نگاه نگران عربستان به اعتراضات سودان

14:04 ۹۳ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 165 0
نگاه نگران عربستان به اعتراضات سودان

تهران - ایرنا - دیروز سومین روز اعتراضات در سودان به اوضاع معیشتی بود؛ اعتراضاتی که آتش آن همزمان با بازگشت 'صادق المهدی' معارض سودانی از تبعید و نیز یک روز پس از سفر رئیس ستاد مشترک ارتش سعودی به 'خارطوم'، شعله ور شد.

ایرنا

اعتراضات دیروز در سودان از خارطوم، پایتخت به شهرهای متعدد این کشور سرایت کرد. متعاقب آن، اینترنت در کشور با اختلال مواجه و برخی شبکه های اجتماعی مانند 'فیس بوک'، 'توییتر' و 'واتساپ'، فیلتر شد. مدارس هم تعطیل شد. در دو شهر 'ام درمان' و 'عطبره' پلیس با تظاهرات کنندگان معترض به افزایش شدید قیمت ها و کم شدن نقدینگی، درگیر شد و گاز اشک آور فضای این دو شهر را پر کرد.
در پایتخت، گزارش های رسیده حاکی است که معترضان در یک کیلومتری کاخ ریاست جمهوری با سردادن شعارهایی، خواستار کناره گیری 'عمر البشیر' رئیس جمهوری سودان از قدرت شدند.
این اعتراضات در 5 سال اخیر بی سابقه است. برخی منابع از کشته شدن 9 نفر در درگیری معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی سودان خبر می دهند و برخی منابع مانند پایگاه 'الفجر' مصر از 22 کشته خبر داده و نام های کشته شدگان را نیز منتشر کرده است.
تلاش های دولت سودان برای تغییر قانون اساسی در راستای ماندن البشیر در حکومت هم مخالفان را خشمگین و هم طرفداران وی را مصمم به سرکوب اعتراضات در کشوری کرده که با جمعیت 40 میلیون نفری از سال 2011 و پس از جدایی جنوب سودان، درگیر بحران اقتصادی شدید است و یکی از علت های آن جدا شدن حوزه های نفت خیز با استقلال جنوب سودان از شمال آن است.
می توان گفت که اوضاع اقتصادی، جرقه اعتراضات در سودان را زد، اما شروع جدی اعتراضات چند ساعتی بعد از بازگشت المهدی از تبعید بود.
المهدی چهارشنبه گذشته از تبعید در لندن به خارطوم بازگشت. وی در جمع ده ها هزار تن از هواداران خود گفت که برای تغییر دمکراتیک و انتقال مسالمت آمیز قدرت در سودان تلاش خواهد کرد. او کمتر از یک سال پیش متهم به تلاش برای براندازی دولت البشیر شده بود.
المهدی آخرین نخست وزیر سودان بود که در سال 1989 با کودتای البشیر برکنار شد. اکنون رئیس حزب 'الامه' بزرگترین حزب معارض سودانی و نیز رئیس ائتلاف مخالفان دولت این کور با عنوان 'نیروهای ندای سودان' است.
خبرگزاری 'اسپوتنیک' در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: المهدی با بازگشت خود برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2020 سودان آماده می شود.
یک روز پیش از بازگشت المهدی، دولت سودان میزبان سرلشگر 'فیاض بن حامد الرویلی' رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان بود و البشیر در این دیدار به طرف های سعودی اطمینان خاطر داد که نیروهای سودانی مشارکت کننده در جنگ علیه یمن در قالب ائتلاف سعودی باقی خواهند ماند و حمایت از ریاض را 'واجب مقدس و اخلاقی' خواند.
این تاکید البشیر بر ماندن خارطوم در کنار ریاض بعد از مخالفت های شدید از سوی مردم سودان و احزاب معارض و برخی چهره های پارلمانی است که می گویند حضور نیروهای سودانی در جنگ یمن، فقط هزینه برای خارطوم دارد.
المهدی یکی از این مخالفان سرسخت حضور سودان در قالب ائتلاف سعودی ضد یمن است.
المهدی 6 ماه پیش گفته بود: دولت سودان با مشارکت در جنگ یمن در کنار دولت های ائتلاف ضد یمن خطای بزرگی کرد و نقش تاریخی بیطرفانه و میانجیگرانه خود در نزاع ها را به فراموشی سپرد.
وی تاکید کرد: ائتلاف (سعودی) در یمن مشکوک است و منفعت عربستان در این است که خودش راه حلی سیاسی برای بحران یمن بیابد.
رئیس حزب الامه با اشاره به میانجیگری سودان در جنگ های بین کشورهای عربی مانند لشگر کشی مصر به یمن در 1968 افزود: خارطوم حتی از جنگ 8 ساله بین عراق و ایران نیز دور بود و تلاش کرد این جنگ را متوقف کند. فرض بر این بود که سودان نقش تاریخی خود را در توقف جنگ یمن و نه شعله ور تر کردن آن ایفا کند.
البته این، درخواست شخص المهدی یا حزب او نیست، بلکه پیش از این، بسیاری از جریان های سیاسی و کمپین های مردمی در سودان خواستار بازگشت نیروهای این کشور از جنگ یمن شده بودند.
روزنامه 'اخبار الیوم السودان' اخیرا در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: در میان سران حکومت سودان اختلاف نظرهای شدیدی درباره ادامه ماموریت نیروهای سودانی در جنگ یمن وجود دارد و این به علت مطالبه های مردمی و پارلمانی است که حضور نیروهای این کشور در آن جنگ را دارای هزینه ای سنگین می دانند.
این منابع اگاه افزوده اند: کشورهای عضو ائتلاف عربی و در راس آنها عربستان، سودان را در بحران اقتصادی خود رها کردند، پس چرا خارطوم باید هزینه جنگی را بدهد که نتیجه آن هم تخریب روابط سودان با یمن باشد. در حالی که به خاطر کمبود سوخت، سودانی ها ساعت ها در صف های مقابل پمپ ها می ایستند، سربازان سودانی در خط مقدم جنگ یمن، خون می دهند و هزینه جنگ را به تنهایی می پردازند. نکته غریب این است که رسیدن یک نفتکش از چین به سودان، بیش از 20 روز طول می کشد، در حالی که برای برخی کشورهای خلیج فارس مثلا عربستان چند ساعتی بیشتر طول نمی کشد تا بحران سوخت سودانی ها حل شود، اما متاسفانه سعودی ها پشت سودان را خالی می کنند.
اوایل آوریل سال جاری میلادی، برخی احزاب پارلمانی سودان خواستار خروج نیروهای این کشور از جنگ یمن شدند.
'فیصل یاسین' نماینده پارلمان سودان به خبرگزاری 'آناتولی' ترکیه گفت: ما خواستار خروج نیروهای مسلح سودانی از یمن هستیم. قرار نیست به نمایندگی از دیگران بجنگیم.
وی تصریح کرد: دولت سودان می گوید برای حمایت از حرمین شریفین در جنگ یمن مشارکت کرده، اما ما می گوییم که کعبه خدایی دارد و خودش از آن محافظت می کند.
'کمال عمر عبدالسلام' نماینده حزب 'کنفرانس مردمی' گفت: ارتش سودان در جنگ یمن در حالی مشارکت دارد که به او نه ربطی دارد و نه سودی عایدش می کند. تصمیم مشارکت در جنگ یمن کاملا سیاسی است و بدون مشورت با احزاب و پارلمان اتخاذ شد.
فراکسیون 'نیروهای تغییر' در پارلمان سودان نیز خواستار خروج فوری نیروهای سودانی از جنگ با یمن شد و مشارکت نیروهای مسلح سودانی در جنگ را 'مخالفت با قانون اساسی' خواند.
با این حال، شکل گیری اعتراضات در سودان و بازگشت مخالفانی مانند المهدی با انگیزه های اقتصادی و سیاسی در کنار ورود معترضان خشمگین به خیابان ها ، تنها باعث ناخرسندی عمر البشیر و دولت سودان نمی شود؛ صدها کیلومتر دورتر؛ آن سوی آب های دریای سرخ، نگاه نگران سعودی ها به تحولات اخیر سودان دوخته شده است.
از جواد ارشادی
خاورم***9241**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بررسی قضایی برای سهل انگاری احتمالی در سیل شیراز آغاز شد
شیراز- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شد.
بارش باران موجب رانش کوه در محور سوادکوه شد
ساری – ایرنا – فرماندار سوادکوه گفت که در پی بارش باران صبح و عصر امروز دوشنبه ، جاده اصلی منطقه جوارم تا منطقه گوشی در این شهرستان با رانش کوه مواجه شده که عوامل راهداری در حال بازگشائی مسیرهای مسدود شده ، هستند.
آخرین وضعیت برق رسانی و آبرسانی به مناطق سیل زده
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو از پایداری شبکه های آب و برق استان های سیل زده شمالی و رفع قطعی برق 10روستای استان لرستان خبر داد.
هواشناسی استان مرکزی نسبت به احتمال سیلاب هشدار داد
اراک - ایرنا - هواشناسی استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
نقشه مناطق سیل خیز خراسان رضوی آماده شد
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: به دستور استاندار، مناطق سیل خیز، رودخانه ها، مسیل ها و نقاط حادثه خیز خراسان رضوی توسط شرکت آب منطقه ای استان شناسایی و نقشه آنها به فوریت آماده شد.
بارش های رگباری نیمه شب خراسان رضوی را فرامی گیرد
مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا کل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
سیلاب در رودخانه قمرود قم جاری شد
قم - ایرنا - سیلاب در رودخانه قمرود قم به دنبال بارندگی شدید که از بامداد امروز آغاز شده ، روان شده است.
ترافیک در راه های البرز سنگین است
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راه استان البرز گفت: بارش باران در راه های این استان ، سبب لغزندگی و ترافیک سنگین در این محور ها شده است.
البرز در شرایط اضطرار نیست
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: این استان در شرایط اضطرار نیست لیکن دستگاه های اجرایی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.
316 کیلوگرم تریاک در البرز کشف شد
کرج - ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر البرز از کشف 316 کیلوگرم مواد مخدرتریاک درشهرستان فردیس این استان خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
مه غلیظ، تردد در برخی محورهای اصفهان را کُند کرده است
اصفهان -ایرنا- رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: مه گرفتگی غلیظ در محورهای سمیرم- یاسوج، داران - الیگودرز و اصفهان- نائین، تردد در این مسیرها را کُند کرده است.
پایگاه وحدتی دزفول برای مقابله با شرایط اضطراری در آمادگی کامل است
تهران - ایرنا - فرمانده پایگاه شکاری وحدتی دزفول گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده است پایگاه وحدتی دزفول آمادگی کامل برای مقابله با شرایط اضطراری و بحران های پیش رو را دارد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
35 کامیون حامل کمک های صلیب سرخ به جنوب سوریه ارسال شد
پاسخ بمباران اسراییل را با بمباران می دهیم
مردم حسکه در اعتراض به تصمیم ترامپ درباره جولان اجتماع کردند
عراق قاعده برد را به جای باخت در اجلاس قاهره دنبال کرد
شرق عراق با خطر سیلاب مواجه است
الاخبار: 21 میلیارد دلار از دارایی های لبنان کم شده است
تجدید نظر کره شمالی و بازگشت مقامات این کشور به دفتر ارتباطات مشترک دو کره
کرملین: روسیه در امور داخلی و انتخابات هیچ کشوری دخالت نکرده است
شرط ترزا می برای استعفا
گوترش: جولان جزئی از خاک سوریه محسوب می‌شود و اسرائیل آن را اشغال کرده است