انزوای بین المللی سوچی

15:16 ۸۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 189 0
انزوای بین المللی سوچی

کوالالامپور - ایرنا - سکوت و بی عملی آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار در قبال بحران سرکوب، کشتار و آوارگی صدها هزار روهینگیایی توسط نظامیان میانماری، انزوای بین المللی وی را در سال جاری میلادی در مجامع بین المللی با بازپس گیری جوایز و افتخارات جهانی از وی به همراه داشته است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، سازمان ملل ارتش میانمار را به دلیل سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در شهریور سال 96 که منجر به کشته شدن هزاران نفر و فرار بیش از 750 هزار نفر از آنها به بنگلادش شد، عامل نسل کشی و تبعیض نژادی معرفی کرده است.
به رغم اینکه تاکنون بنگلادش و میانمار برای بازگشت آوارگان روهینگیایی 2 بار توافق نیز داشته اند اما عملا در این زمینه نیز هیچ اقدام عملی برداشته نشده است.
حل و فصل نشدن این بحران عظیم انسانی سبب شد تا نه تنها کشورها بلکه بسیاری از سازمان ها ، نهادهای بین المللی و اشخاص حقوقی یکی پس از دیگری جوایز و افتخارات جهانی که به آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار داده بودند، دراعتراض به حل و فصل نشدن بحران آوارگان روهینگیا بازپس بگیرند.
این درحالی است که سوچی 72 ساله یکی از کاندیداهای بسیاری از سازمان ها و مراکز معتبر جهانی برای اهدای جوایز بین المللی حقوق بشری بود، اما نشر مستندات و وقایع هولناک کشتار روهینگیایی ها و آوارگی آنها در یکسال و نیم اخیر بسیاری از آنها را برآن داشت تا جوایز خود را از سوچی پس بگیرند.
این نکته حائز اهمیت است که برای سال ها و دهه های طولانی سوچی رهبر کنونی دوفاکتو میانمار، که علیه استبداد نظامیان در این کشور مبارزه می کرد، یکی از مهمترین اعضای جامعه بین المللی و سازمان های جهانی برای اعطای جوایز در حمایت از مبارزه وی برای آزادی و اصلاحات در میانمار بود.
اما سوچی که اکنون هدایت دولت میانمار را برعهده دارد، با انتقادهای گسترده داخلی و بین المللی در مورد بی توجهی و بی مسئولیتی در قبال کشتار و آوارگی صدها هزار روهینگیایی واقع شده است.
روند قهر آمیز مراکز بین المللی با سوچی به دلیل گزارش دهها گزارشگر سازمان ملل در مورد قتل عام مسلمانان روهینگیا، تجاوز به عنف و شکنجه و نسل کشی است که توسط ارتش میانمار علیه این اقلیت بوقوع پیوسته و همچنان ادامه دارد.
حتی بسیاری از رهبران جهان مانند ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی، سوچی را به علت جنایات انجام شده علیه مسلمانان روهینگیا مورد انتقادشدید قرارداده اند.
ماهاتیر 93 ساله تاکنون پاسخ های سوچی در قبال اتهامات وارد شده ، غیرقابل قبول خوانده و از عدم حل و فصل بحران آوارگان روهینگیا بشدت انتقاد کرده است.
برخی از مسئولان کشورهای غربی نیز در دیدارهای مختلف در سال جاری میلادی با آنگ سان سوچی هشدار دادند که پیگیری های قضایی بین المللی را علیه نظامیان میانمار در محاکم بین المللی مورد پیگیری قرار می دهند.
این رهبران از این که دولت سوچی در قبال آزار و اذیت و کشتار و آوارگی روهینگیایی ها بی توجهی می کند، ابراز دلخوری و نگرانی کرده اند.
البته درابتدای بحران روهینگیا، برخی از نهادهای بین المللی پیشتر وعده داده بودند که جوایز اعطا شده خود را از سوچی پس نمی گیرند اما با گذشت حدود 15 ماه از کشتار و آوارگی روهینگیایی ها و رفع نشدن این بحران ، اکثر آنها در یک روند معنا دار اقدام به بازپس گیری این جوایز کرده اند.
در تازه ترین اقدام ، درهفته جاری 'بنیاد یادبود 18 مه' کره جنوبی اعلام کرد که جایزه حقوق بشری خود را از سوچی به دلیل لاینحل ماندن بحران آوارگان روهینگیا پس می گیرد.
البته تاکنون فقط موسسه صلح نوبل اعلام کرده که جایزه نوبل وی را باز نمی گرداند زیرا قوانین این موسسه چنین اجازه ای را نمی دهد.
اما سایر ارگان های بین المللی و منطقه ای که جایزه ای را به این مبارز پیشین مقابله با استبداد نظامیان در میانمار اعطا کرده اند، یا جوایز خود را پس گرفته و یا تهدید به بازپس گیری آن کرده اند.
علاوه براین بسیاری از ملت ها و کشورها به نوعی اعتراض و انتقاد خود را در مورد نافرجام بودن سرنوشت اقلیت مسلمان روهینگیا که مظلومانه در رنج و سختی بسیار گسترده ای قرار گرفته اند، مطرح نمودند.
سازمان ها و نهادهای ذیل بخشی از ارگان های بین المللی و خارجی هستند که درسال 2018، افتخارات بین المللی و یا جوایز خود را پس از اعطا به آنگ سان سوچی ، برسر بحران روهینگیا ملغی تلقی کرده اند:

*بنیاد مه 18 مه
این مرکز یکی از بزرگترین نهادهای حقوق بشری در کره جنوبی است که روز 18 دسامبر(27 آذر) اعلام کرد که جایزه حقوق بشری این سازمان موسوم به Gwangju Human Rights Award را که سال 2014 به سوچی داده پس می گیرد و وی را از فهرست دریافت کنندگان جایزه خود خارج می سازد.
یک سخنگوی بنیاد به رسانه های محلی گفت: بی تفاوتی به بی عدالتی که با جنایات علیه روهینگیایی های اعمال می شود برخلاف ارزش هایی است که این جایزه از آن دفاع می کند و حقوق بشر را احیاء می کند.
این بنیاد در سال 1994 به منظور یادبود قیام 1980 مردم کره جنوبی در منطقه Gwangju درحمایت از دموکراسی تأسیس شد. درجریان این قیام خونین بیش از 200 نفر از مردم بومی توسط نیروهای نظامی کشته و مجروح شدند.

*عفو بین الملل
سازمان عفو بین الملل در روز 13 نوامبر(22 آبان) با محکوم کردن سوچی در عدم حمایت از روهینگیایی ها اعلام کرد که مهمترین جایزه حقوق بشر این سازمان را که به وی داده کان لم یکن می داند و او را به سوء استفاده از قدرت نیز متهم کرد زیرا آشکارا علیه ظلمی که بر اقلیت مسلمان روهینگیایی رفته ، اعتراضی درقبال نظامیان نداشته است.
این سازمان در گزارش خود تاکید کرد سوچی نه تنها علیه سرکوب روهینگیایی ها موضع نگرفته، بلکه تاکنون توجیهات غیرانسانی آنها را در انتقاد به نهادهای بین المللی را تکرار کرده و دولت وی نیز ممانعت زیادی برای بررسی های جهانی در مورد بررسی بیطرفانه این جنایات ایجاد کرده است.
آنگ سان سوچی درسال 2009 که در بازداشت خانگی نظامیان میانمار قرار داشت، جایزه Ambassador of Conscience Award این نهاد حقوق بشری بین المللی را دریافت کرده بود.

* موزه یادبود هولوکاست آمریکا
این مرکز نیز ضمن انتقاد از شکست و ناکامی سوچی در انتقاد از رفتارهای غیرانسانی در جایگاه دولت میانمار و متوقف نکردن حملات نظامی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا اعلام کرد که جایزه خود را از این شخصیت میانماری بازپس می گیرد.
رهبر کنونی میانمار اولین دریافت کننده جایزه Elie Wiesel Award را در سال 2012 از این موزه به دلیل تلاش برای تحقق حقوق بشر در میانمار دریافت کرده بود.
این موزه در نامه ای که روز 6 مارس سال جاری (15 اسفند 96) در علت این اقدام در وبگاه خود منتشر ساخت، نوشت: همکاری نکردن سوچی و دولت وی با محققان و گزارشگران سازمان ملل متحد، در مورد حملات غیرانسانی و نفرت انگیز علیه روهینگیایی ها و عدم دسترسی خبرنگاران به مناطقی که ادعای کشتارجمعی و نسل کشی در مورد آنها وجود دارد از جمله علل بازپس گیری این جایزه است.
*جوایز شهروندی
در سال جاری همچنین شهرهای پاریس، ادینبورگ، گلاسکو، آکسفورد، شفیلد، دوبلین و نیوکاسل به ترتیب اعلام کردند که جوایز افتخاری موسوم به آزادی را که به سوچی اعطا کرده بودند از وی پس می گیرند.
وی در سال های 1964 تا 1967 میلادی در رشته‌های علوم سیاسی، فلسفه و اقتصاد در آکسفورد تحصیل‌کرده بود و در سال 2012 موفق به دریافت دکترای افتخاری از این دانشگاه شده بود.
'آنه هیلدالگو' سخنگوی شهردار پاریس در روز 30 نوامبر (14 آبان) گفت که این تصمیم درپی 'نقض چندین قوانین بین المللی حقوق بشر در میانمار و اعمال خشونت و آزار و اذیت مستمر و گسترده توسط نیروهای امنیتی میانمار علیه اقلیت روهینگیا' اتخاذ شده است.
آنگ سان سوچی نخستین فردی است که از وی، جایزه 'آزادی' پایتخت فرانسه را که یک جایزه کاملا نمادین برای فعالان حقوق بشر و تحقق آزادی در جهان است، پس گرفته می شود.
*جایزه شهروندی کانادا
پارلمان کانادا در 27 سپتامبر امسال (5 مهر) به اتفاق آرا، بازپس گیری شهروندی کانادا از آنگ سان سوچی را تصویب کرد.
این تصمیم پس از آن گرفته شد که اوتاوا گزارش گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در مورد نسل کشی در میانمار توسط نظامیان را پذیرفت و با استناد به آن دست به این اقدام زد.
رهبر معنوی میانمار در سال 2007 میلادی شهروندی کانادا را به دلیل مبارزاتش علیه استبداد نظامیان بودایی در میانمار کسب کرده بود.
وی اولین فردی است که شهروندی افتخاری کانادا را از دست می دهد.
این جایزه تاکنون به 5 نفر از جمله دالایی لاما رهبر بوداییان تبت، یوسف زی ملالا مدافع پاکستانی آموزش دختران و نلسون ماندلا رهبر کنگره ملی آفریقا و مخالف و مبارز علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی داده شده است.
* دانشکده اقتصاد لندن
اتحادیه دانشجویان دانشکده اقتصاد لندن نیز روز سوم نوامبر (13 آبان) اعلام کرد که با برگزاری یک انتخابات قصد دارد تا سوچی را از ریاست افتخاری این اتحادیه خارج سازد.
سوچی درسال 1991 میلادی ریاست افتخاری این مرکز را به دست آورده بود، اما مسئولان و دانشجویان این اتحادیه معتقدند این اقدام پاسخی به بی عملی و بی مسئولیتی وی در قبال بحران انسانی گسترده درمیان روهینگیایی هاست.
درمجموع انتظار می رفت سوچی که خود سابقه مبارزه طولانی و 15 سال حبس خانگی را در میانمار تا پیش از قدرت گرفتن در سال 2016 در مقابله بانظامیان داشته، در جایگاه مسئول دولت واکنش شدیدتری نسبت به بحران انسانی روهینگیایی ها داشته باشد و همین انتظار سبب شد تا در سال جاری بسیاری از نهادهای جهانی یکی پس از دیگری از وی روی برگردانند.
گزارش: مریم شفیعی
آساق**1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آپارتمان یک میلیارد تومانی از رایتل هدیه بگیرید
رایتل، این اپراتور در نظر دارد در قرعه‌کشی بزرگ خود به قید قرعه یک دستگاه آپارتمان به ارزش یک میلیارد تومان به افرادی که به خانواده رایتل ملحق می‌شوند و همچنین مشترکین پیشین خود هدیه دهد.
97، سالی پر از تلخ و شیرین
کرمانشاه- ایرنا- سال 97 کرمانشاه نه تنها به سیاهی و تلخی سال 96 نبود که اتفاقات شیرین زیادی هم در آن افتاد و روزنه‌های امیدی در حوزه‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و... باز شد.
تقویت تولید ملی اولویت مدیریت استان تهران در سالجاری است
شهرری- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه حمایت از اشتغال و رفع سرمایه گذاری از برنامه های استانداری محسوب می شود، ادامه داد: رفع موانع در تسهیل کسب و کار و حضور بخش خصوصی در همراهی و کمک برای رفع مشکلات حوزه کاری از اولویت ها و اقدامات استانداری تهران در سال جدید است.
بیش از 8 میلیون تردد در راه های البرز به ثبت رسید
کرج - ایرنا - مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای البرز اعلام کرد که از 25 تا 29 اسفند ماه سال 97 حدود هشت میلیون 194 هزارو 90 تردد در راه های این استان به ثبت رسید.
پرواز بمب افکن های آمریکا صدای کرملین را درآورد
مسکو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از پرواز بمب افکن های آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه، اعلام کرد که چنین تحرکاتی تنها تنش میان مسکو و واشنگتن را بیشتر می کند.
ایتالیایی ها علیه مافیا  تظاهرات کردند
رم - ایتالیایی ها علیه مافیا و سازمان های جنایی که در سراسر این کشور رخنه کرده اند، وارد میدان شده و تظاهرات کردند.
موصل در اولین روز نوروز عزادار شد
بغداد – ایرنا – موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق روز پنجشنبه در اولین روز نوروز به دلیل واژگون شدن یک قایق گردشگری در رودخانه دجله عزادار شد.
شکست تیم دو نفره دختران پینگ پنگ باز ایران در مسابقات بین المللی عمان
تیم دونفره دختران پینگ‌پنگ باز ایران در اولین بازی خود در مسابقات بین‌لمللی تنیس روی میز لبنان حذف شدند.
کشف سلاح های پیشرفته غربی در نقاط مرکزی سوریه
دمشق- ایرنا- خبرگزاری رسمی سوریه روز پنجشنبه از کشف مقادیر قابل توجهی سلاح های پیشرفته و مدرن غربی در شمال استان حمص واقع در مرکز این کشور توسط نیروهای ارتش سوریه خبر داد.
حذف پینگ‌پنگ بازان ایران از جدول مقدماتی مسابقات عمان
پینگ پنگ بازان ایران از جدول انفرادی و دونفره مقدماتی مسابقات بین‌المللی عمان حذف شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
6 داعشی در کابل دستگیر شدند
تجلی وحدت شیعه و سنی در جشن میلاد مولای متقیان در پاکستان
رئیس پارلمان آلمان: باید میان مسلمانان و تروریست ها تفاوت قائل بود
سفر اروپایی رییس جمهوری چین آغاز شد
مناسبات ایران و لبنان، روابطی فراتر از گستره تبادلات تاریخی
انفجار در کارخانه تولید مواد شیمیایی در چین
هند از استقرار پهپادهای مسلح پاکستان در امتداد خط کنترل خبر داد
ژاپن وجود آب در سطح سیارک ریوگو را تایید کرد
نخست وزیر پاکستان فرارسیدن نوروز را تبریک گفت
نوروز مرزهای جغرافیایی را درنوردیده است