نمایندگان مجلس افغانستان: آمریکا بدون اجرای وعده ها می رود

14:24 ۱۸۴ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 215 0
نمایندگان مجلس افغانستان: آمریکا بدون اجرای وعده ها می رود

کابل - ایرنا - با فاصله اندکی بعد از نشست پنج جانبه ابوظبی که برای صلح افغانستان برگزار شد، جمعه گذشته به نقل از رئیس جمهوری آمریکا اعلام شد که هفت هزار نظامی این کشور، افغانستان را ترک خواهند کرد که این تصمیم موجب واکنش هایی بین نمایندگان مجلس افغانستان شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در نشست روز شنبه مجلس نمایندگان افغانستان ، شماری از نمایندگان با اشاره به این تصمیم آمریکا
از آن به عنوان عدم تعهد آمریکا به اجرای وعده هایش در برابر دولت و ملت افغانستان یاد کردند.
«کمال ناصر اصولی» نماینده استان «خوست» در مجلس نمایندگان افغانستان در این رابطه گفت که آمریکا به افغانستان حمله نظامی کرد و حاکمیت طالبان را که در آن زمان امنیت خوبی را برای مردم تأمین کرده بود، از بین برد.
وی افزود که آمریکا با تبلیغات مردم سالاری ، پیشرفت و توسعه کشور ما را به وضعیت کنونی رساند و در حالی که افغان ها آنها را دعوت برای جنگ در مقابل طالبان نکرده بودند، وارد این کشور شدند و اکنون بدون عملی کردن تعهدات خود می خواهند اقدام به خروج کنند.
وی تأکید کرد که آمریکایی ها باید نیروهای ارتش افغانستان را درست تجهیز کنند و نگذارد بار دیگر این کشور در جنگ های نیابتی و گروهی غرق شود.
«نصرالله صادقی زاده نیلی» نماینده استان «دایکندی» در مجلس هم گفت که آمریکایی ها زمانی به افغانستان حمله نظامی کردند که برج های تجارت جهانی، پنتاگون و کاخ سفید هدف حمله قرار گرفت و آنها برای تأمین منافع خود به افغانستان حمله کردند.
وی گفت که در گذشته گروه طالبان به گفته «بی نظیربوتو» نخست وزیر سابق پاکستان که خود اعتراف کرده بود، با تبانی عربستان، پاکستان و امارات با مشوره آمریکایی ها ایجاد شده بود و هم اکنون نیز پاکستان، امارات و عربستان ضمانت می کنند که طالبان منافع آمریکا را تهدید نکند و یا از گروه های حمایت نکند که تهدیدی به منافع آمریکا شمرده می شوند.
به گفته نیلی به همین دلیل آمریکایی ها نه برای تأمین امنیت و توسعه افغانستان به کشور حمله کرده بودند و نه هم برای ثبات و امنیت آینده افغانستان در این کشور باقی خواهند ماند و همه تصمیم مقامات آمریکایی مبتنی بر منافع آمریکاست و افغان ها نباید به خروج و حضور آنها دل خوش کند.
اما وی از اعتماد بیش از حد دولت وحدت ملی به آمریکایی ها و امضای پیمان امنیتی با آن کشور بدون هیچ قیدو شرطی انتقاد کرد و گفت که در آن زمان به مخالفان پیمان امنیتی مجال استدلال هم داده نمی شد و امروز آمریکایی ها بدون توجه به وضعیت افغانستان ، هر اقدامی بدون توجه به خواست دولت و مردم این کشور انجام می دهند.
آمریکا طی حضور 18 ساله خود در افغانستان برای دومین بار است که از تصمیم برای خروج نظامیانش از خاک افغانستان سخن گفته است.
در نوبت اول که همزمان با پایان دوره حکومت «بارک اوباما» در سال 2014 بود با مقاومت جنگ سالاران به وقفه افتاد تا با به قدرت رسیدن «دونالد ترامپ» نه تنها این تصمیم عملی نشد ، بلکه تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان افزایش یافتند و از پنج هزار نظامی به 14 هزار تن رسیدند.
اغلب تحلیل های محلی در افغانستان حاکی است که بخشی از این تصمیم امروز رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیرو ، کارکرد انتخاباتی دارد و ترامپ می خواهد با توجه به سطح نارضایتی شهروندانش و به منظور جلب حمایت آنها برای انتخابات بعدی از تصمیم خروج هفت هزار نظامی آمریکا از افغانستان استفاده کند.
از آن سو پس از پایان نشست ابوظبی رسانه ها اعلام کردند، گروه طالبان در مذاکراتش با طرف های دیگر خواستار خروج آمریکا از افغانستان شده است و از امارات، پاکستان و عربستان خواسته است که خروج آمریکایی ها را تضمین کند و دستور ترامپ به خروج هفت هزار نظامی خود از افغانستان گامی برای این تضمین است.
در یکی از صفحات اجتماعی پربازدید افغانستان به نام «صدای بغلان» در همین رابطه آمده است که اصل خروج اتفاق نمی افتد اما در ظاهر تبلیغاتی انجام می شود که آمریکا خروج نظامیان خود را روی دست گرفته است که با این کار طالبان هم می تواند بگوید یکی از خواسته های آنها که خروج نظامیان آمریکایی بود، در حال عملی شدن است و بنابرآن گفت وگوی آنها با آمریکا موفقیتی برای آنها داشته است.
اداره کنندگان این صفحه باور دارند که طالبان، آمریکا و کشورهای حامی آنها همه می دانند که خروجی در کار نیست و تنها در گفتار میدان گفت و گو با طالبان را داغ می سازد.
اما دولت افغانستان در پی این اعلام واکنش نشان داد و گفت که خروج نظامیان آمریکایی از این کشور هیچ اثر منفی بر وضعیت امنیتی و جنگی افغانستان برجای نخواهد گذاشت.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که نظامیان خارجی که در این کشور حضور دارند، تنها نقش مشوره دهی و آموزش دارند و در جنگ جاری با طالبان نقشی ایفا نمی کند که خروج آنها اثری در صحنه جنگ داشته باشد.
«احمد ضیا مسعود» معاون اول سابق افغانستان رئیس جمهوری افغانستان و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفته است که عقب ‌نشینی آمریکا‌ از افغانستان در زمانی صورت می ‌گیرد که طالبان نسبت به دولت افغانستان در موقعیت برتر نظامی قرار دارد.
وی افزوده است که این عقب‌ نشینی نقش کشورهای منطقه را در افغانستان برجسته می ‌کند، جنگ شدت پیدا خواهد کرد و در نهایت کشور ما شاهد شکل ‌گیری جنگ‌های جدید بین طالبان و سایر گروه‌های سیاسی خواهد بود.
«احمد سعیدی» یکی از کارشناسان و مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در افغانستان نیز به این باور است که آمریکا با سیاست های اشتباه ترامپ شکست خورده است و سوریه را به روسیه واگذار کرد و اکنون افغانستان را هم رها می کند.
وی افزوده است که در حال حاضر بحث بین دولت افغانستان و آمریکا در باره تشکیل دولت موقت است که دولت وحدت ملی با آن مخالفت می کند و تأکید دارد که اگر دولت موقت تشکیل هم شود باید، در رأس آن خود آنها باشند اما آمریکا تأکید دارد که در رأس دولت موقت کسی باشد که مورد قبول طالبان هم باشد.
وی تصریح کرده است که سال آینده میلادی سال مقابله آمریکا و دولت وحدت ملی برسر تشکیل دولت موقت خواهد بود که سیاستمداران افغان باید نگران این وضعیت باشند و آمریکا با تصمیم های خام ترامپ در حقیقت شکست خود را در شرق پذیرفته است.
به نظر می رسد که باید منتظر بازی های پشت پرده آمریکا با کشورهای هم پیمانش مانند عربستان، امارات و پاکستان بود که با چه برنامه ای با جنگ و ناامنی در منطقه مواجه می شوند.
آساق*291*1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.