معترضان سودانی بار دیگر مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند

15:43 ۸۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 197 0
معترضان سودانی بار دیگر مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند

تهران- ایرنا- معترضان سودانی با گسترش دامنه تظاهرات ضد دولتی خود به شهر الرهد در غرب سودان، بار دیگر مقر جدید حزب حاکم این کشور را به آتش کشیدند.

ایرنا

به گزارش روز شنبه خبرگزاری اسپوتنیک ،معترضان امروز /شنبه/ بار دیگر مقر جدید حزب حاکم در شهر الرهد در غرب سودان را به آتش کشیدند. این در حالی است که تظاهر کنندگان خشمگین توجهی به تهدید های مقامات دولتی و دستگیری ها نمی کنند.
'صادق المهدی' رئیس حزب امت سودان گفت: 22 تن از مردم از چهارشنبه تاکنون در اعتراض های اخیر علیه گرانی در سودان کشته شده اند.
وی با اعلام حمایت از گفت وگوی مسالمت آمیز، به کارگیری هرگونه سرکوب علیه مردم را محکوم کرد و از نیروهای امنیتی خواست با غیر نظامیان با خشونت رفتار نکنند.
'المهدی' پیشنهاد تشکیل شورایی متشکل از همه نیروهای سیاسی به عنوان دولت جایگزین را به رئیس جمهوری سودان داد.
وی تاکید کرد: 'عمر البشیر' دو گزینه برای پایان دادن به اعتراض های مردمی پیش رو دارد، پذیرش تشکیل دولت جدید یا مواجهه با خشم مردم.
شهرهای سودان از روز چهارشنبه در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و افزایش قیمت ها شاهد تظاهرات گسترده است. تورم در این کشور طی ماه گذشته از مرز 64 درصد عبور کرد.
در حالی که دولت سودان شمار کشته ها را تاکنون سه تن اعلام کرده اما برخی خبرها حاکی از آن است که تاکنون دهها تن در اعتراض های مردمی کشته شده اند.
این در حالی است که رئیس حزب امت سودان در نشست مطبوعاتی در خارطوم از ' البشیر' رئیس جمهوری این کشور خواست با پذیرش تغییر به درخواست های معترضان در چندین شهر سودان طی روزهای اخیر رسیدگی کند.
وی با اشاره به کشته شدن 22 تن و دستگیری دهها مخالف در تظاهرات اخیر شهرهای سودان افزود: اعتراضات مسالمت آمیز مردم به اوضاع اقتصادی و افزایش گرانی جنبه قانونی دارد.
وی تاکید کرد: مردم سودان خواهان دولت جدید هستند و ما از درخواست های مسالمت آمیز آنها حمایت وسرکوب مسلحانه آنها توسط نیروهای امنیتی را تقبیح می کنیم .
'المهدی ' با ارائه پیشنهادی به البشیر خواستار تشکیل دولت فراگیر متشکل از نمایندگان نیروهای سیاسی و مدنی به جای دولت فعلی طبق برنامه ریزی قبلی شد.
رهبر مخالفان سودانی با اشاره به تنظیم و ارسال دعوتنامه هایی برای مخالفان جهت توافق درباره متن یادداشت و زمان برگزاری راهپیمایی سراسری تاکید کرد: در صورت مخالفت دولت البشیر با برگزاری راهپیمایی، با خشم مردمی ،اعتصاب سراسری و دیگر سناریوهای انتفاضه مواجه خواهد شد.
از چهارشنبه گذشته تاکنون اهالی شماری از شهرهای سودان با آمدن به خیابانها خواهان سرنگونی حکومت عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور شدند.
شهرهای سودان شاهد تظاهرات اعتراض آمیز علیه گرانی بود و شماری از تظاهرات کنندگان لاستیک ها را آتش زده و خواهان سرنگونی حکومت سودان شدند.
در شهر عطبره در شمال سودان، شدیدترین خشونت ها از چندین سال پیش تاکنون روی داد و صدها تظاهرات کننده شعار 'مردم خواهان سرنگونی رژیم هستند'، سردادند. پاسخ مسئولان سودانی نیز وضع حالت فوق العاده در این شهر بود.
شاهدان عینی گفتند: اعتراضات در مرکز شهر و بعد از خروج دانش آموزان مدرسه صنعتی بوقوع پیوست و تظاهرات کنندگان پنجشنبه گذشته برای اولین بار مقر حزب کنگره ملی حاکم را به آتش کشیدند و فایلی ویدئوی منتشر شد که زبانه کشیدن شعله های آتش از این مقر را نشان می دهد.
این شاهدان افزودند: نیروهای پلیس به استثنای برخی موارد محدود در نزدیک مراکز حساس در شهر عطبره، نتوانستند تظاهرات را مهار کنند. نیروهای پلیس بدون برخورد مستقیم با تظاهرات کنندگان به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کردند. بازار عطبره نیز تعطیل شد.
وزارت آموزش و پرورش سودان نیز اعلام کرد که از امروز پنجشنبه تا اطلاع ثانونی مدارس تعطیل است.
فعالان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که نشان می دهد تعدادی از نیروهای مسلح سودان از تظاهرات کنندگان حمایت می کنند.
در شهر پورسودان در شرق نیز خبرنگاران گفتند: درپی تصمیم مسئولان محلی برای افزایش قیمت نان،معترضان به خیابانها آمده و لاستیک خودروها را آتش زدند.
شهرهای سودان در طول ماههای اخیر با بحران شدید نان با توجه به کاهش ارزش پوند سودان در مقابل دلار آمریکا روبرو بوده است.
وزیر دارایی سودان روز چهارشنبه پیش نویس بودجه سال 2019 میلادی را با برآورد درآمدی 162.8 میلیارد پوند سودان (هر دلار آمریکا برابر با 47.6 پوند سودان است) و برآورد هزینه ای 194.8 میلیارد پوند تقدیم کرد که بیانگر کسری بودجه 32 میلیارد پوندی است.
سودان شاهد بحران های شدید اقتصادی درخصوص سوخت، دارو و نان در سایه اجرای سیاست های پولی و بانکی است.
سیاست های اقتصادی سودان نتوانسته است بحران اقتصادی را مهار کند و میانگین تورم در سودان به 68.93 درصد در ماه نوامبر گذشته افزایش یافت. میانگین تورم در ماه اکتبر گذشته 68.44 درصد بودند.
سودان در سپتامبر سال 2013 میلادی شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به تصمیم دولت برای برداشتن یارانه سوخت بود و مسئولان سودانی از زور و قدرت بیش از حد استفاده کردند که به کشته شدن دهها نفر منجر شد.
تظاهرات تازه مردم سودان درحالی برگزار شد که الصادق المهدی رهبر مخالفان حکومت سودان بعد از گذراندن تقریبا یکسال تبعید، به این کشور بازگشت.
'المهدی 'روز چهارشنبه وارد شهر ام درمان در کرانه غربی رود نیل در سودان شد و مورد استقبال هوادارانش قرار رفت و از آنجا به مسجد اصلی این شهر رفت.
المهدی از دهه شصت قرن گذشته که دوبار در سالهای 1966 تا 1967 و 1986 تا 1989 میلادی نخست وزیر بود، همواره در صحنه سیاسی سودان حضور داشته است.
دومین دوره نخست وزیری او آخرین دولتی بود که به طور دموکراتیک در سودان انتخاب شد زیرا عمر البشیر رئیس جمهور کنونی در سال 1989 میلادی کودتا کرد و این دولت را کنار زد.
المهدی دوره کوتاهی در ژانویه سال 2017 میلادی بعد از گذشت بیش از دوسال تبعیدش در قاهره به خارطوم بازگشت اما ترجیح داد به قاهره بازگردد.
در آوریل گذشته، رسانه های سودانی گزارش دادند که دادستان کل کشور سودان، المهدی را به توطئه برای سرنگونی البشیر بعد ملاقاتش با یکی از سران شورشی در پاریس متهم کرد.
از زمان کودتا علیه آخرین دولت مدنی سودان، حزب الامه به ریاست الصادق المهدی بارزترین حزب مخالف سیاسی های دولت البشیر به شمار می رود.
خاورم** 1453**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

ابراز امیدواری نماینده سازمان ملل از اجرای مرحله نخست توافق الحدیده یمن
تهران – ایرنا – 'مارتین گریفیتس' نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز سه شنبه اعلام کرد که بر سر اجرای مرحله نخست توافق الحدیده پیشرفت های چشمگیری صورت گرفته است.
اسد: هماهنگی سوریه و روسیه عامل مقاومت در برابر تروریسم بود
دمشق- ایرنا- 'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد، فعالیت مشترک دمشق و مسکو و هماهنگی در سطوح عالی در همه حوزه ها از جمله سیاسی و نظامی از عوامل قاطع مقاومت سوریه برای مقابله با تروریسم است.
یک مقام سوری:گردشگری سوریه 50 میلیارد دلار خسارت دیده است
تهران – ایرنا – 'محمدرامی مرتینی' وزیر گردشگری سوریه گفت: از سال 2011 تاکنون 50 میلیارد دلار به بخش گردشگری کشور خسارت وارد شده است.
نوروز در عراق تعطیل رسمی اعلام شد
بغداد - ایرنا - دفتر نخست وزیری عراق روز پنجشنبه پس فردا را به مناسبت نوروز تعطیل رسمی در این کشور اعلام کرد.
هواپیمای رژیم صهیونیستی شرق غزه را هدف قرار داد
تهران – ایرنا – هواپیمای شناسایی رژیم صهیونیستی سه شنبه شب یکی از مواضع نیروهای مقاومت فلسطینی در شرق نوار غزه را هدف قرار داد.
توافقی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب صورت نگرفته است
تهران – ایرنا – یک دیپلمات عربی گفت: تصمیمی برای بازگشت و حضور سوریه در نشست آینده اتحادیه عرب در تونس گرفته نشده است.
تیراندازی در مصر پنج کشته و سه زخمی برجا گذاشت
تهران – ایرنا – منابع خبری روز سه شنبه گزارش دادند، در پی تیر اندازی در استان الجیزه واقع در غرب قاهره پایتخت مصر، پنج نفر کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.
هشدار ایران به صهیونیسم:در استفاده از حق دفاع تردید نمی کنیم
نیویورک- ایرنا- نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای به شورای امنیت در واکنش به اظهارات خصمانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی، هشدار داد جمهوری اسلامی ایران در استفاده از حق دفاع از خود تردید نخواهد کرد.
ترامپ: عضویت برزیل را در ناتو بررسی می کنیم
تهران – ایرنا – دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن عضویت برزیل در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را بررسی می کند.
نام کرمانشاه با ورزش پر آوازه می شود
کرمانشاه - ایرنا- استاندار کرمانشاه با اشاره به نقش ورزش در برجسته شدن نام کرمانشاه تاکید کرد: تیم فوتسال 'شاهین' با صعود غرور آفرینی که به لیگ برتر داشته می تواند اقدامات و افتخارات ارزشمندی در تاریخ ورزش کاستان ثبت کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
تیراندازی در مصر پنج کشته و سه زخمی برجا گذاشت
سودان و سودان جنوبی برای بازگشایی گذرگاههای مرزی توافق کردند
بوتفلیقه : نظام سیاسی الجزایر تغییر خواهد کرد
اتحادیه آفریقا خواستار گفتمان ملی برای پایان بحران الجزایر شد
100 نفر بر اثر طوفان در موزامبیک و زیمبابوه کشته شدند
بازنشستگی اجباری «بوتفلیقه» و آینده پیش روی الجزایر
آلمان در مسیر تسریع بازگرداندن میراث استعماری
حمله افراد مسلح به شمال نیجریه 9 کشته برجا گذاشت
آتش سوزی در اردوگاه آوارگان در نیجریه هشت کشته برجای گذاشت
تداوم تظاهرات الجزایری ها علیه بوتفلیقه