بازار آشفته بازی ویدیویی

16:00 ۸۷ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 134 0
بازار آشفته بازی ویدیویی

تهران- ایرنا- بازار سیاه خرید و فروش بازی های ویدیویی، با افزایش قیمت ارز در کشور، رشدی چند برابر داشته است و واسطه ها و دلالان در حال سود بردن از این بازار بزرگ و پر رونق؛ اما آشفته و زیرزمینی هستند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، آشفتگی در وضعیت بازار کنسول ها و بازی های ویدئویی آن ها، همچنان و پس از گذشت چند ماه از ممنوعیت واردات این تجهیزات و افزایش قیمت دلار، ادامه دارد. فروشندگان زیرزمینی با قیمت های نجومی به خرید و فروش بازی ها مشغول هستند. تداوم ممنوعیت ورود تجهیزات بازی های ویدئویی، باعث رونق کسب و کار قاچاقچیان و فروشندگان غیرقانونی بازی ها شده است. هرچند هدف از ممنوعیت واردات این دستگاه ها، ممانعت از خروج ارز بوده است؛ اما چنین هدفی محقق نشده و سوداگران این بازار از ادامه این وضعیت سودهایی کلان می برند.

** بازی های ویدئویی و بسترهای بازی
«گیمرها» یا کسانی که به انجام بازی های ویدئویی مشغولند، برای انجام بازی نیازمند تجهیزات لازم برای این کار هستند. بازی ویدیویی برای اجرا نیازمند وسیله ای است که به آن بستر (platform) گفته می شود. بسترهای اصلی بازی ویدئویی شامل رایانه های خانگی، گوشی تلفن همراه و کنسول های بازی می شوند.
بخش بزرگی از بازی های ویدئویی، برای اجرا به کنسول یا دستگاه های ویژه نیاز دارند. نکته اساسی آن است که شرکت های داخلی توان و امکان تولید کنسول یا بازی های مخصوص آن را ندارند و از همین رو تمامی محصولات مربوط به این کالاها وارداتی است.
برخلاف سال های گذشته، در مدل های جدید کنسول های بازی، امکان کپی از بازی ها وجود ندارد و بازی ها تنها به صورت اصل به فروش می رسند. البته این امکان نیز وجود دارد که علاقمندان از طریق واسطه ها و با پرداخت مبلغ کمتری بازی مورد نظر خود را از اینترنت بارگیری کنند. همین مسئله باعث شده است تا قیمت نهایی برای خرید و استفاده از کنسول ها و بازی های آن ها، ارز بسیاری را از کشور خارج می کند و در عین حال این خروج ارز، به دلیل ممنوعیت های قانونی، به صورت پنهان صورت می پذیرد.

** بازار بزرگ بازی های ویدیویی در ایران
امروزه گسترش روزافزون استفاده از بازی های ویدئویی، بر همگان آشکار شده است. آمارهای رسمی گزارش موسوم به «نمای باز» که زیر نظر «بنیاد ملی بازی های رایانه ای» و در سال 1396 تدوین شده است، خبر از آن می دهد که حدود 28 میلیون ایرانی، حداقل یک ساعت در هفته به بازی های ویدیویی مشغول می شوند و نیمی از این افراد، یعنی حدود 14 میلیون ایرانی هر روز بازی می کنند در همین پژوهش آمده است: ایرانیان به صورت میانگین، بیش از شهروندان آمریکایی، آلمانی یا بریتانیایی بازی می کنند.
اعداد منتشر شده در این پژوهش در ارتباط با گردش مالی بازار کنسول و بازی در ایران، سرگیجه آور هستند: ایرانیان در سال 1396 حدود 426 میلیارد تومان صرف خرید کنسول کرده اند، 96.5 میلیارد دلار، مبلغی بوده است که ایرانیان برای خرید بازی های کنسولی خارجی پرداخته اند و 96 میلیارد تومان نیز برای خرید تجهیزات جانبی تخصصی بازی توسط ایرانیان هزینه شده است. این اعداد در حالی اعلام می شوند که با افزایش شدید قیمت دلار، بایستی در گزارش امسال، نتایج بسیار متفاوت بوده و افزایش چند برابری پیدا کرده باشند. در عین حال این ارقام تنها نمایانگر بخشی از بازار بزرگ بازی ویدیویی هستند و گردش مالی این بازار با اضافه کردن بازی های تلفن همراه و رایانه های خانگی، چند برابر می شود.
هم اکنون در بازار بازی های ویدیویی در جهان، سه کنسول مهم وجود دارد که گیمرها از آن استفاده می کنند: «پلی استیشن 4»، «ایکس باکس وان» و «نینتندو سویچ». از آن رو که این دستگاه ها وارداتی هستند، قیمت آن ها نیز بر مبنای قیمت دلار محاسبه می گردد. تا پیش از افزایش ناگهانی قیمت دلار، این امکان وجود داشت که با پرداخت حدود یک میلیون تومان، یک کنسول بازی را از بازار داخلی تهیه کرد؛ اما با افزایش ناگهانی قیمت، هم اکنون برای خرید یک دستگاه کنسول باید مبلغی مابین سه میلیون تا دوازده میلیون تومان هزینه کرد.
قیمت تجهیزات جانبی بازی های ویدئویی نیز همین وضعیت را دارد. دسته بازی و تجهیزات جانبی همچون عینک ویژه نیز قیمتی چند برابر پیدا کرده اند. بطور مثال یک عینک واقعیت مجازی از یک میلیون تومان به قیمت حدود چهار تا پنج میلیون تومان رسیده است، حسگرهای حرکتی حدود دو میلیون تومان به فروش می رسند و دسته های بازی نیز بین چهارصد تا پانصدهزار تومان نرخ گذاری می شوند.
نکته جالب تر آن است که از تیرماه سال گذشته و با افزایش نرخ دلار، دیگر ارزی برای واردات این تجهیزات اختصاص نمی یابد و حتی واردات برخی از تجهیزات و کنسول های بازی نیز ممنوع شده است. از همین رو اغلب تجهیزاتی که اکنون در بازار به فروش می رسند، به صورتی غیرقانونی وارد کشور می شوند.
سه شرکت «مایکروسافت»، «نینتندو» و «سونی»، برای فروش دستگاه های بازی خود، نمایندگی رسمی در ایران ندارند و از همین رو دستگاه های فروخته شده در ایران فاقد هرگونه ضمانت یا خدمات پشتیبانی است. تعمیرکاران این دستگاه ها نیز اغلب به صورت تجربی، تعمیر این دستگاه ها را آموخته اند و در بسیاری از مواقع قادر به انجام تعمیرات لازم نیز نیستند. همین مسئله لذت بازی کردن نوجوانان و جوانان ایرانی را بسیار پر هزینه و در مواردی تلخ می کند؛ اما بطور حتم این هزینه های گزاف موجب انصراف علاقمندان از انجام بازی ویدیویی نخواهد شد.

** بازار سیاه بازی در زیر میزها
پس از تصویب قوانین نظارتی بر خرید و فروش بازی های ویدیویی، مقرر شد که فروشندگان برای عرصه بازی ها در بازار، مجوزهای لازم را اخذ کنند؛ اما از آنجایی که هیچکدام از شرکت های تولید کننده بین المللی تجهیزات یا بازی در ایران نمایندگی ندارند، برای این تولید کنندگان تفاوتی ندارد که آیا در ایران مجوزی اخذ خواهند کرد یا خیر. آنان می دانند که بازار بازی در ایران در کنترل باندهای مافیایی وارد کننده تجهیزات و بازی ها است و واسطه ها هستند که سود اصلی را خواهند برد.
این سود تا چه اندازه است؟ در پاسخ باید گفت بازی های نسل فعلی کنسول ها قابل کپی برداری نیستند و از همین رو قیمت این بازی ها نیز بسیار بالا است. در حالی که قیمت جهانی یک بازی ویدیویی دست اول بسته به زمان تولید، مابین پانزده تا شصت دلار است، در بازار ایران یک بازی جدید می تواند قیمتی تا حدود یک میلیون تومان نیز پیدا کنند! قیمتی که تا پیش از افزایش نرخ دلار، حداکثر به دویست تا سیصدهزارتومان می رسید. جالب آنجا است که قیمت بازی ها بر مبنای قیمت دلار در بازار آزاد تعیین می گردد و با وجود کاهش بهای دلار در این بازار، قیمت بازی ها و تجهیزات مربوط به هیچ وجه کاهش نیافته است و نرخ دلار هجده هزار تومانی، مبنای محاسبه قیمت بازی ها و تجهیزات باقی مانده است!
قیمت نسخه های دست دوم این بازی های نیز بسیار افزایش یافته است و از مبالغی مابین هفتاد هزار تا صد هزار تومان، به حدود دویست تا ششصدهزار تومان افزایش پیدا کرده است.
گردش مالی بازی های ویدیویی در ایران بسیار بالا است. با وجود ممنوعیت فروش، صدها مغازه در خیابان های جمهوری، انقلاب، میرداماد، ولیعصر و مانند آن، در خرید و فروش بازی ها مشارکت دارند. کافی است چهره ای جوان و قابل اعتماد داشته باشید تا با مراجعه به یکی از این فروشگاه ها، از فروشنده طلب بازی کنید و شاهد باشید که او از پستوی مغازه یا زیر میز کار خود، بسته ای رنگارنگ از این بازی ها را بیرون بکشد و برای فروش به شما عرضه کند.
در صورتی که فروشنده بخواهد احتیاط بیشتری کند، تصاویر بازی های خود را در گوشی تلفن همراه یا کانال فضای مجازی خود نشان می دهد و پس از انتخاب شما و دریافت پول، بازی در یک بسته بندی و مخفیانه به دست شما خواهد رسید. گویی که شما در حال خرید مواد مخدر هستید!
برخی از فروشندگان نیز روش فروش اینترنتی در شبکه های اجتماعی یا نرم افزارهای فروش کالای دست دوم را برگزیده اند. با نگاهی به این شبکه ها می توان دید که روزانه صدها بازی خرید و فروش و ممنوعیت ها نادیده گرفته می شوند.
قیمت بازی های ویدیویی کنسول ها در ایران به هیچ وجه نظم خاصی ندارد. با توجه به ممنوعیت ها، هر فروشنده ای می تواند هر قیمتی را که بازار کشش آن را داشته باشد بر روی کالای خود بگذارد. برخی بازی ها نیز در بازار کمیاب هستند و از همین رو قیمت های بالاتری برای آن ها طلب می شود.
در این خرید و فروش ها، تقلب نیز فراوان است. بسیاری از فروشندگان بازی های دست دوم را به جای بازی نو به خریدار عرضه می کنند یا خریدار پس از خرید بازی در می یابد که لوح فشرده حاوی بازی، خراب است.
با توجه به محدودیت ها و ممنوعیت ها، خریداران امکان پیگیری خرید خود را ندارند. همچنین فروشندگان غیرقانونی به مسایلی همچون رده بندی سنی بازی یا محتوای آن اهمیتی نمی دهند و برخلاف قواعد جهانی فروش بازی، در ایران هر فردی با هر سنی، این امکان را دارد که از این بازار سیاه، هر بازیی و با هر محتوایی را خریداری کند.

** بالارفتن قیمت ها و رونق دوباره گیم نت ها
افزایش نرخ بازی های ویدیویی و کنسول های اجرا کننده آن ها، باعث شده است تا در ماه های اخیر دوباره بازار «گیم نت ها» گرم شود. گیم نت ها مراکزی هستند که در آن فرد می تواند با پرداخت مبلغی به نسبت اندک، برای ساعتی با یک دستگاه به بازی بپردازد. این مراکز در طی چند سال گذشته با توجه به رشد خرید دستگاه های کنسول خانگی توسط نوجوانان و جوانان، از رونق افتاده بودند؛ اما اکنون و با بالا رفتن قیمت ها، دوباره رونق پیدا کرده اند.
نکته جالب توجه آن است که بسیاری از کافه ها یا مراکز فرهنگی نیز تبدیل به مراکزی شبه گیم نت شده اند. صاحبان کافه ها یا قهوه خانه ها، با خرید یک یا چند کنسول به مشتریان خود اجازه می دهند که در کنار صرف قهوه، با دوستان خود بازی کنند. در ماه های اخیر حتی مراسم رونمایی از بازی های ویدیویی نیز در برخی کافه ها نیز برگزار شده است. وارد کنندگان عمده بازی های قاچاق با برگزار کردن چنین مراسم هایی، به فروش این بازی ها دست می زنند و کسب و کار خود را رونق می دهند.

** بازار سیاه و نیاز مبرم به ساماندهی
با وجود قوانین سختگیرانه و نظارت های فراوان، بازار سیاه خرید و فروش بازی های ویدیویی همچنان پر رونق است و تا زمانی که جوانان و نوجوانان، علاقمند به انجام بازی های ویدیویی باشند، این بازار مشتریان پروپاقرص خود را خواهد داشت. گردش مالی این بازار نیز روز به روز بیشتر می شود؛ اما به دلیل ممنوعیت های موجود، خزانه عمومی، هیچ بهره ای از این تجارت گسترده نمی برد و بازی های بدون اخذ مالیات یا دیگر کسورات قانونی، معامله می شوند. همچنین گیم نت های بسیاری در شهرها در حال فعالیت هستند که برخی از آن ها فاقد مجوزهای قانونی هستند.
به نظر می رسد بایستی تجدید نظری در نحوه مدیریت این بازار صورت پذیرد و حداقل در مورد بازی هایی که مصرف آن ها، مشکلات اخلاقی یا سیاسی خاصی ندارد، کمتر سختگیری شده و خرید و فروش آن ها از طریق مجاری قانونی صورت پذیرد. همچنین رایزنی مسوولین می تواند باعث شود تا شرکت های اغلب ژاپنی تولید کننده تجهیزات بازی، در ایران نمایندگی هایی را برای سر و سامان دادن به این بازار آشفته افتتاح کنند تا وضعیت فعلی این بازار، اصلاح شود تا جوانان و نوجوانان از این وضعیت نابسامان، بیش از پیش متضرر نشوند.
پژوهشم** ب.س.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
«مدیرعامل شرکت همشهری» منصوب شد
توسعه همه جانبه و جلب اعتماد مردم بدون نقد امکانپذیر نیست
آغاز به کار پایگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما
کلاهبرداری از مردم جنوب تهران در پوشش مسابقه رادیویی
مدیرعامل شرکت همشهری منصوب شد
عصر جنوب: خوزستان مهاجرفرست‌ترین استان ایران
اخبار کوتاه از استان اصفهان
سرنوشت «خندوانه» چه می‌شود؟
امیدوارم سال ۹۷ کسی مغموم نباشد
کدام چهره‌ها به برنامه تحویل سال می‌روند؟