چشم انداز خاورمیانه بدون آمریکا

15:03 ۲۴ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 41 0
چشم انداز خاورمیانه بدون آمریکا

تهران- ایرنا- دستور رئیس جمهوری آمریکا مبنی برخروج نیروهای این کشور از دو کشور سوریه و افغانستان نشانگر چرخش ناگهانی راهبرد کاخ سفید در قبال خاورمیانه و مناطق مجاور آن است؛ تصمیمی که به دلیل پیامدهای آن با مخالفت هایی از سوی همپیمانان این کشور مواجه شده است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، با گذشت حدود دو سال از ورود «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید، گویی یکی دیگر از شعارهای انتخاباتی وی در حال تحقق یافتن است. وی که در حین رقابت های انتخاباتی سال 2016 بر ضرورت پایان دادن به حضور نظامی در آسیا تاکید می کرد، اینک در صدد اجرای آن برآمده است.
رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه (28 آذر) در یک پیام ویدئویی گفت که «ما برای یک مدت طولانی در سوریه جنگیده‌ ایم. ما اکنون بر داعش پیروز شده ایم. آنها را شکست داده ایم، آنها را سخت شکست داده ایم. اکنون زمان بازگشت نیروهای‌مان به خانه است.» وی همچنین بر خروج نیمی از نیروهای آمریکا از افغانستان تاکید کرد.
آن طور که از توئیت های ترامپ بر می آید، وی بیش از هر عاملی به کاهش هزینه های اقتصادی نظر دارد به عنوان نمونه در یکی از توئیت های خود نوشته است که «آمریکا با پلیس شدن در خاورمیانه و هزینه کردن تریلیون‌ها دلار، چیزی را نصیب خود نکرده و فقط به ایران و روسیه کمک می‌کند.»
اما سردرگمی ترامپ در ارتباط با حضور نظامیان آمریکا در افغانستان مشهود است. این تصمیم در حالی اتخاذ شده که ترامپ در دو سال گذشته علاوه بر افزایش بودجه نظامی ایالات متحده، بر شمار نظامیان خود در کشورهای این منطقه نیز افزود.
رییس جمهوری آمریکا سی ام مردادماه پارسال راهبرد ایالات متحده را در قبال افغانستان تشریح کرد و گفت: نیروی نظامی آمریکا از 16 سال پیش در افغانستان حضور دارد و این حضور چند سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت. در جریان این ماموریت قرار است مبارزه با تروریست‌ های القاعده و داعش تشدید و از قدرت‌ گیری اسلام‌ گرایان افراطی طالبان در افغانستان فعالانه جلوگیری شود.
اینک با وجود اعتراضات آشکار همپیمانان آمریکا، شاهد چرخش ناگهانی از سوی ترامپ در این زمینه هستیم و از حدود 14 هزار سرباز آمریکایی حاضر در افغانستان، اینک باید نیمی از آن ها یعنی حدود هفت هزار نفر باید خاک این کشور را ترک کنند و ماموریت مقابله با تروریست های داعش و طالبان را بر عهده 350 هزار سرباز افغان بسپارند؛ ماموریتی که مقامات افغانستان از آن احساس نگرانی نمی کنند و سخنگوی رئیس جمهوری این کشور گفته است «خروج نیروهای آمریکایی تاثیر سوئی بر امنیت این کشور نخواهد داشت زیرا در چهار سال و نیم گذشته کنترل کامل اوضاع در دست نیروهای افغان بوده است.»
از سال 2001 که آمریکا به بهانه نابودی القاعده، افغانستان را اشغال کرد، واشنگتن تا کنون هزینه های جانی و مالی چشمگیری را متقبل شده است که بر پایه برخی گزارش ها، کشته شدن بیش از دو هزار و 400 سرباز آمریکایی و هزینه ای بالغ بر 900 میلیارد دلار (و بر پایه برخی گزارش ها یک هزار میلیارد دلار) از آن جمله به شمار می رود.
باوجود اعتماد به نفس سران کابل و تاکید آنان بر تامین امنیت کشور خود اما در داخل و خارج از مرزهای آمریکا انتقادهایی علیه تصمیم ترامپ صورت گرفته است. از نگاه منتقدان، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بر تقویت و افزایش گستره نفوذ طالبان خواهد افزود. مضاعف بر آن، اخیرا این گروه تروریستی بیش از پیش قدرت گرفته است.
در طرف دیگر ماجرا سوریه ای قرار دارد که ترامپ پایان عمر داعش را دلیل خروج نیروهای خود از این کشور عنوان کرده است. بر پایه تصمیم ترامپ، 2 هزار و 130 نیروی امریکایی در سوریه ظرف 60 تا 100 روز آینده خاک این کشور را ترک می کنند و در شهر اربیل عراق مستقر می شوند؛ تدبیری که متحدان منطقه ای و فرامنطقه ای آمریکا را ناخرسند ساخته است.
باوجود حمایت آمریکا از کردهای سوریه، این تصمیمی نبود که به مذاق کردها خوش آید. از این رو «کریم عمر» سخنگوی «ائتلاف نیروهای نظامی کرد و عرب» (SDF) روز پنجشنبه (29 آذر) ضمن ابراز نارضایتی از تصمیم ترامپ، تاکید کرد که این تصمیم تاثیری منفی بر مبارزه با نیروهای تروریستی خواهد گذاشت و باعث تجدید قوای این گروه تروریستی خواهد شد.
ضمن این که در ماه های اخیر شاهد تنش های جدی بین کردهای شمال سوریه و ترکیه بوده ایم و کردها برای تقابل با ترکیه روی حمایت های آمریکا حساب ویژه ای باز کرده اند. نگرانی همپیمانان اروپایی آمریکا نسبت به تاثیر تصمیم ترامپ بر افزایش تنش میان کردها و ترکیه و همچنین تقویت گروه های تروریستی در روزهای اخیر انعکاس گسترده ای یافته که می توان به مواضع انتقادی وزیر امور خارجه آلمان و وزیران دفاع بریتانیا و فرانسه اشاره کرد.
در داخل ایالات متحده و درون دو طیف سیاسی اصلی این کشور اعم از دموکرات و جمهوریخواه نیز صدای انتقادها بر ترامپ همچنان بلند است که «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه و «مارک وارنر» سناتور دموکرات از آن جمله محسوب می شوند. جدی ترین اختلاف در کابینه ترامپ اما بین رئیس جمهوری و «جمیز متیس» وزیر دفاع او رخ داده است؛ اختلافی که باعث شد متیس روز پنجشنبه موضوع کناره گیری خود را رسانه ای کند.
هر چند در متن استعفای متیس اشاره ای به اختلاف نظر وی با ترامپ در ارتباط با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و سوریه نشده اما وی در بخشی از استعفانامه خود نوشته که «شما (ترامپ) حق برخورداری از وزیر دفاعی را دارید که نظراتش با نظرات شما همسوتر باشد.»؛ جمله ای که ناظران آن را در ارتباط با تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا تفسیر می کنند.
منتقدان، تصمیم ترامپ را بسترساز قدرت یابی افزون تر و بازیگری موثرتر روسیه و ایران در منطقه ارزیابی می کنند؛ ائتلافی شامل مسکو و تهران که در ماه های اخیر آنکارا را نیز با خود همراه کرده است. از نگاه آنان، تضعیف اسرائیل و کشورهای عربی خاورمیانه نیز در صورت حضور کمرنگ آمریکا در منطقه دور از ذهن نیست.
در نگاه ترامپ، تشنج در منطقه می تواند برا پیشبرد سیاست های این کشور موثر واقع شود. با متشنج تر شدن اوضاع خاورمیانه، ترامپ سلاح های بیشتری را به این منطقه آشوب زده روانه خواهد کرد. ضمن اینکه وی نیم نگاهی نیز به انتخابات 2020 این کشور دارد. پایان دادن به طولانی ترین حضور نظامی آمریکا در افغانستان که عمر آن به 17 سال می رسد، برگ برنده او در انتخابات پیش رو در مقابل دموکرات ها خواهد بود.
پژوهشم**9242**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

«احضار»؛ سریال ایرانی مثلا ترسناک با جن و پریِ باحجاب!
سریال احضار که این روزها در فضای مجازی و نیز در دکه‌ها و فروشگاه‌های اقلام فرهنگی عرضه شده و به ‌سهولت در دسترس است، برخلاف انتظاری که از آن وجود داشت، چندان موفق نشده و نتوانسته توقعاتی را به ‌عنوان نخستین سریال ایرانی برآورده سازد.
این فیلم‌ها جایی در جشنواره فجر ندارند
امسال کارگردان‌های مطرحی چون کمال تبریزی و علیرضا داودنژاد در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند. سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی هم دیگر بازماندگان این رویداد سینمایی هستند.
طرز تهیه استاک مرغ با سه روش متفاوت
عصاره مرغ روشی طبیعی برای بهبود سلامت روده و سلامت کلی بدن است. شما می‌دانید که اغلب افراد به هنگام بیماری و بخصوص سرماخوردگی از سوپ مرغ به عنوان غذای دوران بیماری استفاده می‌کنند. در این مطلب ۳ روش تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.
خوشتیپ‌ترین زوج‌های مشهور جهان در سال ۲۰۱۸
برخی از ستاره‌ها در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زنند. لباس‌هایی که به تن می‌کنند، اکسسوری‌ها و حتی مدل مو و آرایش صورتشان آنقدر جذاب است که تیتر بسیاری از روزنامه‌ها می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید که با خوش استایل‌ترین زوج‌های هالیوودی آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.
مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
جهان هنر پر از چالش‌ها و اختلاف نظرهاست، اما باز هم در همین دنیا با وجود اختلاف نظرها، زوج‌های هنری شکل می‌گیرند که فارغ از بسامد‌های موجود، به آن چه در سر می‌پرورانند، رنگ می‌دهند.
حسین شمس؛ مربی دیروز، وارد کننده گوشت امروز
«حسین شمس» را باید پدر فوتسال ایران بدانیم. او سرمربی پرافتخاری است که در طول دوران سرمربیگری‌اش تیم‌ملی فوتسال ٥ بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. با همه اینها، اما دنیای بی‌رحم ورزش، او را به دلیل سیاست‌هایی که هیچ‌وقت آن زمان به‌طور کامل مشخص نشد، از خود راند.
فیبرنوری ناجی جنگل‌های ایران می‌شود
در عصر ارتباطات می توان از طریق تکنولوژی و فناوری‌های نوین با بلایای طبیعی و خطاهای انسانی مانند آتش‌سوزی‌ها در جنگلها مقابله کرد. در این راستا قرار است با اجرای پروژه‌ای، کل مسیر جاده جنگل گلستان فیبرنوری کشیده و از دانش اینترنت اشیاء و تصاویر ماهواره‌ای استفاده شود.
اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
بهرام توکلی متولد چهارم آذر ماه سال ۱۳۵۵ است. او از جمله کارگردانان تحصیلکرده سینمای ایران به حساب می آید که توانسته مدرک کارشناسی ارشد فیلمنامه نویسی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کند.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.
راههای درمان زخم بستر
زخم بستر اغلب در بخش‌های استخوانی بدن ایجاد می‌شود زیرا در این قسمت‌ها فشار بیشتری بر پوست وارد می‌شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجود دارد.
لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم
رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که بند 8 ماده 45 و بند 2 ماده 71 برنامه توسعه سوم ادغام شود.
شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
رسانه‌های یمنی از شکار ۵ متجاوز سعودی توسط تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند.
احیای چندجانبه گرایی اولویت سازمان ملل در 2019
وزیر خارجه بحرین از اقدامات خصمانه دولت آمریکا علیه ایران حمایت کرد
اروپا همچون آمریکا در مبارزه با تروریسم ریاکاری می کند
ریاست گروه«77 و چین» به فلسطین واگذار شد
سخنان پمپئو در قاهره فاقد وجاهت است
رئیس جمهور برزیل خرید اسلحه را برای همه شهروندان آزاد شد
احتمال عزل یا استعفای ترامپ و معاونش قوت گرفت
فهرست هیات آمریکایی حاضر در مجمع داووس اعلام شد
ترامپ: کارکنان اف بی آی از مسئولان خود بیزارند
ترامپ و هزینه طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا