در کنار دولت های ائتلاف ضد یمن خطای بزرگی کرد و نقش تاریخی بیطرفانه و میانجیگرانه خود در نزاع ها را به فراموشی سپرد.
وی تاکید کرد: ائتلاف (سعودی) در یمن مشکوک است و منفعت عربستان در این است که خودش راه حلی سیاسی برای بحران یمن بیابد.
رئیس حزب الامه با اشاره به میانجیگری سودان در جنگ های بین کشورهای عربی مانند لشگر کشی مصر به یمن در 1968 افزود: خارطوم حتی از جنگ 8 ساله بین عراق و ایران نیز دور بود و تلاش کرد این جنگ را متوقف کند. فرض بر این بود که سودان نقش تاریخی خود را در توقف جنگ یمن و نه شعله ور تر کردن آن ایفا کند.
البته این، درخواست شخص المهدی یا حزب او نیست، بلکه پیش از این، بسیاری از جریان های سیاسی و کمپین های مردمی در سودان خواستار بازگشت نیروهای این کشور از جنگ یمن شده بودند.
روزنامه 'اخبار الیوم السودان' اخیرا در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: در میان سران حکومت سودان اختلاف نظرهای شدیدی درباره ادامه ماموریت نیروهای سودانی در جنگ یمن وجود دارد و این به علت مطالبه های مردمی و پارلمانی است که حضور نیروهای این کشور در آن جنگ را دارای هزینه ای سنگین می دانند.
این منابع اگاه افزوده اند: کشورهای عضو ائتلاف عربی و در راس آنها عربستان، سودان را در بحران اقتصادی خود رها کردند، پس چرا خارطوم باید هزینه جنگی را بدهد که نتیجه آن هم تخریب روابط سودان با یمن باشد. در حالی که به خاطر کمبود سوخت، سودانی ها ساعت ها در صف های مقابل پمپ ها می ایستند، سربازان سودانی در خط مقدم جنگ یمن، خون می دهند و هزینه جنگ را به تنهایی می پردازند. نکته غریب این است که رسیدن یک نفتکش از چین به سودان، بیش از 20 روز طول می کشد، در حالی که برای برخی کشورهای خلیج فارس مثلا عربستان چند ساعتی بیشتر طول نمی کشد تا بحران سوخت سودانی ها حل شود، اما متاسفانه سعودی ها پشت سودان را خالی می کنند.
اوایل آوریل سال جاری میلادی، برخی احزاب پارلمانی سودان خواستار خروج نیروهای این کشور از جنگ یمن شدند.
'فیصل یاسین' نماینده پارلمان سودان به خبرگزاری 'آناتولی' ترکیه گفت: ما خواستار خروج نیروهای مسلح سودانی از یمن هستیم. قرار نیست به نمایندگی از دیگران بجنگیم.
وی تصریح کرد: دولت سودان می گوید برای حمایت از حرمین شریفین در جنگ یمن مشارکت کرده، اما ما می گوییم که کعبه خدایی دارد و خودش از آن محافظت می کند.
'کمال عمر عبدالسلام' نماینده حزب 'کنفرانس مردمی' گفت: ارتش سودان در جنگ یمن در حالی مشارکت دارد که به او نه ربطی دارد و نه سودی عایدش می کند. تصمیم مشارکت در جنگ یمن کاملا سیاسی است و بدون مشورت با احزاب و پارلمان اتخاذ شد.
فراکسیون 'نیروهای تغییر' در پارلمان سودان نیز خواستار خروج فوری نیروهای سودانی از جنگ با یمن شد و مشارکت نیروهای مسلح سودانی در جنگ را 'مخالفت با قانون اساسی' خواند.
با این حال، شکل گیری اعتراضات در سودان و بازگشت مخالفانی مانند المهدی با انگیزه های اقتصادی و سیاسی در کنار ورود معترضان خشمگین به خیابان ها ، تنها باعث ناخرسندی عمر البشیر و دولت سودان نمی شود؛ صدها کیلومتر دورتر؛ آن سوی آب های دریای سرخ، نگاه نگران سعودی ها به تحولات اخیر سودان دوخته شده است.
از جواد ارشادی
خاورم***9241**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

راز استجابت دعا چیست؟
ویدئویی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان درباره شرط استجابت دعا را در اینجا مشاهده کنید.
منتظر پخش یک مستندمسابقه جدید باشید
تولید مستندمسابقه‌ تلویزیونی «کارساز» با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به پایان رسید.
تازه ترین خبرها از فیلم اکشن و ماجراجویانه «نیروانا»
فیلمبرداری بخش عمده ای از فیلم سینمایی «نیروانا» محصول مشترک ایران و بنگلادش به پایان رسید.
جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی «ستاره ساز» برای نفر اول
فصل اول مسابقه «ستاره ساز» به پایان رسید و قسمت آخر این مسابقه اول مرداد پخش می‌شود.
بزرگداشت ۴ چهره پیشکسوت در جشن بزرگ سینمای ایران
بزرگداشت ۴ چهره سینمایی در بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران برگزار می‌شود.
عامل ۸۰ درصد بیماری‌های جسم و روان شناسایی شد
دکتر تقی ابوطالبی با اشاره به اهمیت سلامت روان در افراد به‌منظور پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر گفت: برآوردی که سازمان بهداشت جهانی در بحث سلامت روان انجام داده است، نشان می‌دهد ۷۵ تا ۸۰ درصد عامل بیماری‌های سایکوسوماتیک و بیماری‌های جسم و روان از استرس و اضطراب می‌باشد.
رقابت؛ راه‌کار حل نگرانی رئیس قوه قضائیه
اخیراً آیت‌الله رئیسی در دیدار مسئولان قضایی در خصوص سهولت دسترسی مردم به عدالت ابراز نگرانی کرد و گفت: باید برای افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند دسترسی راحت به عدالت را فراهم کرد. مرکز وکلای قوه قضائیه با افزایش وکیل در کشور می‌تواند بار دیگر انحصار موجود در بازار وکالت را از بین برد و این دغدغه‌ی آیت‌الله رئیسی را به نحو احسن برطرف کند.
آغاز بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه
بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.
پلیس تهران از طرح جدید ترافیک منفعتی کسب نمی کند
سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ تکذیب کرد.
امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و ارتباطات
تفاهم‌نامه همکاری بین وزارتخانه‌های «آموزش و پرورش» و ارتباطات و فناوری اطلاعات» امضا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راز استجابت دعا چیست؟
ویدئویی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان درباره شرط استجابت دعا را در اینجا مشاهده کنید.
برگزاری جشنواره فیلم شهر آیا اقدام تبلیغاتی شهردار است؟
فیروز حناچی به اقدامات تبلیغاتی علاقه خاصی نشان داد. رنگ‌کردن دیوارهای بدنمای شهر و دوچرخه‌سواری شهردار تهران، به‌رغم اینکه از طرف بسیاری از ناظران مورد نقد جدی قرار گرفت.
توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.
ملت ایران نیازی به تاییدیه اخلاقی آمریکا و اروپا نداشت
این ناعادلانه است که رئیس‌جمهور در چهارمین سالگرد برجام، به جای برداشتن تحریم‌ها بگوید از نظر اخلاقی برنده شدیم.
آمارهای اقتصادی دولت با واقعیت منطبق نیست
یک روزنامه حامی دولت می‌گوید آمارهای اقتصادی روحانی منطبق با واقعیت نیست.