معترضان سودانی بار دیگر مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند

15:43 ۱۸۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 318 0
معترضان سودانی بار دیگر مقر حزب حاکم را به آتش کشیدند

تهران- ایرنا- معترضان سودانی با گسترش دامنه تظاهرات ضد دولتی خود به شهر الرهد در غرب سودان، بار دیگر مقر جدید حزب حاکم این کشور را به آتش کشیدند.

ایرنا

به گزارش روز شنبه خبرگزاری اسپوتنیک ،معترضان امروز /شنبه/ بار دیگر مقر جدید حزب حاکم در شهر الرهد در غرب سودان را به آتش کشیدند. این در حالی است که تظاهر کنندگان خشمگین توجهی به تهدید های مقامات دولتی و دستگیری ها نمی کنند.
'صادق المهدی' رئیس حزب امت سودان گفت: 22 تن از مردم از چهارشنبه تاکنون در اعتراض های اخیر علیه گرانی در سودان کشته شده اند.
وی با اعلام حمایت از گفت وگوی مسالمت آمیز، به کارگیری هرگونه سرکوب علیه مردم را محکوم کرد و از نیروهای امنیتی خواست با غیر نظامیان با خشونت رفتار نکنند.
'المهدی' پیشنهاد تشکیل شورایی متشکل از همه نیروهای سیاسی به عنوان دولت جایگزین را به رئیس جمهوری سودان داد.
وی تاکید کرد: 'عمر البشیر' دو گزینه برای پایان دادن به اعتراض های مردمی پیش رو دارد، پذیرش تشکیل دولت جدید یا مواجهه با خشم مردم.
شهرهای سودان از روز چهارشنبه در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و افزایش قیمت ها شاهد تظاهرات گسترده است. تورم در این کشور طی ماه گذشته از مرز 64 درصد عبور کرد.
در حالی که دولت سودان شمار کشته ها را تاکنون سه تن اعلام کرده اما برخی خبرها حاکی از آن است که تاکنون دهها تن در اعتراض های مردمی کشته شده اند.
این در حالی است که رئیس حزب امت سودان در نشست مطبوعاتی در خارطوم از ' البشیر' رئیس جمهوری این کشور خواست با پذیرش تغییر به درخواست های معترضان در چندین شهر سودان طی روزهای اخیر رسیدگی کند.
وی با اشاره به کشته شدن 22 تن و دستگیری دهها مخالف در تظاهرات اخیر شهرهای سودان افزود: اعتراضات مسالمت آمیز مردم به اوضاع اقتصادی و افزایش گرانی جنبه قانونی دارد.
وی تاکید کرد: مردم سودان خواهان دولت جدید هستند و ما از درخواست های مسالمت آمیز آنها حمایت وسرکوب مسلحانه آنها توسط نیروهای امنیتی را تقبیح می کنیم .
'المهدی ' با ارائه پیشنهادی به البشیر خواستار تشکیل دولت فراگیر متشکل از نمایندگان نیروهای سیاسی و مدنی به جای دولت فعلی طبق برنامه ریزی قبلی شد.
رهبر مخالفان سودانی با اشاره به تنظیم و ارسال دعوتنامه هایی برای مخالفان جهت توافق درباره متن یادداشت و زمان برگزاری راهپیمایی سراسری تاکید کرد: در صورت مخالفت دولت البشیر با برگزاری راهپیمایی، با خشم مردمی ،اعتصاب سراسری و دیگر سناریوهای انتفاضه مواجه خواهد شد.
از چهارشنبه گذشته تاکنون اهالی شماری از شهرهای سودان با آمدن به خیابانها خواهان سرنگونی حکومت عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور شدند.
شهرهای سودان شاهد تظاهرات اعتراض آمیز علیه گرانی بود و شماری از تظاهرات کنندگان لاستیک ها را آتش زده و خواهان سرنگونی حکومت سودان شدند.
در شهر عطبره در شمال سودان، شدیدترین خشونت ها از چندین سال پیش تاکنون روی داد و صدها تظاهرات کننده شعار 'مردم خواهان سرنگونی رژیم هستند'، سردادند. پاسخ مسئولان سودانی نیز وضع حالت فوق العاده در این شهر بود.
شاهدان عینی گفتند: اعتراضات در مرکز شهر و بعد از خروج دانش آموزان مدرسه صنعتی بوقوع پیوست و تظاهرات کنندگان پنجشنبه گذشته برای اولین بار مقر حزب کنگره ملی حاکم را به آتش کشیدند و فایلی ویدئوی منتشر شد که زبانه کشیدن شعله های آتش از این مقر را نشان می دهد.
این شاهدان افزودند: نیروهای پلیس به استثنای برخی موارد محدود در نزدیک مراکز حساس در شهر عطبره، نتوانستند تظاهرات را مهار کنند. نیروهای پلیس بدون برخورد مستقیم با تظاهرات کنندگان به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کردند. بازار عطبره نیز تعطیل شد.
وزارت آموزش و پرورش سودان نیز اعلام کرد که از امروز پنجشنبه تا اطلاع ثانونی مدارس تعطیل است.
فعالان در شبکه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که نشان می دهد تعدادی از نیروهای مسلح سودان از تظاهرات کنندگان حمایت می کنند.
در شهر پورسودان در شرق نیز خبرنگاران گفتند: درپی تصمیم مسئولان محلی برای افزایش قیمت نان،معترضان به خیابانها آمده و لاستیک خودروها را آتش زدند.
شهرهای سودان در طول ماههای اخیر با بحران شدید نان با توجه به کاهش ارزش پوند سودان در مقابل دلار آمریکا روبرو بوده است.
وزیر دارایی سودان روز چهارشنبه پیش نویس بودجه سال 2019 میلادی را با برآورد درآمدی 162.8 میلیارد پوند سودان (هر دلار آمریکا برابر با 47.6 پوند سودان است) و برآورد هزینه ای 194.8 میلیارد پوند تقدیم کرد که بیانگر کسری بودجه 32 میلیارد پوندی است.
سودان شاهد بحران های شدید اقتصادی درخصوص سوخت، دارو و نان در سایه اجرای سیاست های پولی و بانکی است.
سیاست های اقتصادی سودان نتوانسته است بحران اقتصادی را مهار کند و میانگین تورم در سودان به 68.93 درصد در ماه نوامبر گذشته افزایش یافت. میانگین تورم در ماه اکتبر گذشته 68.44 درصد بودند.
سودان در سپتامبر سال 2013 میلادی شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به تصمیم دولت برای برداشتن یارانه سوخت بود و مسئولان سودانی از زور و قدرت بیش از حد استفاده کردند که به کشته شدن دهها نفر منجر شد.
تظاهرات تازه مردم سودان درحالی برگزار شد که الصادق المهدی رهبر مخالفان حکومت سودان بعد از گذراندن تقریبا یکسال تبعید، به این کشور بازگشت.
'المهدی 'روز چهارشنبه وارد شهر ام درمان در کرانه غربی رود نیل در سودان شد و مورد استقبال هوادارانش قرار رفت و از آنجا به مسجد اصلی این شهر رفت.
المهدی از دهه شصت قرن گذشته که دوبار در سالهای 1966 تا 1967 و 1986 تا 1989 میلادی نخست وزیر بود، همواره در صحنه سیاسی سودان حضور داشته است.
دومین دوره نخست وزیری او آخرین دولتی بود که به طور دموکراتیک در سودان انتخاب شد زیرا عمر البشیر رئیس جمهور کنونی در سال 1989 میلادی کودتا کرد و این دولت را کنار زد.
المهدی دوره کوتاهی در ژانویه سال 2017 میلادی بعد از گذشت بیش از دوسال تبعیدش در قاهره به خارطوم بازگشت اما ترجیح داد به قاهره بازگردد.
در آوریل گذشته، رسانه های سودانی گزارش دادند که دادستان کل کشور سودان، المهدی را به توطئه برای سرنگونی البشیر بعد ملاقاتش با یکی از سران شورشی در پاریس متهم کرد.
از زمان کودتا علیه آخرین دولت مدنی سودان، حزب الامه به ریاست الصادق المهدی بارزترین حزب مخالف سیاسی های دولت البشیر به شمار می رود.
خاورم** 1453**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آپنه خواب چگونه سراغ شما می‌آید؟
آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث کاهش تنفس برای مدتی کوتاه در طول خواب می‌شود.
خبر خوش تندگویان برای مشمولان امریه سربازی
تندگویان گفت: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری امریه جوانان فعال سمن‌ها در دستور کار قرار گرفته است
جزئیات برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان
رمضانی درباره «برگزاری کلاس‌های تابستانی در مراکز فرهنگی و هنری آموزش و پرورش»، گفت: در سال گذشته جشنواره کانون‌های فرهنگی و هنری به صورت کشوری برگزار شد اما قرار است امسال جشنواره تولیدات کانون‌های فرهنگی و تربیتی در تابستان در استان‌ها برگزار شود.
مرگ تازه عروس در آرایشگاه
زن جوان وقتی برای عروسی خواهر شوهرش به آرایشگاه رفته بود هنگام دکلره کردن موهایش به طرز مرموزی جان باخت.
چگونه با تغییرات زندگی کنار بیاییم؟
یک روانشناس و مشاور در خصوص چگونگی ارتباط با تغییرات زندگی اظهار کرد: افکار ما بذر آن چیزی است که می‌خواهیم بشویم یا می‌خواهیم انجام دهیم.
اینفوگرافی - ۵ درمان خانگی برای پوسیدگی دندان‌
پوسیدگی دندان به عوامل مختلی بستگی دارد ولی همه آن‌ها چند راه ثابت برای درمان دارند.
نارضایتی شهروندان از اتوبوس‌های بی کولر
اجرای طرح‌های ترافیکی، شلوغی معابر و بزرگراه ها و هزینه بالای استفاده از خودروهای شخصی از جمله دلایلی است که شهروندان را مجبور به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می کند.
عامل قتل‌های سریالی: پاهایش را اره نکردم!
عامل قتل های سریالی که راز جنایت های وحشتناک او اسفند سال گذشته و با کشف جسد مرد 57 ساله در شهرک مهرگان مشهد لو رفت، درحالی زندگی پیچیده اش را بازگو کرد.
وضعیت امنیتی در کاخ سفید
تیم حفاظت کاخ سفید اعلام کرد در پی کشف یک بسته مشکوک در خیابان مجاور این مجموعه، محل استقرار دولت آمریکا در وضعیت امنیتی قرار گرفته است.
دیدار پمپئو با ولیعهد ابوظبی
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی در ابوظبی دیدار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
اصلی‌ترین عامل افزایش وزن چیست؟
متخصصان تغذیه پی بردند سرعت خوردن نیز می‌تواند تاثیر بسزایی بر میزان افزایش یا کاهش وزن داشته باشد.
آپنه خواب چگونه سراغ شما می‌آید؟
آپنه خواب یک اختلال خواب است که باعث کاهش تنفس برای مدتی کوتاه در طول خواب می‌شود.
خبر خوش تندگویان برای مشمولان امریه سربازی
تندگویان گفت: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری امریه جوانان فعال سمن‌ها در دستور کار قرار گرفته است
جزئیات برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان
رمضانی درباره «برگزاری کلاس‌های تابستانی در مراکز فرهنگی و هنری آموزش و پرورش»، گفت: در سال گذشته جشنواره کانون‌های فرهنگی و هنری به صورت کشوری برگزار شد اما قرار است امسال جشنواره تولیدات کانون‌های فرهنگی و تربیتی در تابستان در استان‌ها برگزار شود.