معترضان سودانی بار دیگر مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند

15:43 ۳۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 103 0
معترضان سودانی بار دیگر مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند

تهران- ایرنا- معترضان سودانی با گسترش دامنه تظاهرات ضد دولتی خود به شهر الرهد در غرب سودان، بار دیگر مقر جدید حزب حاکم این کشور را به آتش کشیدند.

ایرنا

به گزارش روز شنبه خبرگزاری اسپوتنیک ،معترضان امروز /شنبه/ بار دیگر مقر جدید حزب حاکم در شهر الرهد در غرب سودان را به آتش کشیدند. این در حالی است که تظاهر کنندگان خشمگین توجهی به تهدید های مقامات دولتی و دستگیری ها نمی کنند.
'صادق المهدی' رئیس حزب امت سودان گفت: 22 تن از مردم از چهارشنبه تاکنون در اعتراض های اخیر علیه گرانی در سودان کشته شده اند.
وی با اعلام حمایت از گفت وگوی مسالمت آمیز، به کارگیری هرگونه سرکوب علیه مردم را محکوم کرد و از نیروهای امنیتی خواست با غیر نظامیان با خشونت رفتار نکنند.
'المهدی' پیشنهاد تشکیل شورایی متشکل از همه نیروهای سیاسی به عنوان دولت جایگزین را به رئیس جمهوری سودان داد.
وی تاکید کرد: 'عمر البشیر' دو گزینه برای پایان دادن به اعتراض های مردمی پیش رو دارد، پذیرش تشکیل دولت جدید یا مواجهه با خشم مردم.
شهرهای سودان از روز چهارشنبه در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و افزایش قیمت ها شاهد تظاهرات گسترده است. تورم در این کشور طی ماه گذشته از مرز 64 درصد عبور کرد.
در حالی که دولت سودان شمار کشته ها را تاکنون سه تن اعلام کرده اما برخی خبرها حاکی از آن است که تاکنون دهها تن در اعتراض های مردمی کشته شده اند.
این در حالی است که رئیس حزب امت سودان در نشست مطبوعاتی در خارطوم از ' البشیر' رئیس جمهوری این کشور خواست با پذیرش تغییر به درخواست های معترضان در چندین شهر سودان طی روزهای اخیر رسیدگی کند.
وی با اشاره به کشته شدن 22 تن و دستگیری دهها مخالف در تظاهرات اخیر شهرهای سودان افزود: اعتراضات مسالمت آمیز مردم به اوضاع اقتصادی و افزایش گرانی جنبه قانونی دارد.
وی تاکید کرد: مردم سودان خواهان دولت جدید هستند و ما از درخواست های مسالمت آمیز آنها حمایت وسرکوب مسلحانه آنها توسط نیروهای امنیتی را تقبیح می کنیم .
'المهدی ' با ارائه پیشنهادی به البشیر خواستار تشکیل دولت فراگیر متشکل از نمایندگان نیروهای سیاسی و مدنی به جای دولت فعلی طبق برنامه ریزی قبلی شد.
رهبر مخالفان سودانی با اشاره به تنظیم و ارسال دعوتنامه هایی برای مخالفان جهت توافق درباره متن یادداشت و زمان برگزاری راهپیمایی سراسری تاکید کرد: در صورت مخالفت دولت البشیر با برگزاری راهپیمایی، با خشم مردمی ،اعتصاب سراسری و دیگر سناریوهای انتفاضه مواجه خواهد شد.
از چهارشنبه گذشته تاکنون اهالی شماری از شهرهای سودان با آمدن به خیابانها خواهان سرنگونی حکومت عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور شدند.
شهرهای سودان شاهد تظاهرات اعتراض آمیز علیه گرانی بود و شماری از تظاهرات کنندگان لاستیک ها را آتش زده و خواهان سرنگونی حکومت سودان شدند.
در شهر عطبره در شمال سودان، شدیدترین خشونت ها از چندین سال پیش تاکنون روی داد و صدها تظاهرات کننده شعار 'مردم خواهان سرنگونی رژیم هستند'، سردادند. پاسخ مسئولان سودانی نیز وضع حالت فوق العاده در این شهر بود.
شاهدان عینی گفتند: اعتراضات در مرکز شهر و بعد از خروج دانش آموزان مدرسه صنعتی بوقوع پیوست و تظاهرات کنندگان پنجشنبه گذشته برای اولین بار مقر حزب کنگره ملی حاکم را به آتش کشیدند و فایلی ویدئوی منتشر شد که زبانه کشیدن شعله های آتش از این مقر را نشان می دهد.
این شاهدان افزودند: نیروهای پلیس به استثنای برخی موارد محدود در نزدیک مراکز حساس در شهر عطبره، نتوانستند تظاهرات را مهار کنند. نیروهای پلیس بدون برخورد مستقیم با تظاهرات کنندگان به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کردند. بازار عطبره نیز تعطیل شد.
وزارت آموزش و پرورش سودان نیز اعلام کرد که از امروز پنجشنبه تا اطلاع ثانونی مدارس تعطیل است.
فعالان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که نشان می دهد تعدادی از نیروهای مسلح سودان از تظاهرات کنندگان حمایت می کنند.
در شهر پورسودان در شرق نیز خبرنگاران گفتند: درپی تصمیم مسئولان محلی برای افزایش قیمت نان،معترضان به خیابانها آمده و لاستیک خودروها را آتش زدند.
شهرهای سودان در طول ماههای اخیر با بحران شدید نان با توجه به کاهش ارزش پوند سودان در مقابل دلار آمریکا روبرو بوده است.
وزیر دارایی سودان روز چهارشنبه پیش نویس بودجه سال 2019 میلادی را با برآورد درآمدی 162.8 میلیارد پوند سودان (هر دلار آمریکا برابر با 47.6 پوند سودان است) و برآورد هزینه ای 194.8 میلیارد پوند تقدیم کرد که بیانگر کسری بودجه 32 میلیارد پوندی است.
سودان شاهد بحران های شدید اقتصادی درخصوص سوخت، دارو و نان در سایه اجرای سیاست های پولی و بانکی است.
سیاست های اقتصادی سودان نتوانسته است بحران اقتصادی را مهار کند و میانگین تورم در سودان به 68.93 درصد در ماه نوامبر گذشته افزایش یافت. میانگین تورم در ماه اکتبر گذشته 68.44 درصد بودند.
سودان در سپتامبر سال 2013 میلادی شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به تصمیم دولت برای برداشتن یارانه سوخت بود و مسئولان سودانی از زور و قدرت بیش از حد استفاده کردند که به کشته شدن دهها نفر منجر شد.
تظاهرات تازه مردم سودان درحالی برگزار شد که الصادق المهدی رهبر مخالفان حکومت سودان بعد از گذراندن تقریبا یکسال تبعید، به این کشور بازگشت.
'المهدی 'روز چهارشنبه وارد شهر ام درمان در کرانه غربی رود نیل در سودان شد و مورد استقبال هوادارانش قرار رفت و از آنجا به مسجد اصلی این شهر رفت.
المهدی از دهه شصت قرن گذشته که دوبار در سالهای 1966 تا 1967 و 1986 تا 1989 میلادی نخست وزیر بود، همواره در صحنه سیاسی سودان حضور داشته است.
دومین دوره نخست وزیری او آخرین دولتی بود که به طور دموکراتیک در سودان انتخاب شد زیرا عمر البشیر رئیس جمهور کنونی در سال 1989 میلادی کودتا کرد و این دولت را کنار زد.
المهدی دوره کوتاهی در ژانویه سال 2017 میلادی بعد از گذشت بیش از دوسال تبعیدش در قاهره به خارطوم بازگشت اما ترجیح داد به قاهره بازگردد.
در آوریل گذشته، رسانه های سودانی گزارش دادند که دادستان کل کشور سودان، المهدی را به توطئه برای سرنگونی البشیر بعد ملاقاتش با یکی از سران شورشی در پاریس متهم کرد.
از زمان کودتا علیه آخرین دولت مدنی سودان، حزب الامه به ریاست الصادق المهدی بارزترین حزب مخالف سیاسی های دولت البشیر به شمار می رود.
خاورم** 1453**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهانبخش: گلزنی ‌نه، مهم قهرمانی است
ریش‌قرمز دوباره بازگشته و اتفاقا با قدرت هم به میادین بازگشته است. تیم‌ملی ایران با درخشش جهانبخش از پس عمان هم برآمد تا حریف چین در مرحله بعدی جام ملت‌ها شود.
دژاگه: خوشحالم، چون گل حساسی زدم
بدون‌شک باید او را عصای دست کی‌روش در جام ملت‌های آسیا معرفی کنیم.
یزدانی: لیپی می‌تواند دست کی‌روش را بخواند
چهار بازی و چهار برد برای تیم ملی کشورمان؛ این عملکرد خوبی است که باعث شد امیدهای قهرمانی در آسیا بعد از چهار دهه، در دل مردم بیشتر و بیشتر شود.
فنونی‌زاده: دلم به حال هواداران استقلال می‌سوزد!
پیشکسوت استقلال با ابراز نگرانی از وضع موجود تیم محبوبش گفت: تیمی که با بدنسازی ناقص به مسابقات برود بازیکنان مصدوم زیادی خواهد داشت.
اردوی قطر مفید بود یا اردوی ترکیه؟
شرایط آب و هوایی خوب کشور قطر در این فصل از سال سبب می‌شود حتی تیم‌های معروف خارجی برای برگزاری اردو‌های تدارکاتی خود به این کشور سفر کنند.
برانکو در نیم‌فصل دوم باید نیمکتش را مهار کند
پیشکسوت پرسپولیس به خبرورزشی گفت: تیم‌های مدعی در لیگ زیاد هستند، ولی پرسپولیس شخصیت قهرمانی ویژه‌ای دارد.
5 فرد گریان در عالَم- از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)
امیر المومنین در حدیثی از افراد گریان در عالم می گویند.
بازگشت بازیگر مشهور ایرانی به سینماها با ظاهری کاملا متفاوت- عکس
سخنگوی شورای صنفی نمایش از اکران «پارادایس» به کارگردانی علی عطشانی خبر داد.
کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
شکستگی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد اورژانس‌های پزشکی است و نیاز بـه توجـه ویـژه امـدادگران بـرای آمـوزش برخـورد بـا مصدومان دچار شکستگی دارد.
با روش‌های خانگی و تخصصی درمان واریس آشنا شوید
در این مطلب می‌خواهیم ببینیم چه روش‌هایی برای درمان واریس وجود دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
مصر 222 اثر باستانی قاچاق شده خود را بازگرداند
مقام سودانی خواستار تحقیق سازمان ملل درباره اعتراض های اخیر شد
رسانه های مغربی از تغییرات گسترده در کابینه این کشور خبر دادند
یک ژنرال بازنشسته، نخستین نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر
ایران با بازماندگان قربانیان حادثه انفجار مکزیک ابراز همدردی کرد
117 پناهجو در دریای مدیترانه غرق شدند
اتحادیه عرب در بن بست خودساخته
دولت بورکینافاسو استعفا کرد
سومالی بخشش بدهی هایش را خواستار شد
سازمان ملل اوضاع در جنوب لیبی را وخیم و نگران کننده دانست