انزوای بین المللی سوچی

15:16 ۲۰۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 302 0
انزوای بین المللی سوچی

کوالالامپور - ایرنا - سکوت و بی عملی آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار در قبال بحران سرکوب، کشتار و آوارگی صدها هزار روهینگیایی توسط نظامیان میانماری، انزوای بین المللی وی را در سال جاری میلادی در مجامع بین المللی با بازپس گیری جوایز و افتخارات جهانی از وی به همراه داشته است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، سازمان ملل ارتش میانمار را به دلیل سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در شهریور سال 96 که منجر به کشته شدن هزاران نفر و فرار بیش از 750 هزار نفر از آنها به بنگلادش شد، عامل نسل کشی و تبعیض نژادی معرفی کرده است.
به رغم اینکه تاکنون بنگلادش و میانمار برای بازگشت آوارگان روهینگیایی 2 بار توافق نیز داشته اند اما عملا در این زمینه نیز هیچ اقدام عملی برداشته نشده است.
حل و فصل نشدن این بحران عظیم انسانی سبب شد تا نه تنها کشورها بلکه بسیاری از سازمان ها ، نهادهای بین المللی و اشخاص حقوقی یکی پس از دیگری جوایز و افتخارات جهانی که به آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار داده بودند، دراعتراض به حل و فصل نشدن بحران آوارگان روهینگیا بازپس بگیرند.
این درحالی است که سوچی 72 ساله یکی از کاندیداهای بسیاری از سازمان ها و مراکز معتبر جهانی برای اهدای جوایز بین المللی حقوق بشری بود، اما نشر مستندات و وقایع هولناک کشتار روهینگیایی ها و آوارگی آنها در یکسال و نیم اخیر بسیاری از آنها را برآن داشت تا جوایز خود را از سوچی پس بگیرند.
این نکته حائز اهمیت است که برای سال ها و دهه های طولانی سوچی رهبر کنونی دوفاکتو میانمار، که علیه استبداد نظامیان در این کشور مبارزه می کرد، یکی از مهمترین اعضای جامعه بین المللی و سازمان های جهانی برای اعطای جوایز در حمایت از مبارزه وی برای آزادی و اصلاحات در میانمار بود.
اما سوچی که اکنون هدایت دولت میانمار را برعهده دارد، با انتقادهای گسترده داخلی و بین المللی در مورد بی توجهی و بی مسئولیتی در قبال کشتار و آوارگی صدها هزار روهینگیایی واقع شده است.
روند قهر آمیز مراکز بین المللی با سوچی به دلیل گزارش دهها گزارشگر سازمان ملل در مورد قتل عام مسلمانان روهینگیا، تجاوز به عنف و شکنجه و نسل کشی است که توسط ارتش میانمار علیه این اقلیت بوقوع پیوسته و همچنان ادامه دارد.
حتی بسیاری از رهبران جهان مانند ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی، سوچی را به علت جنایات انجام شده علیه مسلمانان روهینگیا مورد انتقادشدید قرارداده اند.
ماهاتیر 93 ساله تاکنون پاسخ های سوچی در قبال اتهامات وارد شده ، غیرقابل قبول خوانده و از عدم حل و فصل بحران آوارگان روهینگیا بشدت انتقاد کرده است.
برخی از مسئولان کشورهای غربی نیز در دیدارهای مختلف در سال جاری میلادی با آنگ سان سوچی هشدار دادند که پیگیری های قضایی بین المللی را علیه نظامیان میانمار در محاکم بین المللی مورد پیگیری قرار می دهند.
این رهبران از این که دولت سوچی در قبال آزار و اذیت و کشتار و آوارگی روهینگیایی ها بی توجهی می کند، ابراز دلخوری و نگرانی کرده اند.
البته درابتدای بحران روهینگیا، برخی از نهادهای بین المللی پیشتر وعده داده بودند که جوایز اعطا شده خود را از سوچی پس نمی گیرند اما با گذشت حدود 15 ماه از کشتار و آوارگی روهینگیایی ها و رفع نشدن این بحران ، اکثر آنها در یک روند معنا دار اقدام به بازپس گیری این جوایز کرده اند.
در تازه ترین اقدام ، درهفته جاری 'بنیاد یادبود 18 مه' کره جنوبی اعلام کرد که جایزه حقوق بشری خود را از سوچی به دلیل لاینحل ماندن بحران آوارگان روهینگیا پس می گیرد.
البته تاکنون فقط موسسه صلح نوبل اعلام کرده که جایزه نوبل وی را باز نمی گرداند زیرا قوانین این موسسه چنین اجازه ای را نمی دهد.
اما سایر ارگان های بین المللی و منطقه ای که جایزه ای را به این مبارز پیشین مقابله با استبداد نظامیان در میانمار اعطا کرده اند، یا جوایز خود را پس گرفته و یا تهدید به بازپس گیری آن کرده اند.
علاوه براین بسیاری از ملت ها و کشورها به نوعی اعتراض و انتقاد خود را در مورد نافرجام بودن سرنوشت اقلیت مسلمان روهینگیا که مظلومانه در رنج و سختی بسیار گسترده ای قرار گرفته اند، مطرح نمودند.
سازمان ها و نهادهای ذیل بخشی از ارگان های بین المللی و خارجی هستند که درسال 2018، افتخارات بین المللی و یا جوایز خود را پس از اعطا به آنگ سان سوچی ، برسر بحران روهینگیا ملغی تلقی کرده اند:

*بنیاد مه 18 مه
این مرکز یکی از بزرگترین نهادهای حقوق بشری در کره جنوبی است که روز 18 دسامبر(27 آذر) اعلام کرد که جایزه حقوق بشری این سازمان موسوم به Gwangju Human Rights Award را که سال 2014 به سوچی داده پس می گیرد و وی را از فهرست دریافت کنندگان جایزه خود خارج می سازد.
یک سخنگوی بنیاد به رسانه های محلی گفت: بی تفاوتی به بی عدالتی که با جنایات علیه روهینگیایی های اعمال می شود برخلاف ارزش هایی است که این جایزه از آن دفاع می کند و حقوق بشر را احیاء می کند.
این بنیاد در سال 1994 به منظور یادبود قیام 1980 مردم کره جنوبی در منطقه Gwangju درحمایت از دموکراسی تأسیس شد. درجریان این قیام خونین بیش از 200 نفر از مردم بومی توسط نیروهای نظامی کشته و مجروح شدند.

*عفو بین الملل
سازمان عفو بین الملل در روز 13 نوامبر(22 آبان) با محکوم کردن سوچی در عدم حمایت از روهینگیایی ها اعلام کرد که مهمترین جایزه حقوق بشر این سازمان را که به وی داده کان لم یکن می داند و او را به سوء استفاده از قدرت نیز متهم کرد زیرا آشکارا علیه ظلمی که بر اقلیت مسلمان روهینگیایی رفته ، اعتراضی درقبال نظامیان نداشته است.
این سازمان در گزارش خود تاکید کرد سوچی نه تنها علیه سرکوب روهینگیایی ها موضع نگرفته، بلکه تاکنون توجیهات غیرانسانی آنها را در انتقاد به نهادهای بین المللی را تکرار کرده و دولت وی نیز ممانعت زیادی برای بررسی های جهانی در مورد بررسی بیطرفانه این جنایات ایجاد کرده است.
آنگ سان سوچی درسال 2009 که در بازداشت خانگی نظامیان میانمار قرار داشت، جایزه Ambassador of Conscience Award این نهاد حقوق بشری بین المللی را دریافت کرده بود.

* موزه یادبود هولوکاست آمریکا
این مرکز نیز ضمن انتقاد از شکست و ناکامی سوچی در انتقاد از رفتارهای غیرانسانی در جایگاه دولت میانمار و متوقف نکردن حملات نظامی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا اعلام کرد که جایزه خود را از این شخصیت میانماری بازپس می گیرد.
رهبر کنونی میانمار اولین دریافت کننده جایزه Elie Wiesel Award را در سال 2012 از این موزه به دلیل تلاش برای تحقق حقوق بشر در میانمار دریافت کرده بود.
این موزه در نامه ای که روز 6 مارس سال جاری (15 اسفند 96) در علت این اقدام در وبگاه خود منتشر ساخت، نوشت: همکاری نکردن سوچی و دولت وی با محققان و گزارشگران سازمان ملل متحد، در مورد حملات غیرانسانی و نفرت انگیز علیه روهینگیایی ها و عدم دسترسی خبرنگاران به مناطقی که ادعای کشتارجمعی و نسل کشی در مورد آنها وجود دارد از جمله علل بازپس گیری این جایزه است.
*جوایز شهروندی
در سال جاری همچنین شهرهای پاریس، ادینبورگ، گلاسکو، آکسفورد، شفیلد، دوبلین و نیوکاسل به ترتیب اعلام کردند که جوایز افتخاری موسوم به آزادی را که به سوچی اعطا کرده بودند از وی پس می گیرند.
وی در سال های 1964 تا 1967 میلادی در رشته‌های علوم سیاسی، فلسفه و اقتصاد در آکسفورد تحصیل‌کرده بود و در سال 2012 موفق به دریافت دکترای افتخاری از این دانشگاه شده بود.
'آنه هیلدالگو' سخنگوی شهردار پاریس در روز 30 نوامبر (14 آبان) گفت که این تصمیم درپی 'نقض چندین قوانین بین المللی حقوق بشر در میانمار و اعمال خشونت و آزار و اذیت مستمر و گسترده توسط نیروهای امنیتی میانمار علیه اقلیت روهینگیا' اتخاذ شده است.
آنگ سان سوچی نخستین فردی است که از وی، جایزه 'آزادی' پایتخت فرانسه را که یک جایزه کاملا نمادین برای فعالان حقوق بشر و تحقق آزادی در جهان است، پس گرفته می شود.
*جایزه شهروندی کانادا
پارلمان کانادا در 27 سپتامبر امسال (5 مهر) به اتفاق آرا، بازپس گیری شهروندی کانادا از آنگ سان سوچی را تصویب کرد.
این تصمیم پس از آن گرفته شد که اوتاوا گزارش گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در مورد نسل کشی در میانمار توسط نظامیان را پذیرفت و با استناد به آن دست به این اقدام زد.
رهبر معنوی میانمار در سال 2007 میلادی شهروندی کانادا را به دلیل مبارزاتش علیه استبداد نظامیان بودایی در میانمار کسب کرده بود.
وی اولین فردی است که شهروندی افتخاری کانادا را از دست می دهد.
این جایزه تاکنون به 5 نفر از جمله دالایی لاما رهبر بوداییان تبت، یوسف زی ملالا مدافع پاکستانی آموزش دختران و نلسون ماندلا رهبر کنگره ملی آفریقا و مخالف و مبارز علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی داده شده است.
* دانشکده اقتصاد لندن
اتحادیه دانشجویان دانشکده اقتصاد لندن نیز روز سوم نوامبر (13 آبان) اعلام کرد که با برگزاری یک انتخابات قصد دارد تا سوچی را از ریاست افتخاری این اتحادیه خارج سازد.
سوچی درسال 1991 میلادی ریاست افتخاری این مرکز را به دست آورده بود، اما مسئولان و دانشجویان این اتحادیه معتقدند این اقدام پاسخی به بی عملی و بی مسئولیتی وی در قبال بحران انسانی گسترده درمیان روهینگیایی هاست.
درمجموع انتظار می رفت سوچی که خود سابقه مبارزه طولانی و 15 سال حبس خانگی را در میانمار تا پیش از قدرت گرفتن در سال 2016 در مقابله بانظامیان داشته، در جایگاه مسئول دولت واکنش شدیدتری نسبت به بحران انسانی روهینگیایی ها داشته باشد و همین انتظار سبب شد تا در سال جاری بسیاری از نهادهای جهانی یکی پس از دیگری از وی روی برگردانند.
گزارش: مریم شفیعی
آساق**1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
راز عمر طولانی چیست؟
برخی از مناطق به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند تا ماده غذایی خاصی را در حد مطلوب مصرف کنند.
سوپراسپرت جدید شورولت- عکس
خودروساز آمریکایی شورولت از جدیدترین محصول خود "Corvette C8 Stingray (2020)" رونمایی کرد.
۵ روش برای سرکوب اضطراب
از عوامل مشترک به وجود آورنده اضطراب می‌توان به روز اول کار در محلی جدید یا هنگام ارائه یک موضوع برای افراد زیاد٬ اشاره کرد.
روند کاهشی قیمت طلا در آینده ادامه‌دار است؟
نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران درباره وضعیت بازار طلا توضیحاتی ارائه داد.
غیبت رضایی از لیست بروژ برای دیدار با اسپورتینگ
مهاجم ایرانی کلوب بروژ در لیست تیمش برای بازی دوستانه با اسپورتینگ پرتغال قرار نگرفت.
دلیل توقیف نفتکش انگلیسی از زبان یک منبع نظامی آگاه
یک منبع نظامی آگاه در رابطه با دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز گفت: این نفتکش که توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز عبور می‌کرد.
تکذیب حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار
معاون فرماندار گرمسار با اشاره به شایعات مطرح شده درباره حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار گفت: این شایعه کذب محض بوده و صحت ندارد.
واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
شورای امنیت ملی آمریکا جمعه شب اعلام کرد از توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران مطلع شده است.
تعداد خدمه نفتکش توقیف شده انگلیسی توسط ایران
نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.