نمایندگان مجلس افغانستان: آمریکا بدون اجرای وعده ها می رود

14:24 ۲۸ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 67 0
نمایندگان مجلس افغانستان: آمریکا بدون اجرای وعده ها می رود

کابل - ایرنا - با فاصله اندکی بعد از نشست پنج جانبه ابوظبی که برای صلح افغانستان برگزار شد، جمعه گذشته به نقل از رئیس جمهوری آمریکا اعلام شد که هفت هزار نظامی این کشور، افغانستان را ترک خواهند کرد که این تصمیم موجب واکنش هایی بین نمایندگان مجلس افغانستان شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در نشست روز شنبه مجلس نمایندگان افغانستان ، شماری از نمایندگان با اشاره به این تصمیم آمریکا
از آن به عنوان عدم تعهد آمریکا به اجرای وعده هایش در برابر دولت و ملت افغانستان یاد کردند.
«کمال ناصر اصولی» نماینده استان «خوست» در مجلس نمایندگان افغانستان در این رابطه گفت که آمریکا به افغانستان حمله نظامی کرد و حاکمیت طالبان را که در آن زمان امنیت خوبی را برای مردم تأمین کرده بود، از بین برد.
وی افزود که آمریکا با تبلیغات مردم سالاری ، پیشرفت و توسعه کشور ما را به وضعیت کنونی رساند و در حالی که افغان ها آنها را دعوت برای جنگ در مقابل طالبان نکرده بودند، وارد این کشور شدند و اکنون بدون عملی کردن تعهدات خود می خواهند اقدام به خروج کنند.
وی تأکید کرد که آمریکایی ها باید نیروهای ارتش افغانستان را درست تجهیز کنند و نگذارد بار دیگر این کشور در جنگ های نیابتی و گروهی غرق شود.
«نصرالله صادقی زاده نیلی» نماینده استان «دایکندی» در مجلس هم گفت که آمریکایی ها زمانی به افغانستان حمله نظامی کردند که برج های تجارت جهانی، پنتاگون و کاخ سفید هدف حمله قرار گرفت و آنها برای تأمین منافع خود به افغانستان حمله کردند.
وی گفت که در گذشته گروه طالبان به گفته «بی نظیربوتو» نخست وزیر سابق پاکستان که خود اعتراف کرده بود، با تبانی عربستان، پاکستان و امارات با مشوره آمریکایی ها ایجاد شده بود و هم اکنون نیز پاکستان، امارات و عربستان ضمانت می کنند که طالبان منافع آمریکا را تهدید نکند و یا از گروه های حمایت نکند که تهدیدی به منافع آمریکا شمرده می شوند.
به گفته نیلی به همین دلیل آمریکایی ها نه برای تأمین امنیت و توسعه افغانستان به کشور حمله کرده بودند و نه هم برای ثبات و امنیت آینده افغانستان در این کشور باقی خواهند ماند و همه تصمیم مقامات آمریکایی مبتنی بر منافع آمریکاست و افغان ها نباید به خروج و حضور آنها دل خوش کند.
اما وی از اعتماد بیش از حد دولت وحدت ملی به آمریکایی ها و امضای پیمان امنیتی با آن کشور بدون هیچ قیدو شرطی انتقاد کرد و گفت که در آن زمان به مخالفان پیمان امنیتی مجال استدلال هم داده نمی شد و امروز آمریکایی ها بدون توجه به وضعیت افغانستان ، هر اقدامی بدون توجه به خواست دولت و مردم این کشور انجام می دهند.
آمریکا طی حضور 18 ساله خود در افغانستان برای دومین بار است که از تصمیم برای خروج نظامیانش از خاک افغانستان سخن گفته است.
در نوبت اول که همزمان با پایان دوره حکومت «بارک اوباما» در سال 2014 بود با مقاومت جنگ سالاران به وقفه افتاد تا با به قدرت رسیدن «دونالد ترامپ» نه تنها این تصمیم عملی نشد ، بلکه تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان افزایش یافتند و از پنج هزار نظامی به 14 هزار تن رسیدند.
اغلب تحلیل های محلی در افغانستان حاکی است که بخشی از این تصمیم امروز رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیرو ، کارکرد انتخاباتی دارد و ترامپ می خواهد با توجه به سطح نارضایتی شهروندانش و به منظور جلب حمایت آنها برای انتخابات بعدی از تصمیم خروج هفت هزار نظامی آمریکا از افغانستان استفاده کند.
از آن سو پس از پایان نشست ابوظبی رسانه ها اعلام کردند، گروه طالبان در مذاکراتش با طرف های دیگر خواستار خروج آمریکا از افغانستان شده است و از امارات، پاکستان و عربستان خواسته است که خروج آمریکایی ها را تضمین کند و دستور ترامپ به خروج هفت هزار نظامی خود از افغانستان گامی برای این تضمین است.
در یکی از صفحات اجتماعی پربازدید افغانستان به نام «صدای بغلان» در همین رابطه آمده است که اصل خروج اتفاق نمی افتد اما در ظاهر تبلیغاتی انجام می شود که آمریکا خروج نظامیان خود را روی دست گرفته است که با این کار طالبان هم می تواند بگوید یکی از خواسته های آنها که خروج نظامیان آمریکایی بود، در حال عملی شدن است و بنابرآن گفت وگوی آنها با آمریکا موفقیتی برای آنها داشته است.
اداره کنندگان این صفحه باور دارند که طالبان، آمریکا و کشورهای حامی آنها همه می دانند که خروجی در کار نیست و تنها در گفتار میدان گفت و گو با طالبان را داغ می سازد.
اما دولت افغانستان در پی این اعلام واکنش نشان داد و گفت که خروج نظامیان آمریکایی از این کشور هیچ اثر منفی بر وضعیت امنیتی و جنگی افغانستان برجای نخواهد گذاشت.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که نظامیان خارجی که در این کشور حضور دارند، تنها نقش مشوره دهی و آموزش دارند و در جنگ جاری با طالبان نقشی ایفا نمی کند که خروج آنها اثری در صحنه جنگ داشته باشد.
«احمد ضیا مسعود» معاون اول سابق افغانستان رئیس جمهوری افغانستان و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفته است که عقب ‌نشینی آمریکا‌ از افغانستان در زمانی صورت می ‌گیرد که طالبان نسبت به دولت افغانستان در موقعیت برتر نظامی قرار دارد.
وی افزوده است که این عقب‌ نشینی نقش کشورهای منطقه را در افغانستان برجسته می ‌کند، جنگ شدت پیدا خواهد کرد و در نهایت کشور ما شاهد شکل ‌گیری جنگ‌های جدید بین طالبان و سایر گروه‌های سیاسی خواهد بود.
«احمد سعیدی» یکی از کارشناسان و مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در افغانستان نیز به این باور است که آمریکا با سیاست های اشتباه ترامپ شکست خورده است و سوریه را به روسیه واگذار کرد و اکنون افغانستان را هم رها می کند.
وی افزوده است که در حال حاضر بحث بین دولت افغانستان و آمریکا در باره تشکیل دولت موقت است که دولت وحدت ملی با آن مخالفت می کند و تأکید دارد که اگر دولت موقت تشکیل هم شود باید، در رأس آن خود آنها باشند اما آمریکا تأکید دارد که در رأس دولت موقت کسی باشد که مورد قبول طالبان هم باشد.
وی تصریح کرده است که سال آینده میلادی سال مقابله آمریکا و دولت وحدت ملی برسر تشکیل دولت موقت خواهد بود که سیاستمداران افغان باید نگران این وضعیت باشند و آمریکا با تصمیم های خام ترامپ در حقیقت شکست خود را در شرق پذیرفته است.
به نظر می رسد که باید منتظر بازی های پشت پرده آمریکا با کشورهای هم پیمانش مانند عربستان، امارات و پاکستان بود که با چه برنامه ای با جنگ و ناامنی در منطقه مواجه می شوند.
آساق*291*1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

پاسخ خزانه دار شورای تهران به رفیق دوست
تهران-ایرنا- سید حسن رسولی عضو و خزانه دار شورای شهر تهران به اظهارنظر محسن رفیق دوست درباره عدم افتتاح یک ایستگاه مترو در مدیریت جدید شهری پاسخ داد.
مسیر دیپلماسی بهترین راه گسترش تعاملات ایران و ترکمنستان است
مشهد - ایرنا - سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مرو گفت: بهترین راه گسترش تعاملات بین ایران و ترکمنستان مسیر دیپلماسی است که نباید با تغییر حکومت ‌ها و نگرش ‌ها کمرنگ شود.
پذیرش دانشجویان در دانشگاهها به اندازه نیاز کشور باشد
قم -ایرنا- آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید گفت: پذیرش و تربیت دانشجویان در دانشگاهها به ویژه درحوزه علوم انسانی، باید به اندازه نیاز کشور باشد.
وحدت حوزه و دانشگاه نقشه های دشمن را بی اثر می کند
قم- ایرنا- آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: اگر ما بتوانیم وحدت حوزه و دانشگاه ها را حفظ و تقویت کنیم دشمنان راه به جایی نخواهند برد.
داوطلبان هلال احمر پیشگام در بشر دوستی و سعادت جامعه هستند
مشهد - ایرنا - نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر کشور گفت: داوطلبان هلال احمر پیشگام در بشر دوستی و ایجاد سعادت در جامعه هستند.
انقلاب اسلامی در40 سالگی به کمال رسیده است
بوشهر- ایرنا- نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری گفت: انقلاب اسلامی ایران با رسیدن به 40سالگی از هر جهت به کمال رسیده و از همه موانع برنامه ریزی شده توسط دشمن عبور کرده است.
سند راهبردی گیاهان دارویی به استان ها ابلاغ می شود
بیرجند - ایرنا - مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها و آبخیزداری گفت: سند جامع راهبردی گیاهان دارویی تهیه شده و به زودی به استان ها ابلاغ می شود.
پیشروی آلودگی هوای کلانشهرها در نبود مدیریت و برنامه ریزی
اصفهان- ایرنا- نداشتن طرح جامع علمی و عملی، موازی کاری، نبود ضمانت اجرایی قوانین، فقدان مدیریت یکپارچه شهری، نگرش سلیقه ای و عدم کنترل آلاینده ها از جمله عوامل پیشروی آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور از سوی کارشناسان میزگرد ایرنا اصفهان مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
حماس:آمریکا دنبال باج خواهی از ملت فلسطین است
هران- ایرنا- سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تصمیم آمریکا برای قطع کمک به ملت فلسطین را باج گیری سیاسی خواند و گفت که این تصمیم رفتار و نگرش های غیراخلاقی دولت واشنگتن را در برخورد با ملت فلسطین و آرمان های عادلانه آن نشان می دهد.
تاکید مالزی بر حمایت از فلسطین و مخالفت با اسرائیل
کوالالامپور - ایرنا - نخست وزیر مالزی در انگلیس از تصمیم دولتش در جلوگیری از ورود ورزشکاران اسرائیلی به این کشور حمایت کرد و گفت که کوالالامپور و تل آویو رابطه دیپلماتیک ندارند، بنابراین هیچ اسرائیلی نباید وارد کشورما شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
کتیبه زوج مصری کشف شد
یک کتیبه‌ی آهکی آسیب دیده در معبدی ۳۵۰۰ ساله در شهری در جنوب مصر درحالی کشف شد که نقشی زوج باستانی بر آن نقش بود . گمان می‌رود آسیب وارد شده، عمدا و به منظور نابودی زندگی پس از مرگ آنها بوده‌ است.
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد
افزایش 49 درصدی بدهی دولت هند در دوره نخست وزیری مودی
روسیه در طرحهای آب و برق   پاکستان سرمایه گذاری می‌کند
نگرانی از تداوم جنگ، بازخورد تیرگی افق مذاکرات صلح افغانستان
سیاست خارجی آمریکا در قبال هند،مبهم و پیچیده است
دادگاه عالی هند،دهلی نو را غیر قابل سکونت اعلام کرد
مالزی حامی فلسطین و مخالف عادی سازی روابط  با رژیم صهیونیستی
چین به مقررات بین المللی دریاها پایبند باشد
طالبان دیداری در پاکستان با نماینده آمریکا نخواهد داشت