نمایندگان مجلس افغانستان: آمریکا بدون اجرای وعده ها می رود

14:24 ۸۷ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 161 0
نمایندگان مجلس افغانستان: آمریکا بدون اجرای وعده ها می رود

کابل - ایرنا - با فاصله اندکی بعد از نشست پنج جانبه ابوظبی که برای صلح افغانستان برگزار شد، جمعه گذشته به نقل از رئیس جمهوری آمریکا اعلام شد که هفت هزار نظامی این کشور، افغانستان را ترک خواهند کرد که این تصمیم موجب واکنش هایی بین نمایندگان مجلس افغانستان شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در نشست روز شنبه مجلس نمایندگان افغانستان ، شماری از نمایندگان با اشاره به این تصمیم آمریکا
از آن به عنوان عدم تعهد آمریکا به اجرای وعده هایش در برابر دولت و ملت افغانستان یاد کردند.
«کمال ناصر اصولی» نماینده استان «خوست» در مجلس نمایندگان افغانستان در این رابطه گفت که آمریکا به افغانستان حمله نظامی کرد و حاکمیت طالبان را که در آن زمان امنیت خوبی را برای مردم تأمین کرده بود، از بین برد.
وی افزود که آمریکا با تبلیغات مردم سالاری ، پیشرفت و توسعه کشور ما را به وضعیت کنونی رساند و در حالی که افغان ها آنها را دعوت برای جنگ در مقابل طالبان نکرده بودند، وارد این کشور شدند و اکنون بدون عملی کردن تعهدات خود می خواهند اقدام به خروج کنند.
وی تأکید کرد که آمریکایی ها باید نیروهای ارتش افغانستان را درست تجهیز کنند و نگذارد بار دیگر این کشور در جنگ های نیابتی و گروهی غرق شود.
«نصرالله صادقی زاده نیلی» نماینده استان «دایکندی» در مجلس هم گفت که آمریکایی ها زمانی به افغانستان حمله نظامی کردند که برج های تجارت جهانی، پنتاگون و کاخ سفید هدف حمله قرار گرفت و آنها برای تأمین منافع خود به افغانستان حمله کردند.
وی گفت که در گذشته گروه طالبان به گفته «بی نظیربوتو» نخست وزیر سابق پاکستان که خود اعتراف کرده بود، با تبانی عربستان، پاکستان و امارات با مشوره آمریکایی ها ایجاد شده بود و هم اکنون نیز پاکستان، امارات و عربستان ضمانت می کنند که طالبان منافع آمریکا را تهدید نکند و یا از گروه های حمایت نکند که تهدیدی به منافع آمریکا شمرده می شوند.
به گفته نیلی به همین دلیل آمریکایی ها نه برای تأمین امنیت و توسعه افغانستان به کشور حمله کرده بودند و نه هم برای ثبات و امنیت آینده افغانستان در این کشور باقی خواهند ماند و همه تصمیم مقامات آمریکایی مبتنی بر منافع آمریکاست و افغان ها نباید به خروج و حضور آنها دل خوش کند.
اما وی از اعتماد بیش از حد دولت وحدت ملی به آمریکایی ها و امضای پیمان امنیتی با آن کشور بدون هیچ قیدو شرطی انتقاد کرد و گفت که در آن زمان به مخالفان پیمان امنیتی مجال استدلال هم داده نمی شد و امروز آمریکایی ها بدون توجه به وضعیت افغانستان ، هر اقدامی بدون توجه به خواست دولت و مردم این کشور انجام می دهند.
آمریکا طی حضور 18 ساله خود در افغانستان برای دومین بار است که از تصمیم برای خروج نظامیانش از خاک افغانستان سخن گفته است.
در نوبت اول که همزمان با پایان دوره حکومت «بارک اوباما» در سال 2014 بود با مقاومت جنگ سالاران به وقفه افتاد تا با به قدرت رسیدن «دونالد ترامپ» نه تنها این تصمیم عملی نشد ، بلکه تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان افزایش یافتند و از پنج هزار نظامی به 14 هزار تن رسیدند.
اغلب تحلیل های محلی در افغانستان حاکی است که بخشی از این تصمیم امروز رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیرو ، کارکرد انتخاباتی دارد و ترامپ می خواهد با توجه به سطح نارضایتی شهروندانش و به منظور جلب حمایت آنها برای انتخابات بعدی از تصمیم خروج هفت هزار نظامی آمریکا از افغانستان استفاده کند.
از آن سو پس از پایان نشست ابوظبی رسانه ها اعلام کردند، گروه طالبان در مذاکراتش با طرف های دیگر خواستار خروج آمریکا از افغانستان شده است و از امارات، پاکستان و عربستان خواسته است که خروج آمریکایی ها را تضمین کند و دستور ترامپ به خروج هفت هزار نظامی خود از افغانستان گامی برای این تضمین است.
در یکی از صفحات اجتماعی پربازدید افغانستان به نام «صدای بغلان» در همین رابطه آمده است که اصل خروج اتفاق نمی افتد اما در ظاهر تبلیغاتی انجام می شود که آمریکا خروج نظامیان خود را روی دست گرفته است که با این کار طالبان هم می تواند بگوید یکی از خواسته های آنها که خروج نظامیان آمریکایی بود، در حال عملی شدن است و بنابرآن گفت وگوی آنها با آمریکا موفقیتی برای آنها داشته است.
اداره کنندگان این صفحه باور دارند که طالبان، آمریکا و کشورهای حامی آنها همه می دانند که خروجی در کار نیست و تنها در گفتار میدان گفت و گو با طالبان را داغ می سازد.
اما دولت افغانستان در پی این اعلام واکنش نشان داد و گفت که خروج نظامیان آمریکایی از این کشور هیچ اثر منفی بر وضعیت امنیتی و جنگی افغانستان برجای نخواهد گذاشت.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که نظامیان خارجی که در این کشور حضور دارند، تنها نقش مشوره دهی و آموزش دارند و در جنگ جاری با طالبان نقشی ایفا نمی کند که خروج آنها اثری در صحنه جنگ داشته باشد.
«احمد ضیا مسعود» معاون اول سابق افغانستان رئیس جمهوری افغانستان و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفته است که عقب ‌نشینی آمریکا‌ از افغانستان در زمانی صورت می ‌گیرد که طالبان نسبت به دولت افغانستان در موقعیت برتر نظامی قرار دارد.
وی افزوده است که این عقب‌ نشینی نقش کشورهای منطقه را در افغانستان برجسته می ‌کند، جنگ شدت پیدا خواهد کرد و در نهایت کشور ما شاهد شکل ‌گیری جنگ‌های جدید بین طالبان و سایر گروه‌های سیاسی خواهد بود.
«احمد سعیدی» یکی از کارشناسان و مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در افغانستان نیز به این باور است که آمریکا با سیاست های اشتباه ترامپ شکست خورده است و سوریه را به روسیه واگذار کرد و اکنون افغانستان را هم رها می کند.
وی افزوده است که در حال حاضر بحث بین دولت افغانستان و آمریکا در باره تشکیل دولت موقت است که دولت وحدت ملی با آن مخالفت می کند و تأکید دارد که اگر دولت موقت تشکیل هم شود باید، در رأس آن خود آنها باشند اما آمریکا تأکید دارد که در رأس دولت موقت کسی باشد که مورد قبول طالبان هم باشد.
وی تصریح کرده است که سال آینده میلادی سال مقابله آمریکا و دولت وحدت ملی برسر تشکیل دولت موقت خواهد بود که سیاستمداران افغان باید نگران این وضعیت باشند و آمریکا با تصمیم های خام ترامپ در حقیقت شکست خود را در شرق پذیرفته است.
به نظر می رسد که باید منتظر بازی های پشت پرده آمریکا با کشورهای هم پیمانش مانند عربستان، امارات و پاکستان بود که با چه برنامه ای با جنگ و ناامنی در منطقه مواجه می شوند.
آساق*291*1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
چین برای صادرات ایران خط اعتباری ویژه ایجاد می کند
رئیس جمهوری قزاقستان از مقام خود کناره گیری کرد
گلوبال تایمز: کشتار نیوزیلند شکست غرب است
رئیس سابق سنای پاکستان اظهارات پمپئو را محکوم کرد
کره جنوبی خواستار اقدامات عملی پیونگ یانگ شد
نقش نقص قوانین بر صدرنشینی هند در تلفات سوانح رانندگی جهان
وزیر اقتصاد: ایران نگاه ویژه ای به توسعه روابط با چین دارد
نخست وزیر نیوزیلند از ذکر نام مهاجم مساجد کشورش اجتناب کرد
تقویت همکاری های پکن و تهران به نفع جهان است
هند و پاکستان درباره احداث گذرگاه کارتارپور گفت و گو می کنند