نگاه نگران عربستان به اعتراضات سودان

14:04 ۲۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 58 0
نگاه نگران عربستان به اعتراضات سودان

تهران - ایرنا - دیروز سومین روز اعتراضات در سودان به اوضاع معیشتی بود؛ اعتراضاتی که آتش آن همزمان با بازگشت 'صادق المهدی' معارض سودانی از تبعید و نیز یک روز پس از سفر رئیس ستاد مشترک ارتش سعودی به 'خارطوم'، شعله ور شد.

ایرنا

اعتراضات دیروز در سودان از خارطوم، پایتخت به شهرهای متعدد این کشور سرایت کرد. متعاقب آن، اینترنت در کشور با اختلال مواجه و برخی شبکه های اجتماعی مانند 'فیس بوک'، 'توییتر' و 'واتساپ'، فیلتر شد. مدارس هم تعطیل شد. در دو شهر 'ام درمان' و 'عطبره' پلیس با تظاهرات کنندگان معترض به افزایش شدید قیمت ها و کم شدن نقدینگی، درگیر شد و گاز اشک آور فضای این دو شهر را پر کرد.
در پایتخت، گزارش های رسیده حاکی است که معترضان در یک کیلومتری کاخ ریاست جمهوری با سردادن شعارهایی، خواستار کناره گیری 'عمر البشیر' رئیس جمهوری سودان از قدرت شدند.
این اعتراضات در 5 سال اخیر بی سابقه است. برخی منابع از کشته شدن 9 نفر در درگیری معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی سودان خبر می دهند و برخی منابع مانند پایگاه 'الفجر' مصر از 22 کشته خبر داده و نام های کشته شدگان را نیز منتشر کرده است.
تلاش های دولت سودان برای تغییر قانون اساسی در راستای ماندن البشیر در حکومت هم مخالفان را خشمگین و هم طرفداران وی را مصمم به سرکوب اعتراضات در کشوری کرده که با جمعیت 40 میلیون نفری از سال 2011 و پس از جدایی جنوب سودان، درگیر بحران اقتصادی شدید است و یکی از علت های آن جدا شدن حوزه های نفت خیز با استقلال جنوب سودان از شمال آن است.
می توان گفت که اوضاع اقتصادی، جرقه اعتراضات در سودان را زد، اما شروع جدی اعتراضات چند ساعتی بعد از بازگشت المهدی از تبعید بود.
المهدی چهارشنبه گذشته از تبعید در لندن به خارطوم بازگشت. وی در جمع ده ها هزار تن از هواداران خود گفت که برای تغییر دمکراتیک و انتقال مسالمت آمیز قدرت در سودان تلاش خواهد کرد. او کمتر از یک سال پیش متهم به تلاش برای براندازی دولت البشیر شده بود.
المهدی آخرین نخست وزیر سودان بود که در سال 1989 با کودتای البشیر برکنار شد. اکنون رئیس حزب 'الامه' بزرگترین حزب معارض سودانی و نیز رئیس ائتلاف مخالفان دولت این کور با عنوان 'نیروهای ندای سودان' است.
خبرگزاری 'اسپوتنیک' در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: المهدی با بازگشت خود برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2020 سودان آماده می شود.
یک روز پیش از بازگشت المهدی، دولت سودان میزبان سرلشگر 'فیاض بن حامد الرویلی' رئیس ستاد مشترک ارتش عربستان بود و البشیر در این دیدار به طرف های سعودی اطمینان خاطر داد که نیروهای سودانی مشارکت کننده در جنگ علیه یمن در قالب ائتلاف سعودی باقی خواهند ماند و حمایت از ریاض را 'واجب مقدس و اخلاقی' خواند.
این تاکید البشیر بر ماندن خارطوم در کنار ریاض بعد از مخالفت های شدید از سوی مردم سودان و احزاب معارض و برخی چهره های پارلمانی است که می گویند حضور نیروهای سودانی در جنگ یمن، فقط هزینه برای خارطوم دارد.
المهدی یکی از این مخالفان سرسخت حضور سودان در قالب ائتلاف سعودی ضد یمن است.
المهدی 6 ماه پیش گفته بود: دولت سودان با مشارکت در جنگ یمن در کنار دولت های ائتلاف ضد یمن خطای بزرگی کرد و نقش تاریخی بیطرفانه و میانجیگرانه خود در نزاع ها را به فراموشی سپرد.
وی تاکید کرد: ائتلاف (سعودی) در یمن مشکوک است و منفعت عربستان در این است که خودش راه حلی سیاسی برای بحران یمن بیابد.
رئیس حزب الامه با اشاره به میانجیگری سودان در جنگ های بین کشورهای عربی مانند لشگر کشی مصر به یمن در 1968 افزود: خارطوم حتی از جنگ 8 ساله بین عراق و ایران نیز دور بود و تلاش کرد این جنگ را متوقف کند. فرض بر این بود که سودان نقش تاریخی خود را در توقف جنگ یمن و نه شعله ور تر کردن آن ایفا کند.
البته این، درخواست شخص المهدی یا حزب او نیست، بلکه پیش از این، بسیاری از جریان های سیاسی و کمپین های مردمی در سودان خواستار بازگشت نیروهای این کشور از جنگ یمن شده بودند.
روزنامه 'اخبار الیوم السودان' اخیرا در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت: در میان سران حکومت سودان اختلاف نظرهای شدیدی درباره ادامه ماموریت نیروهای سودانی در جنگ یمن وجود دارد و این به علت مطالبه های مردمی و پارلمانی است که حضور نیروهای این کشور در آن جنگ را دارای هزینه ای سنگین می دانند.
این منابع اگاه افزوده اند: کشورهای عضو ائتلاف عربی و در راس آنها عربستان، سودان را در بحران اقتصادی خود رها کردند، پس چرا خارطوم باید هزینه جنگی را بدهد که نتیجه آن هم تخریب روابط سودان با یمن باشد. در حالی که به خاطر کمبود سوخت، سودانی ها ساعت ها در صف های مقابل پمپ ها می ایستند، سربازان سودانی در خط مقدم جنگ یمن، خون می دهند و هزینه جنگ را به تنهایی می پردازند. نکته غریب این است که رسیدن یک نفتکش از چین به سودان، بیش از 20 روز طول می کشد، در حالی که برای برخی کشورهای خلیج فارس مثلا عربستان چند ساعتی بیشتر طول نمی کشد تا بحران سوخت سودانی ها حل شود، اما متاسفانه سعودی ها پشت سودان را خالی می کنند.
اوایل آوریل سال جاری میلادی، برخی احزاب پارلمانی سودان خواستار خروج نیروهای این کشور از جنگ یمن شدند.
'فیصل یاسین' نماینده پارلمان سودان به خبرگزاری 'آناتولی' ترکیه گفت: ما خواستار خروج نیروهای مسلح سودانی از یمن هستیم. قرار نیست به نمایندگی از دیگران بجنگیم.
وی تصریح کرد: دولت سودان می گوید برای حمایت از حرمین شریفین در جنگ یمن مشارکت کرده، اما ما می گوییم که کعبه خدایی دارد و خودش از آن محافظت می کند.
'کمال عمر عبدالسلام' نماینده حزب 'کنفرانس مردمی' گفت: ارتش سودان در جنگ یمن در حالی مشارکت دارد که به او نه ربطی دارد و نه سودی عایدش می کند. تصمیم مشارکت در جنگ یمن کاملا سیاسی است و بدون مشورت با احزاب و پارلمان اتخاذ شد.
فراکسیون 'نیروهای تغییر' در پارلمان سودان نیز خواستار خروج فوری نیروهای سودانی از جنگ با یمن شد و مشارکت نیروهای مسلح سودانی در جنگ را 'مخالفت با قانون اساسی' خواند.
با این حال، شکل گیری اعتراضات در سودان و بازگشت مخالفانی مانند المهدی با انگیزه های اقتصادی و سیاسی در کنار ورود معترضان خشمگین به خیابان ها ، تنها باعث ناخرسندی عمر البشیر و دولت سودان نمی شود؛ صدها کیلومتر دورتر؛ آن سوی آب های دریای سرخ، نگاه نگران سعودی ها به تحولات اخیر سودان دوخته شده است.
از جواد ارشادی
خاورم***9241**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سبد حمایتی به ۶.۵ میلون بیمه شده تامین اجتماعی پرداخت می‌شود
شریعتمداری گفت: کارگران فصلی بیمه‌شده حدود ۱۴ میلیون خانوار هستند که آن‌ها هم از بسته حمایتی دولت بهره‌مند می‌شوند
ادعای اشپیگل: آلمان کاردار ایران را احضار کرده است
نشریه «اشپیگل» در گزارشی در مورد بازداشت یک تبعه افغانستان به اتهام جاسوسی از آلمان، مدعی شد که برلین با این بهانه کاردار ایران را احضار کرده است.
توپ ایمن‌سازی ساختمان‌های پرخطر تهران در زمین دادستانی، وزارت کار و شهرداری
عضو سابق شورای شهر تهران گفت: برای ایمن شدن ساختمان های پر خطر یا باید دادستانی به موضوع ورود کند و یا لیست ساختمان های نا ایمن منتشر شود تا مردم از ورود به آن خودداری کنند.
وزیر صمت: به سایپا گفتم پراید تولید نکن
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: من به یکی از خودروسازان گفتم لزومی ندارد که شما برای پراید، ۱۰ میلیون ضرر بدهید؛ تولید نکن برو سراغ محصولات دیگر که ضرر نکنی!
نماینده مجلس: هر ایرانی باید یک شغل دولتی داشته باشد
یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در تذکری خواستار لغو تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی برای همگان شد.
آنالیز بدن از روی تعرق افراد!
پژوهشگران اخیرا موفق به توسعه یک دستگاه جدید پوشیدنی بی‌سیم شده‌اند که دستگاه مذکور با آنالیز تعریق پوست، قادر به نظارت و تشخیص مشکلات سلامتی افراد است.
تقویت عقل و پیشگیری از اسهال با مصرف سرکه و سنجد
حضرت امام رضا(ع) در کتاب طب الرضا به بررسی فواید سرکه، سنجد و سیب برای بدن پرداخته اند.
اروپا رغبتی به انجام تعهداتش در برجام ندارد
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: جریان غربگرا در محاسبات خود دچار اشتباه هستند و عده‌ای از آنها عالمانه و عامدانه مرتکب خیانت شده‌اند.
مدیرعامل سه ماهه سایپا تغییر کرد
براساس تصمیمات جدید در وزارت صنعت و شرکت سایپا مدیر عامل این شرکت تغییر کرد.
وقوع پدیده ماه گرفتگی و ابر ماه در یک روز
در روز ۲۰ و ۲۱ ژانویه(۳۰ دی و اول بهمن) پدیده ابرماه و ماه گرفتگی در یک روز اتفاق خواهد افتاد، لازم به ذکر است است این پدیده هر ۱۰ سال یک بار رخ خواهد داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه
نتانیاهو: سفرم به چاد ˮتاریخیˮ است- اخبار مهمی در راه است
حمله طالبان افغانستان به کاروان فرماندار لوگر
تاکید دوباره ترامپ بر خروج از سوریه
سفر هیئت پیمانکاران اردنی به دمشق با محوریت بازسازی سوریه
هشدار آلمان به شهروندانش در مورد خطر تروریست‌ها در ازبکستان
ترکیه: اظهارات مک گورک ˮکاملا بی‌معناˮ است
الحیاة: رهبری سوریه قدرت خود در تاثیرگذاری بر لبنان را نشان داد
اعتراضات ضد دولتی اپوزیسیون آذربایجان در باکو