تلاش چین برای برگشت اعتماد عمومی به بازار این کشور

15:24 ۹۳ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 252 0
تلاش چین برای برگشت اعتماد عمومی به بازار این کشور

پکن- ایرنا- دولتمردان چین درصدد هستند با ارایه جزییات بیشتری از برنامه های تجاری و اقتصادی این کشور، اعتماد عمومی را به بازار این کشور برای سال 2019 میلادی باز گردانند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در جریان کنفرانس سیاستگذاری اقتصادی سال 2019 میلادی در روزهای اخیر در پکن نیز این مساله مورد رایزنی قرار گرفت و 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین و دیگر مقام های این کشور اعلام کردند باید به بهبود وضعیت بازار مساعدت کرد و امکان داد تا کشورها راه های بیشتری برای همکاری با چین داشته باشند.
بازگرداندن اعتماد به بازار برای چین که درگیر جنگ تجاری با آمریکا است بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد در همین راستا در این همایش تصمیم گرفته شد که کاهش بزرگ مالیاتی برای سال 2019 میلادی در نظر گرفته شود.
هزینه کردهای مالی بیشتر و سیاست های فعال پولی و مالی و کلان نگری در اقتصاد همراه با کاهش مالیاتی از موضوعاتی است که مقام های ارشد چین برای سال 2019 میلادی روی آنها متمرکز خواهند شد.
کنفرانس بزرگ سیاستگذاری اقتصادی چین برای سال 2019 میلادی، هفته گذشته برای سه روز در پکن با حضور مقام های ارشد این کشور برگزار شد در این کنفرانس وضعیت داخلی و خارجی اقتصادی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و برای مقابله با آمریکا و تعرفه های فزاینده این کشور نیز رایزنی های گسترده ای انجام شد.
دولتمردان چین به این نتیجه رسیده اند که باید فشارهای فزاینده آمریکا و برخی از کشورهای غربی را بر اقتصاد این کشور به دورانی از پویایی تجاری و اقتصادی تبدیل کرد و لازمه آن نیز این است که هزینه های بیشتری صورت گیرد، شفافیت بیشتری در برنامه ها در نظر گرفت، سیاست های کلان مالی را به پیش برد، هزینه کردها را در بخش های صنعتی افزایش داد و بخش های تولیدی را فعال نگهداشت.
در این کنفرانس اعلام شد که دنیا با تحولات بسیار بی سابقه ای که در یک قرن گذشته نظیر نداشته روبرو شده است و امروز کشورها با فرصت ها و چالش های فراوان روبرو هستند و چین هم در زمره همین کشورها است و باید مخاطرات را به فرصت ها تبدیل کند.
کنفرانس در شرایطی برگزار شد که چین دومین اقتصاد بزرگ جهان با دمکراسی های آزاد تجاری دنیا روبرو شده است کشورهایی که بشدت در کنار آمریکا چین را به چالش کشیده اند و از یارانه های اقتصادی این کشور و تبعیضاتش علیه شرکت های خارجی عصبانی هستند و ظاهرا عزم خود را برای جنگیدن با چین در عرصه تجارت جزم کرده اند.
'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین هم که در ماه مارس قانون اساسی را اصلاح کرد تا بتواند بدون محدودیت دستکم تا سال 2023 میلادی در قدرت بماند، در کنار جنگ تجاری با چالش های بزرگی روبرو است که یکی از آنها «بازگرداندن اقتصاد کشور به مدار عادی و رشد پایدار» است.
تعرفه های فزاینده آمریکا در سال 2018 میلادی باعث شد تا چین پایین ترین نرخ یک دهه گذشته رشد اقتصادی به میزان 6.5 درصد را در پایان سال میلادی تجربه کند و برای سال آینده میلادی نیز وضعیت ممکن است بدتر شود و آتش بس این کشور با آمریکا هم در ابتدای ماه مارس 2019 خاتمه می یابد و کار برای چین احتمالا دشوارتر خواهد شد.
'دینگ شوانگ' اقتصاددان بانک استاندارد چارتر چین می گوید: دولتمردان و سیاستگذاران اقتصادی و رهبران این کشور در حال ارایه جزییات بیشتری درباره برنامه ها هستند آنها می خواهند بازار بداند چه تحولاتی در جریان است و تصمیم گیری های اقتصادی و تجاری با برنامه ریزی های بهتری همراه شود.
وی البته تصریح کرد پیشنهادهای بیشماری از سوی سیاستگذاران اقتصادی مطرح شده است که نشان می دهند به همان نسبت چین با چالش های زیادی روبرو است.
این کارشناس می افزاید مردم در چین نمی دانند سمت و سوی توسعه و اصلاحات و سیاست درهای باز به چه جهتی حرکت می کند و درباره راهبرد تجارت خارجی چین هم تردیدهایی در راه است و در این کنفرانس تلاش شد پیام های شفاف تری ارایه شود.
افزون بر مسایلی که برشمرده شد چین در سال 2019 میلادی تلاش خواهد کرد تا تجارت خصوصی را فعالتر کند همزمان یکی از برنامه های این کشور شهری کردن بخش هایی از کشور با 100 میلیون نفر جمعیت است.
بازار مصرف چین هم بزرگترین بازار دنیا محسوب می شود چین از این فضا نیز برای توسعه اقتصادی و تحرک دادن بیشتر به تجارت استفاده خواهد کرد و قابلیت های بالقوه فراوانی در این بخش وجود دارد.
تقویت اعتماد مصرفی، بالا بردن مصرف و تقاضا در خانواده ها، عرضه خدمات بیشتر در امور آموزشی، مراقبت های بهداشتی، فرهنگ و مراقبت از کودکان، سرمایه گذاری بیشتر دربخش های تولیدی، بهبود زیرساخت های روستایی، توسعه هوش مصنوعی و همچنین توسعه شبکه مخابراتی نسل پنجم پرسرعت اینترنت از برنامه ها و سیاست های مدون برای سال 2019 میلادی است.
چین لازم است که برای کاهش تنش های تجاری با آمریکا و دیگر کشورهای غربی حفاظت از حق مالکیت معنوی را بهبود بخشیده و سهم بیشتری از شرکت های خارجی را به موسسان آنها بدهد تا بتواند روند جذب سرمایه گذاری خارجی را بهبود بخشد.
تشویق بخش خصوصی به فعال شدن در اقتصاد، رفتن به سمت نوآوری و دستیابی به فناوری های پیشرفته تر، حفاظت از حقوق بخش خصوصی و شرکت های خارجی در چین، حفظ رشد اقتصادی در حد معقول و همچنین فقر زدایی و کاهش آلودگی محیط زیست نیز جزوی از برنامه های چین برای سال 2019 میلادی خواهد بود.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
تردد خودرو های سنگین در محورهای شریانی خوزستان ممنوع شد
اهواز - ایرنا - رییس پلیس راه خوزستان گفت: به دلیل بارشهای اخیر و بسته شدن برخی جاده ها ، ورود و تردد تمامی خودرو های سنگین از جمله کامیون و تریلر ها در محور های شریانی استان طی مدت 48 ساعت ممنوع شد.
المعلم: تصمیم ترامپ تاثیر بر منطقه اشغالی جولان ندارد
دمشق- ایرنا - ' ولید المعلم 'معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: تصمیم ترامپ بر وضعیت منطقه اشغالی جولان تاثیر نخواهد گذاشت.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
پاریس و پکن 30 توافق همکاری امضا کردند
مذاکرات طالبان و آمریکا وارد مرحله نهایی شده است
شکایت شورای مسلمانان فرانسه از غول های اینترنتی
چین به عبور ناوگان آمریکا از تنگه تایوان اعتراض کرد
پیونگ یانگ ناراضی، سئول مستاصل
موگرینی: اسلام هراسی تهدید جدی برای جهان است
انفجاری در پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوای ژاپن رخ داد
نشریه آمریکایی: سیاست واشنگتن در افغانستان کار ساز نیست
تجمع ضد آمریکایی در ژاپن برگزار شد
پاکستان و اتحادیه اروپا درباره ایران رایزنی کردند