بازار آشفته بازی ویدیویی

16:00 ۱۸۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 182 0
بازار آشفته بازی ویدیویی

تهران- ایرنا- بازار سیاه خرید و فروش بازی های ویدیویی، با افزایش قیمت ارز در کشور، رشدی چند برابر داشته است و واسطه ها و دلالان در حال سود بردن از این بازار بزرگ و پر رونق؛ اما آشفته و زیرزمینی هستند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، آشفتگی در وضعیت بازار کنسول ها و بازی های ویدئویی آن ها، همچنان و پس از گذشت چند ماه از ممنوعیت واردات این تجهیزات و افزایش قیمت دلار، ادامه دارد. فروشندگان زیرزمینی با قیمت های نجومی به خرید و فروش بازی ها مشغول هستند. تداوم ممنوعیت ورود تجهیزات بازی های ویدئویی، باعث رونق کسب و کار قاچاقچیان و فروشندگان غیرقانونی بازی ها شده است. هرچند هدف از ممنوعیت واردات این دستگاه ها، ممانعت از خروج ارز بوده است؛ اما چنین هدفی محقق نشده و سوداگران این بازار از ادامه این وضعیت سودهایی کلان می برند.

** بازی های ویدئویی و بسترهای بازی
«گیمرها» یا کسانی که به انجام بازی های ویدئویی مشغولند، برای انجام بازی نیازمند تجهیزات لازم برای این کار هستند. بازی ویدیویی برای اجرا نیازمند وسیله ای است که به آن بستر (platform) گفته می شود. بسترهای اصلی بازی ویدئویی شامل رایانه های خانگی، گوشی تلفن همراه و کنسول های بازی می شوند.
بخش بزرگی از بازی های ویدئویی، برای اجرا به کنسول یا دستگاه های ویژه نیاز دارند. نکته اساسی آن است که شرکت های داخلی توان و امکان تولید کنسول یا بازی های مخصوص آن را ندارند و از همین رو تمامی محصولات مربوط به این کالاها وارداتی است.
برخلاف سال های گذشته، در مدل های جدید کنسول های بازی، امکان کپی از بازی ها وجود ندارد و بازی ها تنها به صورت اصل به فروش می رسند. البته این امکان نیز وجود دارد که علاقمندان از طریق واسطه ها و با پرداخت مبلغ کمتری بازی مورد نظر خود را از اینترنت بارگیری کنند. همین مسئله باعث شده است تا قیمت نهایی برای خرید و استفاده از کنسول ها و بازی های آن ها، ارز بسیاری را از کشور خارج می کند و در عین حال این خروج ارز، به دلیل ممنوعیت های قانونی، به صورت پنهان صورت می پذیرد.

** بازار بزرگ بازی های ویدیویی در ایران
امروزه گسترش روزافزون استفاده از بازی های ویدئویی، بر همگان آشکار شده است. آمارهای رسمی گزارش موسوم به «نمای باز» که زیر نظر «بنیاد ملی بازی های رایانه ای» و در سال 1396 تدوین شده است، خبر از آن می دهد که حدود 28 میلیون ایرانی، حداقل یک ساعت در هفته به بازی های ویدیویی مشغول می شوند و نیمی از این افراد، یعنی حدود 14 میلیون ایرانی هر روز بازی می کنند در همین پژوهش آمده است: ایرانیان به صورت میانگین، بیش از شهروندان آمریکایی، آلمانی یا بریتانیایی بازی می کنند.
اعداد منتشر شده در این پژوهش در ارتباط با گردش مالی بازار کنسول و بازی در ایران، سرگیجه آور هستند: ایرانیان در سال 1396 حدود 426 میلیارد تومان صرف خرید کنسول کرده اند، 96.5 میلیارد دلار، مبلغی بوده است که ایرانیان برای خرید بازی های کنسولی خارجی پرداخته اند و 96 میلیارد تومان نیز برای خرید تجهیزات جانبی تخصصی بازی توسط ایرانیان هزینه شده است. این اعداد در حالی اعلام می شوند که با افزایش شدید قیمت دلار، بایستی در گزارش امسال، نتایج بسیار متفاوت بوده و افزایش چند برابری پیدا کرده باشند. در عین حال این ارقام تنها نمایانگر بخشی از بازار بزرگ بازی ویدیویی هستند و گردش مالی این بازار با اضافه کردن بازی های تلفن همراه و رایانه های خانگی، چند برابر می شود.
هم اکنون در بازار بازی های ویدیویی در جهان، سه کنسول مهم وجود دارد که گیمرها از آن استفاده می کنند: «پلی استیشن 4»، «ایکس باکس وان» و «نینتندو سویچ». از آن رو که این دستگاه ها وارداتی هستند، قیمت آن ها نیز بر مبنای قیمت دلار محاسبه می گردد. تا پیش از افزایش ناگهانی قیمت دلار، این امکان وجود داشت که با پرداخت حدود یک میلیون تومان، یک کنسول بازی را از بازار داخلی تهیه کرد؛ اما با افزایش ناگهانی قیمت، هم اکنون برای خرید یک دستگاه کنسول باید مبلغی مابین سه میلیون تا دوازده میلیون تومان هزینه کرد.
قیمت تجهیزات جانبی بازی های ویدئویی نیز همین وضعیت را دارد. دسته بازی و تجهیزات جانبی همچون عینک ویژه نیز قیمتی چند برابر پیدا کرده اند. بطور مثال یک عینک واقعیت مجازی از یک میلیون تومان به قیمت حدود چهار تا پنج میلیون تومان رسیده است، حسگرهای حرکتی حدود دو میلیون تومان به فروش می رسند و دسته های بازی نیز بین چهارصد تا پانصدهزار تومان نرخ گذاری می شوند.
نکته جالب تر آن است که از تیرماه سال گذشته و با افزایش نرخ دلار، دیگر ارزی برای واردات این تجهیزات اختصاص نمی یابد و حتی واردات برخی از تجهیزات و کنسول های بازی نیز ممنوع شده است. از همین رو اغلب تجهیزاتی که اکنون در بازار به فروش می رسند، به صورتی غیرقانونی وارد کشور می شوند.
سه شرکت «مایکروسافت»، «نینتندو» و «سونی»، برای فروش دستگاه های بازی خود، نمایندگی رسمی در ایران ندارند و از همین رو دستگاه های فروخته شده در ایران فاقد هرگونه ضمانت یا خدمات پشتیبانی است. تعمیرکاران این دستگاه ها نیز اغلب به صورت تجربی، تعمیر این دستگاه ها را آموخته اند و در بسیاری از مواقع قادر به انجام تعمیرات لازم نیز نیستند. همین مسئله لذت بازی کردن نوجوانان و جوانان ایرانی را بسیار پر هزینه و در مواردی تلخ می کند؛ اما بطور حتم این هزینه های گزاف موجب انصراف علاقمندان از انجام بازی ویدیویی نخواهد شد.

** بازار سیاه بازی در زیر میزها
پس از تصویب قوانین نظارتی بر خرید و فروش بازی های ویدیویی، مقرر شد که فروشندگان برای عرصه بازی ها در بازار، مجوزهای لازم را اخذ کنند؛ اما از آنجایی که هیچکدام از شرکت های تولید کننده بین المللی تجهیزات یا بازی در ایران نمایندگی ندارند، برای این تولید کنندگان تفاوتی ندارد که آیا در ایران مجوزی اخذ خواهند کرد یا خیر. آنان می دانند که بازار بازی در ایران در کنترل باندهای مافیایی وارد کننده تجهیزات و بازی ها است و واسطه ها هستند که سود اصلی را خواهند برد.
این سود تا چه اندازه است؟ در پاسخ باید گفت بازی های نسل فعلی کنسول ها قابل کپی برداری نیستند و از همین رو قیمت این بازی ها نیز بسیار بالا است. در حالی که قیمت جهانی یک بازی ویدیویی دست اول بسته به زمان تولید، مابین پانزده تا شصت دلار است، در بازار ایران یک بازی جدید می تواند قیمتی تا حدود یک میلیون تومان نیز پیدا کنند! قیمتی که تا پیش از افزایش نرخ دلار، حداکثر به دویست تا سیصدهزارتومان می رسید. جالب آنجا است که قیمت بازی ها بر مبنای قیمت دلار در بازار آزاد تعیین می گردد و با وجود کاهش بهای دلار در این بازار، قیمت بازی ها و تجهیزات مربوط به هیچ وجه کاهش نیافته است و نرخ دلار هجده هزار تومانی، مبنای محاسبه قیمت بازی ها و تجهیزات باقی مانده است!
قیمت نسخه های دست دوم این بازی های نیز بسیار افزایش یافته است و از مبالغی مابین هفتاد هزار تا صد هزار تومان، به حدود دویست تا ششصدهزار تومان افزایش پیدا کرده است.
گردش مالی بازی های ویدیویی در ایران بسیار بالا است. با وجود ممنوعیت فروش، صدها مغازه در خیابان های جمهوری، انقلاب، میرداماد، ولیعصر و مانند آن، در خرید و فروش بازی ها مشارکت دارند. کافی است چهره ای جوان و قابل اعتماد داشته باشید تا با مراجعه به یکی از این فروشگاه ها، از فروشنده طلب بازی کنید و شاهد باشید که او از پستوی مغازه یا زیر میز کار خود، بسته ای رنگارنگ از این بازی ها را بیرون بکشد و برای فروش به شما عرضه کند.
در صورتی که فروشنده بخواهد احتیاط بیشتری کند، تصاویر بازی های خود را در گوشی تلفن همراه یا کانال فضای مجازی خود نشان می دهد و پس از انتخاب شما و دریافت پول، بازی در یک بسته بندی و مخفیانه به دست شما خواهد رسید. گویی که شما در حال خرید مواد مخدر هستید!
برخی از فروشندگان نیز روش فروش اینترنتی در شبکه های اجتماعی یا نرم افزارهای فروش کالای دست دوم را برگزیده اند. با نگاهی به این شبکه ها می توان دید که روزانه صدها بازی خرید و فروش و ممنوعیت ها نادیده گرفته می شوند.
قیمت بازی های ویدیویی کنسول ها در ایران به هیچ وجه نظم خاصی ندارد. با توجه به ممنوعیت ها، هر فروشنده ای می تواند هر قیمتی را که بازار کشش آن را داشته باشد بر روی کالای خود بگذارد. برخی بازی ها نیز در بازار کمیاب هستند و از همین رو قیمت های بالاتری برای آن ها طلب می شود.
در این خرید و فروش ها، تقلب نیز فراوان است. بسیاری از فروشندگان بازی های دست دوم را به جای بازی نو به خریدار عرضه می کنند یا خریدار پس از خرید بازی در می یابد که لوح فشرده حاوی بازی، خراب است.
با توجه به محدودیت ها و ممنوعیت ها، خریداران امکان پیگیری خرید خود را ندارند. همچنین فروشندگان غیرقانونی به مسایلی همچون رده بندی سنی بازی یا محتوای آن اهمیتی نمی دهند و برخلاف قواعد جهانی فروش بازی، در ایران هر فردی با هر سنی، این امکان را دارد که از این بازار سیاه، هر بازیی و با هر محتوایی را خریداری کند.

** بالارفتن قیمت ها و رونق دوباره گیم نت ها
افزایش نرخ بازی های ویدیویی و کنسول های اجرا کننده آن ها، باعث شده است تا در ماه های اخیر دوباره بازار «گیم نت ها» گرم شود. گیم نت ها مراکزی هستند که در آن فرد می تواند با پرداخت مبلغی به نسبت اندک، برای ساعتی با یک دستگاه به بازی بپردازد. این مراکز در طی چند سال گذشته با توجه به رشد خرید دستگاه های کنسول خانگی توسط نوجوانان و جوانان، از رونق افتاده بودند؛ اما اکنون و با بالا رفتن قیمت ها، دوباره رونق پیدا کرده اند.
نکته جالب توجه آن است که بسیاری از کافه ها یا مراکز فرهنگی نیز تبدیل به مراکزی شبه گیم نت شده اند. صاحبان کافه ها یا قهوه خانه ها، با خرید یک یا چند کنسول به مشتریان خود اجازه می دهند که در کنار صرف قهوه، با دوستان خود بازی کنند. در ماه های اخیر حتی مراسم رونمایی از بازی های ویدیویی نیز در برخی کافه ها نیز برگزار شده است. وارد کنندگان عمده بازی های قاچاق با برگزار کردن چنین مراسم هایی، به فروش این بازی ها دست می زنند و کسب و کار خود را رونق می دهند.

** بازار سیاه و نیاز مبرم به ساماندهی
با وجود قوانین سختگیرانه و نظارت های فراوان، بازار سیاه خرید و فروش بازی های ویدیویی همچنان پر رونق است و تا زمانی که جوانان و نوجوانان، علاقمند به انجام بازی های ویدیویی باشند، این بازار مشتریان پروپاقرص خود را خواهد داشت. گردش مالی این بازار نیز روز به روز بیشتر می شود؛ اما به دلیل ممنوعیت های موجود، خزانه عمومی، هیچ بهره ای از این تجارت گسترده نمی برد و بازی های بدون اخذ مالیات یا دیگر کسورات قانونی، معامله می شوند. همچنین گیم نت های بسیاری در شهرها در حال فعالیت هستند که برخی از آن ها فاقد مجوزهای قانونی هستند.
به نظر می رسد بایستی تجدید نظری در نحوه مدیریت این بازار صورت پذیرد و حداقل در مورد بازی هایی که مصرف آن ها، مشکلات اخلاقی یا سیاسی خاصی ندارد، کمتر سختگیری شده و خرید و فروش آن ها از طریق مجاری قانونی صورت پذیرد. همچنین رایزنی مسوولین می تواند باعث شود تا شرکت های اغلب ژاپنی تولید کننده تجهیزات بازی، در ایران نمایندگی هایی را برای سر و سامان دادن به این بازار آشفته افتتاح کنند تا وضعیت فعلی این بازار، اصلاح شود تا جوانان و نوجوانان از این وضعیت نابسامان، بیش از پیش متضرر نشوند.
پژوهشم** ب.س.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان به روایت تصویر
مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه با قدرت‌نمایی تیم‌های اروپایی به پایان رسید.
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!
بیش از ۲۹ هزار قرص متادون که با سوءاستفاده از مجوز چند مرکز ترک اعتیاد تهیه شده بود، پیش از قاچاق به غرب کشور توقیف شد.
نوشیدنی پرطرفداری که خطر ابتلا به «ام اس» را کاهش می‌دهد
پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام. اس رفته و به یافته‌های جالبی رسیدند.
شیرجه دیدنی یک پرنده- عکس
این تصاویر زیبا توسط Martin Hadmyr عکاس 45 ساله حیات وحش در سوئد به ثبت رسیده است.
۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو
برای داشتن موهایی براق و نرم نیازی به هزینه‌های سنگین نیست، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و راهکارهایی طبیعی به این هدف دست یابید.
اقدامی که موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود
به گفته محققان، یک ساعت ورزش معمولی یا نیم ساعت ورزش سنگین در هر روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش دهد.
سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟
فشارخون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی...
نجات معجزه‌آسای سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی- عکس
سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی خودرو، روی نرده‌های فلزی وسط بلوار به طرز معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
توزیع کارت بلیت 400 هزار تومانی خبرنگاران از هفته آینده
سومین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی برگزیدگان خود را شناخت
پرونده دومین برنامه پرمخاطب هم بسته شد؟
ایران به افغان‌ها و تاجیک‌ها «سرنخ» می‌دهد
کاغذ مطبوعات و کتاب‌های غیر درسی و آموزشی مشمول کاالاهای اساسی هستند
نمایش قطعات پهپاد آمریکایی در استودیو زنده
جزئیاتی از ساخت «دست فرمون» در شبکه نسیم
در برابر تبلیغ شامپوهای ضدریزش مو و انواع کرم‌ها مقاومت کردیم
صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
پخش مستند سرنگونی پهپاد آمریکایی از تلویزیون